W nowym sofcie do sterowników PELLO dodaliśmy obsługę BUFORA. Więcej informacji na forum lub w tym pliku
Forum  eCoal.pl v3.5  Grzanie cwu węglem Marcel?? Subskrybuj
Pierwsza stronaPoprzednia strona10 / 12Następna stronaOstatnia strona
2023-01-01 22:02
  Pajus76 Posty: 50 Ostrzeżenie: 0
A propos dodatkowego powietrza. Po zamontowaniu mojej korony, zauważyłem, że z jednej strony węgiel szybciej się wypala niż z drugiej. Dzisiaj wygasiłem kociołek na moment i wyczyściłem dokładnie otwory nadmuchowe. Teraz palniczek dmucha, że hej. 
Przyznać się Panowie, kiedy ostatnio udrażnialiście te otwory i czy w ogóle? Może tu jest problem?
Ja na nowo muszę bawić się w ustawianie dawkowania paliwa, tak się parametry zmieniły.
PS. Wszystkiego najlepszego w Nowym Roku 
2023-01-01 22:16
  faco Posty: 823 Ostrzeżenie: 0
Ja po sezonie grzewczym całego czyściłem razem z palnikiem, raczej mi pali normalnie.
Az zobaczę do Ciebie co tam się dzieje
Najlepszego  
2023-01-01 22:41
  Pajus76 Posty: 50 Ostrzeżenie: 0
Przed czyszczeniem otworów stabilnie spalało mi na parametrach
Podawanie 3sek
Przerwa 35sek
Dmuchawa 34%
Po wyczyszczeniu otworów, przerwę ustawiłem na 10 sek a i tak po pół godzinie żar mi spadł praktycznie na wysokość ślimaka 😧.
Teraz z nadmuchem zszedłem do 28% i przerwa 15 sek ale kopczyk mi wywaliło. Zmieniłem przerwę na 20% i zobaczymy co będzie. 
2023-01-01 22:46
  heniekwi Posty: 36 Ostrzeżenie: 0
Witam już w nowym roku ! Oby walka oddanych towarzyszy z wrogiem klasowym i reakcyjną burżuazją ( czytaj węglem Marcelem ) skutecznie podbudowała morale klasy robotniczej 

Udrażniam kanał nawiewowe w retorcie co jakiś czas bo paląc Marcelem to jest konieczność. Pył ze spalania Marcela niestety skutecznie zatyka kanały. Czyszczę mniej więcej co tydzień - góra dwa. Z tego też powodu myślałem o dodatkowych otworach w koronie I nawiewie czy też przedmuchu. Czyszcząc wczoraj retortę zaznaczyłem niebieski mazakiem miejsca które miejsca mam na myśli. Na zdjęciach pokazuję także naprawioną prowizorycznie koronę wraz z drutami ograniczającymi wydostawaniu się spieków koksowych. Spieki napotykają są druty i kruszą się a w retorcie dokańczają żywota. 


     
2023-01-01 23:44
  faco Posty: 823 Ostrzeżenie: 0
Nie wiem czy te pręty nie będą robić oporu ślimakowi? No ja myślę po różnych konfiguracjach zostanę przy tej co mam.
Na palniku spoko jak i w popielniku oraz jednolita praca. Tylko zobaczę czy na 33% z czasem nie będzie za bardzo kopcił to może jedno oczko w górę
2023-01-02 10:43
  Pajus76 Posty: 50 Ostrzeżenie: 0
Teraz widzę, że w plus + są inaczej otwory rozlokowane. W M-ce mamy po obu stronach 2 x 5 otworów takich podłużnych, wchodzących w głąb palnika oraz w module końcowym są dwa okrągłe otwory z każdej strony. Ja po czyszczeniu otworów ustawiłem dmuchawę w trybie ręcznym na 100% i przedmuchałem przez ok minutę.
Otwory w M-ce na zdjęciu poniżej. Do czyszczenia oczywiście potrzebne lusterko i latarka. 


