W nowym sofcie do sterowników PELLO dodaliśmy obsługę BUFORA. Więcej informacji na forum lub w tym pliku
Forum  eCoal.pl v3.5  Grzanie cwu węglem Marcel?? Subskrybuj
Pierwsza stronaPoprzednia strona9 / 12Następna stronaOstatnia strona
2022-12-29 18:19
  konto usunięte Posty: 10188 Ostrzeżenie: 0
Dupisz fleki, niy miołech durszlaka, jak jedna dziurka żech używoł, to inne były zatkane (babie tego niy moga powtórzyć, bo ani do tej czynnej sie niy dostana )Temp na kotle mo być tako, coby ogarniała chaupa. Jak sie mo 4D, to lepi wyższo, ale bez przesady. Jak sie mo 4D+pompa kotłowo, to temp na kotle może być niższo.
2022-12-29 19:46
  Kocioldefro Posty: 10 Ostrzeżenie: 0
Heniekwi jak chcesz dodatkowe powietrze to powinieneś mieć jeszcze coś takiego jak przedmuchy w pracy. U siebie mam ustawione co 25 minut na 15 s i wiatrak na 100%.  Ja mam sterownik k1prv4. Pale cały czas w pid
2022-12-29 20:42
  rj1972 Posty: 951 Ostrzeżenie: 0
W ecoalu nie ma czegoś takiego. Jest tryb podtrzymania ale z dodatkową dawką paliwa.
2022-12-29 20:48
  faco Posty: 830 Ostrzeżenie: 0
Dać minimalną dawkę 3s i dmuchnąć mu np. co 10 min porządną dawką powietrza, ale czy to jest to?
2022-12-29 22:09
  rj1972 Posty: 951 Ostrzeżenie: 0
Teoretycznie tak. Ale wtedy chyba kociol przechodzi w tryb grzania po zakończeniu podtrzymania.
dodane 2022-12-29 22:05Analizując PID z techa miałem podtrzymanie 3s w podaniu w przerwie 60s 3 powtorzenia i 38% dmuchawa. Świetnie szło. Ale były momenty gdy przegrzalo magiczne 70s i czasami nie umieło się pozbierać w grzaniu bo za bardzo wywaliło opał.  A powodem były skoki zapotrzebiwania na cieplo cwu i co wynikające z regulatorów.  Jak było zapotrzebowanie to było super ale jak się siłownik przymykał to robiły się cuda. Ale opału specjalnie nie zjadło A popiół idealny. Jednak zrezygnowałem. 
dodane 2022-12-29 22:09Nie wywalalo tylko wypalało opał. 
2022-12-29 22:19
  heniekwi Posty: 36 Ostrzeżenie: 0
Panowie - aleście dołożyli do pieca ! Rozwinął się ciekawy temat  bo o nadstawce to już każdy wie i widział jak wygląda i wie jak to działa. Co do tematu o którym pisałem to interesuje mnie " czysty " przedmuch powietrzem i możliwością sterowanie jego parametrami. Z tym drugim nie ma żadnego problemu bo odpowiedni programator czasowy to rozwiązuje np:

https://archiwum.allegro.pl/oferta/przekaznik-czasowy-cykliczny-praca-przerwa-i7807809388.html

Wejść powietrzem do pieca to też nie problem. Można to zrobić jak kolega przedstawił z strony zaślepki albo też inaczej. Kupuję na portalu  używaną drzwiczki do pieca ( oryginalne wyciągam )  robię dziurę - dalej rurka z sitkiem lub innym rozwiązaniem i gotowe. Powietrze może być tłoczone w dmuchawy od fiata 126P czy BIS to już obojętne. Połączone to może być w różny sposób byle by spaliny nie szły z powrotem. Do testów wystarczy. Zachowujemy gwarancję bo drzwiczki zawsze można na nowo włożyć. 

W piecu 4 klasy była opcja ustawień spalania bez podajnika w trybie zasypowym. Temperatura spalin do 350 przy 400 piec wyłączał dmuchawę. W wersji sterownika z klawiszami można było wejść w menu serwisowe. Można tam było zmieniać wiele parametrów. Niestety nie wiem czy w wersji pieca klasy 5 jest takie menu - bo jak by było to może by można wiele zmienić w trybie podtrzymania np. wyłączyć podawanie węgla.

