User profile

Pink01

Kokotów

 

Registration: 2017-08-10 10:17

Login: 2019-10-26 21:39

Devices: 0

Topics: 1

Posts: 127

user posts 
First pagePrevious page1 / 7Next pageLast page
2019-10-12 20:33 Topic: eCoal.pl » Instalacja fotowoltaiczna w zastępstwie kotła
  Pink01 Posts: 127
karoka65 napisał » 2019-10-10 14:30
Jak ktoś pyta mnie o defro to mówię że jest duże, ładne i czerwone robią dobre betoniarki i tego powinni się trzymać.
No nie wiem. Moje Defro śmiga 15 lat spalając po około 5 ton opału na rok. Ślimak stalowy stalowego podajnika zmieniłem pierwszy raz po 11 latach. Sterownik Techa St37 padł w dwunastym roku użytkowania. Może i nie są te kotły szczytem zaawansowanej techniki kotlarskiej, ale prawidłowo użytkowane są nie do zaje..nia. Kocioł poza grzaniem chałupy służył mi też do testów opału oferowanego klientom - palił ekogroszki, miały, ekomiały, groszki, antracyty, pierwsze Varmo, nowe Varmo, pellety ze słonecznika i drzewne, wszelakie mieszanki  - wszystko co było dostępne na rynku. Aktualnie znudziło się mi palenie ekogroszkiem i wsadziłem mu palnik Qpell - najprostszy wrzutkowy z zapalarką, taki jak w Sztokerach Bio, zaaplikowałem mu Cobrę 2 Bio i śmiga na pelletach.
2019-04-01 09:18 Topic: eCoal.pl » Opał na sezon 2018/2019
  Pink01 Posts: 127
W ramach testów pelletu wszelakiego trafiłem ostatnio przejazdem do firmy Drewnut Żory ul. Boczna 3. Kupiłem u nich kilka worów najtańszego pelletu - bo taki testuję jako ewentualną alternatywę dla węgla dla siebie i dla klientów też. Pellet przemysłowy 8 mm, ciemny. Cena bardzo atrakcyjna. No - byłaby atrakcyjna gdyby nie to, że cały zakup trzeba wywalić do śmieci. Takiego syfu to jeszcze nie widziałem. Nie przyjrzałem się temu, zasypałem i rozpaliłem. Smród jakby się małpy pieprzyły. Dym we wszystkich kolorach tęczy. W palniku coś skwierczy, w rogu zaczęło się zbierać coś płynnego smrodliwie dymiącego. Wygasiłem, wybrałem i się zacząłem przyglądać. To jest chyba zrobione ze zmielonych okien, drzwi i mebli z płyty paździerzowej lakierowanej, zmielone wraz z jakimiś okuciami czy innymi elementami plastikowymi. W granulkach ale także i luzem występują białe płatki plastiku oraz różnokolorowe płatki farb i lakierów. Ten pellet to jest kryminał, sprzedawanie tego komuś do spalenia w kotle to zbrodnia przeciw środowisku. Moje kotły służą mi do testowania różnego opału ale takiego syfu jeszcze żaden z nich nie widział.  
2019-03-24 19:35 Topic: eCoal.pl » Opał na sezon 2018/2019
  Pink01 Posts: 127
Otwierałeś już jakiś worek? Dużo jest wykruszu?
2019-03-24 18:19 Topic: eCoal.pl » Opał na sezon 2018/2019
  Pink01 Posts: 127
Monat to ten Karbopal brałeś czy jakiś inny? Gdzie to idzie kupić za takie pieniądze? I jaka jest średnica tego pelletu? Sam się przymierzam do próby na takim opale. Ostatnio sobie wystrugałem palnik pelletowy, od mniej więcej miesiąca testuję namiętnie wszelkiego rodzaju pellety: Z łusek słonecznika, ze słomy, aktualnie przemysłowy drzewny. I się przymierzałem do tego Karbopalu właśnie, no ale na kopalnianym sklepie to kosztuje coś koło 490/tona plus transport.
2019-03-13 14:10 Topic: eCoal.pl v3.5 » Czy montować zawory termostatyczne?
  Pink01 Posts: 127
