User profile

s_baro

 

 

Registration: 2018-06-21 13:07

Login: 2019-09-15 08:36

Devices: 1

Topics: 3

Posts: 25

user posts 
First pagePrevious page1 / 2Next pageLast page
2019-09-15 08:40 Topic: eCoal.pl v3.5 » Najnowsza wersja oprogramowania 1.1.30.4 :)
  s_baro Posts: 25
Dzieki za wyjasnienie. Teraz juz wiem o co chodzi. Jak ktos ma duzo obwodow co to rzeczywiscie fajna rzecz.
2019-09-14 20:35 Topic: eCoal.pl v3.5 » Najnowsza wersja oprogramowania 1.1.30.4 :)
  s_baro Posts: 25

Witam.
Mam pytanie odnośnie nowych obwodów CO dodanych w ostatniej aktualizacji. Jest tam możliwość sterownia pompą tak ja jak standardowo wcześniej było w Obwodach CO1 i CO2, ale gdzie te pompy podłączyć skoro nie ma tyle wyjść ze sterownika. Z tego co pamiętam to są wyjścia na pompy: CO, CW, dodatkowa np, mieszająca i chyba cyrkulacyjna.

To gdzie podłączyć te pompy dla obwodów CO 3, 4, 5 i 6?
Może dziwne pytanie ale nie mogę się domyślić gdzie te pompy podpiąć.
2019-05-14 23:12 Topic: eCoal.pl v3.5 » 2 bojlery
  s_baro Posts: 25
Albo są takie zawory temperatury np. AVTB firmy Danfos też z kapilarą. Nie podłącza się do nich żadnej elektroniki. Minusem jest to (ale nie jestem tego w 100 % pewnien) że pompa musi cały czas działać (w tym przypadku najlepsza byłaby energooszczędna). Działa to chyba w ten sposób że pompa cały czas west włączona - jeśli jest to nowego typu np grundfoss alpha 2 to gdy nie ma odbioru ciepła i wszystkie zawory są zamknięte to pobór prądu zmniejsza się do minimum, bodajże 3 W i jest powiedzmy w trybie gotowości, a gdy temperatura w którymś z zasobników spadnie to zawór AVTB się otwiera i dogrzewa CWU na tym zasobniku na którym potrzeba. Drugi minus to taki że te zawory nie są chyba tanie, ale jest to jakieś rozwiązanie gdzie bez udziału żadnych czujek woda w obu zasobnikach będzie zawsze taka jak potrzeba.
2019-05-12 07:44 Topic: eCoal.pl v3.5 » Płyta szamotow oep 25kw
  s_baro Posts: 25
To te cegły kolego co masz to są chyba jakieś większe jak standarowe, bo ja mam kilka takich zwykłych cegieł szamotowych (całych nie połówek), ale one są za krótkie i nie starczają od jednej ścianki bocznej do drugiej.
2019-05-09 20:31 Topic: eCoal.pl v3.5 » Płyta szamotow oep 25kw
  s_baro Posts: 25

Dzięki za podpowiedź. Też myślałem żeby zrobić sobie mini szalunek i odlać sobie samemu taką płytę ale zwykły beton by chyba nie wytrzymał temperatury. Jak będę ją odlewał to chyba zrobię tak jak napisał Leon, żeby zrobić ramkę z kątownika, wtedy rogi będą bardziej ochronione. Co trzy głowy to nie jedna.

Patrzyłem też na gotowe płyty szamotowe coś tego typu:
https://allegro.pl/oferta/plyta-szamotowa-400x300x30-mm-notec-7866188767
Ale nie pamiętam wymiarów jakie ma oryginalna płyta. Jak będę czyścił kociołek może w ten weekend to zmierzę i zobaczę czy czegoś nie dopasuję - zawsze można trochę przyciąć w razie czego.
Do niedawna miałem pod nosem sklep gdzie kupowałem kocioł, ale właściciel zmarł coś koło 2 miesiące temu i już nikomu nic nie sprzeda.

