User profile

piejar

 

300m pow ogrz. podłogówka sterowana elektrozaworami, głowice na grzejnikach, CWU 250l, 10 cm styro, 20 cm wełna dach

Registration: 2020-10-11 15:45

Login: 2022-03-11 18:07

Devices: 1

Topics: 1

Posts: 48

user posts 
First pagePrevious page3 / 3Next pageLast page
2020-11-07 19:32 Topic: eCoal.pl v3.5 » Eko plus m 14 kw - spalanie 20 kg na dobe
  piejar Posts: 48

No to u mnie, za okres 1-6 listopada wyszło 13,6 kg/dobę. Mam OEPM 20kW. Kocioł wciąż w trakcie rozruchu bo uruchomiony 09.10.2020 Licząc od tej daty mam 14,2 kg/dobę. Dane budynku w stopce.

Ciągle trochę modyfikuję nastawy, m.in. dałem -5% na mocy dmuchawy - wydawało mi się, że za bardzo wali w komin. Faktycznie, temperatura spalin średnio nieco spadła. Palę Pieklorzem z Chwałowic bo mam tą kopalnię o rzut beretem.
Mam trochę podłogówki, którą steruję elektrozaworami (termosiłowniki) a te steruję sterownikami z programowaniem godzinowo-tygodniowym. Oprócz tego na każdym grzejniku jest termostat.

Generalnie staramy się oszczędzać tzn ustawiamy niższą temperaturę w pomieszczeniach nie używanych czy na porę nocną. Przedtem miałem kocioł Malejka 25kW, który w stanie sprawnym zdemontowałem i wywiozłem na złom. Paliłem ok 4,5 tony nasezon

2020-11-07 19:17 Topic: bruli.pl v3.5 » nie działają wykresy ani statystyki
  piejar Posts: 48
No to ciekawe... Ja robiłem różne tricki: restarty sterownika, odinstalowanie aplikacji, itp itd. Nie robiłem przywrócenia nastaw fabrycznych ani formatowania karty SD
2020-11-02 21:41 Topic: bruli.pl v3.5 » nie działają wykresy ani statystyki
  piejar Posts: 48
Ha.... Ciekawostka. Czyli coś jest chyba skiepszczone w tej części softu "serwerowego" u eSterownika, który to soft czyta nasze dane z kart. Dane na kartach się zapisują bo lokalnie na stronce eCoal.pl V3.5 wykresy chodzą tylko tak to wygląda, że jakiś "silnik: po stronie witryny eSterownik nie umie ich odczytać i wysłać do naszych aplikacji mobilnych.

dodane 2020-11-02 21:41Ju z się naprawiło. Samo
2020-11-02 21:40 Topic: Aplikacje mobilne » Aplikacja eCoal i strona eSterownik nie pokazują wykresów i zdarzeń
  piejar Posts: 48
OK. U mnie zaczęło działać samo z siebie. Nie pomagały restarty sterownika i reinstalacje aplikacji.
2020-11-02 20:28 Topic: eCoal.pl v3.5 » Piłowanie wykresów? Czy tak to powinno wyglądać ?
  piejar Posts: 48
No tak, właśnie po to jest histereza żeby uniknąć "szarpania" kiedy pomiar przechodzi przed wartość graniczną. No to spróbować z wartością 0 a potem z wartością 1. Pomiary temperatury są stosunkowo wolnozmienne więc nie powinno za bardzo "szarpać".
2020-11-02 20:04 Topic: Aplikacje mobilne » Aplikacja eCoal i strona eSterownik nie pokazują wykresów i zdarzeń
  piejar Posts: 48
Dziwna sytuacja: 01.11.2020 ok godziny 6 przestały mi się rysować trendy(wykresy) i urwały się zdarzenia. 
Ciekawostka jest taka, że stronka lokalna, dostępna przez nr IP sterownika wyświetla wykresy poprawnie!
Aplikacje eStwrownik i eCoal wyświetlają poprawnie stan bieżący chwilowy oraz statystyki ale jak pisałem wyżej, wykresy i zdarzenia się urwały. Cofanie daty wstecz wyświetla wykresy poprawnie. 
Nie pomógł reset sterownika ani reinstalacja apki eCoal.
Wygląda to tak, że aplikacja zdalną (z internetu) nie umie poprawnie odczytać danych od pewnej daty. A dane istnieją bo wykresy na stronce lokalnej dostępnej przez IP są poprawne.
Jakieś pomysły?

