W nowym sofcie do sterowników PELLO dodaliśmy obsługę BUFORA. Więcej informacji na forum lub w tym pliku
Forum  eCoal.pl v3.5  Wychładzanie wody w bojlerze Subskrybuj
Pierwsza stronaPoprzednia strona1 / 2Następna stronaOstatnia strona
2022-04-26 19:41
  Deiv Posty: 11 Ostrzeżenie: 0
Witam, 

Przed zimą zleciłem wymianę pieca na podajnik jak również wymianę starego bojlera na nowy - dwupłaszczowy.
Instalator polecił sterownik eCoal.

Zauważyłem, że kiedy wygaszę piec, to po kilku godzinach (3-4) woda w bojlerze jest zimna, mimo że miała 60 stopni. Poczytałem trochę starszych postów na forach z podobnym problemem i niestety nie doszedłem do rozwiązania problemu. Dodatkowo skontaktowałem się z "moim" instalatorem, który stwierdził, że woda krąży grawitacyjnie i nie da się temu zapobiec.. Na zasilaniu CWU pompka, a za nią zawór zwrotny. Czy może być tak, że pompka załącza się gdy piec wygaśnie i pompuje zimną wodę do bojlera? Jeżeli tak, to jak ustawić Histerezę 1#, aby temu zapobiec? 


Jako, że wiedzę na ten temat mam małą to chciałem zapytać, czy widzicie tutaj jakieś wyjście z sytuacji.

Z góry dzieki
2022-04-26 20:05
  leON22 Posty: 6494 Ostrzeżenie: 3
Nie wiemy, co masz tam poustawiane w tym Twoim sterowniku przez Twojego grawitacyjnego instalatora, który w tym przypadku może mieć rację  Udostępnij sterownik to się zobaczy? Po jakiego grzyba kupiłeś kocioł z podajnikiem automatycznym i go wygaszasz, nie tędy droga  Mile widziane zdjęcia instalacji. 
2022-04-26 22:05
  Deiv Posty: 11 Ostrzeżenie: 0
Nie wygaszam. Chodzi o sytuację, w której np. wyskoczy alarm lub kiedy po załadowaniu podajnika zapomnę przełączyć kocioł w tryb automatyczny ( co mi sie zdarza, szczególnie po nocce ). Sterownika nie udostępnie, bo nie jest podłączony do internetu. Co do zdjęć - brak miejsca na serwerze.. 
2022-04-27 12:36
  Hajtaler Posty: 130 Ostrzeżenie: 0
Jeśli jest zawór zwrotny na CWU to nie ma obiegu grawitacyjnego, chyba że to zawór klapowy
Może być jak piszesz - pompa pracuje cały czas. W menu ustaw załączenie pomp powiedzmy od 50 st
2022-04-28 18:04
  rafalsk Posty: 28 Ostrzeżenie: 0

U mnie także bojler wychładzał się mimo zamontowanego zaworu zwrotnego oraz fizycznie odłączonej elektrycznie pompy CWU. Zasobnik nagrzany wieczorem do 60 st, a rano było około 45. Kiedyś nawet przy wygaszonym kotle włączyłem grzałkę. Woda CWU 50 st. Kocioł również tyle samo
Testowo po nagrzaniu bojlera zakręciłem zawory kulowe. Temperatura trzymała.

Poradziłem sobie na tą bolączkę stosując elektrozawór, który otwiera się w momencie gdy załącza się pompa CWU. Po nagrzaniu pompa wyłącza się i elektrozawór również. Od 2 lat mam z tym spokój.
2022-04-29 22:27
  Deiv Posty: 11 Ostrzeżenie: 0
Tak też zrobię. Pod co go podpiąłeś? 
Nadal interesuje mnie jednak co miesza mi tą wodę..
2022-04-30 10:18
  Pink01 Posty: 198 Ostrzeżenie: 0
Masz bojler powyżej kotła, wiszący?
2022-04-30 12:31
  Deiv Posty: 11 Ostrzeżenie: 0
Bojler jest na tym samym poziomie co piec - stojący, dwupłaszczowy.
2022-05-01 12:44
  leon Posty: 624 Ostrzeżenie: 0
rafalsk dobra sprawa z tym elektro zaworem ale montując zwykły ZZ ze sprężynką na powrocie z boilera, masz taki sam rezultat.

dodane 2022-05-01 12:44Deiv możesz podesłać fotkę z którego miejsca masz zasilany owy boiler i powrót z boilera do instalacji CO
2022-05-01 19:49
  Deiv Posty: 11 Ostrzeżenie: 0
Leon bezpośrednio za płaszczem na zasilaniu z bojlera jest pompa CWU, a bezpośrednio za nią zawór zwrotny. Z bojlera natomiast powrót biegnie bezpośrednio do pieca bez żadnych zaworów. Przed pompą CWU na rurze z zasilania z bojlera jest trójnik, z którego w dół biegnie rura, na której jest zamontowana pompa mieszająca, a za nią bezpośrednio również zawór zwrotny.  Zdjęcia mogę Ci podesłać na maila - może jak to zobaczysz to coś wykminisz. ( Nie mogę tu wrzucić zdjęć - wyskakuje komunikat o pełnym serwerze) 
Suma sumarum piszesz o ZZ na powrocie z bojlera - u mnie jest na zasilaniu. 
2022-05-01 20:33
  leON22 Posty: 6494 Ostrzeżenie: 3
Zdjęcie musisz edytować max jego rozmiar jaki możesz tu wrzucić to 2mb  
2022-05-01 21:17
  leon Posty: 624 Ostrzeżenie: 0
Zdjęcia o dużych pikselach,wybija błąd pełny serwer. Daj na zdjęcie w pulpicie i za pomocą jakiegoś programu zredukuj ilość pikseli zdjęcia