2019-05-08 19:54 Topic: eCoal.pl v3.5 » Płyta szamotow oep 25kw
  s_baro Posts: 25
Witam.
Czy ma ktoś może jakieś doświadczenie z wymianą płyty szamotowej w kotle?
Chodzi o to, że mi ostatnio upadła z małej wysokości i odpękł cały róg, a oryginalna kosztuje chyba 120 zł netto. Wydaje mi się że to sporo jak za kawał betonu. Ma ktoś może jakiś namiar gdzie można coś podonego taniej kupić?
2019-02-02 16:18 Topic: eCoal.pl v3.5 » Agregat prądotwórczy do pieca
  s_baro Posts: 25
Najlepiej to założyć swoją własną elektownię atomową w wersji mini i do końca życia problem z głowy.
2019-01-21 19:27 Topic: eCoal.pl v3.5 » Agregat prądotwórczy do pieca
  s_baro Posts: 25

https://allegro.pl/oferta/inwertorowy-agregat-pradotworczy-fogo-f2001is-2kw-7570407883
ten na pewno nie jest chińczyk.
2019-01-20 16:26 Topic: eCoal.pl v3.5 » Agregat prądotwórczy do pieca
  s_baro Posts: 25
Albo agregat z SZR (system załączenia rezerwy) wtedy przy zaniku napięcia agregat sam się odpali i poda napięcie, a po powrocie napięcia sieciowego odłączy się samoczynnie, tyle że to już drogi gips.

dodane 2019-01-20 16:26
Trochę mnie dziwi też podejście innych ludzi, szczególnie na wsi. Chodzi mi o to, że my tu piszemy o zasilaniu kotła żeby było ciepło w domu itd. - też ważna sprawa, bo  wiadomo, każdy myśli co będzie, gdy pojadę gdzieś tam a tu nagle zanik napięcia, na zewnątrz temp. - 20 st. no i jest problem czy coś nie zamarźnie. A na wsiach mieszkają rolnicy, którzy mają dojarki i inne sprzęty (ogólnie wszystko uzależnione od prądu) i nie mają agregatów. Ja przynajmniej nie znam żadnego co by miał chociaż też mieszkam poza miastem i jak był zanik napięcia w lato na 4 godziny to latali jeden do drugiego i była ogólna panika bo akurat był czas dojenia.
To mnie dziwi, że jednak te rolnictwo idzie na przód, a myślenie niektórym jeszcze zostało w tyle.
Ciepło sprawa komfortu, bo przez nawet 8 godzin raczej nic w domu nie zamarźnie, a w gospodarstwie to już problem, tym bardziej, że teraz jesteśmy całkowicie zależni od energetyki, chociaż czasem nawet nie zdajemy sobie z tego sprawy jak bardzo.
Nie brak żadnej wojny czy ataku ze wschodu. Wystarczy żeby prądu nie było i nawet na stacjach benzynowych nie nalejemy sobie paliwa do agregatu.
Ogólnie powrót do lampy naftowej i kuchni z fajerami.

2019-01-19 19:37 Topic: eCoal.pl v3.5 » Agregat prądotwórczy do pieca
  s_baro Posts: 25

Ja mam w pracy agregatu firmy FOGO. Używamy go w terenie do zasilania np. wiertarki czy szlifierki a nawet spawarki inwertorowej i uważam że jest to dobry sprzęt. Przynajmniej porządna firma i dobry silnik.

Jeśli miałbym kupić dla siebie to właśnie taki.
Mógłby by to być np. coś takiego.

https://allegro.pl/agregat-pradotworczy-fogo-fh3001-2-7-kw-honda-i7742209782.html

Nie za duży - do zasilenia kotła na pewno wystarczy a w potrzeby zasili też wiertarkę czy szlifierkę.

2019-01-18 19:13 Topic: eCoal.pl v3.5 » Agregat prądotwórczy do pieca
  s_baro Posts: 25

Jeśli chcesz dobry agregat to proponuję rozpatrzeć agregaty firmy FOGO. Sam kiedy miałem ochotę taki kupić.

Dobry sprzęt z silnikiem hondy, a nie jakaś chińszczyzna.
2019-01-15 19:36 Topic: eCoal.pl v3.5 » Nowy panel operatorski do OEP.
  s_baro Posts: 25

Dzięki wielkie za informacje.
Szukałem jakieś strony z takimi panelami ale nie udało mi się nic znaleźć. Patrzyłem na stronie ogniwo ale też nie znalazłem, jedynie cały kompletny sterownik.

