User profile

piejar

 

300m pow ogrz. podłogówka sterowana elektrozaworami, głowice na grzejnikach, CWU 250l, 10 cm styro, 20 cm wełna dach

Registration: 2020-10-11 15:45

Login: 2022-03-11 18:07

Devices: 1

Topics: 1

Posts: 48

user posts 
First pagePrevious page2 / 3Next pageLast page
2020-11-20 09:24 Topic: eCoal.pl v3.5 » Czujnik 6/Alarm - Błąd czujnika temp
  piejar Posts: 48
Trzymam kciuki. Byle dane lokalne się odkładały właściwie. 
2020-11-20 09:20 Topic: bruli.pl v3.5 » nie działają wykresy ani statystyki
  piejar Posts: 48
U mnie jest różnie, wczoraj też miałem kilka godzin przerwy, dziś urywają się ok godziny 7. Jeżeli lokalnie masz dane to na 99% brak danych mobilnych leży po stronie ES i nie poradzisz na to nic.
Może jakiś admin się wypowie albo jest jakieś info gdzieś na forum-ja nie szukałem. Dane żywe chwilowe działają więc łączność ze sterownikiem jest ale (to moja teoria) nie działa właściwie sczytywanie danych archiwalnych i (być może) gromadzenie ich po stronie ES. Moim zdaniem ES powinien dane historyczne czytać na bieżąco ze sterownika (na każde twoje zapytanie) bez opcji gromadzenia ich u siebie. Ile danych masz to twój problem i twojej karty SD. Możesz sobie robić backup. Wtedy dane zawsze byłyby dostępne, o ile zadbasz sobie o to żeby je mieć. 
2020-11-18 21:07 Topic: eCoal.pl v3.5 » Miał ktoś dzisiaj problem z wykresami ? .
  piejar Posts: 48
A mnie padły o 12 i leżą nadal :-(

Ale dane lokalnie są dostęp czyli coś po stronie aplikacji mobilnej i strony eSterownik. 
2020-11-15 21:00 Topic: eCoal.pl v3.5 » Niedopalony węgiel w popielniku ...
  piejar Posts: 48

Ponieważ robiłem modernizację swojej kotłowni zamontowałem sobie zawór termostatyczny 3 drog na wylocie z bojlera CWU. Mam tam ustawione jakieś 45 stopni. U mnie jest to związane z tym że latem chcę grzać wodę z paneli PV do maksymalnej temperatury (grzałka jedzie do 70 stopni) i chodzi o to żeby się nie oparzyć. Te zawory 3 drog o zakresie 35-65 stopni nazywa się też "antyoparzeniowymi".

