W nowym sofcie do sterowników PELLO dodaliśmy obsługę BUFORA. Więcej informacji na forum lub w tym pliku
Forum  eCoal.pl v3.5  Grzanie cwu węglem Marcel?? Subskrybuj
Pierwsza stronaPoprzednia strona3 / 12Następna stronaOstatnia strona
2022-09-30 14:18
  faco Posty: 830 Ostrzeżenie: 0
Ja pale Marcelem od 30 lat w moim piecu tj. kopciuch teraz będę na eko. No cóż komin mam mały 14x14 goły z cegły i dwa razy już się zdążył zapalić z tego co ja wiem. Raz była akcja ze zapalił się mój i u sąsiada równocześnie, jakiś dziwny zbieg. Ale jak się paliło to tak kopcił ze na podwórzu niekiedy nic widać nie było. Jak się zapomniało poczyścić komin to i się olerka zapaliła  
Teraz eko jak pali, nawet dymek nie idzie z Marcela, ze spoko ja się go nie boję. Kopciuch niestety potrafił go nie źle obkleić.
Tak jak mówi kolega Gorzyczki13 bez paniki, palić i się grzać 
dodane 2022-09-30 14:18Marcel opanowany, jak na razie ładnie chodzi i myślę ze tak będzie cały czas.
W połowie września włączyłem piec i leci z grzejnikami oraz CWU. CWU muszę zainstalować automatyczne zamykanie zaworu na powrocie (zamówione), bo pompa kotłowa wychładza mi bojler.
Pierwszy raz od 15 września wyjmuję popielnik co przy Chwałowicach co 2-3 dzień pełen.





Sam pyłek jak by popiół z papierosa, tutaj wysuty z popielnika




 165Kg spalonego węgla dało mi jeden popielnik popiołu.
2022-09-30 19:33
  tkohnke Posty: 12 Ostrzeżenie: 0
Hey, również mam Marcela orzech kruszony na groszek. Palę w OEP16KW ecoal2.4 speika się jak cholera. Czy podeślesz swoje nastawy ponieważ ja wymiękam przy tym węglu.
dodane 2022-09-30 19:33Hey, również mam Marcela orzech kruszony na groszek. Palę w OEP16KW ecoal2.4 speika się jak cholera. Czy podeślesz swoje nastawy ponieważ ja wymiękam przy tym węglu.
2022-09-30 23:07
  faco Posty: 830 Ostrzeżenie: 0
U mnie jak widzisz można powiedzieć piasek, zamiast popiołu 
Mam udostępniony sterownik to sobie zobacz.
2022-10-01 00:02
  Gorzyczki13 Posty: 43 Ostrzeżenie: 0
faco napisał » 2022-09-30 23:07
U mnie jak widzisz można powiedzieć piasek, zamiast popiołu 
Mam udostępniony sterownik to sobie zobacz.



Faco- widzę że pieknie Ci się wypala marcel. U mnie tak samo na pyłek co czasami mnie denerwuje bo musisz obchodzic się z nim jak z jajcem. Za to o tegorocznych chwałowicach czyli Pieklorz nawet nie myśl. Popiołu lekko 3x wiecej niż z marcela na tym samym kotle i ogólnie nie ta moc... 
Dobrze że to nie umnie. 
2022-10-01 05:50
  faco Posty: 830 Ostrzeżenie: 0
Jak piecowi zapodosz luftu to nawet nie ma czorny za bardzo. Jak ze mu doł mały to mioł fryndzli jak dywan 
Wydaje mi sie ze mo mniejsze spalanie, Jak go dostaniesz w obroty to dobrze idzie. Jak tak pójdzie z tym popiolem to byda miol jeden kubeł na cało zima  
2022-10-01 07:04
  leON22 Posty: 6507 Ostrzeżenie: 3
I obyło się bez żadnych nadstawek na palniku Mówiłem, że w Burku da się spalić wszystko i dobrze, przy odpowiednich ustawieniach  
2022-10-01 13:02
  faco Posty: 830 Ostrzeżenie: 0
Nie no, ja mam nadstawkę. Już kiedyś o tym pisałem. 
2022-10-01 13:11
  leON22 Posty: 6507 Ostrzeżenie: 3
No to dawaj foto Twojego patentu, pewnie niektórym się przyda przy spalaniu tego "trudnego" opału jakim jest Marcel i podobne do niego np. Budryk  
2022-10-01 14:56
  faco Posty: 830 Ostrzeżenie: 0
Ogniwo 20M a patent taki:





Blacha gruba 1cm wysoka nie pamiętam teraz 8-10cm
Bolce z boku po to aby siedziała jak oryginał w otworach w palniku, sztywno siedzi. Pociągniecie do góry, wychodzi. 
Nacięcia z wszystkich stron.
dodane 2022-10-01 14:56Zrobiłem jeszcze foto jak to wygląda teraz podczas spalania, aktualnie dmuchawa wyłączona. Światło z tel. zrobiło trochę odbicia bo był letko biały dymek.







I po pół miesiącu zaczynam nowy popielnik, wygląda jak poprzedni.



