Od dnia 16.10.2024 zostały wyłączone stacjonarne numery telefonów. Zapraszamy do kontaktu pod numerem: 574 443 555.

Profil użytkownika

krzynycz

 

 

Rejestracja: 2021-10-15 19:28

Logowanie: 2024-12-01 00:47

Urządzenia: 1

Tematy: 0

Posty: 28

posty użytkownika 
Pierwsza stronaPoprzednia strona1 / 2Następna stronaOstatnia strona
2022-12-21 14:22 Temat: eCoal.pl v3.5 » Grzanie czy podtrzymanie
  krzynycz Posty: 28
Jest tak jak napisał @Jan727usz, dodam tylko, że te 15 min stoimy z włączonym silnikiem 
2022-12-19 13:56 Temat: eCoal.pl v3.5 » zawor 4d jako ochrona powrotu
  krzynycz Posty: 28
Jeżeli ochrona powrotu ma być realizowana zaworem 4D, to instalacja musi zapewniać odpowiedni przepływ na krótkim obiegu. W większości przypadków układ grawitacyjny nie zadziała i powinna zostać zastosowana dodatkowa pompa.
Szczegóły
2022-12-15 10:59 Temat: eCoal.pl v3.5 » Ogniwo eko plus+ 25kw pomoc w ustawieniach
  krzynycz Posty: 28
marcin88 napisał » 2022-12-12 11:05

[...]
Czy to dobrze aby piec w trybie eCoal ciągle szedł w trybie grzania czy może jednak próbować dostroić go do podtrzymania? Jeśli tak to oprócz ilości podanego paliwa i korekty dmuchawy nic nie jestem w stanie innego zmienić.
[...]

Może ziwkeszyć ilość podawania wegla na np 10 sekund? Ale tutaj znowu może go być po prostu zbyt dużo, czy się dobrze wypali?
[...]


W trybie eCoal ciągła praca bez podtrzymania jest stanem oczekiwanym. Taki stan świadczy o tym, że piec pracuje w swoim zakresie mocy (np. 7,5 – 25 kW).

Zmiana czasu podawania raczej nie wpłynie na mniejsze zużycie paliwa, bo eCoal sam dokłada, gdy zauważy, że węgiel się wypalił. To czy dołoży raz większą porcję, czy kilka razy mniejszą nie będzie miało większego znaczenia pod warunkiem, że nie będzie dokładał za dużo na raz.
2022-12-08 22:12 Temat: eCoal.pl v3.5 » Zmiana trybu z retortowy ecoal na ręczny
  krzynycz Posty: 28
gwarek napisał » 2022-12-08 18:26
krzynycz napisał » 2022-12-08 17:52
No i po co miałbym kupować piec ze sterownikiem eCoal, skoro do ręcznej pracy można mieć najtańsze dziadostwo i efekt będzie taki sam.


No i tu się bardzo myslisz bo tryb eCoal to nie jest AI które inperpretuje wyniki i dobiera parametry.
Jak masz mały ekogroszek z średnią kalorycznością to będzie w miarę dobrze.
W moim przypadku pracowałem w trybie eCoal cały poprzedni sezon i sądziłem że jest super.
Po zmianie groszku na grubszy sort z większą kalorycznością tryb eCoal jest całkowice bezużyteczny
Więc jeżeli na automacie masz OK to super i ciesz się tą chwilą jednak te chwile szybko mijają.
Co do wentylacji mam w 100% takie same zdanie.


Zgadzam się. W pewnych warunkach, gdy automat zawiedzie nie ma wyboru, trzeba korzystać z trybu ręcznego lub grupowego, który jest jeszcze bardziej czasochłonny w dostrojeniu . Na szczęście nie trafiłem jeszcze na takie paliwo i zwykle wystarcza drobna korekta dmuchawy w dół gdy robią się spieki.

