W nowym sofcie do sterowników PELLO dodaliśmy obsługę BUFORA. Więcej informacji na forum lub w tym pliku
Forum  eCoal.pl v3.5  Utrata wody w instalacji CO Subskrybuj
2023-12-09 19:44
  gwarek Posty: 582 Ostrzeżenie: 0
Witam.
Jakie macie doświadczenie z utratą wody w instalacji.
W moim przypadku dla obwodu otwartego dolewam ok. 10L na tydzień.
Nie wiem czy to dużo czy mało może tak ma być no sam już nie wiem.
Ten rok to pierwszy sezon po całkowitej modernizacji grzejnków.
Szukałem wycieków jednak żadnej plamki czy zacieków nie widać.

2023-12-09 20:01
  Jan727usz Posty: 120 Ostrzeżenie: 0
A masz zbiornik wyrównawczy, taki gdzieś na piętrze w najwyższym miejscu? 
Ja mam układ otwarty i dolewam raz w roku coś tam ale ile trudno powiedzieć w sumie to uzupełnia się ten zbiornik. Ciśnienie po sezonie grzewczym wody w układzie spada z 0,64 atm do 0,60-0,62.
2023-12-09 20:04
  oxalis3 Posty: 305 Ostrzeżenie: 0
Ja mam układ otwarty, dolewam kilka razy w roku, ale to tak bardziej do zobaczenia czy wszystko jest OK.
2023-12-20 12:29
  gwarek Posty: 582 Ostrzeżenie: 0
Czyli jednak gdzieś malutki wyciek mam ..... :(
Dolewam wody do zbiornika na piętrze.
Problem zauważyłęm po tym jak co tydzień musiałem odpowietrzać grzejniki na piętrze.
Teraz jak dolewam problem z zapowietrzaniem ustąpił.
Nie chcę dolewać różnych uszczelniaczy do instalacji bo i pompy oraz 4D tego nie lubią.
Teraz pytanie jak tego szukać .... zabarwić wodę i szukać tego koloru ?????
Cała instalacja jest w murach tylko do pionów mam dostęp.
2023-12-20 12:44
  karoka65 Posty: 3425 Ostrzeżenie: 1 Karoka-EKO
Dlatego że dolewasz to przestały się zapowietrzać gdzie to zapowietrzanie było pewnie spowodowane obniżeniem poziomu wody w instalacji, 10L na tydzień to bardzo dużo także chyba będziesz musiał poszukać wycieku. Poobserwuj sam kocioł czy coś nie kapie do szuflady bo może to stamtąd odparowywać.
2023-12-20 13:38
  Jan727usz Posty: 120 Ostrzeżenie: 0
Teraz jak palisz to możesz nieszczelności w kotle nie zauważyć bo woda odparuje ale jest ciepło to na jeden dzień wyłącz grzanie i zobaczysz czy gdzieś cieknie. A wyciek będzie bardzo słaby bo 10l na tydzień to malutka dziureczka będzie więc trochę czasu trzeba poobserwować. W ścianie to już miał byś chyba sporą plamę.
2023-12-20 16:14
  krisgam Posty: 14 Ostrzeżenie: 0
Ja miałem taki przypadek że rura c o przebiegała w piwnicy pod wylewką i tam był przeciek wody pod posadzkę wszystko wpijało w ziemię.

dodane 2023-12-20 16:14Gwarek , ile lat eksploatujesz piec
2023-12-29 13:23
  gwarek Posty: 582 Ostrzeżenie: 0
Kocioł ma 3 sezon i w nim jest wszędzie sucho.
Zmieniłem wszystkie kaloryfery więc wszystkie przyłącza są nowo robione.
Stare kaloryfery były we wnękach które teraz są zamurowane.
Sama modernizacja instalacji to tylko dwa kolanka rurka i redukacja z 3/4 na 1/2.
Przyłącza robiłem na pakuły z przesadną wręcz starannością.
Wiem że taki mały wyciek może od razu parować i dopiero na zimno może coś wyskoczyć.
No cóż na raziew szukam szukam i może coś wypatrze :(

dodane 2023-12-29 13:23
Sytuacja opanowana.
Winowajcą okazał się przeciekający ukryty odpowietrznik.
Przeciek był na tyle mały że woda od razu parowała bez plam na ziemi czy ścianie.
Aktualnie tylko zaślepka która musi wytrzymać sezon grzewczy.


