Rozgrzewamy jesienne temperatury i z tej okazji przygotwaliśmy dla Państwa OBNIŻKI CENOWE wybranych produktów w naszym sklepie eSterownik.pl!
W zakładce "PROMOCJA" znajdziecie wszystkie produkty objęte rabatem

User profile

heniekwi

 

 

Registration: 2021-11-14 13:15

Login: 2023-02-02 17:55

Devices: 0

Topics: 0

Posts: 32

user posts 
First pagePrevious page1 / 2Next pageLast page
2023-01-19 18:07 Topic: eCoal.pl v3.5 » Grzanie cwu węglem Marcel??
  heniekwi Posts: 32

Nowe doświadczenia z piecem ! Inspirowałem się narracją towarzysza rj1972 który zreferował szerokiemu gronu słuchaczy swoje doświadczenia z sznurkiem do kominka. Zastosowałem zwykły azbestowy z braku dostępu do elastycznego ale dał się włożyć w szczelinę. Przy okazji wyczyściłem paluchami wnętrze wyczystki pod koroną - niestety nie mam dojścia bo podajnik jest z prawej strony a z lewej ściana. Szczelina ( podniosła )powiększyła się o ok 8mm. Palnik położyłem bez kleju. Korona została. Testuję ten układ od soboty i są efekty. Wydatek powietrza zmniejszyłem a efekt spalania jest lepszy. O wiele mniej jest spieków żużlowych które nie spiekają się z palącym groszkiem i blokują dostęp powietrza. Tak sobie myślę, że palnik kolegi  Gorzyczki13 lepiej spala Marcela bo jest większy, prostokątny i ma więcej powietrza z dmuchawy do węgla. Teraz powietrze ma większą " przestrzeń " z której dmucha na węgiel.  Węgiel jest spalany lepiej bo jest mniejsza temperatura punktowo i mniej z tego powodu spieków ! Lepsze rozwiązanie byłoby gdyby udało się zdobyć palnik i koronę o trochę większej średnicy w środku. Ideałem byłoby gdyby można jeszcze zrobić dziury do nawiewu pod kątem w górę. 
Na razie dołożę jeszcze deflektor ale wklęsłą powierzchnią do palnika.
Dorzucam zdjęcia z pieca przed montażem i  po 7 miesiącach palenia zwykłym ekogroszkiem. po bokach tam gdzie jest czerwona krecha są szczeliny na całe prawie długości i są kompletnie zapchane ! Dlatego dziwiłem się, że po otwarciu drzwiczek od kotła dym ma tendencję do wydostawania się na zewnątrz kotła. Moim zdaniem te szczeliny mogłyby być szersze. Mają po ok chyba z 1-1,5 cm  a gdyby były ciut większe to nie zatykały by się tak szybko. 
Dziś wyrzucałem popiół z szuflady już już w palnikiem o większej szczelinie po 5 dniach palenia. Popiół zrobił się jakiś taki trochę grubszy, nie jest to już taki pyłek. Zużycie węgla to dokładnie 80 kg za 5 dni. 

P.S. Na razie muszę wyczyścić palnik,  Te zdjęcia środka pieca były robione 7 miesięcy od uruchomienia. 
Jakoś cicho zrobiło się tu na forum. Do roboty panowie ! 

     [img 

  
2023-01-06 00:24 Topic: eCoal.pl v3.5 » Grzanie cwu węglem Marcel??
  heniekwi Posts: 32
Wierciłem - bez problemu idzie wiertło. Co do wapna to pisałem już o tym
.... dodam, że przy dodawaniu wapna gaszonego który pomaga w " rozmiękczeniu " spieków koksowych zachodzi reakcja rozkładu w której wydziela się m.in. para wodna. Z kilograma wapna powstaje ok 250g pary wodnej oraz tlenek wapna który jest widoczny jako biały osad. Rozkład termiczny niestety trochę zabiera ciepła przy spalaniu węgla  według wzoru :  Ca(OH)2 › CaO + H2O no ale coś za coś. 
Wapno trochę pomaga ale tylko trochę. Też myślę o deflektor wklęsłym. Tylko że prędzej braknie mi opału niż wypróbuję wszystkie możliwości.      


faco  czy średnica 80mm wystarczy ? Mogę RCK wbudować w komin ale z drugiej strony na wysokości  max. 40cm nad rurą do pieca. 