ps.: eCoal w wersji 3.5 to może jeszcze nie AI, bo się sam nie uczy, ale pobiera odczyty czujników, odpowiednio je interpretuje badając również ich zmienność i stara się dobierać optymalne parametry pracy kotła. Są różne automaty w sterownikach ale ten razi sobie wyjątkowo dobrze. Może uda się kiedyś założyć wątek opisujący algorytmy w różnych rozwiązaniach.       
2022-12-08 19:08 Temat: eCoal.pl v3.5 » Statystyki mocy kotła
  krzynycz Posty: 28
faco napisał » 2022-12-08 14:17
krzynycz napisał » 2022-12-07 17:33

Praca w trybie eCoal może sprawiać wrażenie, że piec dużo palii (dmuchawa ciągle pracuje, a piec nie przechodzi w podtrzymanie), ale to właśnie tak ma być. Sterownik stara się modulować moc do bieżącego zapotrzebowania w taki właśnie sposób, żeby spalanie było optymalne.  

Mam co do tego odmienne zdanie. Wystarczy spojrzeć kto ile wrzuca do podajnika i na jaki czas mu starcza.
Oczywiście dla tych co tylko wsypią węgiel np właścicielką jest jakaś Pani za biurka,  to ma śmigać bez ingerencji i jest ok 😉

Chyba mamy jednak to samo zdanie. Pisząc o "wrażeniu" chodziło mi wyłącznie o to, że nie należy się sugerować pracą wentylatora. Oczywiście porównanie efektywności spalania w różnych trybach i ustawieniach robimy tyko na podstawie ilości spalonego węgla w identycznych warunkach.
2022-12-08 17:52 Temat: eCoal.pl v3.5 » Zmiana trybu z retortowy ecoal na ręczny
  krzynycz Posty: 28
Z ograniczaniem wentylacji w ogrzewanym domu trzeba bardzo uważać, możemy zaoszczędzić trochę pieniędzy, ale w zamian stracić zdrowie, a w skrajnym przypadku nawet życie. Jeżeli używamy kuchenki gazowej lub innych urządzeń, które generują płomień, trzeba być szczególnie czujnym.

O wentylacji w domu trzeba by było zrobić oddzielny wątek, bo to temat rzeka, a rzadko poruszany na tym forum. Natomiast tematów dotyczących ręcznego trybu pracy jest od groma. Rozumiem, że kogoś może pasjonować ciągłe pilnowanie pracy kotła lub po prostu siedzenie w kotłowni, ale ja nie podzielam tego entuzjazmu

Tryb eCoal z założenia powinien działać optymalnie niezależnie od bieżącego zapotrzebowania na moc i kaloryczności opału. Nie muszę siedzieć 3 dni w kotłowni po zmianie opału lub gdy na dworze zmieni się pogoda. 
Po co mam patrzeć na palnik jak ćma i sprawdzać, czy się już węgiel wypala, skoro piec to już wie, bo śledzi zmiany temperatury spalin i inne parametry. No i po co miałbym kupować piec ze sterownikiem eCoal, skoro do ręcznej pracy można mieć najtańsze dziadostwo i efekt będzie taki sam.
2022-12-07 17:33 Temat: eCoal.pl v3.5 » Statystyki mocy kotła
  krzynycz Posty: 28
Zgodzę się z przedmówcą. Patrząc na wykresy i statystyki udostępniane przez @osolk, to piec nie wygląda mi na przewymiarowany. Przy obecnej temperaturze w okolicach zera piec pracuje w trybie eCoal bez przechodzenia w tryb Podtrzymanie, więc w swoich zakresie mocy 5,2 - 20 kW.

Praca w trybie eCoal może sprawiać wrażenie, że piec dużo palii (dmuchawa ciągle pracuje, a piec nie przechodzi w podtrzymanie), ale to właśnie tak ma być. Sterownik stara się modulować moc do bieżącego zapotrzebowania w taki właśnie sposób, żeby spalanie było optymalne.  
2022-12-05 23:28 Temat: eCoal.pl v3.5 » Statystyki mocy kotła
  krzynycz Posty: 28

Koledzy! 
Nareszcie jakieś ciekawe pytanie na forum  Z ciekawości sprawdziłem, czy statystyki są dobrze liczone i po wnikliwych obliczeniach wyszło mi, że... są dobrze liczone


Sprawdziłem okres 7 dni w moich statystykach, który średnią moc przedstawia jako 3,7 kW.