2023-01-02 23:08
  heniekwi Posty: 36 Ostrzeżenie: 0
Mam zamiar trochę poeksperymentować z dodatkowymi otworami na ruszcie żeliwnym. By nie zmieniać tego co mam potrzebuję zdobyć jakiś używany ruszt pasujący wymiarami do mojego pieca. Czy ktoś z szanownych forumowiczów miałby jakieś namiary gdzie by można w to dostać nie przepłacając oczywiście. Nie musi być oryginał może jakiś zamiennik który by pasował.
2023-01-02 23:27
  konto usunięte Posty: 10188 Ostrzeżenie: 0
Jo ci coś poradza; klupnij sie w łeb. Dobrej nocki.
2023-01-03 10:27
  Kocioldefro Posty: 10 Ostrzeżenie: 0
Kolego heniekwi dobry pomysł z tymi otworami.  Ja mam piec Defro z okrągła retorta i właśnie oryginalnie są takie otwory jak ty zaznaczyłeś na obrazku.  
dodane 2023-01-03 10:27Tylko mówię o tych otworach które są na górze, na tym płaskim 
2023-01-03 11:37
  heniekwi Posty: 36 Ostrzeżenie: 0
Do tego zagadnienia z dodatkowymi otworami trzeba przemyśleć kilka rzeczy. Nie wiem jaką masz konstrukcję palnika w środku retorty - a dobrze byłoby to zobaczyć ( zdjęcie nie jest zbyt czytelne) Jeśli masz otwory tylko na zewnątrz to znaczy, że cały nadmuch u ciebie jest od spodu. Ja mam szczeliny nadmuchowe w środku retorty więc na pewno otworów aż tyle nie mogę dać. Zresztą budowa retorty jest taka, że mogę zrobić otwory tylko w pobliżu środka bo tylko tam może jeszcze przedostawać się powietrze od spodu.  Dalej to byłyby tylko  dziury przez które spada popiół na popielnik aczkolwiek też może by się przydały bo czyściej byłoby w pobliżu korony .Moja dmuchawa ma 37 Wat więc nie mogę rozproszyć całego nadmuchu na górę.
Te otwory na retorcie mają być tylko przydatne do spalania ciężkiego węgla. Na zwykłym dobrym ekogroszku będzie pracować firmowa retorta. Takie na razie mam przemyślenia.

P.S. Po raz pierwszy w nocy około 6 nad ranem  zerwało mi zawleczkę !  Buuu !
2023-01-03 21:37
  faco Posty: 823 Ostrzeżenie: 0
No mi też raz zerwało ale tak zablokowało ślimak ze nawet kleszczami instalatorskimi nie mogłem olerki ruszyć.
O dziwo po wyjęciu ślimaka nie znalazłem przyczyny. Teraz dodaje oleju do zasobnika, kreci aż miło prawie go nie słychać oć jest większy sort.
Sprawdziłem sobie staty grudniowe, tam w tym roku Pieklorz teraz Marcel i wyszło na korzyść tego drugiego. Z obliczeń wypadło ze spaliłem tej grudniowej zimy 330kg mniej grochu. Ciekawe jak to będzie w następnych miesiącach 🤔😉

Tak co do tych otworów górnych, tak myślę czy jak by je wiercić to pod kątem co sprawi wir powietrza nad kopcem a on znowu będzie ogrzewał bardziej płaszcz wodny. Skąd takie myślenie dajmy na to ze włączymy opalarkę i damy jej nadmuch równolegle z zbiornikiem wodnym a tą samą opalarkę damy prostopadle do ścian zbiornika, kiedy będzie lepszy efekt 🤔 Obecnie mamy żar najbardziej skierowany równolegle do zbiornika i opada bokami, sam myślałem nad takim rozwiązaniem ale ze palnik w M-ce jest inny to nie wymyśliłem sposobu. Chyba ze bym nad palnik dał jakieś metalowe śmigło 😂
dodane 2023-01-03 21:37Jestem pod wrażeniem, włączyłem ecoala o 17-tej jak na piecu była temp. prawie 74°C i ta olerka tak trzyma temp. ze brakowało mu gramy do 75°C ale nie włączył CWU 
Spalanie też utrzymuje w ryzach a na palniku spoko. Muszę powiedzieć ze zadziwił mnie i muszę się temu przyjrzeć chyba na dłużej. A może mu pasuje tak ten Marcel i potrafi dużo lepiej się sterownik odnaleźć.
2023-01-03 22:03
  Kocioldefro Posty: 10 Ostrzeżenie: 0