Myślałem o większym - 100 ale może ten mniejszy wystarczy ? Otwiera ci się do końca teraz jak mocno wieje ? 
2023-01-05 21:36 Topic: eCoal.pl v3.5 » Grzanie cwu węglem Marcel??
  heniekwi Posts: 32
 rj1972  Po spędzęniu sporo czasu na szukaniu wygląda na to, że będzie ciężko dostać używkę w dobrej cenie. Jak już to klienci chcą sprzedać cały palnik a to się nie opłaca . Ten z linku jest podobny ale nie wiem czy pasowałbym ale cena kosmiczna

https://allegro.pl/oferta/talerz-do-palnika-retortowego-12-kw-defro-otwory-11547852197

ten jest też podobny i tańszy :

https://sprzedajemy.pl/palnik-zeliwny-koronkatalerz-262mm-do-kotla-pieca-retorta-gizycko-2-a1d299-nr62949948

Mogę podjechać samochodem na złomowisko i ew tam coś poszukać : 

https://www.olx.pl/d/oferta/motoreduktor-silnik-do-pieca-naped-ekogroszek-podajnik-hef-kotrem-CID628-IDHNmSZ.html

Ew. mogę dźwignąć nieco retortę wstawiając cienki pierścień pod spód na koronę - musiałby dać do wytoczenia z tarczy hamulcowej lub też coś tam mogę podstawić. Wolałbym też zobaczyć efekt z dziurami w boku.
 No i oczywiście uszczelnienie sznurkiem bo silikonu braknie. Jaki gruby sznur dałeś  rj1972 ?

Wlałem troszkę oleju z kosiarki spalinowej - ok 100ml do środka zasobnika z węglem  po zerwaniu zawleczki ! Efekt przeszedł moje oczekiwania ! Motoreduktor jest prawie jest niesłyszalny tylko od czasu do czasu trochę chrupnie w ślimaku jak przesuwa Marcela.

Jak ci sprawuje się RCK teraz przy tych silnych podmuchach ? 
2023-01-03 23:29 Topic: eCoal.pl v3.5 » Grzanie cwu węglem Marcel??
  heniekwi Posts: 32
Z wyglądu bardzo podobna ! Są nawet te małe otwory dokładnie w tym o które mi chodziło ! Podstawowy nawiew idzie tymi kanałami w środku  A górą pewnie tylko poprawia spalanie. U ciebie  głębsze kanały ale to jest sprawa wieńca na którym retorta leży ! Nie wiem wygląda od spodu i jaka średnica jest retorty i środka. Musiałbyś zdjąć z palnika i  zrobić pomiary.  Na zdjęciu masz 2 zestawy ? Trzymasz na rezerwę ?

2023-01-03 11:37 Topic: eCoal.pl v3.5 » Grzanie cwu węglem Marcel??
  heniekwi Posts: 32
Do tego zagadnienia z dodatkowymi otworami trzeba przemyśleć kilka rzeczy. Nie wiem jaką masz konstrukcję palnika w środku retorty - a dobrze byłoby to zobaczyć ( zdjęcie nie jest zbyt czytelne) Jeśli masz otwory tylko na zewnątrz to znaczy, że cały nadmuch u ciebie jest od spodu. Ja mam szczeliny nadmuchowe w środku retorty więc na pewno otworów aż tyle nie mogę dać. Zresztą budowa retorty jest taka, że mogę zrobić otwory tylko w pobliżu środka bo tylko tam może jeszcze przedostawać się powietrze od spodu.  Dalej to byłyby tylko  dziury przez które spada popiół na popielnik aczkolwiek też może by się przydały bo czyściej byłoby w pobliżu korony .Moja dmuchawa ma 37 Wat więc nie mogę rozproszyć całego nadmuchu na górę.
Te otwory na retorcie mają być tylko przydatne do spalania ciężkiego węgla. Na zwykłym dobrym ekogroszku będzie pracować firmowa retorta. Takie na razie mam przemyślenia.

