W nowym sofcie do sterowników PELLO dodaliśmy obsługę BUFORA. Więcej informacji na forum lub w tym pliku
Forum  eCoal.pl v3.5  Grzanie cwu węglem Marcel?? Subskrybuj
Pierwsza stronaPoprzednia strona12 / 12Następna stronaOstatnia strona
2023-01-23 12:55
  faco Posty: 823 Ostrzeżenie: 0
Ja teraz próbuje bez szamotek, zobaczę jak pójdzie. Oooo lubię twórczość ze Wam kibicuję 👍
dodane 2023-01-21 15:51Poprawiałem koronę i sobie skarpetkę sfajczyłem od kątówki iskier 
Jeszcze jedną modyfikację zrobiłem i co będzie nie wiem 
dodane 2023-01-23 12:55Więc moja korona wyglądała tak



Po modyfikacji wygląda tak




Ściąłem ją o połowę z wysokości i urzyg czy jak to się tam zwie, zasłoniłem płytą szamotową aby ogień szedł na środek palnika. Płyta niska według oryginału aby nie zasłaniać ciepła z palnika.
Niższa korona za podpowiedzią Gorzyczki teraz odpowiada za to aby nie było dużo szlaki na palniku a i drobna wylatywała otworami. Na dzień dzisiejszy chyba nic mądrzejszego nie wpadło mi do głowy  
Popiół w popielniku sam pył, jedynie jak grzeje wodę w bojlerze po przez długość grzania trochę nie dopala. Ale zaraz się z tym poradzę wydłużając czas przerwy, albo zmniejszę histerezę bojlera.




Ogólnie jestem zadowolony 
2023-01-24 18:56
  gwarek Posty: 579 Ostrzeżenie: 0

@faco oglądam twój nadmuch, powiem że jest i tak bardzo mocny.
35% mocy dmuchawy to spory wiatr w grzaniu.