No dobra, widzę że trzeba Ci wyłożyć sprawę prosto i najlepiej na przykładach. Popatrz na swój wykres za dzisiaj. Masz tam 2 zmiany położenia zaworu. Obydwie zresztą wywołane Twoją ingerencją w nastawy temperatury za zaworem - czyli zmianami wprowadzanymi na bieżąco a nie samodzielną reakcją siłownika . Do czego Ci ten siłownik? To samo miałbyś i bez niego A teraz popatrz na mój wykres. Po wprowadzeniu zmian w sterowaniu siłownikiem ( czyli czasu i współczynnika - o 8.32 dzisiaj ) - wahanie na kotle sięga 12 stopni. A ile wynosi odchyłka od zadanej za zaworem? Do tego właśnie służy siłownik. Pracuje i podaje na instalację stabilną temperaturę niezależnie od temperatury kotła.   
2019-03-13 11:22 Topic: eCoal.pl v3.5 » Czy montować zawory termostatyczne?
  Pink01 Posts: 127
On tak ma reagować na zmiany temperatur kotła. Od tego jest. I po to się go montuje żeby tak reagował. Nie montuje się siłownika po to żeby następnie na siłę stabilizować temperaturę kotła i nie pozwalać pracować siłownikowi. No chyba że ktoś lubi posiadać w instalacji zbędne ozdoby.
2019-03-13 09:33 Topic: eCoal.pl v3.5 » Czy montować zawory termostatyczne?
  Pink01 Posts: 127
leON22 napisał » 2019-03-12 23:57
Zawór 4D z siłownikiem nie lubią skoków temp.na kotle , bo na każdą zmianę zawór automatycznie reaguje . Dlatego moja sugestia jest taka żeby zrezygnować z wszelkich "wodotrysków" typu programatory i temp.obniżone, a nawet palenia w automacie, który dodatkowo podbija temp. zadaną kotła  Najlepiej ustawić wszystko na "sztywno" znaleźć odpowiednią temp. za zaworem 4D aby osiągnąć odpowiednio zadaną temp.wew. żeby nie przegrzewało pomieszczeń i odwrotnie . Co niektórzy powiedzą , że się nie da ale uwierz mi u mnie to działa
Siłownik zaworu mieszającego od tego jest żeby niwelować skoki temperatury kotła i na instalację podawać zawsze mniej więcej tą samą, zadaną temperaturę bez względu na aktualną temperaturę kotła. O ile oczywiście aktualna temperatura kotła jest wyższa od zadanej za zaworem. Dlatego nie ma większego sensu montaż siłownika na instalacji współpracującej z kotłem którego sterownik potrafi utrzymać temperaturę zadaną bez większych uchybów, bo wtedy za mieszaczem na instalację idzie i tak mniej więcej zawsze tyle samo, więc do czego miałby służyć siłownik?. No chyba że planujemy jakieś okresowe obniżenia i podwyższenia temperatury zadanej za zaworem - wtedy ma sens zainstalowanie siłownika również i do współpracy z takim stabilnie pracującym kotłem. Natomiast na instalacjach współpracujących z kotłami które mają duże oscylacje temperatury zastosowanie siłownika zaworu jest jak najbardziej celowe . Służy temu, żeby pomimo zmian temperatury  na kotle na instalację szło zawsze mniej więcej tyle samo. Pozwolę sobie wobec powyższego nie zgodzić się z wytłuszczonym zdaniem z cytatu. Siłowniki zaworów mieszających są wręcz dedykowane do instalacji współpracujących z kotłami o dużych wahaniach temperatur.  
2019-03-11 11:57 Topic: eCoal.pl v3.5 » piec wolno grzeje cwu
  Pink01 Posts: 127
Wybacz yahu, to jest odpowiedź na zaczepkę sformułowaną w Twoim wątku ( właściwie to 2 kolejne, pierwszą olałem ) i dotyczy wątku kolegi voltron. A co do Twojej instalacji: Z mieszacza 4D wypływa określona ilość wody. Na instalację CO i na powrót do kotła. Tyle samo wody ma do mieszacza napłynąć. Od kotła i z powrotu z instalacji. U Ciebie do mieszacza nadmiarowo napływa woda z powrotu z CWU, która wypłynęła na instalację nie przez 4D ale do 4D wraca. To zaburza przepływy i ogranicza możliwość regulacji temperatury za mieszaczem Ten powrót z CWU powinieneś przepiąć na powrót z 4D do kotła. Najlepiej nisko, blisko króćca powrotu do kotła. Jeżeli używasz priorytetu to i ZZ też nie zawadzi żeby wyeliminować możliwość zaciągania przez pompę CWU części wody od 4D po zatrzymaniu pompy CO w priorytecie. Patrząc po Twoich rurach to jest drobna robótka, 
