W nowym sofcie do sterowników PELLO dodaliśmy obsługę BUFORA. Więcej informacji na forum lub w tym pliku
Forum  eCoal.pl v3.5  OEPM14kW - pytania instalacyjne - podłączanie odbiorników do sterownika Subskrybuj
Pierwsza stronaPoprzednia strona1 / 2Następna stronaOstatnia strona
2018-09-29 21:51
  toriman Posty: 121 Ostrzeżenie: 0
Witam Forumowiczów,

W związku z tym, że mój instalator CO nie ma doświadczenia z podłączaniem sterownika eCoal a ja jestem jeszcze lejkiem w tej dziedzinie - mam pytanie, czy takie przypisanie wyjść sterujących do pomp jak na załączonym schemacie będzie prawidłowe?

I jeszcze pytanie ogólne - czy instalacja wykonana w takim układzie będzie najefektywniejsza, czy może trzeba by było wprowadzić jakieś zmiany?

Z góry dziękuję za pomoc

Pozdrawiam

Schemat instalacji CO - OEPM14
2018-09-29 23:46
  karoka65 Posty: 3424 Ostrzeżenie: 1 Karoka-EKO
toriman napisał » 2018-09-29 21:51

W związku z tym, że mój instalator CO nie ma doświadczenia z podłączaniem sterownika eCoal

To po ..uj takiego brałeś do roboty?
Tani był? to teraz sobie na forum posiedzisz.
2018-09-30 00:53
  leON22 Posty: 6494 Ostrzeżenie: 3
No tak, mógł wybrać Ciebie i miałby problem z głowy, a tak pozostaje forum i może się uda, żartowałem 
2018-09-30 18:09
  toriman Posty: 121 Ostrzeżenie: 0
Witam,

Czy ja trafiłem na elektroda.pl czy między poważnych ludzi? Nie masz sensownej odpowiedzi człowieku to po ...uj się wtrącasz Panie Nie_wiadomo_kto.

Nie k... - nie był tani. To bardzo dobry fachowiec, który wykonał  "fpyte" instalacji, ale jak napisałem nie ma doświadczenia akurat z eCoal. Może się zdarzyć? Może...

Myślałem, że to forum jest ku pomocy ale jak widać - NIE.

Poradzę sobie. Przeczytam instrukcję jeszcze ze dwa razy...

Powitanie tutaj to typowa polska rzeźnia
2018-09-30 19:02
  leON22 Posty: 6494 Ostrzeżenie: 3
toriman napisz konkretnie co chcesz wiedzieć , bo pytanie o efektywności instalacji na podstawie schematu to tylko wróżenie z fusów Co do podłączania pomp i czujników to wszystko co i jak masz w instalacji obsługi sterownika . Dedykowane fabrycznie czujniki to czujnik temp. kotla , powrotu , CWU ,spalin, temp. za zaworem 4D , temp.zew i wew. Jak nie wiesz gdzie podłączyć , pytaj chętnie pomożemy . Możesz również dzwonić bezpośrednio do ES , powodzenia 
2018-09-30 19:35
  toriman Posty: 121 Ostrzeżenie: 0
Cześć, dzięki za konkretny odzew,

Mam pytanie z mojego pierwszego posta - czy takie przypisanie wyjść sterujących do pomp jak na załączonym schemacie będzie prawidłowe?

Mój wykonawca podłączył główną pompę C.O. za zaworem 4D do wyjścia Pompa Mieszająca, co nie wydało mi się zbytnio właściwe choć z pewnością jakoś by działało. Poczytałem instrukcję obsługi, poczytałem kilka wątków tutaj - na forum i sam zaproponowałem takie podłączenie odbiorników, czyli:

Pompa P1 - obwód CO1+4D w kierunku rozdzielaczy
Pompa P2 - obwód CO2 dla ogrzewania podłogowego
Pompa CWU - wiadomo
Pompa Mieszająca - obwód cyrkulacji ciepłej wody

Czujniki, które zamierzam podłączyć to czujnik temp. zewnętrznej i być może wewnętrznej. Mam czujnik zatopiony w wylewce do pomiaru temperatury podłogi, ale nie wiem czy będę z niego aktywnie korzystał - możliwe że podłączę do wejścia czujnik T2 choćby w celu odczytu temperatury.