2024-01-08 09:39
  faco Posty: 830 Ostrzeżenie: 0
Ty rozwiązałeś a ja szukam problemu. Od 2 tygodni remontuje dom i dołożyłem nowe grzejniki + przerobienie instalacji + dołożenie samo odpowietrzników. I zaczęła mi się gubić woda, z 0,4 do 0,2 potrafi spaść w połowę dnia i grzejniki odmawiają pracy z powodu braku wody 🤔
W piecu sucho, na instalacji sucho, wczoraj w nocy wyłączyłem CWU i o dziwo nie spadło do teraz ani grama 🤔
Aby to tylko było powietrze z świeżą wodą, pozostaje mi tylko obserwacja dziwnego zjawiska, bo jeszcze nigdy mi się takie nie zdarzyło.
2024-01-08 12:14
  gwarek Posty: 582 Ostrzeżenie: 0

@faco Masz otwarty czy zamknięty układ ????
Możesz mieć tak jak ja po dołożeniu grzejników ... nagminne zapowietrzanie grzejników.
Jednak sytuacja u mnie się stabilizuje więc może u Ciebie będzie to samo.
Co do CWU .... to trochę dziwne bo przy uszkodzeniu płaszcza wodnego miałbyś nadmiar wody w CO.
U mnie akt desperacji pokazał ostatecznie że nie mam ubytków wody foto poniżej.
Drut miedziany w literę U , po stronie wody pływak ze styroduru i w ten sposób mam obraz poziomu wody.
Po tygodniu ten sam poziom na pływaku ... czego wszystkim życzę na Nowy Rok.


2024-01-08 15:19
  faco Posty: 830 Ostrzeżenie: 0
No mam otwarty. Dziś zauważyłem ze mi woda kapie z przelewu, przelew to rura pod dachem, wiec mało co na nią zerkam a co dopiero przy takim mrozie. Dziwna sytuacja co mnie zaskoczyła a to już jest coś 😁
Jak na razie puszczone CWU, obniżony bieg na pompie c.o i zawyżony na kotłowej i woda na manometrze nie opada.
Obserwacja trwa.
2024-01-08 17:07
  gwarek Posty: 582 Ostrzeżenie: 0
Przy podoszeniu temp. za 4D u mnie też lekko kapie z przelewu ( naturalna sprawa ).
Mój przelew jest aktualnie przy prowizorycznym wskaźniku poziomu cieczy.
Jednak jak @faco cały czas będzie kapać to może być znak przecieku płaszcza CWU do CO.
Z drugiej strony ile bojler ma działać .... to nie czasy że kwasówki używają .... a szkoda.
2024-01-08 21:25
  faco Posty: 830 Ostrzeżenie: 0
To by się zgadzało z kapaniem na przebiciu płaszcza ale wtedy by nie brakowało wody w układzie a by nad bywało.
Zainstalowałem kamerkę przy manometrze bo nie chce mi się chodzić do piwnicy spoglądać co się dzieje i o dziwo woda jest ok 
Zrobiłem co napisałem wyżej co daje mi spostrzeżenia takie ze mogły się pozamykać termostaty i pompa pracowała na najwyższym biegu i przez przelew mogła wodę wywalać z układu a tym bardziej jak do tanga doszła jeszcze z bojlera.
Jak na razie woda jest, wszystkie grzejniki grzeją i dobrze bo mróz przybiera, ale muszę to mieć na oku 🤔😉

Użytkownicy online: kazik_dom, renmar77, rokare