Całkowite zużycie: 138,2 kg przy kaloryczności opału 25 MJ/kg daje 3455 MJ.
1 kWh to 3,6 MJ, więc spaliliśmy 959,7 kWh energii.
Sprawność pieca w trybie Zima zgodnie z informacją na stronie ze statystyką to 65 %, więc energia przekazana do instalacji to 623,8 kWh i tyle pokazałby licznik energii elektrycznej, gdybym ogrzewał dom farelką   
7 dni to 168 godzin, więc jak moc przekazaną 623,8 podzielimy na 168 godzin, wyjdzie nam średnio 3,7 kW. 

2021-12-16 00:30 Temat: eCoal.pl v3.5 » Pompa kotłowa vs mieszająca - praca sterownika.
  krzynycz Posty: 28
Dodam tylko, że w pierwszym przypadku moc pomp też ma znaczenie i pompa na powrocie (kotłowa) powinna być co do zasady słabsza. 

W każdym układzie moc pompy (przepływ i ciśnienie) powinna odpowiadać zapotrzebowaniu, tak więc na krótkim obiegu kotłowym pompa jak najmniejszej mocy (np. stale na pierwszym biegu), natomiast pompa zasilająca w zależności od instalacji CO (np. automat proporcjonalnego ciśnienia dla grzejników z termostatami lub stałego ciśnienia dla podłogówki).
 
Pompy w obiegu kotłowym powinny pracować ciągle. Jeżeli ustawimy je jako "mieszające" to układ będzie mniej stabilny i mogą pojawić się problemy eksploatacyjne spowodowane częstym rozruchem.   
2021-12-08 21:25 Temat: eCoal.pl v3.5 » Pompa kotłowa vs mieszająca - praca sterownika.
  krzynycz Posty: 28
gwarek napisał » 2021-12-08 19:47

Czym się to będzie różnić w co dziennej pracy ???
- pompa dodatkowa za 4D na powrocie kotła ( 4D chroni kocioł ),
- pompa dodatkowa na kotle zasilanie z powrotem ( wyłączenie w 4D ochrony powrotu ).
Jakoś nie rozumiem różnicy ???
 

Oba rozwiązania poprawią cyrkulację na krótkim obiegu (kotłowym) i wymieszają ciepłą wodę z zasilania z zimną z powrotu, spowoduje to, że piec nie będzie się przegrzewał na zasilaniu i powrót będzie dogrzany. Różnica jest taka, że pierwsze rozwiązanie czyli D1 jest prawidłowe  a drugie po prostu tylko zadziała 

Jeżeli wybierzesz rozwiąznie drugie, czyli złe, to zadaj sobie też pytanie, po co ci w takim razie zawór 4D (będziesz miał dodatkowy równonegły powrót) skoro mógłbyś przecież zastosować 3D i nie trzeba by było tylu rurek prowadzić.

Pompa dodatkowa (kotłowa) powinna być słabsza od pompy CO (obiegowej). Będzie ssała z powrotu 4D ciepłą wodę dogrzewając powrót i jednocześnie odciążała (energetycznie) pompę obiegową.


 



2021-12-06 16:24 Temat: eCoal.pl v3.5 » Parametry spalania - bardzo ogólnie
  krzynycz Posty: 28
Nie zauważyłem pytania. 


kemil napisał » 2021-11-28 21:27

Patrzę na rejestr zdarzeń i kocioł mimo trybu zima wchodzi w podtrzymanie. Co robie źle?



Nic nie robisz źle.

Jeżeli pytasz dlaczego u ciebie w trybie eCoal kocioł przechodzi w podtrzymanie skoro miał w założeniu tylko zmniejszyć moc, to odpowiem. Algorytm moduluje moc i nie przestaje grzać dopiero gdy instalacja odbiera odpowiednią moc. Powiedzmy, że w piecu o mocy nominalnej 20 kW jest to moc w granicach 5 kW (wg. statystyki), wtedy powinieneś zaobserwować pracę ciągłą.

