Rozgrzewamy jesienne temperatury i z tej okazji przygotwaliśmy dla Państwa OBNIŻKI CENOWE wybranych produktów w naszym sklepie eSterownik.pl!
W zakładce "PROMOCJA" znajdziecie wszystkie produkty objęte rabatem

User profile

toriman

 

OEPM 14kW 200m²

Registration: 2018-09-29 18:03

Login: 2023-05-28 21:45

Devices: 1

Topics: 1

Posts: 121

user posts 
First pagePrevious page6 / 7Next pageLast page
2019-11-19 22:22 Topic: eCoal.pl v3.5 » OEPM 14kw, proszę o pomoc w kilku kwestiach
  toriman Posts: 121

Dlatego też najlepiej stabilizować pracę układu z działającymi non-stop pompami. Wtedy da się jakoś bez sprzęgła hydraulicznego zapanować nad pracą instalacji.

Widzę na wykresach, że się trochę uspokoiło. Poobserwuj i poeksperymentuj zanim zima złapie
2019-11-19 20:19 Topic: eCoal.pl v3.5 » OEPM 14kw, proszę o pomoc w kilku kwestiach
  toriman Posts: 121
Spróbuj także innych biegów, np. CWU bieg 1 oraz CO1 bieg 1 o ile pompa CO1 daje radę. Może wtedy oscylacje ustaną.
Wykresy jak dla mnie sugerują jakieś zakłócenia przepływu wody w obiegach.
2019-11-19 17:49 Topic: eCoal.pl v3.5 » OEPM 14kw, proszę o pomoc w kilku kwestiach
  toriman Posts: 121
Na Twoich wykresach widać oscylacje na temperaturze powrotu i temperaturze za zaworem 4D. Jeżeli możesz - zmniejsz albo zwiększ bieg którejś z pomp - obiegowej albo CWU.
2019-11-18 22:28 Topic: eCoal.pl v3.5 » Spalanie grupowe i ilość podań
  toriman Posts: 121
Niezła ściąga. Dzięki
2019-11-18 18:19 Topic: eCoal.pl v3.5 » OEPM 14kw, proszę o pomoc w kilku kwestiach
  toriman Posts: 121
Gustine prawdę pisze. Ochrona to rzecz podstawowa chyba, że chcesz szybko zmienić kocioł.

Z pomocą leON22 podkręcałem u siebie parametry spalania grupowego. Jak masz chęć - popatrz także jak to u mnie wygląda - OEPM 14kW z tym, że opał opałowi nierówny i całość będziesz musiał dostroić sam lub z pomocą ludzi z forum.

U mnie wszystkie pompy pracują prawie non-stop - mieszacz podłogówki ma minutę przerwy co godzinę
2019-11-17 21:06 Topic: eCoal.pl v3.5 » Czas opóźnienia zamknięcia zasobnika
  toriman Posts: 121
Przyłączam się do zapytania. To byłoby bardzo pomocne.
2019-11-09 22:20 Topic: eCoal.pl v3.5 » Ogniwo Eko Plus M - ratujcie, ogromne spalanie
  toriman Posts: 121
Ja dla pewności zamontowałem na wyjściu z kotła analogowy termometr i mam porównanie. Co dwa termometry to nie jeden
2019-11-08 20:44 Topic: eCoal.pl v3.5 » Ogniwo Eko Plus M - ratujcie, ogromne spalanie
  toriman Posts: 121
@gmaj22 - Dobra uwaga - przydałaby się nowa kategoria Forum - "Podstawowe problemy i ich rozwiązanie".
2018-12-02 19:39 Topic: eCoal.pl v3.5 » OEPM14kW - pytania instalacyjne - podłączanie odbiorników do sterownika
  toriman Posts: 121
Zrezygnowałem z ochrony powrotu na zaworze 4D bo to straszna lipa -. Być może na większych mocach to potrafi działać ale u mnie chyba OEPM 14 jest za duży? Grzeję ok. 200 m z tym, że obecnie temperatura jest trochę obniżona.

Przestawiłem ochronę na pompę CWU i od razu zaczęło wszystko działać o wiele kulturalniej. Zawór 4D pilnuje tylko temperatury w obiegu. Tak jest OK. Po tym pierwszym sezonie zastanowię się nad zamontowaniem dodatkowej pompy (mieszającej/kotłowej) wyłącznie do ochrony powrotu.