Jeśli masz kolego jakiś namiar na taki sklep to podrzuć.
2019-01-13 18:52 Topic: eCoal.pl v3.5 » Nowy panel operatorski do OEP.
  s_baro Posts: 25
Witam.
Mam pytanie do osób, które się bardziej orientują niż ja w temacie elektroniki.
Czy do Ogniwo da radę podłączyć panel dotykowy taki jak jest w nowych kotłach OEP+.
Gdzieś wczoraj czytałem że nowy panel dotykowy współpracuje ze sprzętem v 3.5 i z oprogramowaniem zgodnie z ostatnią aktualizacją.
Szukałem z ciekawości ale nie znalazłem nigdzie samego takiego panelu.
Może ktoś wie czy można wymienić stary panel na nowy dotykowy, gdzie go można kupić i ile kosztuje.
2018-12-30 09:06 Topic: eCoal.pl v3.5 » Wyjęcie rusztu awaryjnego w OEP 16kW czy poprawi jakość spalania ?
  s_baro Posts: 25

Narazie testuję to kilka dni i ze statystyk wychodzi mi że rzeczywiście że jest oszczędność, (choć momentami ciężko to określić bo moją 4 letnią córkę ostatnio bardzo interesują cyferki na głowicach termostatycznych i często je przestawia na max. i kaloryfery grzeją że mało farba z nich nie zejdzie a w domu się robi 26 st. - w tych momentach widać piki w statystykach), ale będę to obserwował jeszcze i popatrzę jak będzie dalej a przede wszystkim jak będzie w chłodniejsze dni bo narazie jest dość ciepło,  bo być może jest to jakiś zbieg okoliczności.
Statystki to bardzo fajne narzędzie ale ja osobiście prowadzę na papierze swoje statystki (zapisuję sobie kiedy był zasyp, ile kg węgla poszło na dzień, ile kg/węgla na minutę pracy podajnika żeby ewentualnie zrobić korektę w statystykach). To są najbardziej wiarygodne statystyki.
Ale fakt jest jeden stwierdzony, że na pewno jest czyściej w kociołku (wczoraj tydzień po gruntownym czyszczeniu zaglądałem bo chciałem przeczyścić kanały pionowe ale nie było potrzeby).
2018-12-28 22:25 Topic: eCoal.pl v3.5 » Wyjęcie rusztu awaryjnego w OEP 16kW czy poprawi jakość spalania ?
  s_baro Posts: 25
Witam wszystkich.
Chciałbym odświeżyć temat bo też wyrzuciłem ruszt awaryjny i chciałem się podzielić swoimi spostrzeżeniami.
Chociaż mam kocioł OEP 25 kW a temat dotyczy 16 kW, ale myślę że nie ma to większego znaczenia.
Wpadłem na pomysł by zamiast fabrycznego rusztu dorobić własnej roboty "deflektor".
Na czas pracy wyjąłem ruszt i obserwowałem pracę kotła bez niczego nad palnikiem. Kocioł dobijał do zadanej temp. mniej więcej w podobnym tempie, ale pracował z większą histerezą pomimo że nic nie zmieniałem w ustawieniach, tzn przebijał temperaturę zadaną, a później temperatura spadała dużo niżej niż z rusztem i dłużej musiał się "bujać by znów dobić".