dodane 2023-01-03 22:03Heniekwi dokładnie mam taką rerorte jak ta na zdjęciu co wstawiłem.  Otwory u góry i do tego dwa rzędy otworów w środku w retorcie. Jedne wyżej,  drugie niżej 
2023-01-03 23:29
  heniekwi Posty: 36 Ostrzeżenie: 0
Z wyglądu bardzo podobna ! Są nawet te małe otwory dokładnie w tym o które mi chodziło ! Podstawowy nawiew idzie tymi kanałami w środku  A górą pewnie tylko poprawia spalanie. U ciebie  głębsze kanały ale to jest sprawa wieńca na którym retorta leży ! Nie wiem wygląda od spodu i jaka średnica jest retorty i środka. Musiałbyś zdjąć z palnika i  zrobić pomiary.  Na zdjęciu masz 2 zestawy ? Trzymasz na rezerwę ?

2023-01-04 08:50
  Kocioldefro Posty: 10 Ostrzeżenie: 0
To zdjęcie z internetu ale moja identyczna.  Wewnątrz ma coś około 13 cm a z tymi górnymi otworami jakieś 15
2023-01-05 13:56
  rj1972 Posty: 949 Ostrzeżenie: 0
Heniekwi raczej na tej retorcie te otwory nic nie dają. Raz że możesz samoistnie je od razu zatkać kładąc silikon a dwa szybko samoistnie się zatkają popiołem. Defro ma cały palnik inaczej przemyślany. Ja u siebie palnik mam doszczelniony sznurem kominkowym a nie silikonem. Powoduje to że jest minimalnie większa szczelina pomiędzy talerzem i koroną. Leci jakby więcej powietrza. Być może nie mam Marcela ale np w karliku miałem niedopałki. Od czasu sznura znikły. Minus delikatny też jest bo przez większą szczelinę przechodzi więcej popiołu do wyczystki ale o tym wiedząc, wysypuje to co miesiąc przez wyczystke bez czyszczenia palnika. Nie twierdzę że to idealny sposób bo wyszło to u mnie przypadkiem gdyż od samego początku nie chciałem silikonu jako uszczelnienie.
dodane 2023-01-05 12:57Dodam jeszcze że pomysł jest ciekawy tylko by trzeba było spróbować fizycznie. Koszt nowych klocków jest nie mały a i używane będą w cenie. 
dodane 2023-01-05 13:56Oglądając talerz to silikon czy uszczelnienie retorty nie stanowią jednak problemu. 
2023-01-05 21:36
  heniekwi Posty: 36 Ostrzeżenie: 0
 rj1972  Po spędzęniu sporo czasu na szukaniu wygląda na to, że będzie ciężko dostać używkę w dobrej cenie. Jak już to klienci chcą sprzedać cały palnik a to się nie opłaca . Ten z linku jest podobny ale nie wiem czy pasowałbym ale cena kosmiczna

https://allegro.pl/oferta/talerz-do-palnika-retortowego-12-kw-defro-otwory-11547852197

ten jest też podobny i tańszy :

https://sprzedajemy.pl/palnik-zeliwny-koronkatalerz-262mm-do-kotla-pieca-retorta-gizycko-2-a1d299-nr62949948

Mogę podjechać samochodem na złomowisko i ew tam coś poszukać : 

https://www.olx.pl/d/oferta/motoreduktor-silnik-do-pieca-naped-ekogroszek-podajnik-hef-kotrem-CID628-IDHNmSZ.html

Ew. mogę dźwignąć nieco retortę wstawiając cienki pierścień pod spód na koronę - musiałby dać do wytoczenia z tarczy hamulcowej lub też coś tam mogę podstawić. Wolałbym też zobaczyć efekt z dziurami w boku.
 No i oczywiście uszczelnienie sznurkiem bo silikonu braknie. Jaki gruby sznur dałeś  rj1972 ?

Wlałem troszkę oleju z kosiarki spalinowej - ok 100ml do środka zasobnika z węglem  po zerwaniu zawleczki ! Efekt przeszedł moje oczekiwania ! Motoreduktor jest prawie jest niesłyszalny tylko od czasu do czasu trochę chrupnie w ślimaku jak przesuwa Marcela.