2019-03-11 10:29 Topic: eCoal.pl v3.5 » piec wolno grzeje cwu
  Pink01 Posts: 127
leON22 napisał » 2019-03-10 21:55
Grzesiu nie podam wyjścia , bo jak byś się wrócił kilka postów wyżej to byś zauważył, że się poddałem w tym temacie  Nie jestem asem takim jak co niektórzy na tym forum , co wiedzą , a nie powiedzą   Cały czas się od Was uczę , sory ale się wzruszyłem
Nie zaczepiam Cię Leon, ale skoro sam chcesz to proszę bardzo. Dobrze by było gdybyś się poddał we wszystkich tematach dotyczących budowy i działania instalacji CO. Bo nie masz o tym bladego pojęcia a powtarzanie wyczytanych na tym czy innym forum porad z nadzieją że akurat się przypasują do konkretnej sytuacji oraz okraszanie tych wpisów krytyką fachowości instalatorów i masą emotikonów bardziej odpowiednią raczej nastolatce opisującej wrażenia po pierwszym pocałunku nikomu pożytku nie przynosi. Ogranicz się może do porad w zakresie ustawień sterownika, bo pisząc po raz kolejny " doradzam podniesienie temp. zadanej, ustawienie wyłączenia pompy CO po dogrzaniu na NIE i podniesienie temperatury powrotu " za wiele szkód nie narobisz. To raz. A dwa - co do tych co to wiedzą i tak dalej. W tamtym temacie w moim pierwszym poście udzieliłem porad, jasno i wyraźnie. Napisałem: mieszacz świruje przez pompę mieszającą, pompa mieszająca zbyt mocna albo na zbyt wysokim biegu względem pompy CO lub też pompa CO za słaba. Co z tego wynika dla kogoś mającego jakiekolwiek pojęcie o działaniu instalacji CO? Otóż wynika jasno:  pompa mieszająca zabiera zbyt dużo gorącej wody sprzed mieszacza 4D.  Z tego z kolei wynika jasno że włączenia pompy mieszającej powodują zwiększanie otwarcia mieszacza ( bo ma wtedy za mało gorącej wody żeby osiągnąć zadaną za nim temperaturę ). Zwiększenie otwarcia mieszacza z kolei powoduje zwiększenie strumienia zimnej wody na powrocie z mieszacza do kotła. To z kolei powoduje częstsze włączenia pompy mieszającej, bo powrót z mieszacza do kotła robi się coraz chłodniejszy i coraz częściej wymaga dogrzania przez pompę mieszającą. Kolejne załączenia pompy mieszającej powodują kolejne kroki siłownika otwierającego coraz szerzej mieszacz. i powstaje koło zamknięte skutkujące zapaściami temperatury za mieszaczem i wachlowaniem siłownika uzależnionym od aktualnego załączenia ( otwieranie mieszacza ) bądź wyłączenia ( przymykanie mieszacza ) pompy mieszającej. Czy to nie wynika jasno z tego co napisałem w tamtym temacie? I czy nie wynika z tego jasno co należy zrobić żeby spróbować wyeliminować wadę działania instalacji? Otóż - gdyby jeszcze nie było dla Ciebie jasne -  należy załączyć pompę mieszającą na stałe na najniższym biegu ( to wyeliminuje skokowe zmiany ilości gorącej wody napływającej do mieszacza ), ewentualnie skryzować ją nieco zaworem który zapewne jest umieszczony przed tą pompą. Można dodatkowo zwiększyć bieg pompy CO - ale to dopiero po obserwacji wpływu wprowadzonych zmian na działanie instalacji.  A Ty poradziłeś koledze żeby .....zmniejszył bieg pompy CO. Czyli spowodował jeszcze większe ograniczenie napływu gorącej wody od kotła do mieszacza. Czyli - żeby sobie pogłębił problem. 
2019-03-10 18:30 Topic: eCoal.pl v3.5 » Sprawdzenie ustawień
  Pink01 Posts: 127
No sukces jest. Gość wydał kasę na pompę mieszającą, szpeja do montażu i montaż żeby nie chronić powrotu przez CWU a następnie wyłączył to na co wydał kasę i chroni powrót przez CWU. Rzeczywiście filuterna emotka z końca posta jak najbardziej uzasadniona. Jest sukces.