Jeśli wcześniej miałem na kotle 65 stopni, 47 na powrocie a w obieg szło ledwie 30 stopni i piec słabo palił na mocy minimalnej ( jakoś nie potrafił podnieść temp. a może nie chciał tak teraz po zmianie ochrony na CWU mam na kotle zadaną 56, przebija do 58, 46 na powrocie i 35 w obiegu (wystarcza spokojnie na razie) a temperatura spalin od 80 do 90 stopni, czyli na mocy trochę powyżej minimum. Obecnie będę walczył z dopasowaniem spalania do mojego grochu bo mam popcorn w popielniku. Pozmieniam nadmuch i poobserwuję.
2018-12-02 19:29 Topic: eCoal.pl v3.5 » Złe ustawienia, czy kiepski groch.
  toriman Posts: 121
gmaj22

Wielkie dzięki za łopatologiczne przedstawienie zmian ustawień spalania. Teraz wychodzi mi na to, że u mnie jest punkt 3 - czyli nadmuch w dół i obserwacja.

Aktualnie nie mam podłączenia do sieci więc nic nie pokażę ale wygląda na to, że kocioł ma się dobrze

Pozdrawiam
2018-10-26 21:28 Topic: eCoal.pl v3.5 » OEPM14kW - pytania instalacyjne - podłączanie odbiorników do sterownika
  toriman Posts: 121
Cześć,

W DTR jest napisane 55 stopni dla optymalnego spalania. W wielu miejscach sieci (nie w DTR) wspomina się o minimum 46 stopniach na powrocie. W chwili obecnej mam na piecu od 56 - 61 stopni oraz od 45 do 49 stopni na powrocie (tyle pokazują czujniki). Zamontowany zgodnie z zaleceniami zawór 4D i do czego się można jeszcze przyczepić? Sam widzę, że taka realizacja ochrony powrotu wymusza ostrzejsze palenie

Jak mnie zjeży co nieco to mogę zawsze pompę cwu włączyć do ochrony powrotu a najlepiej przejść niedługo na sterowanie grupowe. Zobaczę i wybiorę którąś metodę ale raczej tylko jedną.

Tak w ogóle piec pracuje dosyć krótko, ale zaczynam go powoli ogarniać przy pomocy postów z chociażby tego forum. Tworzą się spieki więc koryguję nadmuch i daje to rezultat. Będę korygował czasy podawania tylko nie wszystko naraz.

Kocioł kupiłem sam i czekał zapakowany na instalację około roku w porządnych warunkach - czy stary?

Powiedz mi w takim razie jak grzać żeby wszystko śmigało.

Rozumiem, że ostro...
2018-10-25 20:20 Topic: eCoal.pl v3.5 » OEPM14kW - pytania instalacyjne - podłączanie odbiorników do sterownika
  toriman Posts: 121
@anaana - temperatura powrotu jest mniejsza aż o tyle ponieważ dużo ciepła jest odbierane przez wychłodzony dom (150m2). Jutro rano sprawdzam i zmieniam nastawy. Algorytm Auratona przewiduje sytuację, gdy się poruszasz w zasięgu czujki i pompę CWU uruchomi np. po piętnastu minutach krzątania się w kuchni niezależnie od sygnału z czujki kuchennej

@adam3773 - wpis spóźniony. Instalacja jest OK. Sterownik jest OK. Fachowiec jak najbardziej OK.

Pozdrawiam
2018-10-23 22:00 Topic: eCoal.pl v3.5 » OEPM14kW - pytania instalacyjne - podłączanie odbiorników do sterownika
  toriman Posts: 121
Cześć,

     Mam już pracujący od doby piec. Kilka słów wyjaśnienia na koniec ponieważ poradziliśmy sami - bez problemów.