P.S. Po raz pierwszy w nocy około 6 nad ranem  zerwało mi zawleczkę !  Buuu !
2023-01-02 23:08 Topic: eCoal.pl v3.5 » Grzanie cwu węglem Marcel??
  heniekwi Posts: 32
Mam zamiar trochę poeksperymentować z dodatkowymi otworami na ruszcie żeliwnym. By nie zmieniać tego co mam potrzebuję zdobyć jakiś używany ruszt pasujący wymiarami do mojego pieca. Czy ktoś z szanownych forumowiczów miałby jakieś namiary gdzie by można w to dostać nie przepłacając oczywiście. Nie musi być oryginał może jakiś zamiennik który by pasował.
2023-01-01 22:46 Topic: eCoal.pl v3.5 » Grzanie cwu węglem Marcel??
  heniekwi Posts: 32
Witam już w nowym roku ! Oby walka oddanych towarzyszy z wrogiem klasowym i reakcyjną burżuazją ( czytaj węglem Marcelem ) skutecznie podbudowała morale klasy robotniczej 

Udrażniam kanał nawiewowe w retorcie co jakiś czas bo paląc Marcelem to jest konieczność. Pył ze spalania Marcela niestety skutecznie zatyka kanały. Czyszczę mniej więcej co tydzień - góra dwa. Z tego też powodu myślałem o dodatkowych otworach w koronie I nawiewie czy też przedmuchu. Czyszcząc wczoraj retortę zaznaczyłem niebieski mazakiem miejsca które miejsca mam na myśli. Na zdjęciach pokazuję także naprawioną prowizorycznie koronę wraz z drutami ograniczającymi wydostawaniu się spieków koksowych. Spieki napotykają są druty i kruszą się a w retorcie dokańczają żywota. 


     
2022-12-30 11:43 Topic: eCoal.pl v3.5 » Grzanie cwu węglem Marcel??
  heniekwi Posts: 32
Masz rację faco ! Myśląc o przeróbkach pieca mam to na uwadze, że kiedyś  te czasy z paleniem syfu w piecu  się zmienią ale póki co to trzeba tym palić i kombinować jak koń pod górę ! A przerabiając piec mam zawsze to pod uwagę by zachować gwarancję ! Jak ktoś nie ma do tego ręki to lepiej niech pali po staremu. A z powodu dostępności takiego opału jaki jest  jest zmuszam szare komórki do myślenia bo jakby był dostępny dobry groszek w rozsądnej cenie nigdy bym piecu  piecu nie majstrował tylko sypał i sypał i wyciągał popiół i tyle. Przynajmniej taki z tego pożytek, że człowiek poradzi sobie z gorszym węglem jak by nagle brakło dobrego.

Dalej pytam czy ew. komuś obiło się o wejście do trybu serwisowego w sterowniku jeśli takowe jest !

Zgadzam się z  rj1972 odnośnie pracy kotła w trybie podtrzymanie !  Miałem to samo na myśli tylko niedokładnie to opisałem.
2022-12-29 22:19 Topic: eCoal.pl v3.5 » Grzanie cwu węglem Marcel??
  heniekwi Posts: 32
Panowie - aleście dołożyli do pieca ! Rozwinął się ciekawy temat  bo o nadstawce to już każdy wie i widział jak wygląda i wie jak to działa. Co do tematu o którym pisałem to interesuje mnie " czysty " przedmuch powietrzem i możliwością sterowanie jego parametrami. Z tym drugim nie ma żadnego problemu bo odpowiedni programator czasowy to rozwiązuje np:

https://archiwum.allegro.pl/oferta/przekaznik-czasowy-cykliczny-praca-przerwa-i7807809388.html

Wejść powietrzem do pieca to też nie problem. Można to zrobić jak kolega przedstawił z strony zaślepki albo też inaczej. Kupuję na portalu  używaną drzwiczki do pieca ( oryginalne wyciągam )  robię dziurę - dalej rurka z sitkiem lub innym rozwiązaniem i gotowe. Powietrze może być tłoczone w dmuchawy od fiata 126P czy BIS to już obojętne. Połączone to może być w różny sposób byle by spaliny nie szły z powrotem. Do testów wystarczy. Zachowujemy gwarancję bo drzwiczki zawsze można na nowo włożyć. 

