W nowym sofcie do sterowników PELLO dodaliśmy obsługę BUFORA. Więcej informacji na forum lub w tym pliku
Forum  eCoal.pl v3.5  Piłowanie wykresów? Czy tak to powinno wyglądać ? Subskrybuj
2020-10-07 14:35
  wowas Posty: 6 Ostrzeżenie: 0
Witam i proszę doświadczonych użytkowników o pomoc.

Mam chyba uzasadnione obawy że piłowanie na wykresach świadczy o niewłaściwych ustawieniach mojego pieca.

Bardzo proszę o jakieś wskazówki
2020-10-07 16:29
  Walter Posty: 169 Ostrzeżenie: 0
Kolego, osobiście przestałem się tym przejmować, jeśli opał dobrze się spala, nie syfi się nadmiernie kocioł, spalanie jest w normie, nic się nadmiernie nie przegrzewa to nie kombinuj. Tylko rób podstawowy serwis i ciesz się życiem a nie nabijają sobie głowy pierdołami. Moja rada.
2020-10-08 15:28
  leON22 Posty: 6507 Ostrzeżenie: 3
Poniekąd Walter ma rację ale jak chcesz ustabilizować pracę swojego kociołka , to musisz przy ochronie powrotu przez pompę CWU ustawić tak , żeby pompa pracowała non-stop ( odpowiednio podnieść temp.CWU i min.powrotu ) minus takiego rozwiązania - temp.wody w baniaku zbliżona do temp.kotła , plusem w przypadku posiadania pompy elektronicznej jest jej dłuższa żywotność ( takie częste piłowanie , czyli włączanie i wyłączanie źle wpływa na elektronikę )  Jak widać po wykresie wachluje również zawór 4D ale to chyba przez termostat , który wyłącza pompę w obiegu CO pewny
2020-10-13 07:54
  piejar Posty: 55 Ostrzeżenie: 0
To ząbkowanie wynika z niewłaściwych "nastaw" układu regulacji (piszę w cudzysłowie bo nawet nie wiem czy tam da się coś regulować). Każdy układ automatycznej regulacji (UAR) ma swoją dynamikę, na którą składa się dynamika elementów wykonawczych (szybkość przestawiania zaworów), dynamika elementów wejściowych (każdy pomiar ma swój czas odpowiedzi), w końcu sam kocioł ma swoją dynamikę bo woda płynie, ma jakąś prędkość w określonym przekroju. Tak więc, o ile masz możliwość doboru nastaw (nie wiem czy to jest możliwe) to możesz się pobawić w stroiciela UAR. Generalna zasada: jak ząbkuje, to świadczy o zbyt "ostrych" nastawach - zbyt duży ruch elementu wykonawczego w połączeniu z opóźnieniem obiektu daje Ci przesterowanie w drugą stronę. I potem na odwyrtkę. Tak więc na początku strojenia nastawy łagodzimy tzn zmniejszamy wzmocnienia, wydłużamy czasy oczekiwania (na odpowiedź i ustabillizowanie). Nie ma sensu machać zaworem tam i z powrotem  bo to wykończy zawór i siłownik a efektu miał nie będziesz.   
2020-10-13 10:15
  wowas Posty: 6 Ostrzeżenie: 0

Dzięki za odpowiedzi,

A teraz czy może mi ktoś przełożyć po chłopsku to co napisał Piejar?

Co mam zmienić w nastawach aby zawór nie machał tam i z powrotem ?

2020-10-13 10:27
  leON22 Posty: 6507 Ostrzeżenie: 3
Fakt niezły wywód raczej na pracę magisterską, a nie dla zwykłych palaczy  Ustawić za zaworem 4D taką temp. żeby osiągnąć odpowiednią temp. wew. a pompa CO powinna pracować non-stop, a nie wyłączać się po dogrzaniu pomieszczenia, wina termostatu bo taka jest zasada jego działania 
2020-10-13 17:00
  konto usunięte Posty: 10188 Ostrzeżenie: 0
wowas napisał » 2020-10-13 10:15

Dzięki za odpowiedzi,

A teraz czy może mi ktoś przełożyć po chłopsku to co napisał Piejar?

Co mam zmienić w nastawach aby zawór nie machał tam i z powrotem ?



Sterownik ma wiele bajerów , w postaci programatorów ,  regulatorów pogodowych ,  itp itd , steruje to wszystko pracą  pomp , zaworów 4d , palnikiem , itp 
Jesli np ustawisz sterownik tak ze o 15 chcesz miec 60 * na kotle , a 15.30  40* , lub prace pompy cyklicznie włacz wyłacz co 5min , lub programatorem tem wew ustawisz sobie co godzine inna temperature , itp to własnie tak wyglada wykres ,  
dodane 2020-10-13 17:00histereza daj 2 * , czas rekacji z 80 sekund , 
Pompe CWU do ochrony albo włącz  na stałe , albo ustaw temp kotła na tyle wysoko , aby 4d zapewnił min temp powrotu przy wiekszym otwarciu 4d 
2020-11-02 18:46
  piejar Posty: 55 Ostrzeżenie: 0
wowas napisał » 2020-10-13 10:15

A teraz czy może mi ktoś przełożyć po chłopsku to co napisał Piejar?


Nie mam zaworu 4D ale z tego co jest w instrukcji parametrów jest sporo:

Czas otwarcia zaworu  Czas pełnego otwarcia zaworu. Czas ten podany jest na tabliczce znamionowej zaworu.  Zakres [30s do 600s]  - wpisz wg tego, co masz na zaworze (siłowniku)



Współczynnik wzmocnienia  Współczynnik wzmocnienia jest używany do wyznaczenia wielkości skoku zaworu. Im bliżej temperatury zadanej tym ruch jest mniejszy. Im większy współczynnik tym zawór wykonuje większe skoki jednostkowe.  Zakres [0.3 do 2.0]  - podstawowy parametr do regulacji - jeżeli są przesterowania to zmniejszamy wartość wzmocnienia.

 
Czas reakcji  Określa czas po którym zawór wykonuje korektę pozycji  Zakres [10s do 600s] - tu nie wydłużałbym za bardzo bo spowoduje to opóźnioną reakcję a w efekcie "ping-ponga"



Histereza pracy zaworuJeśli różnica temperatur zadanej i mierzonej za zaworem jest mniejsza niż wartość Histerezy pracy zawór nie wykonuje korekty pozycji  Zakres [0°C do 10°C] - tu można dać coś na poziomie ułamka stopnia.



Do pełni szczęścia brakuje parametru "czas całkowania" czyli części "I" regulatora "PID" ale ten regulator ma tylko część "P". Nie będę wnikał dlaczego, ale bez części "I" regulator ma ograniczone szanse na całkowite ustabilizowanie układu.
Pomogło?
2020-11-02 20:02
  leON22 Posty: 6507 Ostrzeżenie: 3
Co do histerezy pracy zaworu, to nie można dać coś na poziomie ułamka, tylko pełne wartości, najmniejsza to 0st  Wtedy zawór nerwowo reaguje na każdą zmianę temperatury za nim  Była zgłaszana taka prośba do programistów z ES o wprowadzenie wartości 0.5st, jak dotąd bez odzewu  
2020-11-02 20:28
  piejar Posty: 55 Ostrzeżenie: 0
No tak, właśnie po to jest histereza żeby uniknąć "szarpania" kiedy pomiar przechodzi przed wartość graniczną. No to spróbować z wartością 0 a potem z wartością 1. Pomiary temperatury są stosunkowo wolnozmienne więc nie powinno za bardzo "szarpać".
Użytkownicy online: heniekwi, mhs94, slawekskrzeta