Każdy palnik (nie tylko retortowy) ma moc minimalną z jaką może pracować, jeżeli paląc ma minimum, energi jest i tak za dużo, to co jakichś czas sterownik musi przestać grzać.      
2021-11-30 16:54 Temat: eSterownik.pl » Temperatura powrotu za niska
  krzynycz Posty: 28

Pracujesz w trybie automatycznym, więc o dmuchawie eCoal decyduje za Ciebie - nie musisz się tym martwić. Jak np. będziesz miał duże spieki to jedynie zmniejszysz korektę dmuchawy (procentowo). Jak byś miał słaby ciąg kominowy obiawiającą się np. niską temperaturę spalin to z kolei zwiększysz. Jednak jeżeli cokolwiek zmieniasz, to musisz wiedzieć dlaczego i po zmianie czekać kilka godzin czy dzień i sprawdzasz, czy efekt jest osiągnięty, jeżeli nie, wracasz do ustawień poprzednich. Nie zmieniaj też kilku rzeczy naraz.

Przykładowo: masz teraz ustawione: Tryb grzanie -> Czas pracy podajnika: 8 sek. Fabrycznie jest zdaje się 5 sek, dlaczego to zmieniłeś? (pomijam fakt, że to pewnie teraz nie ma istotnego znaczenia)

Co do ochrony powrotu się nie wypowem dopóki nie odpowiesz na to pytanie:

krzynycz napisał » 2021-11-29 13:33
sebus2526 napisał » 2021-11-29 13:10
A jeżeli ta temperatura powrotu mam ciągle za niska? 

Najpierw opisz lub narysuj schemat instalacji, bo nie wiemy czy masz zainstalowaną jakąś pomę dodatkową, oprócz CO i CWU. W sterowniku masz teraz ustawione Funkcja pompy dodatkowej: Pompa mieszająca ale czy ta pompa tam jest, a jeżeli tak, to gdzie podpięta? 


2021-11-29 13:33 Temat: eSterownik.pl » Temperatura powrotu za niska
  krzynycz Posty: 28
sebus2526 napisał » 2021-11-29 13:10
A jeżeli ta temperatura powrotu mam ciągle za niska? 

Najpierw opisz lub narysuj schemat instalacji, bo nie wiemy czy masz zainstalowaną jakąś pomę dodatkową, oprócz CO i CWU. W sterowniku masz teraz ustawione Funkcja pompy dodatkowej: Pompa mieszająca ale czy ta pompa tam jest, a jeżeli tak, to gdzie podpięta? 
2021-11-29 13:16 Temat: eSterownik.pl » Temperatura powrotu za niska
  krzynycz Posty: 28
MateoKoc napisał » 2021-11-29 12:27

sebus2526 napisał » 2021-11-29 12:24

Tylko proszę napisać jaka zalecana ta temperatura za zaworem 4d. Dopiero uczę się tego pieca

Producent wymaga 50 stopni.


Temperaturę za zaworem 4D, czyli tą która prowadzi na instalację grzejnikową, ustawiasz wg własnego uznania. Jeżeli masz grzejniki z termostatami to nie ma to większego znaczenia, bo jak w pokojach zrobi się ciepło to się same przymkną. Zwykle ustawia się 45-55 stopni i będzie to maksymalna temperatura jaką osiągną grzejniki na w pełni otwartych zaworach termostatycznych.

Producent wymaga 50 stopni jako temperaturę powrotu - to coś innego,

2021-11-29 12:14 Temat: eSterownik.pl » Temperatura powrotu za niska
  krzynycz Posty: 28
Problem z niską temperaturą powrotu i jej sterowaniem w instalacji z zaworem 4D opisałem pośrednio w tym wątku:
https://esterownik.pl/forum/posty,5767/ogniwo-eko-plus-25kw-nierowna-praca-kotla,1
2021-11-28 15:43 Temat: eCoal.pl v3.5 » Parametry spalania - bardzo ogólnie
  krzynycz Posty: 28
Nie negujesz, w ostatnim akapicie napisałem, że są tylko dwa parametry.