Zastanawiam się nad zastosowaniem elektronicznych głowic termostatycznych na kaloryferach (mam ich pięć)

No i właśnie drugie pytanie - takie natury ogólnej - czy taki mix obwodów jak na schemacie będzie dla tego sterownika (eCoal) z jego możliwościami po prostu odpowiedni. Jak napisałem - mój wykonawca to bardzo dobry fachowiec, który postawił od zera niejedną instalację. Niestety ale mój sterownik to jego pierwszy eCoal.

Niedługo uruchamiamy piec. Jeżeli wszystko będzie OK - na pewno na tym skorzysta, ponieważ podzielę się z nim wiedzą i już będzie wiedział jak podłączyć następny eCoal i ten wątek też tutaj zostanie ku pożytkowi ogółu.

Pozdrawiam

Schemat instalacj CO - OEPM14kW
2018-09-30 19:41
  leON22 Posty: 6494 Ostrzeżenie: 3
W jaki sposób będzie realizowana ochrona powrotu ?
2018-09-30 19:43
  toriman Posty: 121 Ostrzeżenie: 0
Zawór 4D - tak jak na schemacie.
Czujnik temp. jest już zainstalowany w obwodzie powrotnym za zaworem.
Ale tak się przyglądam i wychodzi mi, że to właśnie pompa CWU będzie miała główne zadanie utrzymania właściwej temperatury na powrocie. Przyjrzałem się zdjęciom instalacji i czujnik temp. powrotu jest zamontowany na trójniku w powrocie poniżej zaworu 4D.

Pozdrawiam
2018-09-30 20:06
  leON22 Posty: 6494 Ostrzeżenie: 3
Mogłeś zamontować pompę mieszającą i jej przypisać ochronę powrotu , zawór 4D pilnowałby wtedy temp. w obwodzie CO1 czyli w podłogówce zawory termostatyczne na grzejnikach nie byłyby wtedy potrzebne
dodane 2018-09-30 20:06Jak możesz to wrzuć zdjęcia instalacji , będzie łatwiej cokolwiek powiedzieć .
2018-09-30 20:46
  toriman Posty: 121 Ostrzeżenie: 0
Poniżej linki do zdjęć. Nie były robione stricte do publikacji więc mogą być niezbyt pomocne ale może cokolwiek da się wywnioskować.

Tak wygląda moja kotłownia - w sumie zajmuje 2mx3m plus w tym przejście szerokości 1m. Nie da się objąć całości jednym zdjęciem - taka mała...

1   2   3   4   5   6   7   8   9   10

Pozdrawiam


2018-09-30 20:57
  leON22 Posty: 6494 Ostrzeżenie: 3
Faktycznie mało co na nich widać
2018-09-30 21:54
  toriman Posty: 121 Ostrzeżenie: 0
Jednak załączony schemat zawiera wszystko i rzeczywistość jest dokładnym jego odzwierciedleniem. Nie są tylko wrysowane czujniki i jeden zawór za pompą cyrkulacyjną. Co byś chciał na tych zdjęciach zobaczyć?

Widocznie takie było założenie mojego fachowca, żeby to właśnie pompa CWU trzymała temperaturę. Zapytam go o to

Się zastanawiam tylko obecnie czy nie będzie jakichś problemów ze współpracą Głównej Pompy CO w obwodzie CO1 i pompy na rozdzielaczach w obwodzie CO2. Skoro tak to zostało zbudowane - widocznie nie ma problemów w użytkowaniu. W końcu fachowiec wie co robi i robił tak nie po raz pierwszy tyle, że dla innych kotłów i z innymi sterownikami.