2019-03-09 22:30 Topic: eCoal.pl v3.5 » Sprawdzenie ustawień
  Pink01 Posts: 127
leON22 napisał » 2019-03-09 21:27
Przełącz pompę od CO na 1 bieg  
  ?
2019-03-09 20:21 Topic: eCoal.pl v3.5 » Sprawdzenie ustawień
  Pink01 Posts: 127
leON22 napisał » 2019-03-09 18:22
Zmiana niewiele pomogła , zawór "świruje" przez skoki temp.na kotle od 55-67st  Jedyne wyjście przejście na grupowe , może ustaw na początek moc min/max 12/16kW po 4 podania , dmuchawa 40/42 , histereza 0.5s , przejście na moc max 1st  i zobaczymy co i jak , czy ustabilizuje to pracę kotła 
Zawór świruje przez pompę mieszającą. Nie trzeba być jakimś asem żeby to dostrzec. Np. dzisiaj od 1.20 do 2.20: Amplituda CO nie przekracza 3 stopni. Amplituda temp. za zaworem sięga 7 stopni. Pomijając ewentualny wadliwy montaż zaworu 4D pozostają 4 możliwości: Pompa mieszając wadliwie zamontowana. Pompa mieszająca zbyt mocna. Pompa mieszająca pracuje na zbyt wysokim biegu względem pracy pompy CO. Pompa CO zbyt słaba. Howgh.
2019-02-28 20:57 Topic: Defro Smart II » Zawór 4 D
  Pink01 Posts: 127
 Nie ma opcji, żeby powrót z 4D zrównoważył zimny powrót z podłogówki i musi być dupa. Już pomijam, że 3 pompy z jednego króćca się nijak nie są w stanie dogadać która ile wody potrzebuje. Już 2 potrafią mieć z tym problemy. Taką instalację się robi przez sprzęgłorozdzielacz jak się chce mieć spokój, dogrzany powrót i prawidłowe działanie.
2019-02-28 20:45 Topic: bruli.pl v3.5 » Varmo 2017 - czy już ktoś pali ??
  Pink01 Posts: 127
A ja za 5 stówek  kupiłem tonę noname pelletu drzewnego 8 mm w 20-sto kilowych workach. Ciemny i jest trochę wykruszu - tak koło 2 do 4% w worku. Na razie spaliłem tego na obrotowym Ardeo jakieś 80 kilo, zostało z tego garść popiołu w formie proszku. Zaskoczył mnie dziś milutko - prądu nie było przeszło 3 godziny. I wstał, a pewny byłem że wygaśnie. Trochę mu trudno się było pozbierać, ale wstał i zagrzał.  I nawet podajnika nie podgrzał jakoś specjalnie. ma mieć koło 18 MJ według producenta, ale to sprawdzę jak mi Bolecki moje SPP odeśle bo mi coś czytanie przepływu z ciepłomierza zaszwankowało i musiałem mu odesłać do naprawy.
2019-02-10 00:26 Topic: eCoal.pl » Opał na sezon 2018/2019
  Pink01 Posts: 127
Mają ludki narzędzia żeby koło dupy zrobić sprzedającym syf.  Ale mimo tego wolą syf kupić i siedzieć cicho. No ciekawe to jest bardzo jak dla mnie.
2019-01-31 20:26 Topic: eCoal.pl » Opał na sezon 2018/2019
  Pink01 Posts: 127
Jak Ci się chce, to sprawa prosta: Zostały wprowadzone normy jakościowe węgla.Musiałeś dostać świadectwo jakości węgla. Podziarno w ekogroszku to jest frakcja poniżej 5 mm.  Wg. normy ma jej być max 10% ( oczywiście wagowo ). Robisz sitko z oczkiem 5 mm i sprawdzasz. A wilgoci całkowitej wg. normy ma być max 15%, ale PGG dla Karlika deklaruje bodaj 12% Wtr. czyli - zakładasz że węgiel w stanie powietrznosuchym ma około 6 - 8 % wilgoci. Więc zostaje max 4 - 6% na to co wyschnie żeby węgiel doprowadzić do stanu powietrznosuchego. Sypiesz worek luzem w jakieś ciepłe i w miarę przewiewne miejsce na 3 - 4 dni cienką warstwą. Potem ważysz - i jak z worka masz mniej niż 23,5 kilo po wysuszeniu to możesz zwiększyć koszt działalności sklepu PGG o jakieś 50 tysi. I tak się teraz węglem handluje...
2019-01-23 19:04 Topic: eCoal.pl » Opał na sezon 2018/2019
  Pink01 Posts: 127
leON22 napisał » 2019-01-22 16:35
gmaj22 doskonale to rozumiem, nie mniej dla mnie i dla wielu innych, to jeden grzyb Przeczytaj proszę uważnie, to co podkreśliłem tzn. co jest tego, zbyt wysokiego RI efektem 