W piecu 4 klasy była opcja ustawień spalania bez podajnika w trybie zasypowym. Temperatura spalin do 350 przy 400 piec wyłączał dmuchawę. W wersji sterownika z klawiszami można było wejść w menu serwisowe. Można tam było zmieniać wiele parametrów. Niestety nie wiem czy w wersji pieca klasy 5 jest takie menu - bo jak by było to może by można wiele zmienić w trybie podtrzymania np. wyłączyć podawanie węgla.

 W trybie ręcznym - opcja podtrzymanie, po zakończeniu podtrzymania kocioł wychodzi z tego trybu. Następnie czeka, aż spadnie zadana temperatura i wchodzi w tryb grzania.
2022-12-28 23:48 Topic: eCoal.pl v3.5 » Grzanie cwu węglem Marcel??
  heniekwi Posts: 32
Witaj Towarzyszu faco ! Obecnie jestem grypowy etc, i na dodatek rozlegurował mi się piec. Korona siatkowa do  wymiany - prawie, że przepalony dół a liczyłem, że 2mm blachy wystarczy. Na dole musi być z 3-4mm na górze te 2mm styknie.
Na powrót nie patrz bo nie mam pompki a temperatura zależ od tego ile opału w piecu, W retorcie kupa spieków żużlowych dlatego muszę co jakiś czas zwiększać nawiew bo powietrze zrobiło swoje. Retorta nie jest szczelna mogę ją ruszać dowolnie - pewnie i powietrze pod spodem daje dyla. Mam zamiar też zamontować RCK po drugiej stronie komina. Mam też zamiar wprowadzić nowość do sterowania powietrzem na palniku. Ponieważ węgiel szybko stygnie w palniku w czasie przerwy w paleniu chcę co jakiś czas dmuchnąć  porządnie by go rozgrzać. Czyli jakaś prosta elektronika która np. co 10 - 15 minut włączy wentylator na okres ok 1-2 minuty. Może wykorzystam ten który jest w piecu - moc nawiewu też będę mógł regulować. Ew. myślałem o dodatkowych kanałach powietrznych w w retorcie - dziury z góry aby powietrzem pomóc dopalić węgiel który się nie spala w retorcie a wysypuje poza obręb ale w niezbyt dużej odległości ( w obrębie korony i tuż poza nią )  Jak dojdę do siebie to działam Towarzyszu 

2022-12-27 23:15 Topic: eCoal.pl v3.5 » Grzanie cwu węglem Marcel??
  heniekwi Posts: 32
Towarzyszu faco - też mi się nasuwa to pytanie a przy nim wiele innych bo kocioł mam nowy i nie wywalę go bo tak każe praworządność europejska chyba, że zasypią kopalnie i kuniec z paleniem i spiekami i hasiem w popielniku. Twórczość ludowa znowu pójdzie w zapomnienie, A już byłem pełen nadziei, że za niedługo zacznie brakować tarcz hamulcowych i wszelkiego przydatnego żelastwa złomowiskach.
Powiedz jak zamocowałeś RCK - tzn. czy są jakieś wytyczne co do odległości od czopucha z pieca ? Jak to u ciebie praktycznie wyszło ?