Pozdrawiam
2018-10-01 07:58
  anaana Posty: 649 Ostrzeżenie: 0
Zamiast filtra sznurkowego wody załóż filtr węglowy.
Temperatura wody na kaloryfery jest taka sama jak na podłogówkę?
Zawory termostatyczne to bardzo dobre rozwiązanie, można szybko dogrzać pomieszczenie po wietrzeniu.
Tylko musi być gorąca woda CO, cieplejsza niż wymaga podłogówka. 
2018-10-01 20:39
  toriman Posty: 121 Ostrzeżenie: 0
Cześć,

Wodę mam raczej czystą chemicznie tylko trochę twardą, stąd ten zmiękczacz w układzie a czasami po prostu pył się w niej pojawia i trochę brązowego "mułu". Jeżeli zajdzie taka potrzeba wymieni się i filtr - kwestia obserwacji.

Woda ma być gorąca i zastosowanie głowic termostatycznych zostało uwzględnione. Coś mój fachowiec zrobił takiego w układzie, że kaloryfery mają "priorytet" nad podłogówką. Dopytam i poprawię schemat jeśli coś jest namieszane.

Pozdrawiam
2018-10-01 20:44
  leON22 Posty: 6494 Ostrzeżenie: 3
Jak ochrona ma być przez pompę CWU , to układ CO1+ zawór 4D na podłogówkę i CO2 na grzejniki z ewentualnymi termostatami jak najbardziej OK , tylko co to za myk z tym priorytetem podłogówki ? Sam jestem ciekaw 
2018-10-01 20:53
  karoka65 Posty: 3424 Ostrzeżenie: 1 Karoka-EKO
Priorytet to może być co najwyżej ale CWU.
dodane 2018-10-01 20:53Leon jak się coś spapra to może być, można to wyregulować na instalacji ale jak ktoś nie chce czytać co piszę to fachowiec da radę,
Gdyby ktoś zadał sobie trochę trudu i poczytał posty tylko jednego z userów którzy mają "coś" do powiedzenia nie musiałby tu zakładać nowych wątków ani o nic pytać ale każdy chce być obsłużony indywidualnie
To zaczyna robić się męczące.
2018-10-23 22:00
  toriman Posty: 121 Ostrzeżenie: 0
Cześć,

     Mam już pracujący od doby piec. Kilka słów wyjaśnienia na koniec ponieważ poradziliśmy sami - bez problemów.