2022-10-01 15:13
  sebus2526 Posty: 40 Ostrzeżenie: 0
Witom kolegów. Od miesiąca palę groszkiem Marcel w kotle ogniwo eko plus m 20kw. Mam spore spieki z tego groszku. Co chwila kombinuja z ustawieniami. Pisaliście tutej o zwiększeniu dmuchawy. Ja mam ustawione w grzaniu na 36%. Czy myślicie ze zwiększenie na ponad 40 by pomogło? 
2022-10-02 20:38
  piejar Posty: 55 Ostrzeżenie: 0
Helo wszystkim marcelopalaczom. Całe lata paliłem Chwałowicami ale od początku był nie do zdobycia i od razu celowałem w groszek Marcel (zakup na sklepie PGG, kwiecień). Pierwsze próby dawały fatalne wyniki ale teraz dochodzę powoli do popiołu w stylu "mąka" jak w postach powyżej. Paradoksalnie największe problemy miałem z wygasaniem pieca w podtrzymaniu (!). Gasł mi 2-3 razy na dobę. Teraz jest OK, nastawy mogą być do drobnej korekty. Nadstawki brak choć była w planach. Zero spieków szlakowych. W czasie dochodzenia do nastaw wywalało mi mnóstwo koksu - wybrałem go z popiołu i teraz go dorzucam czasami na retortę - spala się super. 
Kocioł EKO Plus M 20, tryb e-coal, kocioł EKO PLUS M, podawanie 8 sek, korekta dmuchawy +8%, temp zadana 54 plus pogodowy
Podtrzymanie: praca podajnika 8 sek, czas postoju 20 min, krótka przerwa 52 sek ilość powtórzeń 3, moc dmuchawy 50%.

Swoją drogą, po 30 latach dotowania górników, przez ciężko pracujących i płacących uczciwie podatki, oni nie umieją wydobyć węgla nawet dla gospodarstw domowych. Ślonsko gańba, polski wstyd. Wina Tuska i Putina. Ja, uhm..
2022-10-04 22:52
  heniekwi Posty: 36 Ostrzeżenie: 0

Witam po przerwie. Kominiarz był, poczyścił komin ( komin czysty suchy nie oklejony świństwem z sadzy itp )  i stwierdził, że wsio haraszo !  Nadal palę Marcelem -  tymczasem nad palnik od pieca wstawiłem ( poświęciłem w imię rozwoju nauki )  a la deflektor z miski od kota. Kot nieco zaprotestował bezprawnym zaborem mienia ale udobruchałem go smakołykiem. 
Trochę lepiej się pali, większa jest temperatura na dole pieca bo "ciepło " odbija się  i musi przebyć dłuższą drogę do wylotu a wcześniej dogrzeje bardziej palnik z groszkiem. Zobaczę co da obniżenie o parę cm tego ustrojstwa ew, chcę dać jeszcze większy garniec by obejmował większą powierzchnię spalin. Mogę o parę minut teraz wydłużyć przerwę na podtrzymanie palenia. Co prawda na górze pieca jest ceramiczna płyta ale poeksperymentować nie zaszkodzi. 
Nie wiem jak tam kolega Gorzyczki13 ma tam w tym piecu usprawnienia ale mogę tylko pozazdrościć wykresu np.temp. spalin. Ma małą różnice między spalaniem a przerwą a osiągane temperatury to już w moim piecu nie do osiągnięcia. Trzyma mu dolot wody ok, 45 stopni czy więcej, temperatura za zaworem ok 35 - tak jak u mnie , no nie wiem jak to możliwe ?? Ja mam teraz przedział spalin - 60-130 stopni. ok. piec nagrzewa ok 24 min, stoi ok 18-16 mint i dawaj od nowa. Gorzyczki13 coś " oszukuje " ma tam chyba w środku jakiś mały reaktor od ruskich : ) 
Podobno mógłby pomóc regulator ciągu w czopuchu ale zdania są podzielone. Podobno jak jest za duży ciąg w kominie to piec szybko się wychładza i mogę mieć taki efekt. Nie wiem panowie jak tam u was z tymi parametrami, może coś poradzicie !
dodane 2022-10-04 22:52
2022-10-05 15:48
  faco Posty: 830 Ostrzeżenie: 0
Daj znać co tam dalej w eksperymentach słychać Fakt, faktem korona się spisała na plus, problemu z spalaniem nie ma, to teraz coś trzeba wymyślić na ECO palenie, Zainspirowałeś mnie do działania, jak to mówię "potrzeba matką wynalazków" więc tez będę kombinował nad jakaś samorubą. Przestudiowałem już budowę pieca więc może cos mi się uda wynaleźć  
2022-10-05 18:20
  Gorzyczki13 Posty: 43 Ostrzeżenie: 0
Heniekwi - nie mam nic do oszukiwania. Dorobiłem 4 zawirowywacz spalin, zszedłem z dmuchawą w okolice 32%, oczywiście nadstawka została, ochrona powrotu poprzez pompe cwu Willo ustawioną na max 2W i wys podnoszenia 0.5m - tak już pale blisko 2 lata.
Teraz zostało mi troche suchego drewna z palet to mu tam co jakiś czas dołożę na nadstawkę, tylko w tedy podbija mi temp kotła jak i spalin oraz wykres jest przez to "poszarpany".
2022-10-05 19:31
  faco Posty: 830 Ostrzeżenie: 0
Jak dorobiłeś 4 zawirowywacz ? Dmuchawa 32, nie masz dywanu z sadzy w piecu?
2022-10-05 20:35
  Riffex95 Posty: 1 Ostrzeżenie: 0
Powiedzcie mi
W podajniku mam opcje 
Krotn podawania 
Czas oczekiwania w sek
Czas pauz pod w sek
Czas pracy pod w sek
Dmuchawa :
Obr dmuchawy 0-24
Obr dm.wzrost 1-5
Czas dmch podtrzymania w sek
Obr dmuch podtrzymanie 0-24