Deflektor zrobiłem z dwóch kształtek szamotowych, wykorzystanych po rozbiórce starego obmurza w kotle WR 8 MW w ciepłowni w której pracuję -  takich jak na zdjęciu. 
Złożyłem je bokami ze sobą a w podłużne wręby po bokach włożyłem dwa druty żebrowane chyba fi 12 na których miałoby to wisieć i związałem je cienkim drutem by się trzymały ze sobą i nie wypadały z cegieł
Po powieszeniu wygląda to tak jak na kolejnym zdjęciu.
Jako że wręby w cegłach nie są symetrycznie ustawione więc obracając całość na jedną lub na drugą stronę otrzymuje się różną wysokość kształtek od palnika a konkretnie 13 i 11 cm.
Na początku - na pałę i bez przemyślenia włożyłem w pozycji 11 cm. 
Efekt był zauważalny w ciągu kilku minut.
Zaczął rosnąć kopiec tak jakby węgiel się wolniej spalał ale było sporo czarnego dymu.
Gdzieś kiedyś czytałem że deflektor w tym kotle powinien wisieć 15 cm nad palnikiem i pomyślałem że może to dlatego i przełożyłem całość na drugą stronę gdzie kształtki były 13 cm od palnika.
Tez dymiło,ale z doświadczeń z pracy wiem żeby było dobre spalanie w kotle to obmurze musi być dobrze wygrzane i byłem niemal pewien że jakiś czas gdy ten szamot złapie temperatury będzie lepiej i rzeczywiście tak było. Dymu już nie było a szamot spowodował to że musiałem zejść na ustawieniach grupowych na 8 kW z 4 podań najpierw na 3 a później na 2 podania.  Węgiel lepiej się dopala nie ma żadnych spieków. Po nocy okazało się że jeszcze nie dość że zmniejszyłem ilość podań to jeszcze musiałem zwiększyć wiatr z 32 na 33 % bo wg. mnie kopiec był za duży, a węgiel nie był do końca dopalony.
Przy obecnych ustawieniach i podobnych temperaturach zszedłem ze spalaniem średnio z 11 - 12 kg/d na 8 - 9 kg/d.
Jak dla mnie efekt powalający no i przy tym wydaje mi się że jest mniej sadzy a więcej białego pyłu (dosypuję wapna do węgla). 
Próbowałem ustawiać ten powiedzmy na trzech różnych wysokościach 11 cm, 13 i 15 cm. Wg mnie na 15 cm (tak jak to jest dedykowane przez producenta) węgiel się mocniej przepala jest wyższy płomień ale kocioł dłużej dobija do zadanej.
Najlepiej pali się gdy to wszystko wisi 11 cm nad palnikiem. Widać wtedy że płomień odrazu nad palnikiem zaczyna wirować się zachowywać się jak był w pralce. Odbija się od deflektora i powraca nad palnik. Wtedy węgiel spala się na pył i lepiej się dopala przy tym nie ma dymu wydaje mi się że jest to optymalne ustawienie przynajmniej do obecnej mocy kotła 8 kW. Nie wiem jak by było na wyższych mocach, może wtedy trzebya byłoby podnieść do góry cegły. 
Długi post ale myślę że choć dla niektórych będzie ciekawy.


dodane 2018-12-28 20:49
dodane 2018-12-28 22:17Dodam jeszcze a nie napisalem wczesniej. Po wlozeniu ksztaltek szamotowych spadly spaliny co by znaczylo ze kociol ma wieksza sprawnosc. Zeby jeszcze zamontowal cieplomierz i sonde lambda w czopuchu i dokladnie opomiarowal produkcje GJ z ilosci spalone wegla (pomijając ze wegiel musialby byc dokladnie zbadany co do kalorycznosci) to mozna byloby wszystko dokladnie policzyc wszystkie wskazniki tak jak to sie dzieje na biezaca w cieplowniach no ale to już podchodzi bardziej pod jakas prace inzynierska a kotlownia przy domu to nie cieplownia ogrzewajaca cale miasto.
dodane 2018-12-28 22:25Dzis mam dzien tworczy to jeszcze cos dodam. Nie wiem jak to sie ma w malych domowych kotlach ale podejrzewam ze podobnie jak w duzych np 8 MW. Chodzi o to ze obliczono i jest to doswiadczalnie udowodnione ze przyrost spalin o 20 st przy stalej mocy powoduje spadek sprawnosci o 1 %. To dla tych co nie lubia czyscic kotlow
2018-12-24 13:00 Topic: eCoal.pl v3.5 » Zyczenia Swiąteczne
  s_baro Posts: 25
Ja również wszystkim forumowiczom życzę Wszystkiego Najlepszego w te Święta Bożego Narodzenia oraz w Nowym 2019 roku. Aby dla wszystkich był lepszy niż bieżący i oby w codziennym życiu było jak najwięcej ludzi takich jak na tym forum - ludzi chcących bezinteresownie podzielić się swoją wiedzą i doświadczeniem z innymi.
2018-12-24 12:41 Topic: eCoal.pl v3.5 » Spalanie grupowe - odwrócona logika ustawień
  s_baro Posts: 25
Podejrzyj moje ustawienia. Narazie jeszcze testuje i wprowadzam stopniowo małe korekty, później czekam kilka godzin, obserwuje palnik i popiół i ewentualnie kolejna korekta, ale już chyba zbliżam się do optymalnych ustawień bo wcześniej albo mi troszkę przewęglał i był lekki dymek z komina albo lekko kopczyk się zapadał.