 W trybie ręcznym - opcja podtrzymanie, po zakończeniu podtrzymania kocioł wychodzi z tego trybu. Następnie czeka, aż spadnie zadana temperatura i wchodzi w tryb grzania.
2022-12-30 07:52
  rj1972 Posty: 951 Ostrzeżenie: 0
Tryb podtrzymania nie czeka aż spadnie temp kotła tylko czeka na czas postoju podajnika jaki jest dla niego przypisany. Jeśli się nie doczeka to się nie uruchamia i wchodzi grzanie.  Dlatego wiele osób ma tak długo ten czas ustawiony żeby tryb podtrzymania nie zadziałał np 30, 60 min. Ale chyba tylko ci którzy mają normalny ekogroszek. Jeśli ten czas nie zadziała to tryb podtrzymania jest bardziej czasem postoju i oczekiwania na spadek temp kotła. Tryb podtrzymania jest bardzo pomocny dla takiego właśnie Marcela który potrafi po 10min zgasnąć. Do tego jeszcze samoróbki na palniku dopieszczają akcję palenia koksem. 
dodane 2022-12-30 07:52Powietrze wtórne już macie przez dmuchawe i tryb podtrzymania. Dodatkowo wystarczy do pomieszczenia kotłowni doprowadzić odpowiednio dużo powietrza zew. Ale pewnie jak zima na dworze to wszystkie zetki, drzwi i okienka pozamykane a kociol nie ma czym dychać. 
2022-12-30 10:24
  faco Posty: 830 Ostrzeżenie: 0
Zetka u mnie cały czas otwarta i daje po kostkach u mnie w trybie podtrzymywania siedzenia przy piecu z piwkiem, nie tylko piec ma podtrzymywanie 😂 
No dobra, dawno już myślałem ze coś z tym podtrzymywaniem można wymyślić, teraz weszły spekulacje z dodatkowym powietrzem więc wróciłem do swojego dawnego toku myślenia o podtrzymywaniu.
Więc generalnie myślałem ze u mnie sprawdza się kiedy piec właśnie jest na podtrzymywaniu, mniej pali.
Dziś w nocy dałem mu do myślenia i zszedłem z podtrzymywaniem na 5min aby zobaczyć logikę mojego myślenia czy się sprawdza. Jeszcze małe korekty i obserwacja.
Jedno co mnie cieszy ze piec czyściutki przy spalaniu 33% 😊
2022-12-30 11:00
  rj1972 Posty: 951 Ostrzeżenie: 0
Z tymi przerobkami kotłów to lepiej uważać. Kiedys może wypali się obecny syf i będzie dostęp do innego opału. Gwarancja nowego urządzenia  to jedno, drugie często powiązane warunki dofinansowania jeśli ktoś korzystał. Ale najwazniejsze to bezpieczeństwo. Spaprana modernizacja może np siebie lub kogoś w domu zaczadzić albo coś spalić. Gra nie warta świeczki. 
2022-12-30 11:13
  faco Posty: 830 Ostrzeżenie: 0
Dlatego ja wszystkie ingerencje robię tak, aby nie naruszyć oryginalnej struktury pieca. Jak wiadomo zanim coś się zrobi trzeba to 3 razy przemyśleć według starej zasady, niż raz a spartolić.
Piszesz syf, ten syf może 3 razy zaoszczędzić budżet wydany na grzanie, a i tak musisz to wyłożyć, lepiej chyba mniej za tą samą ilość ciepła 🤔 Fakt faktem trzeba tylko ten syf opanować, ja na dzień dzisiejszy już sobie go chwalę, choć trochę trzeba pokombinować. Jak to mówią wytrwałość w dążeniu do celu, się opłaca 😉 
2022-12-30 11:31
  rj1972 Posty: 951 Ostrzeżenie: 0
Ja piszę o garażowych pomysłach bez potwierdzenia i gwarancji działania poprzez ingerencję w obudowy kotla. Tylko domysly. Wiele osób to może czytać, źle zinterpretować i bez odzewu próbować w zaciszu to sobie robić po cichutku. A potem nie wiadomo czemu w domach np butle z gazem wybuchają. UPS była chata i nie ma chaty. Nie krytykuje sprawdzonych i zobrazowanych sposobów nakładek na palniki. Tak, to trzeba wypalić bo opał drogi i tańszy nie będzie. 