Walczę z piecem na tryb lato już 3 dzień i nie daje rady nie chce mi podtrzymywać temp a na trybie zima pięć kotłuje podawanie węgla i dmuchawę jakieś 15/20 min żeby rozgrzać się i po kolejno paru minutach znów to samo 10/15 min kotłuje dmuchawa i podajnik żeby nabrać temp


Jak ustawić pięć żeby to się w miarę paliło nie mam ustawień w % tylko w skali
2022-10-10 17:17
  faco Posty: 830 Ostrzeżenie: 0
Dziś mi zerwało zawleczkę pierwszy raz jak mam piec i nie wiem co było powodem. Wyjąłem cały ślimak i nic nie znalazłem, aby na samym węglu poległa? Po 2 godzinach ponowny start
Przy okazji jak chłopaki kombinują to ja tez się bawię i testuję koronę ECO V2.0 własnej konstrukcji i jak na razie myślę ze mam spadek spalania węgla o 30-50% w porównywalnych warunkach na dworze od września jak uruchomiłem piec. Popiół w formie dotychczasowej tylko teraz przejście na jeszcze większe ECO. Testy trwają, poza dzisiejszą awaria wygląda ze Marcel opanowany
2022-10-18 07:38
  piejar Posty: 55 Ostrzeżenie: 0
Trzeba pamiętać że kol Gorzyczki ma inny kocioł - nie Ogniwo a Kaman. Wystarczy wygooglowac przekrój i widać że droga spalin jest dłuższa niż w takim Eko 20 plus m który konstrukcyjnie jest beznadziejny. Rozumiem że ten 4 zawirowywacz jest na najniższej półce? Mój poprzedni kocioł Malejka był znacznie lepszy i sprawniejszy niż moje nowe Ogniwo. Ale cóż miał 2 klasę a debile w sejmie poszli w klasyfikacje zamiast podzielić kotły na takie z ręcznym podawaniem paliwa i automatycznym podawaniem paliwa. No i teraz mam gorszy kocioł zgodny z idiotycznym prawem 
I mnie też nieustannie walka z wygasaniem w podtrzymaniu, chyba w końcu wygrana od wczoraj. Jeżeli przestanie gasnąć to zacznę gmerać w ustawieniu wentylatora. Dołożyłem "nadstawkę" w formie dwóch kątowników 50 na 50 wsuwanych pod szamotki
Nastawy;
https://drive.google.com/file/d/1pmXFXZ4eQvN7RUN4KVoUKfT46Ar_IApn/view?usp=drivesdk
2022-10-18 15:37
  faco Posty: 830 Ostrzeżenie: 0
Masz podobne podtrzymanie co moje i dopiero Ci przestał gasnąć, a wczoraj jeden z Mega Fachowców tutejszego forum wyśmiał moje nastawy. No niestety koledzy fachowcy nie potrafią zrozumieć ze węgiel nie ma równy węglowi i trzeba ich troszkę do edukować aby potem mogli tutaj wypowiadać się, z swą wyższością wiedzy nad innymi. 
Każda instalacja jest inna i gdy nie posiedzi w piwnicy bez wizualnego spojrzenia "a tam może być co godzinę inna sytuacja" do pieca to z samych wykresów można sobie tapetę na ścianie zrobić  
Uważam ze można czegoś nie wiedzieć albo nie być pewny swojej wiedzy i podpytać, ale jak się zacznie koncert wypocin Geniuszy spalania węgla, to tylko piwko i do piwnicy i samemu rozwiązać problem.
Ja mówię, potrzeba matką wynalazków i też kombinuję na swoim ogniwie i idzie nie źle. Wydaje mi się ze pale coraz mniej i poznaję coraz lepiej swojego blaszaka.
No niestety piec potrzebuje węgla jak do palenia tak i podtrzymania. Marcel jest taki ze albo jest spiek albo zniknie z palnika i trzeba wyważyć tą proporcję. Ze nastawy takiego podtrzymania czy palenia mogą być śmieszne dla naszych Geniuszy wyjadaczy dobrego palenia, ale palić trzeba i każdy się musi jakoś radzić.

Kolego przerobimy tak te nasze piece ze pójdą bez węgla na powietrze  
Pierwsza stronaPoprzednia strona3 / 12Następna stronaOstatnia strona
Użytkownicy online: andrys_2006, Aniela5809, Dbodniak