W nowym sofcie do sterowników PELLO dodaliśmy obsługę BUFORA. Więcej informacji na forum lub w tym pliku
Forum  eCoal.pl v3.5  Grzanie czy podtrzymanie Subskrybuj
2022-12-20 14:31
  Sandokan Posty: 2 Ostrzeżenie: 0
Co lepiej gdy piec pracuje non stop na grzaniu czy w cyklach grzanie - podtrzymanie ?
2022-12-20 18:00
  gwarek Posty: 579 Ostrzeżenie: 0
Najlepiej jak ciągle pracuje bo wtedy energia leci na ogrzewanie.
Tryb podtrzymania to trochę marnowanie opału ( kocioł ma za ciepło a i tak pali się opał ).
No ale jak tu zgasić i na nowo rozpalać co 20min ????
Z tego taki morał że kocioł lepiej niedowymiarować niż przewymiarować.
No i teraz jest pytanie czy praca ciągła jest bardziej oszczędna ....
Chyba tylko Leony mogą tu coś fajnego napisać
2022-12-20 21:27
  Jan727usz Posty: 119 Ostrzeżenie: 0
gwarek napisał » 2022-12-20 18:00

No i teraz jest pytanie czy praca ciągła jest bardziej oszczędna ....

Można to porównać do samochodu tam też jest spalanie. Wjeżdzasz na autostradę i masz do przejechania 100km, jedziesz ze stałą predkością np 130km/h lub jedziesz 200km/h przez 10km i zatrzymujesz się na 15 minut a potem znowu 200 na godz itd. W piecu jest podobnie , musi pracować z większą mocą żeby przebić temperaturę zadaną a potem staje i znów odpala itd. Ale to takie moje przypuszczenie, piec do auta niepodobny
2022-12-21 14:22
  krzynycz Posty: 29 Ostrzeżenie: 0
Jest tak jak napisał @Jan727usz, dodam tylko, że te 15 min stoimy z włączonym silnikiem 
2022-12-23 11:36
  fred Posty: 241 Ostrzeżenie: 0

Uważam że kocioł powinien pracować ciągle w grzaniu z równą mocą. U mnie tak jest. Najlepiej to widać na wykresie, gdzie spaliny i pozostałe parametry lekko falują, kocioł się tylko na krótko wyłącza co ok. 3 godz. Jestem dostępny i ustawienia można zobaczyć.

2022-12-30 09:40
  pedros-20 Posty: 11 Ostrzeżenie: 0
Wszystko fajnie z tą pracą ciągłą ale to tak się chyba da tylko w warunkach laboratoryjnych aby cześć opału nie szła w komin. W obecnych temperaturach patrząc po moim piecu to aby nawet w podtrzymaniu nie przebijał szybko zadanej temperatury to węgiel musi być podawany w bardzo dużych odstępach a więc spala się wewnątrz retorty. Tym samym spora część wytworzonej energii rozgrzewa retorte a nie ściany pieca. Jeśli podniosę kopczyk ponad retorte to w szybkim tempie dobija do zadanej i się wyłącza i to chyba jest bardziej ekonomiczne. Kilka podań więcej ale w dużo krótszym czasie. Słabiej dmuchać też już się nie da bo nie spala prawidłowo węgla. 
2022-12-30 18:11
  mamut Posty: 352 Ostrzeżenie: 0
@pedros-20 wiadomo że na plusach za oknem już kiepsko będzie to osiągnąć.
Ja kupowałem dwa rodzaje węgla, ale przy +5 to i na tym słabszym ciężko było ciągłą uzyskać. Ale jak warunki pozwalają to widziałem, że mniejsza temperatura szła w komin na ciągłym, więc niby sprawność większa.
2022-12-30 22:50
  gwarek Posty: 579 Ostrzeżenie: 0

Najlepiej sobie policzyć ile kocioł na samym podtrzymaniu spala opału.
Czyli kocioł nie przechodzi przez 24h do grzania tylko tryb podtrzymania wystarcza aby zasilić dom.
Niestety to dość duża wartość i jest graniczną w minimalnnym zużyciu opału dla kotła.
Oczywiście nie liczę sytuacji w której osiągniemy maks. temp. kotła tylko w trybie podtrzymania.
Użytkownicy online: Bolo123, Kiler5, paweldebskipolna, pckiller, Piecstrumykowa, superpalacz