Sterownik eCoal jest bardzo intuicyjny więc konfiguracja "poszła lekko" i samo uruchomienie pieca ograniczyło się do wytworzenia żaru w palniku w trybie ręcznym, a następnie przełączenie sterownika w tryb auto. Potem trzeba było wprowadzić kilka wartości temperatury (za zaworem, przed zaworem, CWU, podłogówki, itp) i to wszystko...
     Ochrona powrotu realizowana jest przez zawór 4D z dwoma czujnikami - jeden na wyjściu w kierunku rozdzielaczy i drugi w kierunku powrotu do kotła. Pompa CWU nie bierze w tym udziału - wyłącza się po osiągnięciu zadanej temperatury wody w zbiorniku żeby bez sensu nie ganiać wody. Co do ochrony na zaworze 4D - powinien być tak zamontowany aby był możliwy przez niego grawitacyjny przepływ gorącej wody w kierunku powrotu (jest o tym mowa w instrukcji) i tak jest u mnie zamontowany - na wysokości wyjścia z kotła (nie gdzieś powyżej).
     Priorytet to za mocne słowo ale obwód CO1+4D steruje jednocześnie obwodami grzejników i podłogówki - bez kontroli temperatury (jest tylko temperatura zadana za zaworem4D), a obwód CO2 steruje wyłącznie grupą mieszającą podłogówki i tu jest kontrola temperatury w oparciu o czujnik zatopiony w wylewce i podłączony do wejścia T2. Gdy temperatura posadzki osiąga zadaną wartość - pompa P2 przestaje pracować (obwód CO1+4D pracuje w dalszym ciągu i zabezpiecza zarówno kocioł jak i obieg dla kaloryferów). Rozdzielacze obwodów grzejników i podłogówki są podłączone do zasilania równolegle. Pompa główna podłączona jest do wyjścia P1, a pompa podłogówki do P2 eCoala. Wyjście pompy pomocniczej jest nieużywane (pierwotnie miała być to pompa cyrkulacyjna CWU).
     Jako sterownik cyrkulacji zakupiłem "Auraton - bezprzewodowy sterownik PIR CR pompy cyrkulacyjnej" z dwiema czujkami ruchu. Pompa cyrkulacyjna będzie załączana tylko gdy w kuchni bądź łazience zostanie wykryty ruch. Trochę to kosztowało, ale przynajmniej nie będzie bez sensu cyklicznie wychładzana CWU gdybym używał tradycyjnego sterowania z eCoala.
     Obecnie temperatura kotła wynosi ok. 70 stopni a temperatura powrotu jest utrzymywana na poziomie 47-49 stopni. temperatura spalin zaś waha się obecnie od 80 do 100 stopni. Kupiłem raczej dobry węgiel i mam w zasadzie popiół w pojemniku. Czasami trafi się bardzo ażurowy większy spiek. Mam czujnik temperatury zewnętrznej ale obecnie jest wyłączony - przynajmniej do czasu ustabilizowania pracy.
     Dom jest wychłodzony, więc trochę czasu minie zanim system "złapie temperaturę" Ale już teraz widzę, że w moim przypadku zestaw Ogniwo Eko Plus M 14kW + eCoal powinien dać radę...

Pozdrawiam

2018-10-01 20:39 Topic: eCoal.pl v3.5 » OEPM14kW - pytania instalacyjne - podłączanie odbiorników do sterownika
  toriman Posts: 121
Cześć,

Wodę mam raczej czystą chemicznie tylko trochę twardą, stąd ten zmiękczacz w układzie a czasami po prostu pył się w niej pojawia i trochę brązowego "mułu". Jeżeli zajdzie taka potrzeba wymieni się i filtr - kwestia obserwacji.

Woda ma być gorąca i zastosowanie głowic termostatycznych zostało uwzględnione. Coś mój fachowiec zrobił takiego w układzie, że kaloryfery mają "priorytet" nad podłogówką. Dopytam i poprawię schemat jeśli coś jest namieszane.

Pozdrawiam
2018-09-30 21:54 Topic: eCoal.pl v3.5 » OEPM14kW - pytania instalacyjne - podłączanie odbiorników do sterownika
  toriman Posts: 121
Jednak załączony schemat zawiera wszystko i rzeczywistość jest dokładnym jego odzwierciedleniem. Nie są tylko wrysowane czujniki i jeden zawór za pompą cyrkulacyjną. Co byś chciał na tych zdjęciach zobaczyć?

Widocznie takie było założenie mojego fachowca, żeby to właśnie pompa CWU trzymała temperaturę. Zapytam go o to

Się zastanawiam tylko obecnie czy nie będzie jakichś problemów ze współpracą Głównej Pompy CO w obwodzie CO1 i pompy na rozdzielaczach w obwodzie CO2. Skoro tak to zostało zbudowane - widocznie nie ma problemów w użytkowaniu. W końcu fachowiec wie co robi i robił tak nie po raz pierwszy tyle, że dla innych kotłów i z innymi sterownikami.

Pozdrawiam
2018-09-30 20:46 Topic: eCoal.pl v3.5 » OEPM14kW - pytania instalacyjne - podłączanie odbiorników do sterownika
  toriman Posts: 121
Poniżej linki do zdjęć. Nie były robione stricte do publikacji więc mogą być niezbyt pomocne ale może cokolwiek da się wywnioskować.

Tak wygląda moja kotłownia - w sumie zajmuje 2mx3m plus w tym przejście szerokości 1m. Nie da się objąć całości jednym zdjęciem - taka mała...