2022-12-30 11:43
  heniekwi Posty: 36 Ostrzeżenie: 0
Masz rację faco ! Myśląc o przeróbkach pieca mam to na uwadze, że kiedyś  te czasy z paleniem syfu w piecu  się zmienią ale póki co to trzeba tym palić i kombinować jak koń pod górę ! A przerabiając piec mam zawsze to pod uwagę by zachować gwarancję ! Jak ktoś nie ma do tego ręki to lepiej niech pali po staremu. A z powodu dostępności takiego opału jaki jest  jest zmuszam szare komórki do myślenia bo jakby był dostępny dobry groszek w rozsądnej cenie nigdy bym piecu  piecu nie majstrował tylko sypał i sypał i wyciągał popiół i tyle. Przynajmniej taki z tego pożytek, że człowiek poradzi sobie z gorszym węglem jak by nagle brakło dobrego.

Dalej pytam czy ew. komuś obiło się o wejście do trybu serwisowego w sterowniku jeśli takowe jest !

Zgadzam się z  rj1972 odnośnie pracy kotła w trybie podtrzymanie !  Miałem to samo na myśli tylko niedokładnie to opisałem.
2022-12-30 11:51
  rj1972 Posty: 951 Ostrzeżenie: 0
Rozsądnie to napisałeś. 
Jeśli chodzi o ECoal  v3.5 to nie słyszałem o trybie serwisowym poza tym co jest dostępne. 
2022-12-30 12:10
  faco Posty: 830 Ostrzeżenie: 0
Sterownik uważam ze jest dobry ale ma jeszcze dużo do modyfikacji. Powinien być większy wybór działania tj. możliwości sterowania piecem, korekt, automatyki. Według mnie wszystko się da ogarnąć programowo bez ingerencji w sam sterownik, tylko chęć twórców do wprowadzenia uaktualnień.
W ręcznym powinno być dużo więcej wyborów działania niż jest obecnie i opcje nie powiązane z sobą. A użytkownik sam by sobie próbkował co do swojej instalacji jaką opcję wybrać np. korekta samej dmuchawy, podawania, temperatur, etc. Można powiedzieć taki totalnie ręczny, ze użytkownik jak by był sam sterownikiem a nie od góry przez kogoś zaprogramowany, bo obecnie mamy jeszcze narzucone to i tam to i poza ten zakres nie możemy sami wyjść.
Może doczekam się takich zmian.
2022-12-30 13:40
  rj1972 Posty: 951 Ostrzeżenie: 0
A gdybyś to miał to byś tęsknił w drugą stronę do tego co masz, bo z kotłowni byś nie wyszedł. Kiedyś kupisz sobie inny opał i poczujesz że żyjesz. 
dodane 2022-12-30 13:40Ustawienia trybu podtrzymania u Ciebie faco fajnie pracują. Można powiedzieć że dłużej grzeje w podtrzymaniu jak w grzaniu. Do tego jeszcze masz fajnie wyciagnietą temp kotła. O tym już mniej się pisze ale dla Marcela temp kotła 65st i więcej plus podtrzymanie w dobrej sekwencji daje bardzo dobre efekty. Wiele osób do koksu stosuje temp ńa kotle 55-58 st co jest za mało A spaliny pod 220st. Warto też zwrócić uwagę na temp kotła nie koniecznie zużywając więcej opału bo siłownik zrobi swoje i nie puści tego ciepła bez potrzeby.
2022-12-30 17:37
  faco Posty: 830 Ostrzeżenie: 0
W kotle czysto pomimo małego nadmuchu a i praca dość stabilna, jakie efekty będą, będę widział jak to dłużej popracuje.