dodane 2020-11-02 20:04Już "się naprawiło". Dziękuję, choć nie wiem komu mam dziękować.
2020-11-02 18:59 Topic: eCoal.pl » Ochrona powrotu
  piejar Posts: 48

Ja bym powiedział: jaka ma być minimalna temperatura powrotu. Zauważ że taki parametr jest i domyślnie ma 45 stC. Jeżeli powrót spada poniżej to wtedy sterownik używa strategii ochrony tzn stara się dogrzać ten powrót przez uruchomienie wybranej przez ciebie strategii działania :

- przesterowanie zaworu 4d tak, aby więcej ciepłej wody trafiało z wylotu na powrót,
- włączenie pompy CWU - ta pompa ma krótki obieg przez bojler więc woda dość szybko trafi na powrót (oczywiście może stracić trochę ciepła jeżeli woda w zbiorniku CWU jest akurat chłodna),
- włączenie pompy dodatkowej (mieszającej) - szczerze do końca nie wiem gdzie ona ma być i jak działać, tylko się domyślam.

Generalnie każde z tych działań ma spowodować podniesienie temperatury powrotu.
Wg mojej obserwacji histereza wynosi 2 st C . Czyli jeżeli ochrona uruchomi się przy 45 st to działa tak długo aż temp powrotu dojdzie do 47 st C.
2020-11-02 18:46 Topic: eCoal.pl v3.5 » Piłowanie wykresów? Czy tak to powinno wyglądać ?
  piejar Posts: 48
wowas napisał » 2020-10-13 10:15

A teraz czy może mi ktoś przełożyć po chłopsku to co napisał Piejar?


Nie mam zaworu 4D ale z tego co jest w instrukcji parametrów jest sporo:

Czas otwarcia zaworu  Czas pełnego otwarcia zaworu. Czas ten podany jest na tabliczce znamionowej zaworu.  Zakres [30s do 600s]  - wpisz wg tego, co masz na zaworze (siłowniku)Współczynnik wzmocnienia  Współczynnik wzmocnienia jest używany do wyznaczenia wielkości skoku zaworu. Im bliżej temperatury zadanej tym ruch jest mniejszy. Im większy współczynnik tym zawór wykonuje większe skoki jednostkowe.  Zakres [0.3 do 2.0]  - podstawowy parametr do regulacji - jeżeli są przesterowania to zmniejszamy wartość wzmocnienia.

 
Czas reakcji  Określa czas po którym zawór wykonuje korektę pozycji  Zakres [10s do 600s] - tu nie wydłużałbym za bardzo bo spowoduje to opóźnioną reakcję a w efekcie "ping-ponga"Histereza pracy zaworuJeśli różnica temperatur zadanej i mierzonej za zaworem jest mniejsza niż wartość Histerezy pracy zawór nie wykonuje korekty pozycji  Zakres [0°C do 10°C] - tu można dać coś na poziomie ułamka stopnia.Do pełni szczęścia brakuje parametru "czas całkowania" czyli części "I" regulatora "PID" ale ten regulator ma tylko część "P". Nie będę wnikał dlaczego, ale bez części "I" regulator ma ograniczone szanse na całkowite ustabilizowanie układu.
Pomogło?
2020-10-13 07:54 Topic: eCoal.pl v3.5 » Piłowanie wykresów? Czy tak to powinno wyglądać ?
  piejar Posts: 48
To ząbkowanie wynika z niewłaściwych "nastaw" układu regulacji (piszę w cudzysłowie bo nawet nie wiem czy tam da się coś regulować). Każdy układ automatycznej regulacji (UAR) ma swoją dynamikę, na którą składa się dynamika elementów wykonawczych (szybkość przestawiania zaworów), dynamika elementów wejściowych (każdy pomiar ma swój czas odpowiedzi), w końcu sam kocioł ma swoją dynamikę bo woda płynie, ma jakąś prędkość w określonym przekroju. Tak więc, o ile masz możliwość doboru nastaw (nie wiem czy to jest możliwe) to możesz się pobawić w stroiciela UAR. Generalna zasada: jak ząbkuje, to świadczy o zbyt "ostrych" nastawach - zbyt duży ruch elementu wykonawczego w połączeniu z opóźnieniem obiektu daje Ci przesterowanie w drugą stronę. I potem na odwyrtkę. Tak więc na początku strojenia nastawy łagodzimy tzn zmniejszamy wzmocnienia, wydłużamy czasy oczekiwania (na odpowiedź i ustabillizowanie). Nie ma sensu machać zaworem tam i z powrotem  bo to wykończy zawór i siłownik a efektu miał nie będziesz.   
First pagePrevious page3 / 3Next pageLast page