W moim kotle testowałem 30% no i już był śmietnik więc masz sporo do zejścia w dół.
2023-01-24 19:18
  faco Posty: 823 Ostrzeżenie: 0
Co oznacza śmietnik ?
2023-03-09 14:39
  heniekwi Posty: 36 Ostrzeżenie: 0
Witam towarzyszy ! Czas leci, węgla coraz mniej zwłaszcza tego co się trudno spala ale jeszcze trochę zostało. Wrócił problem który mnie męczył a mianowicie jak zrobić dodmuch dodatkowym powietrzem w kotle Eko Plus + jak najmniejszym kosztem, jak najtaniej bez ingerencji w oryginalny sterownik Ecoala. Celem eksperymentu zmontowałem metodą MacGyver czyli drucianka na kawałku płyty drewnianej wymarzone urządzonko. Jego zaletą jest prostota . Wcześniej pomierzyłem napięcia na dmuchawie przy 37% i 100 % nadmuchu z sterownika. Miernik pokazał ok. 70V i 230V czyli pełne napięcie sieciowe prądu zmiennego.  Urządzenie składa się z układu przekażnika czasowego cyklicznego z niezależną regulacją czasu pracy i przerwy, który uruchamia przekaźnik dwustykowy który odłącza oryginalną dmuchawę od Sterownika Ecoala, Robotę upraszcza to, że dmuchawa jest podłączona za pomocą wtyku do gniazda sterującego. Wystarczyło tylko odpowiednio to zmontować i gotowe. Jeśli Ecoala akurat pracuje to ten dodatkowy sterownik odłącza dmuchawę i na ustalony czas włącza ją z pełnym napięciem czyli na 100% po czym z powrotem podłącza ją do Sterownika Ecoala. Po zadanym czasie znowu następuje włączenie dmuchawy na 100% i tak w kółko. Ponieważ zostało mi jeszcze 2 tony Marcela warto spróbować jaki będzie efekt tegoż urządzonka. Oczywiście można regulować obrotami dmuchawy - trzeba tylko dodać prosty regulator napięcia zmiennego.
 Jako, że prowizorka jest najtrwalszym elementem gospodarki narodowej pewnie trochę czasu upłynie zanim porządnie to wszytko poskładam  w jakiejś obudowie. Przy okazji zrobiłem nową koronę - ta według mnie najlepiej się spisuje. 
dodane 2023-03-09 14:39 
2023-03-10 20:13
  rj1972 Posty: 949 Ostrzeżenie: 0
heniekwi, brzmi ciekawie ale masz to tak skomplikowane, że trudno ogarnąć co chcesz uzyskać poza standardowym rozwiązaniem jakie daje sterownik. Korona wygląda ciekawie i to pewnie Ci pomoże w Marcelu ale wg mnie za cienkie pręty i za gęsto i za wysoko - na pierwszy rzut oka. Mocno i szybko ci się to zapcha. Po wykresie spalin widać, że to coś już chyba pracuje. Temp. kotła nawet ładnie płynna. Powrót słaby ale to jest indywidualna sprawa. Oczywiście wykresy nie grzeją (cyt.) Ale daj znać obrazowo jakie będą efekty. Absolutnie nie krytykuję. Czy ta histereza 2 na CWU jest Ci potrzebna czy to tylko obserwacje? Twój zawór mieszający mocno pływa może dałbyś mu jakąś histerezę np. 1st.
2023-03-11 14:41
  faco Posty: 823 Ostrzeżenie: 0
@heniekwi i co osiągnąłeś tymi zabiegami, pochwał yno się  
2023-03-12 18:34
  heniekwi Posty: 36 Ostrzeżenie: 0
Korona zrobiona jest z prętów 6mm, rozstaw na dole 2cm na górze więcej. Wysokość ok 10cm. Dolnej obręczy faktycznie nie musiałem dawać bo góra trzyma, zawsze mogę wyciąć. Zrobiłem ją specjalnie wysoką bo czasem z palnika wychodzą pionowe spieki koksowe nawet ponad koronę. Żeby jakoś mogły się dopalić czy skruszyć, muszą dłużej być na ogniu stąd taka wysokość. A nawet zdarza się, że mimo moich manewrów przy ustawianiu nawiewu czasu podawania itp, coś wyleci z korony do szuflady. No i dlatego dorobiłem ten przedmuch by powietrze utrzymywało ciepełko w palniku jak nie ma cyklu pracy. a i też nie pozwoliło zbytnio wystygnąć zbytnio przy małej ilości opału na palniku Rozżarzyć stygnący węgiel - koks jak już trochę odgazował nie zawsze się udaje na standartowych ustawieniach paląc Marcelem. No i dlatego takie to moje te wynalazki. Coś tam zawsze to pomoże. Dużo roboty nie było przy tym a pracuje bez problemów. Koszt - ok 100 zł.
Histereza przy CW jest nie do opanowania u mnie ponieważ i tak mam wyłączone w sterowniku opcję załączania pompki przy ustalonej temperaturze a zawór 4D faktycznie mocno pływa-wystarczy trochę ciepłej wody zużyć  z bojlera a 4D zaraz reaguje zmianą nastawu na ogrzewanie domu. Może kiedyś zmontuję jakiś krótki film na ten temat i zaprezentuję na youtube - tam już jest sporo moich materiałów ale dotyczą zupełnie innej dziedziny.
2023-03-12 21:54
  MateoKoc Posty: 473 Ostrzeżenie: 0
heniekwi napisał » 2023-03-12 18:34
4D zaraz reaguje zmianą nastawu na ogrzewanie domu
Ustawiłeś wsp. wzmocnienia na 1,3 i histerezę pracy zaworu na 0, więc to nie dziwne, że zawór jest nadpobudliwy.
edit:
Zmieniłeś powyższe ustawienia i ok razu zawór się uspokoił. Już nie będzie, co chwilę zmieniał położenia.
2023-03-31 15:10
  heniekwi Posty: 36 Ostrzeżenie: 0
Zgadza się ! Dzięki za sugestię. Wykres pracy 4D jest o wiele spokojniejszy. Nawiasem mówiąc był ustawiony na domyślnych który majster ustawił jak montował piec tylko ja zmieniałem wzmocnienie, żeby szybciej nagrzewała mi się chałupa. Nie mam na grzejnikach termostatów i czasem zmieniałem te ustawienie. Sądziłem, że raczej na spokojniejszą pracę zaworu wpływa bufor którego nie mam. Dobrze jest ! Stawiam kawkę Dallmayer :


Edit:  Wczoraj na sesji PGG po raz pierwszy od długiego czasu pojawił się Greenpal ! Nie byłem zalogowany i nie zdążyłem kupić,  W Tauronie pokazują  się 2 asortymenty - ten o trochę lepszych parametrach znika po ok 20 sek ( ale da się kupić ) ten drugi nawet z 2 minuty czasem jest, Tyle, że te ekogroszki są po 1600 zł za 800 kg.

Edit:  Czy ktoś kupił  w tym roku  Greenpal Ekomiał ? Jestem ciekaw czy to ta sama jakość co w zeszłym roku.
dodane 2023-03-31 15:06Węgiel Greenpal Ekomiał zakupiony do testu - 1 Big Bag. Dotrze w najbliższych dniach. Mogłem kupić więcej ale nie chciałem ryzykować ew. problemu z jakością. Teraz jest niedostępny od kilku sesji. Dziś przyszło świadectwo jakości tego opału. Jest odmienne od tego jakie jest na stronie PGG..


dodane 2023-03-31 15:10
2023-06-15 20:33
  walerio1 Posty: 6 Ostrzeżenie: 0
Witam! Proszę o podpowiedź co do ustawienia oepm 20 kw na grzanie wody w trybie lato ekogroszkiem marcel1!
Pierwsza stronaPoprzednia strona12 / 12Następna stronaOstatnia strona
Użytkownicy online: Awert, cervinka, kris3078, Martines, nathan_g, ogniwopelletjurek