Na żużlowanie największy wpływ mają temperatury charakterystyczne popiołu. Wszystkie cztery, chociaż nie wszystkie w równym stopniu. I dlatego Karlik daje zupełnie inny popiół od Greenpala, bez względu na zbliżoną liczbę Rogi. Podobnie zbliżona jest liczba Rogi Skarbka z Piekar i Jareta z Janiny. jednak popiół z Piekar nie żużluje nigdy, a ten z Jareta potrafi stworzyć spiek zdolny zablokować palnik. 
2019-01-21 20:12 Topic: eCoal.pl » Opał na sezon 2018/2019
  Pink01 Posts: 127
leON22 napisał » 2019-01-21 13:34
W/g specyfikacji PGG oba paliwa  mają RI≤1 , czyli będzie podobnie
jako ze poprzednicy wyraźnie pytali o żużlowanie, zapytam: co Twoim zdaniem ma liczba Rogi do żużlowania?
2019-01-20 22:03 Topic: eCoal.pl » Opał na sezon 2018/2019
  Pink01 Posts: 127
simko1 napisał » 2019-01-20 09:33
Witam. 
Co byście polecili z tych opałów.  Karlik 888zł/t,  retopal 864zł/t, ogień 829zł/t czy bartex silver939 zł/t? 
Dodam że teraz palę greenpalem.  
  Karlik też jest OK, o ile będzie w miarę suchy. Pali się dobrze, ma moc, nie koksuje, popiół też przyzwoity.
2019-01-19 00:07 Topic: eCoal.pl » Opał na sezon 2018/2019
  Pink01 Posts: 127
Jak kupisz po pieniądzach i suchy, to bardzo dobry towar. Ma moc, popiołu tak koło 5%, nie stwarza problemów w podtrzymaniu. W kwietniu i maju mieli mega promocję na luz i po przetestowaniu wziąłem parę patelni, pogoniłem i wszyscy klienci zadowoleni. Suchutki był jak pieprz.
First pagePrevious page1 / 7Next pageLast page

Recently added

Martin De - dom

See more

Wyszukiwarka

Wpisz moc kotła do wyszukiwarki - zobaczysz wszystkie kotł...

See more

Bruli.pl

Chcesz dowiedzieć si więcej o sterowniku bruli.pl ?...

See more

eCoal.pl

Chcesz dowiedzieć się więcej o sterowniku eCoal.pl ?...

See more