Palę groszkiem dość spiekającym się (Retopal), robiły się spieki więc wprowadziłem korektę dmuchawy.
2021-11-28 15:11 Temat: eCoal.pl v3.5 » Parametry spalania - bardzo ogólnie
  krzynycz Posty: 28
Nie wszystko


Tryb spalania Retortowy-eCoal jest bardzo ciekawy z technicznego punktu widzenia, powiedziałbym nawet, że jest wyrafinowany. Jest najbardziej zaawansowanym trybem spalania automatycznego w kotłach na paliwa stałe jaki znam. eCoal jest tak pokręcony, że sterownik z tym algorytmem nie został dopuszczony do bezpośredniej sprzedaży w Polsce! Firma Elektro-System z Kutna udostępnia wyposażone w niego sterowniki jedynie zaufanym producentom kotłów w obawie, że ktoś niedoświadczony mógłby zrobić sobie krzywdę i nie poradzić sobie z taką inteligentną i nieokiełznaną bestią

W zasadzie, wszystkie normalne tryby spalania w sterownikach do kotów na paliwa stałe działają z grubsza tak samo. Trzeba poustawiać w nich parametry związane z mocą kotła w odniesieniu do jakości konkretnego paliwa, np.: czas podawania i przerwy, moc dmuchawy, itp. – czyli ogólnie: NUDA . Każda zmiana paliwa lub parametrów pracy, np. gdy robi się zimo i wzrasta zapotrzebowanie na ciepło, wymaga obserwacji palnika i innych parametrów pracy. Tak więc, sprawdzamy czy podajnik nie przesypuje nieprzepalonego opału lub czy nie zapada się kopiec, gdy podaje go za mało. Gapimy się jak ćmy na płomień, żeby uznać czy już przygasa i warto by podać kolejną dawkę paliwa czy jeszcze czekać. W zależności od doświadczenia i szczęścia co do opału w procesie takiej kalibracji siedzimy godzinami w kotłowniach, a są i tacy którzy kilka nocy z rzędu w niej śpią i nawet mają tam na stałe legowisko jak w epoce kamiennej, gdy w jaskiniach podtrzymywaliśmy ogień

Sprawy zmiennej jakości paliwa i prawidłowego jego dopalania nie rozwiązują również typowe algorytmy typu PID, które zwiększają kulturę pracy kotła i są znacznie ciekawsze z technicznego punktu widzenia .

Problemy o których wspomniałem w założeniu rozwiązuje właśnie tryb spalania eCoal. Ma wbudowane algorytmy opierające się między innymi na trendach zmiany temperatury spalin, na ich podstawie wie ile paliwa i powietrza podać w danej chwili, żeby najefektywniej i najczyściej dla środowiska spalić opał. Zwróćcie uwagę na budowę (przekrój) typowego pieca 5 klasy pospawanego w jakiejś stodole z prostym sterownikiem. Ile w nich jest nawalone blachy, półek i leżących na nich zawirowaczy czy innych przeszkadzajek, które gorące trzeba zdejmować przed każdym czyszczeniem pieca. Potem, dla porównania, zobaczcie jak wygląda przekrój typowego jak na to forum pieca Ogniwo EKO M PLUS. Tam nic nie ma , jedna prosta komora jak w kotle z lat 70-tych plus trzy pionowe rury (pionowy wymiennik z płomieniówkami). Turbulatory, a owszem są… ale wykorzystano je również do czyszczenia płomieniówek a nie do spuszczania gorących na nogi jak w typowych kotłach 5 tej klasy. Skoro ten piec jest taki „prosty” to jakim cudem udało się producentowi osiągnąć wyśrubowane normy dyrektywy Ecodesign? Ja osobiście myślę, że w Ogniwie jest przynajmniej jeden inżynier, który potrafi palić w trybie eCoal-Retortowy , a skoro on może to my też możemy