Jak ci sprawuje się RCK teraz przy tych silnych podmuchach ? 
2023-01-05 22:09
  faco Posty: 823 Ostrzeżenie: 0
U mnie wróciłem do ustawień szamot oryginał, bez koron i innych dodatków.


Spalanie uważam za dobre, najlepsze jak dotychczas na Marcelu bez nakładek. W popielniku można powiedzieć ze jest dobrze, ale nie mam foto bo nie mam wyczyszczonego od momentu działania na oryginale.
A u mnie RCK z otwartym pyszczkiem dziś non-stop 

2023-01-05 22:35
  rj1972 Posty: 949 Ostrzeżenie: 0
Co do sznuru to zobrazuje to jutro. Jak wiadomo a w moim przypadku to przypadek,  większa szczelina na koronie to większa moc palnika. Mogę się mylić. Ale z przypadku u mnie się jara  na całej średnicy talerza. Sznur, nie ten biały sztywny do drzwi kotła tylko szary rozciagliwy do kominków.  Zobrazuje to na tyle ile będe mógl bo na żywo nie da rady bo palnik pracuje.
Jednak te otwory o których pisałeś są dostępne w innych palnikach. I to jest ciekawe że w naszych retortach tego nie ma. Mnie to jest nie potrzebne bo świetnie pali bez tego. Ale jak pisałem nie mam koksu tylko pseudo ekogroszek inny niż Marcel . Może większa szczelina być pomocna ale i tak koszyki czy nadstawki będą potrzebne. Łącze się w bólu z moimi znajomymi którzy tym palą.  A czy ktoś myślał żeby ten groszek mieszać z wapnem?  A może niski deflektor wklęsły? 


dodane 2023-01-05 22:35PS. A czy ktoś próbował wiercić w grubym żeliwie w normalnych warunkach garażowych czy domowych? 
2023-01-06 00:24
  heniekwi Posty: 36 Ostrzeżenie: 0
Wierciłem - bez problemu idzie wiertło. Co do wapna to pisałem już o tym
.... dodam, że przy dodawaniu wapna gaszonego który pomaga w " rozmiękczeniu " spieków koksowych zachodzi reakcja rozkładu w której wydziela się m.in. para wodna. Z kilograma wapna powstaje ok 250g pary wodnej oraz tlenek wapna który jest widoczny jako biały osad. Rozkład termiczny niestety trochę zabiera ciepła przy spalaniu węgla  według wzoru :  Ca(OH)2 › CaO + H2O no ale coś za coś. 
Wapno trochę pomaga ale tylko trochę. Też myślę o deflektor wklęsłym. Tylko że prędzej braknie mi opału niż wypróbuję wszystkie możliwości.      


faco  czy średnica 80mm wystarczy ? Mogę RCK wbudować w komin ale z drugiej strony na wysokości  max. 40cm nad rurą do pieca. 


Myślałem o większym - 100 ale może ten mniejszy wystarczy ? Otwiera ci się do końca teraz jak mocno wieje ? 
2023-01-06 09:39
  faco Posty: 823 Ostrzeżenie: 0
No powiem tak, okazja czyni zakup. Kupiłem RCK nówkę, okazyjnie za setkę z groszami więc nie było się co zastanawiać, tylko brać Tak myśląc skoro powietrze do pieca w moim przypadku szło prze dmuchawę to ma taki sam otwór wlotowy jak nie więcej RCK. Nawet nie wieje a potrafi ciśnienie go otworzyć do końca. Też mam mały komin 14x14, no na moje oko starcza, na pewno jest lepiej niż by go nie było, a twierdzę to ze w kotłowni mam ciszę, a tak czy wiało czy nie to zawsze jakiś szum był.
Tak jak jest podane na schemacie 0,40-2,50m nad posadzką i w tym samym pomieszczeniu co piec. Tak jak pisałem ze z braku miejsca i braku przeszkód zamontowałem go z drugiej strony komina i działa ale jak bym miał drzwi w kotłowni i za nimi RCK to nie wiem czy by działał.
Pierwsza stronaPoprzednia strona10 / 12Następna stronaOstatnia strona
Użytkownicy online: adam777, andrys_2006, Arturro, KKIMCZ, qx124, wajnercz