dodane 2022-05-01 20:40ZZ montowany za zasilaniu dawno temu albo chydraulik jest dinozaurem zresztą w jakiejś części jak ja, dzisiaj jest montowany na powrocie i załatwia całą sprawę

dodane 2022-05-01 20:41
leon napisał » 2022-05-01 20:40
Zdjęcia o dużych pikselach,wybija błąd pełny serwer. Daj na zdjęcie w pulpicie i za pomocą jakiegoś programu zredukuj ilość pikseli

dodane 2022-05-01 20:48Stary albo wkleisz foto albo zaczniesz od pieca przez boiler do pieca

dodane 2022-05-01 21:05leON22 Włącz myślenie, potrzebujesz takiej energii swojej 16-tki przy temperaturze +10???
2022-05-01 21:41
  Deiv Posty: 11 Ostrzeżenie: 0
LeON22 dzięki za rzeczową odpowiedź 🙂

Poniżej zdjęcia 

dodane 2022-05-01 21:41
2022-05-01 22:25
  leON22 Posty: 6494 Ostrzeżenie: 3
@leon mój, wungiel moja energia, to już ostatni zasyp w tym sezonie, po 6 maja wygaszam "dziada", może jeszcze test Pieklorza, którego 2t PP ma mi jutro dostarczyć z udanego zakupu w sklepie PGG i wtedy Buderus pokaże co potrafi
@Dive, wrzuć jeszcze screeny Twoich ustawień sterownika, najlepiej podłącz go do netu i udostępnij, po wykresach będzie łatwiej cokolwiek powiedzieć, a tak to czarna magia i wróżenie Na jakich biegach pracują pompy i ile ich jest bo z fotek nic nie wynika, słabo widać ? 

2022-05-01 22:42
  Deiv Posty: 11 Ostrzeżenie: 0
Screeny wrzucę jutro. Pompy pracują na 1 biegach. Pompa CWU wyłączona całkowicie ( w zasadzie wygląda na to, że mogło by jej w ogóle nie być, skoro bez niej wszystko hula jak należy..). Na dzisiejszą noc wyłączyłem wszystkie pompy, zobaczę co się stanie , czy również wystudzi bojler. 
2022-05-01 22:45
  leON22 Posty: 6494 Ostrzeżenie: 3
Z tego co wyżej napisałeś wynika, że masz 3 pompy, CO, CWU i mieszającą? Wszystko zależy od tego jaką one pełnią funkcje w Twojej instalacji i czy są prawidłowo wpięte do sterownika pewny No i najważniejsze jakie są ustawienia tych pomp dla obwodu CO i CWU oraz zaawansowane 
2022-05-02 07:09
  konto usunięte Posty: 10188 Ostrzeżenie: 0

Trudno dojrzeć co to jest, grzałka, cyrkulacja ? Cyrkulacja potrafi wyssać całkiem sporo.
ZZ nieważne gdzie jest, ma być sprawny i nie różnicowy. Sprężynowy (z mosiężnym, nie plastikowym zaworem) załatwia takie rzeczy.



2022-05-02 09:13
  Deiv Posty: 11 Ostrzeżenie: 0
A więc.. wczoraj wieczorem wyłączyłem piec i wszystkie pompy. Temperatura wody w bojlerze spadła przez całą noc zaledwie o 10 stopni (a może aż). Biorąc pod uwagę fakt, że nie wystudziła się całkowicie chyba można dojść do wnioski, że któraś z pomp ( cyrkulacyjna bądź zasilająca CO - ponieważ pompa CWU jest wyłączona już od dłuższego czasu) wyciaga mi ciepłą wodę z bojlera. 

Na zdjęciu powyżej za sterownikiem od lewej pompa CWU, obok niej CO. Za piecem na dole pompa mieszająca. 
To białe na bojlerze to grzałka - nie podłączona do prądu. 

Edit: 
Panowie załączyłem rano grzałkę na wyłączonym piecu. Wszystkie pompy wyłączone. 
Nagrzewało mi wodę w bojlerze i jednocześnie podnosiło temperaturę w kotle. Zdziwiło mnie jednak, że powrót z bojlera był zimny, a rura z zasilania bojlera biegnąca góra gorąca - nawet za zaworem zwrotnym ! Jak to możliwe? 



2022-05-02 14:19
  leON22 Posty: 6494 Ostrzeżenie: 3
Proponuję na lato ustawić ochronę powrotu przez pompę CWU, albo wyłączyć ją całkowicie
PS. Czyli jednak wyłączasz kocioł 
2022-05-02 15:03
  Deiv Posty: 11 Ostrzeżenie: 0
Wyłączam, żeby w końcu dowiedzieć sie co wyciąga mi ciepłą wodę z bojlera  
Jak dotąd nikt nie wie co się dzieje a przyczyna być jakaś musi.
Pierwsza stronaPoprzednia strona1 / 2Następna stronaOstatnia strona
Użytkownicy online: dym100, piecleszczyny, vencab