W końcu docieramy do informacji, jak ustawić parametry dla algorytmu Retortowy-eCoal. Odpowiedź już chyba jest oczywista – należy niczego nie ustawiać i zostawić jak jest fabrycznie. Zresztą tam nie ma czym ustawiać, tak samo jak nie ma czym kierować w autonomicznym samochodzie Google. Jest tylko korekta dmuchawy, którą można zmniejszyć gdy robią się spieki lub zwiększyć, aby podnieść trochę temperaturę spalin. Jest jeszcze czas podawania, który w normalnych warunkach niczego istotnego nie zmieni, bo jak piec potrzebuje paliwa, to sterownik i tak mu poda ile trzeba, nie ważne czy w jednym cyklu 10 sek. czy w dwóch po 5 sek. Dla trybu eCoal, nie ma też znaczenia jakiej kaloryczności jest paliwo, bo jak się wypali, to on to wie i poda więcej. W końcu inteligentne sterowniki w naszych głowach mogą ładować kopciucha bele czym, małą lub dużą łopatą – bez znaczenia, większość ludzi to ogarnia, więc eCoal też .
2021-11-28 00:59 Temat: eCoal.pl v3.5 » Ogniwo eko plus+ 25kw nierówna praca kotła
  krzynycz Posty: 28
@marcin88, widzę że teraz testujesz tryb ręczny. Zerknąłem na wykresy z soboty (27.11.2021). Fajnie na nich widać różnicę z pracy w trybie eCoal z rana (piec moduluje moc i się nie odstawia) i ręcznego wieczorem (cykle praca-podtrzymanie). W środku dnia jakichś zament. Ale i rano i wieczorem wszystkie nastawy (temperatura za zaworem, powrót, CWU) są utrzymane, jedynie temperatura spalin dość wysoka. W trybie eCoal wyższa niż wieczorem na ręcznym pewnie dlatego, że miałeś korektę dmuchawy podbitą do +4%. Jeżeli przez całą dobę będziesz miał stabilnie to jak dla mnie z grubsza może być.

Generalna uwaga, nie koryguj jednocześnie kilku rzeczy i po zmianie obserwuj co się dzieje przez dłuższy czas (kilka godzin lub dzień).
2021-11-27 20:39 Temat: eCoal.pl v3.5 » Ogniwo eko plus+ 25kw nierówna praca kotła
  krzynycz Posty: 28
marcin88 napisał » 2021-11-27 13:36
Ok zmiany dokonane:
Ochrona powrotu: pompa mieszająca 
Funkcja pompy dodatkowej: pompa cyrkulacyjna czy kotłowa?
Temp na piecu zadana z 60 na 65
Zawór 4D:
Współczynnik wzmocnienia 0,5
Histereza 1C
Minimalna temp powrotu 45C.
/quote]


Teraz już nie aktualne, ale odpowiem - Funkcja pompy dodatkowej: pompa mieszająca.

Straszne zamieszanie się zrobiło z tymi poradami dla Ciebie, dotyczą kilku zagadnień i każde możesz rozwiązać na kilka sposobów. Teraz jestem zajęty ale późnym wieczorem może coś skrobnę.
2021-11-27 11:51 Temat: eCoal.pl v3.5 » Ogniwo eko plus+ 25kw nierówna praca kotła
  krzynycz Posty: 28
@MateoKoc, rozumiem, że masz instalację z krótkim obiegiem zrobioną tylko przez pompę mieszającą jak marnin88 a nie poprzez zawór 4D. Też nie lubię pracy impulsowej pompy bo wprowadza zamieszanie, u mnie dodatkowa też działa jako kotłowa ale ssie za zaworem 4D. 

W przypadku marcin88 ta pompa może być bardzo mocna (nie wiemy jaka), więc ustawiona jako kotłowa pobiera niepotrzebnie energię elektryczną i nic nią nie steruje – po prostu cały czas przewala w piecu ciepłe z góry na dół i tyle. Oczywiście efekt jest osiągnięty, bo powrót jest ciepły ale w takim razie po co w sterownikach mamy kontrolę powrotu?

ps.: Pozdrawiam ziomala z Mikołowa 

Pierwsza stronaPoprzednia strona1 / 2Następna stronaOstatnia strona