Widziałem filmik. Szczerze, to ja zawór 4D dałbym za pompą. Wtedy masz ciśnienie które pcha wodę na powrót w razie potrzeby a zawór 4D rozdziela et strumienie. Jeżeli montaż jest jak na filmiku to trzeba dawać drugą małą pompę - jak na filmiku.  
2020-11-15 20:44 Topic: eCoal.pl v3.5 » Wskazania ilości węgla
  piejar Posts: 48
Nie wygaśnie. Będzie pipczał alarm i pojedzie dalej. Sprawdziłem u siebie
2020-11-14 11:34 Topic: eCoal.pl v3.5 » Niedopalony węgiel w popielniku ...
  piejar Posts: 48
Można włączyć pompę CWU "na stałe" włączając ja do gniazdka 240V  
Prościej się nie da (?)
Co do pracy 4D: ja go nie mam ale u mnie dogrzewanie powrotu jest wyprowadzone ZZA pompy obiegowej. Jeżeli u Ciebie pompa jest np za 4D to nie ma ciśnienia które zawijaloby ciepła wodę na powrót. Jak dla mnie dawanie pompy do samej ochrony powrotu jest bez sensu - lepiej odpowiednio wykonać zawrotke gorącej wody z zasilania albo włączyć CWU na stałe  
2020-11-14 11:29 Topic: eSterownik.pl » Problemy z aktualnymi statystykami oraz wykresami
  piejar Posts: 48
Myślę że nie ma co się prosić o wprowadzenie abonamentu. Zawsze przecież Firma może założyć konto na Patronie i dać możliwość opłacania tym, którzy sa chętni na płacenie. Pytanie jaki mieliby bonus? Może np przechowywaniei  danych historycznych przez 3 lata? (szczerze to nie wiem jak długo są przechowywane) Pamiętajmy o tym, że zawsze można oglądać dane lokalnie przez logowanie po IP. Prowadzenie takiego projektu informatycznego w perspektywie roku to coś innego niż w perspektywie lat nastu , gdzie dane przyrastają bezlitośnie a użytkownicy przyzwyczaili się że jest fajnie i darmo. Nic nie jest darmo - pytanie ilu z nas pracuje za darmo? Tak więc pohukiwanie na adminów że czegos nie rozwijają jest takie sobie. 
2020-11-12 18:58 Topic: eSterownik.pl » Problemy z aktualnymi statystykami oraz wykresami
  piejar Posts: 48
Mnie po powrocie, wykresy i statystyki już nie zniknęły. Czasem wiesza się aplikacja podczas ściągania danych na wykres ale po ubiciu jest OK.
2020-11-12 18:55 Topic: eCoal.pl v3.5 » Niedopalony węgiel w popielniku ...
  piejar Posts: 48
Jeżeli w tych spiekach zostaje niedopalony węgiel (czy koks) to powinien dłużej zostać w strefie spalania więc zdejmowanie cegieł zadziała dokładnie odwrotnie - spadnie szybciej. Jeżeli wypada spieczona szlaka bez węgla to żaden problem - węgiel się spalił. Wtedy można ewentualnie zmniejszyć nieco ilość powietrza żeby temperatura spalania troszkę spadła i szlaka się nie stapiała.
2020-11-11 11:36 Topic: Pello v3.5 » Konfiguracja Pello 3.5
  piejar Posts: 48
No, to Kolega ju jest hydraulik jak sobie sam pompę zamontował. Ja sondowalem jakiegoś fachowca do montażu ale jak mi śpiewali 7 tys za montaż (z materiałem) oczywiście w układzie zamkniętym (bo drożej ) to szybki był kop w 4L no i drugi kocioł zamontowałem sobie sam. Tak jak ten pierwszy. Mało kto podpisuje umowę na uslugi więc potem szukaj wiatru. A.jak Cię raz skroił to najszybciej za 10 lat go będziesz potrzebował i on to wie. 
Jak sterownika nie widać to trudno pomoc . Ewentualnie napisz coś o nastawach 
2020-11-11 09:13 Topic: eCoal.pl » Ochrona powrotu
  piejar Posts: 48
15 kg na dobę w takich warunkach nie musi być jakąś aferą. Pytanie jaki obiekt grzejesz? Ja mam za ostatni tydzień 15,6 kg/na dobę a dom mam taki jak w stopce. Dla mnie jest to do przyjęcia - ostatnie dni to temp ok 5 czy poniżej więc skądś ta energia do ogrzewania musi się brać. Patrząc na wykres to wszystko ładnie równo i cyklicznie chodzi. Powrót akurat miał ok 42 jak patrzałem ale na trendach słabo go widzę (komorka)
2020-11-10 13:44 Topic: eCoal.pl v3.5 » Regulator pogodowy kotła oraz zaworu 4D
  piejar Posts: 48


Tęczowość nie oznacza przecież orientacji tylko tolerancję   W tym rozumieniu jestem tęczowy a Jarosław to może mnie ewentualnie pocałować w cztery. Mamy już nawet Narodowy Organ Interpretacji Kolorystyki i zdaniem pewnego upalonego obywatela czerwony piorun jest symbolem HJ. Takie czasy ale miną i to szybko.
U mnie popiół miałem typu "mąka" tylko przez jakieś pierwsze 2 dni palenia. Myślę że to wynika jednak z jakości (jednorodności) węgla. Węgiel mam jaki mam, lepszego nie będzie i spalę go w tym kotle innej opcji nie ma.
2020-11-09 21:46 Topic: eCoal.pl v3.5 » Regulator pogodowy kotła oraz zaworu 4D
  piejar Posts: 48
s_baro napisał » 2020-11-09 21:15

Wniosek z tych doświadczeń wyszedł taki:

Moc kotła = temp zasilania - temp powrotu x przepływ

Ament.

Póki co nie mamy przepływomierzy ale nie jest to niewykonalne - przepływomierz do ciepłej wody z możliwie częstym impulsowaniem. Tak czy inaczej, kocioł na ekogroszek jest deczko trudnym obiektem regulacji bo kaloryczność paliwa czasem jest loteryjna a spalanie cykliczne. Z moich obserwacji wynika że tryb eCoal działa sensownie bo ma odpowiedź proporcjonalną do odchyłki. Dawniej miałem prostego Tech-a, który tylko widział czy temperatura jest w granicach czy nie, no i stałe czasy podawania i przerwy. Tutaj jest znacznie więcej "inteligencji". Oczywiście zauważam że trzyma jakoś zawsze ok 5 stopni wyżej niż jest ustawione ale jak o tym wiem to odpowienio ustawiam temp zadaną.Póki co jadę w trybie eCoal i tak przejadę cały sezon. Potem się zobaczy.   
2020-11-09 21:30 Topic: eCoal.pl v3.5 » Sprawdzenie ustawień (spieki)
  piejar Posts: 48
komradkol7 masz jakieś wiarygodne dane Twojego opału? Np info o spiekalności albo zawartość popiołu?