dodane 2018-12-24 12:41Szkoda że pod sterownik nie można jeszcze podłączyć aktualnych parametrów pompy. Ja mam Grundfos Alpha 2 i widać na niej jaki jest aktualny przepływ przez instalację. Żeby to sprawdzić muszę iść do kotłowni a fajnie by było jakby to też można byłoby podejrzeć zdalnie. Na ten moment przychodzi mi do głowy tylko jakaś kamerka WIFI
2018-12-24 10:21 Topic: eCoal.pl v3.5 » Spalanie grupowe - odwrócona logika ustawień
  s_baro Posts: 25

Mam chęci i widzę że przynosi to efekty i po dwóch dniach testowania palenia na ręcznym jak patrzę na palnik to zaczyna mi się to podobać. Ładnie się spala bez dymu i zauważyłem że kociołkowi spadł apetyt na węgiel. Dużo precyzyjniej można ustawić kocioł niż w ustawieniach grupowych.
2018-12-24 09:41 Topic: eCoal.pl v3.5 » Spalanie grupowe - odwrócona logika ustawień
  s_baro Posts: 25

Kociol mam z jednej z ostatnich partii OEP bodajże kwiecień 2018. Później już nie produkowali bo weszła ustawa że można instalować kotły conajmniej 5 klasy. a OEPM jakoś mnie nie przekonywał. Kupiłem ze stanów magazynowychw hurtowni bo w Ogniwie już ich nie produkowalii  (dzwoniłem do Biecza i pytałem). .
Narazie grzeje mały domek 100 m2 pow. - stary dom rodziców w którym obecnie mieszkam, 20 metrów obok buduje nowy dom 150 m2 pow. do którego poprowadziłem rurę preizolowaną z kotłowni i do którego być może w przyszłym roku się wprowadzę a obecnie grzeje w nim tylko jeden kaloryfer w większe mrozy aby mi przyłącze wody nie zamarazło. Obok kotłowni mam budynek gospodarczy który planuje wyremontować i zrobić z niego garaż na dwa samochody i też będę chciał wrzucić tam jakiś grzejnik.

Docelowo planuję grzać 100 + 150 + garaż ok 40 m2= ok 290 m2 stąd decyzja o kotle 25 kW. W obecnej sytuacji spokojnie wystarczyłoby mi np. OGNIWO 10 kW. ale docelowo powiedzmy za rok byłby stanowczo za mały.
Obecnie kocioł u mnie pracuje na minimum mocy (wiem że z punktu widzenia trwałości kotła i komina nie jest to rewelacja) ale myślę że przyszłym roku na zimę "dam ostro w palnik" hehe.
2018-12-23 15:12 Topic: eCoal.pl v3.5 » Spalanie grupowe - odwrócona logika ustawień
  s_baro Posts: 25
Kupujac go zasugerowalem sie opinia znajomych co maja i uzywaja. Chodzil mi po glowie jeszcze defro duo ale mial palnik rynnowy i ruszt wodny, ma go tez moj kolega z pracy i bardzo narzeka ze go zainstalowal. Narazie jestem poczatkujacym "palaczem" wiec pewnie za jakis czas bede juz tez mial swoja opinie,
 ale poki co jestem bardzo zadowolony z przesiadki ze "smeciucha" na podajnikowy. Moja zona mowi ze teraz to "ameryka".
First pagePrevious page1 / 2Next pageLast page

Recently added

Krzysiek J - dom

See more

New forum post

seba napisał post w temacie: Najnowsza wersja oprogramowani

See more

eCoal.pl

Chcesz dowiedzieć się więcej o sterowniku eCoal.pl ?...

See more

Nowa odsłona

Platforma eSterownik.pl w nowej odsłonie...

See more