1   2   3   4   5   6   7   8   9   10

Pozdrawiam


2018-09-30 19:43 Topic: eCoal.pl v3.5 » OEPM14kW - pytania instalacyjne - podłączanie odbiorników do sterownika
  toriman Posts: 121
Zawór 4D - tak jak na schemacie.
Czujnik temp. jest już zainstalowany w obwodzie powrotnym za zaworem.
Ale tak się przyglądam i wychodzi mi, że to właśnie pompa CWU będzie miała główne zadanie utrzymania właściwej temperatury na powrocie. Przyjrzałem się zdjęciom instalacji i czujnik temp. powrotu jest zamontowany na trójniku w powrocie poniżej zaworu 4D.

Pozdrawiam
2018-09-30 19:35 Topic: eCoal.pl v3.5 » OEPM14kW - pytania instalacyjne - podłączanie odbiorników do sterownika
  toriman Posts: 121
Cześć, dzięki za konkretny odzew,

Mam pytanie z mojego pierwszego posta - czy takie przypisanie wyjść sterujących do pomp jak na załączonym schemacie będzie prawidłowe?

Mój wykonawca podłączył główną pompę C.O. za zaworem 4D do wyjścia Pompa Mieszająca, co nie wydało mi się zbytnio właściwe choć z pewnością jakoś by działało. Poczytałem instrukcję obsługi, poczytałem kilka wątków tutaj - na forum i sam zaproponowałem takie podłączenie odbiorników, czyli:

Pompa P1 - obwód CO1+4D w kierunku rozdzielaczy
Pompa P2 - obwód CO2 dla ogrzewania podłogowego
Pompa CWU - wiadomo
Pompa Mieszająca - obwód cyrkulacji ciepłej wody

Czujniki, które zamierzam podłączyć to czujnik temp. zewnętrznej i być może wewnętrznej. Mam czujnik zatopiony w wylewce do pomiaru temperatury podłogi, ale nie wiem czy będę z niego aktywnie korzystał - możliwe że podłączę do wejścia czujnik T2 choćby w celu odczytu temperatury.

Zastanawiam się nad zastosowaniem elektronicznych głowic termostatycznych na kaloryferach (mam ich pięć)

No i właśnie drugie pytanie - takie natury ogólnej - czy taki mix obwodów jak na schemacie będzie dla tego sterownika (eCoal) z jego możliwościami po prostu odpowiedni. Jak napisałem - mój wykonawca to bardzo dobry fachowiec, który postawił od zera niejedną instalację. Niestety ale mój sterownik to jego pierwszy eCoal.

Niedługo uruchamiamy piec. Jeżeli wszystko będzie OK - na pewno na tym skorzysta, ponieważ podzielę się z nim wiedzą i już będzie wiedział jak podłączyć następny eCoal i ten wątek też tutaj zostanie ku pożytkowi ogółu.

Pozdrawiam

Schemat instalacj CO - OEPM14kW
2018-09-30 18:58 Topic: eCoal.pl v3.5 » Czujnik spalin pokazuje temperaturę ujemną?
  toriman Posts: 121
Cześć,

1. Mimo właściwych pomiarów podłączyć pod to wejście inny czujnik PT1000
2. Uszkodzony tor pomiarowy w sterowniku - piszesz, że działa ale może wysyłać do oprogramowania zupełnie inne dane mimo, że PT1000 jest (najprawdopodobniej) sprawny
3. Problem z danymi w sterowniku - ja bym się z tym zgłosił bezpośrednio do pomocy technicznej Elektro-System bo może soft się wysypał (flashe tak miewają)

Pozdrawiam
2018-09-30 18:09 Topic: eCoal.pl v3.5 » OEPM14kW - pytania instalacyjne - podłączanie odbiorników do sterownika
  toriman Posts: 121
Witam,

Czy ja trafiłem na elektroda.pl czy między poważnych ludzi? Nie masz sensownej odpowiedzi człowieku to po ...uj się wtrącasz Panie Nie_wiadomo_kto.

Nie k... - nie był tani. To bardzo dobry fachowiec, który wykonał  "fpyte" instalacji, ale jak napisałem nie ma doświadczenia akurat z eCoal. Może się zdarzyć? Może...

Myślałem, że to forum jest ku pomocy ale jak widać - NIE.

Poradzę sobie. Przeczytam instrukcję jeszcze ze dwa razy...

Powitanie tutaj to typowa polska rzeźnia
First pagePrevious page6 / 7Next pageLast page