2022-12-30 17:51
  rj1972 Posty: 951 Ostrzeżenie: 0
Wcześniej poprosiłem o udostępnienie Twojego sterownika i powiem że z drobną korektą twoje ustawienia zostały przeniesione na kociołek ++25kW. Do tego nakładka wykonana przez użytkownika i zmiana obrazu o 100%. Tryb Ecoal wysiadał przy tym grochu. Grupowy lepiej ale też oko bolało. Reczny zdecydowanie plus podtrzymanie najlepiej. Do tego min. 60-65st na kotle Ale to na razie. Przyjdzie zima to pewnie trzeba będzie korygować. 
2022-12-30 20:36
  faco Posty: 830 Ostrzeżenie: 0
Cieszy mnie to ze moje ustawienia komuś się przydały. Z tą zimą a dokładnie jak piszesz korektami, wydaje mi się ze tylko trzeba by zmienić sam nadmuch o +/- 3%-5% a reszta ustawień by mogła pozostać jak np. podawanie węgla. No ale aby to sprawdzić by musiała być taka możliwość w sterowniku a nie ma.
Tak, niskie temperatury na kotle jak testowałem, to miałem tak samo dywan perski na ścianach 😉
2022-12-30 22:53
  rj1972 Posty: 951 Ostrzeżenie: 0
faco wszystko czego oczekujesz masz dostępne. Tylko spójrz na to inaczej. heniekwi również Ty to masz. Też na to spójrz inaczej. Po co jakieś ustawienia na tle innych sterowników które i tak są bez sensu skoro każdy użytkownik zna kod serwisowy. Tutaj bez zbędnych cerygieli stworzycie własne ustawienia i to w dużo lepszym komforcie bo ktoś to już programowo przemyślał. A jakby nie, to to byscie wylali kwasu. Przecieź przed wyborem chyba coś ogarneliscie jak ma ten czy inny producent ? Ja ogarnołem i nie mam wątpliwości chociaż apetyt rośnie z czasem. Ale i tak pewnie mniej czasu to zajmuje to niż na innych przykładach. A niektóre przemyślenia, pomysły, choć słuszne muszą być skoordynoawane pomiędzy prod sterownika i kotła. Zanim do tego dojdzie, bo to kosztuje to kotly na ekogroszek lub jeszcze działające inne na paliwa stałe będą na czarnej liście. Więc lepiej spróbujmy wykorzystać co mamy niż marzyć w tej materii o czymś lepszym.
2022-12-30 23:36
  faco Posty: 830 Ostrzeżenie: 0
Myślę ze węgiel będzie dostępny cały czas a to właśnie z powodu takich piecy jakie mamy. Dziś patrzyłem jak sąsiad kopci zwykłym piecem czy tam 3/4 klasy ma, dym z komina, na podwórzu, jak i piwnicą wychodził. Jak by jakaś straż akurat przejeżdżała, dam głowę ze przystępują do akcji gaśniczej, bo co można na taki widok innego pomyśleć, pali się 😲 😁
Jak się takie podmioty skończą to węgiel nie jest złym paliwem i w dodatku śpimy na nim. Co Niemcy robią, kopalnie otwierają a jak mieli gaz od ruskich to zamykać! Prędko węgla się nie pozbędziemy. 
Ile mamy samochodów a każdy kopci, ile tak naprawdę ma katalizatory, tylko te co ze sklepu wyjechały albo z fabryki, reszta powycinane albo pokradzione. Zima inna gęstość powietrza, temperatura i widać smog ale czy to z samych kominów. Jak wyeliminujemy kopciuchy i palaczy wszystkim i niczym, to będzie fajnie.
Jak ja teraz patrzę na własny komin i nie widzę aby się z niego dymiło, to można powiedzieć ze jest OK. Dwa lata wcześniej nie widziałem żony na podwórku a stała obok mnie 😂
A towarzysz Henio jak tam? Widzę ze rączki tam jednako coś ustawiają i jakie efekty 🤔
Pierwsza stronaPoprzednia strona9 / 12Następna stronaOstatnia strona
Użytkownicy online: KorkosinskaK, milczea