2022-12-27 17:09 Topic: eCoal.pl v3.5 » Grzanie cwu węglem Marcel??
  heniekwi Posts: 32
faco-z tymi majstrami do jest tak jak stary wyga powiadał : Jak robisz dla zwierzchności to robisz na oko ! Jak robisz dla siebie to wedle sznurka ! Kapujesz prawda ?     Kolega tu wyżej pokazał sporo kowalskiej roboty, Te dzidy skierowane do środka to chyba po to, żeby powstające spieki podnoszące się za każdym podawaniem groszku na ślimaku, były rozkruszane ! U mnie spieki osiągają czasami ponad 10cm. Potem to spada niedopalone do szuflady. Siatka nałożona na szufladę to super pomysł ! Mniej robory z wybieraniem. Węgiel ma spiekalność RI-90. Tak pisało na rozpisce z PGG. Jak dodaję pokruszony koksik do podajnika to spieki są znacznie wyższe - przypuszczam, że temperatura spalania miejscowego to powoduje. Też myślę o jakimś sposobie rozkruszania tych bananów.

Kolego faco  - mój majster też do końca nie popisał się ! Okazuje się, że mam luźną retortę. Powinna być całkowicie szczelna-nie wiem czy przypadkiem pod spodem też powietrze mi nie ucieka i powoduje problemy.
2022-12-27 11:23 Topic: eCoal.pl v3.5 » Grzanie cwu węglem Marcel??
  heniekwi Posts: 32
O żesz : Aleś odwalił robotę ! Przypomina mi kozę uliczną ( z całym szcunkiem ) - szykujesz się na ciężką zimę widzę  ! Powiadasz małe otwory ma  ? Zdjęcie nie pokazuje rzeczywistych wymiarów ale otwory to chyba przynajmniej 2-3 cm jak nie większe. Ja czapkę z głowy zdjąłem bo mi było za ciepło przy mojej kozie.  Najważniejsze, że spełnia swoje zadanie. Szacun dla kolegi ! Moja korona z blachy 2mm jest do wymiany ! Za cienka, zwłaszcza na dole - długo nie pociągnie.

2022-12-22 18:07 Topic: eCoal.pl v3.5 » Grzanie cwu węglem Marcel??
  heniekwi Posts: 32
Porządna robota ! Blacha gruba, dziury jak trzeba !  Trochę niska ale może będzie u ciebie ok. Coś z tego będzie ! Też zauważyłem, że kwadrat nie sprawdzi się jak się ma okrągły palnik. Co tam za palnik ? To oryginał czy obudowany szamotką ?


do   Kocioldefro   - miałeś pokazać swoje dzieło - nadstawę upichconą z drutu ! Jeśli nie chce program wstawić tu na forum tzn. że plik zdjęciowy jest za duży. Np. ma 5 GB - pomniejsz go dowolnym programem którym wiesz jak to robić i spróbuj wstawić.
2022-12-20 23:17 Topic: eCoal.pl v3.5 » Grzanie cwu węglem Marcel??
  heniekwi Posts: 32
No ekstra ! Super idzie ci maszyna ! Mocny piec masz widzę ! A napisz  jeszcze jakie to są spieki z tego palenia - koksowe, żużlowe - palisz pewnie bez nadstawki ? Już polubiłem ten węgiel !
2022-12-20 21:47 Topic: eCoal.pl v3.5 » Grzanie cwu węglem Marcel??
  heniekwi Posts: 32
Czy ktoś z kolegów tu testował   GROSZEK II - MYSŁOWICE-WESOŁA węgiel o uziarnieniu ekogroszku i spiekalności dużo mniejszej niż Marcel jako alternatywa ekogroszku w piecu z podajnikiem ? 

Węgiel  jest dostępny na PGG  

https://sklep.pgg.pl/produkty/32/10/groszek-ii-myslowice-wesola-1000-kg-luz

Na marginesie. Kwitnie interes  dla potrzebujących zrobić nadstawkę -koronę sami zobaczcie.