Trzeba też pamiętać, że węgiel to produkt naturalny   - pokłady się zmieniają itp itd. Oprócz tego są jeszcze cudotwórcy-dystrybutorzy którzy tworzą "cudowne" mieszanki. Ja mam o tyle dobrze, że węgiel biorę bezpośrednio z kopalni ale też nie wiem ile sobie "wozak" na boczku odsypie   Zaznaczę, że u mnie też czasem wypadają spieki (szlaka) i też czasem kawałek koksu się pojawi.
2020-11-09 20:22 Topic: eCoal.pl v3.5 » Regulator pogodowy kotła oraz zaworu 4D
  piejar Posts: 48

Ja mam ustawioną krzywą grzania wg regulatora pogodowego i na nockę obniżam jeszcze o jakieś 2 stopnie chyba. Mam regulatory podłogówek którym też na noc obniżam trochę temperaturę. Na noc też przykręcam głowice w nieużywanych pomieszczeniach, oczywiście nie na śnieżynkę ale z 3 na 2. Ten kocioł eksploatuję od ok miesiąca a w starym nie miałem żadnych trendów więc optymalizacja była taka sobie. Pilnuję żeby powrót nie tkwił poniżej 45 stopni - ponieważ CWU mi zalewała powrót zimną wodą więc zrezygnowałem z obniżania CWU na noc - teraz mam CWU na 50 stopni i histerezę 1 stopień więc co 2-3 godziny mi dogrzewa CWU ale przy tym nie spada mi powrót poniżej 45.

Zaworu 4D nie dawałem bo nie widzę potrzeby obniżania wody na grzejniki skoro mam głowice. Dogrzewanie powrotu mam na zaworze 3d (de facto otwarty równoprzelotowo) a dopływ wody na podgrzew ograniczam przymykając zawór kulowy na dopływie do powrotu - tzn jest trochę uchylony i tak to działa.  Zobaczymy jak to będzie hulało przy -10.

2020-11-09 20:10 Topic: eCoal.pl v3.5 » Sprawdzenie ustawień (spieki)
  piejar Posts: 48
Pytanie czy te spieki to koks czy szlaka? Mnie to wygląda na szlakę co może wynikać po prostu z rodzaju węgla. Można zmniejszyć nadmuch żeby obniżyć temperaturę. Jeżeli w tej szlace nie ma niespalonego węgla to żaden problem. Gorzej jeżeli razem z tym wypada węgiel. Jeżeli wypada koks to trzeba mu dać czas na dopalenie tzn mniej paliwa więcej powietrza. Miałem kiedyś węgiel - groszek 5-25 z Jankowic o dużej spiekalności (wiedziałem co kupuję)  - koksem waliło na metr. Nałożyłem na retortę taką rurę żeby żar nie spadał tak szybko na boki, żeby się miał czas dopalić. Trochę pomogło ale z drugiej strony koks dawał wysoką temperaturę i popiół się spiekał na szlakę twardą jak szkło. Niestety - do podajnika trzeba brać węgiel o małej spiekalności albo liczyć się ze skutkami.
2020-11-09 20:00 Topic: eCoal.pl v3.5 » Temperatura spalin, mokry komin
  piejar Posts: 48
Sprawdź sobie czy nie zaciąga Ci zimnego powietrza przez zamknięcie wyczystki. U mnie mimo niewielkich nieszczelności, fałszywe powietrze zaciągane przez nieszczelności zasuwki wyczystki chłodziło komin na tyle, że wilgoć mi wyłaziła na ścianę. Po uszczelnieniu taśmą klejącą - spokój. Jeżeli masz klapkę na dmuchawie to można też przymknąć - komin w podtrzymaniu ciągnie naturalnym ciągiem a zimne powietrze wentyluje kocioł. Oczywiście, powinno się podgrzać w żarze ale jeżeli jest go za dużo to będzie chłodziło.
2020-11-09 18:28 Topic: eCoal.pl » Ochrona powrotu
  piejar Posts: 48
Tak sobie myślę, że kwestia ochrony powrotu mogła nie mieć takiego znaczenia w "dawnych" czasach z dwóch powodów:
1. Dawniej kotły były robione dość często rzemieślniczo w formie "pancernej" - grube blachy, które starczały " na dłużej" - tak przynajmniej było na Śląsku gdzie mieszkam. Jako ciekawostkę podam, że flachowcy twierdzili że "pompka.obiegowa powinna przeżyć dwa kotły". Można się zakładać jaki był średni czas przeżycia kotła. 
2. Dawniej nie było termostatów i podłogowek, regulatorów, sterowania nadmuchem itp. Kocioł był rozpalany co rano, palił się na maksa, a woda krążyła stale tzn przechladzała się w grzejnikach ale nie na tyle, żeby do kotła wracało 20 stopni.
Temperatura na kotle była bardzo wysoka a kiedy kocioł "się wypalił" i woda stygła to nie było tam już zbyt dużo spalin bo było po ogniu. Fakt, że przy każdym rozpaleniu kocioł przechodził przez punkt rosy- mówili ludzie ze "kocioł się poci"
No i mamy czasy współczesne, kiedy optymalizujemy zużycie wszystkiego a z grzejników z termostatami spływa woda o temperaturze takiej, jaka jest w pomieszczeniu. Więc dogrzewanie staje się koniecznością bo kocioł jest stale pod ogniem tzn spaliny ciągle powstają 24/7
2020-11-09 08:51 Topic: eCoal.pl » Ochrona powrotu
  piejar Posts: 48