Sterownik eCoal jest bardzo intuicyjny więc konfiguracja "poszła lekko" i samo uruchomienie pieca ograniczyło się do wytworzenia żaru w palniku w trybie ręcznym, a następnie przełączenie sterownika w tryb auto. Potem trzeba było wprowadzić kilka wartości temperatury (za zaworem, przed zaworem, CWU, podłogówki, itp) i to wszystko...
     Ochrona powrotu realizowana jest przez zawór 4D z dwoma czujnikami - jeden na wyjściu w kierunku rozdzielaczy i drugi w kierunku powrotu do kotła. Pompa CWU nie bierze w tym udziału - wyłącza się po osiągnięciu zadanej temperatury wody w zbiorniku żeby bez sensu nie ganiać wody. Co do ochrony na zaworze 4D - powinien być tak zamontowany aby był możliwy przez niego grawitacyjny przepływ gorącej wody w kierunku powrotu (jest o tym mowa w instrukcji) i tak jest u mnie zamontowany - na wysokości wyjścia z kotła (nie gdzieś powyżej).
     Priorytet to za mocne słowo ale obwód CO1+4D steruje jednocześnie obwodami grzejników i podłogówki - bez kontroli temperatury (jest tylko temperatura zadana za zaworem4D), a obwód CO2 steruje wyłącznie grupą mieszającą podłogówki i tu jest kontrola temperatury w oparciu o czujnik zatopiony w wylewce i podłączony do wejścia T2. Gdy temperatura posadzki osiąga zadaną wartość - pompa P2 przestaje pracować (obwód CO1+4D pracuje w dalszym ciągu i zabezpiecza zarówno kocioł jak i obieg dla kaloryferów). Rozdzielacze obwodów grzejników i podłogówki są podłączone do zasilania równolegle. Pompa główna podłączona jest do wyjścia P1, a pompa podłogówki do P2 eCoala. Wyjście pompy pomocniczej jest nieużywane (pierwotnie miała być to pompa cyrkulacyjna CWU).
     Jako sterownik cyrkulacji zakupiłem "Auraton - bezprzewodowy sterownik PIR CR pompy cyrkulacyjnej" z dwiema czujkami ruchu. Pompa cyrkulacyjna będzie załączana tylko gdy w kuchni bądź łazience zostanie wykryty ruch. Trochę to kosztowało, ale przynajmniej nie będzie bez sensu cyklicznie wychładzana CWU gdybym używał tradycyjnego sterowania z eCoala.
     Obecnie temperatura kotła wynosi ok. 70 stopni a temperatura powrotu jest utrzymywana na poziomie 47-49 stopni. temperatura spalin zaś waha się obecnie od 80 do 100 stopni. Kupiłem raczej dobry węgiel i mam w zasadzie popiół w pojemniku. Czasami trafi się bardzo ażurowy większy spiek. Mam czujnik temperatury zewnętrznej ale obecnie jest wyłączony - przynajmniej do czasu ustabilizowania pracy.
     Dom jest wychłodzony, więc trochę czasu minie zanim system "złapie temperaturę" Ale już teraz widzę, że w moim przypadku zestaw Ogniwo Eko Plus M 14kW + eCoal powinien dać radę...

Pozdrawiam

2018-10-24 09:51
  anaana Posty: 649 Ostrzeżenie: 0
Żartujesz? Tem. powrotu jest 20st mniejsza? 
W łazience czujka ruchu ok, ale w kuchni? Chyba że łapie tylko gdy jesteś przy zalewie?
2018-10-24 15:52
  adam3773 Posty: 43 Ostrzeżenie: 0
Mówisz że fachowiec dobry a następnie pytasz czy instalacje dobrze zrobił 🤔 instalacja a sterownik to dwie różne rzeczy . Obojętne jaki masz sterownik instalacja musi być zrobiona zgodnie z sztuką, i jeżeli gość jest tak dobry to mu zaufaj a co do ustawień sterownika to pytaj 😀
dodane 2018-10-24 15:52
karoka65 napisał » 2018-09-29 23:46
toriman napisał » 2018-09-29 21:51

W związku z tym, że mój instalator CO nie ma doświadczenia z podłączaniem sterownika eCoal

To po ..uj takiego brałeś do roboty?
Tani był? to teraz sobie na forum posiedzisz.

Niestety chłopina Ma rację 🤗
2018-10-25 20:20
  toriman Posty: 121 Ostrzeżenie: 0
@anaana - temperatura powrotu jest mniejsza aż o tyle ponieważ dużo ciepła jest odbierane przez wychłodzony dom (150m2). Jutro rano sprawdzam i zmieniam nastawy. Algorytm Auratona przewiduje sytuację, gdy się poruszasz w zasięgu czujki i pompę CWU uruchomi np. po piętnastu minutach krzątania się w kuchni niezależnie od sygnału z czujki kuchennej

@adam3773 - wpis spóźniony. Instalacja jest OK. Sterownik jest OK. Fachowiec jak najbardziej OK.

Pozdrawiam
Pierwsza stronaPoprzednia strona1 / 2Następna stronaOstatnia strona
Użytkownicy online: 11305, ALFA159, duszaw, insel48ksg, roman19, Romek83, Sahy