https://www.olx.pl/d/oferta/korona-nadstawka-do-dopalania-groszku-ekogroszku-marcel-pgg-karlik-tau-CID628-IDS3SXT.html
2022-12-17 22:48 Topic: eCoal.pl v3.5 » Grzanie cwu węglem Marcel??
  heniekwi Posts: 32
Bardzo zacny wywód kolega    leON22  tu przedstawił ! Na pewno będzie on komentowany  i rozwijany przez wszystkich których uczucia estetyczne i wzrokowe przy otwieraniu pieca są na tyle wrażliwe, że nie doznają szkody patrząc na niedopalone  piętrzące się stalagmity koksowe ! Ale potrzeba jest matką wynalazków. Moja tarcza hamulcowa z umocowaną koroną skutecznie ale nie w 100 % wzmacnia to piękne uczucie kiedy otwieram piec i cieszę wzrok palącym się węglem ! Inni koledzy którym tak samo jak mnie nie jest po drodze z tym węglem a tylko pod górkę  potwierdzą, że od samego patrzenia nic się samo nie zrobi a trzeba coś zdziałać w tym temacie. By nie przedłużać dodam tylko, że zostało mi jeszcze do spalenia 3 tony Marcela ! Nie zamierzam z zyskiem go sprzedawać ale do końca go zutylizuję w piecu !  Trzymając się naukowego wywodu kolegi  leON22  dodam, że przy dodawaniu wapna gaszonego który pomaga w " rozmiękczeniu " spieków koksowych zachodzi reakcja rozkładu w której wydziela się m.in. para wodna. Z kilograma wapna powstaje ok 250g pary wodnej oraz tlenek wapna który jest widoczny jako biały osad. Rozkład termiczny niestety trochę zabiera ciepła przy spalaniu węgla  według wzoru :  Ca(OH)2 › CaO + H2O no ale coś za coś. Dziękuję za uwagę.
2022-12-16 12:12 Topic: eCoal.pl v3.5 » Grzanie cwu węglem Marcel??
  heniekwi Posts: 32
do Wojo84   Nikt nie krytykuje pana Romana ! Jak już to TY powinieneś poprosić jego o korektę ustawień pieca. Z twego postu wynika, że bezgranicznie jemu zaufałeś i jest dla ciebie Alfą i Omegą ! To Twój piec i jedna osoba ma nad nim nadzór ! Nikogo nie poprosiłeś o konsultacje ! Nikt też nie będzie ci się narzucał ! Dziś masz ponad 360 stopni w piecu ! Strach myśleć ile będzie jak mróz dojdzie do - 20 !  Znajomy instalator mówił, że miał 2 wymiany ślimaka w jednym roku u jednej osoby - grzał na wysokich ustawieniach dmuchawy ! Nie wiem jak twój komin będzie wyglądał ja będziesz miał takie temperatury - nie ma siły żeby nie popękał !  Trochę też trzeba mieć zdrowego rozsądku - chyba widzisz jakie masz wykresy - coś ci to powinno dać do myślenia ! 
2022-12-15 21:30 Topic: eCoal.pl v3.5 » Grzanie cwu węglem Marcel??
  heniekwi Posts: 32
Do Wojo84  ! Przez chwilą patrzyłem na twój wykres temperatur spalin, Weź no zobacz czy masz jeszcze komin cały ! Ten twój majster od ustawiania internetowego tak ci naregulował, że ok 18:00 miałeś prawie 300 stopni spalin ! Albo masz zawalony piec i komin sadzą  bo takie temperatury nie są normalne ! Przy 300 stopniach może polecieć ci czujnik od spalin. W każdym bądź razie ja bym pod ręką miał nr. Straży Pożarnej w razie czego.
2022-12-14 23:17 Topic: eCoal.pl v3.5 » Grzanie cwu węglem Marcel??
  heniekwi Posts: 32
 Przez dwa ostatnie dni przy temperaturach ujemnych w dzień i jednej mrożnej nocy  (-14 ) spaliłem Marcelem na ustawieniach ręcznych 6 plastikowych wiader po 10kg czyli 60kg !. Dom jest stary 140 m2 około bez ocieplenia ma 1 piętro na dole  drewniane okna. 50kg na jeden to bym poszedł z torbami.  Wykresy spalania nie pokazują, że nie masz wysokiej średniej  temperatury spalania. Ogromne zużycie chyba, że dom ma z 180m2. 
First pagePrevious page1 / 2Next pageLast page