Ciekawy artykuł
Artykul
Proponuję nie wpadać w paranoje. Producent będzie pisał pierdoły które zabezpieczają jego 4 litery. 
Podstawowa rzecz o której trzeba pamiętać: temperatura wody mierzona na rurze powrotnej (bo producent który ma użytkownika w 4 literach nie zrobił już wnęki na pomiar temperatury powrotnej w wymienniku) nie odzwierciedla temperatury stali wymiennika który ma kontakt ze spalinami! Ta woda powrotną wraca do objętości wymiennika i miesza się z wodą która już ogrzewa się od przepływających spalin. W kontekście tego co pisałem wyżej pomiar na rurze powrotnej jest nawet bezpieczniejszy dla kotła bo woda w wymienniku będzie tylko cieplejsza - nigdy zimniejsza. 
Ja piszę o swoim doświadczeniu: eksploatowalem 14 lat kocioł z zadaną temp 56 stopni i niekontrolowanym podgrzewem powrotu. Kocioł zdemontowalem jako absolutnie sprawny. 
A swój kocioł montowałem samodzielnie więc gwarancji nie mam. A te 5 lat które dają na szczelność wymiennika kocioł przetrwa z palcem w nosie. Mnie chodziło o trwałość 10 letnią. 15 lat byłoby marzeniem - jak widać wcześniej wymieniłem sprawny kocioł. Następny chyba już nie będzie węglowy. 
2020-11-08 19:07 Topic: eCoal.pl » Ochrona powrotu
  piejar Posts: 48
Nie wiem po co zawór 4D ma trzymac powrót na 50 st??? Ustaw na 45 i tyle. Możesz też zmienić strategie ochrony i ustawić ochronę przez pompę CWU. Działa to tak że pompa CWU załączy się kiedy powrót spada poniżej 45 a wyłącza kiedy powrót wzrośnie do 47. Pytanie czy nie ma gość jakiegoś knota w konfiguracji tzn czy nie ma jakiegoś czujnika pilnującego temp na grzejniki ZA 4D. Może tam jest coś co ogranicza temp na grzejniki? Chwilowy spadek powrotu poniżej 45 st nic kotłowni nie zrobi chodzi o to, żeby taka sytuacja nie trwała stałe. Ja miałem kocioł Malejka eksploatowany prze, 14 lat i miałem dogrzewanie powrotu ustawione na stałe - nic nie regulowanemu, po prostu trochę wody z zasilania szło ma powrót. Po 14 latach kocioł zdemontowalem i wyglądał jak nowy bo rozebralem go z izolacji przed zdaniem na złom. Instalatorzy pitolą różne bzdety bo twierdza "że tak ma być" a chronią tylko swoje 4 litery mając klienta w 4 literach. Dlatego stary kocioł i nowy OEPM instalowałem samodzielnie . Przynajmniej wiem że jest zainstalowany poprawnie a nie "tak jak uważa fachowiec".
Dodam tylko że u siebie wyłączyłem właśnie ochronę powrotu bo po pewnym okresie obserwacji stwierdziłem że ta ochrona działa "tak sobie" - po spadku poniżej 45 kocioł jest zalewany dawką wody z płaszcza zbiornika CWU która jest zimniejsza i de facto w pierwszej chwili powrót wcale się nie podgrzewa. Może to jednak wynikać z faktu że ja mam kocioł ustawiony stosunkowo nisko. 
First pagePrevious page2 / 3Next pageLast page