User profile

krzynycz

 

 

Registration: 2021-10-15 19:28

Login: 2021-12-02 21:52

Devices: 1

Topics: 0

Posts: 17

user posts 
2021-11-30 16:54 Topic: eSterownik.pl » Temperatura powrotu za niska
  krzynycz Posts: 17

Pracujesz w trybie automatycznym, więc o dmuchawie eCoal decyduje za Ciebie - nie musisz się tym martwić. Jak np. będziesz miał duże spieki to jedynie zmniejszysz korektę dmuchawy (procentowo). Jak byś miał słaby ciąg kominowy obiawiającą się np. niską temperaturę spalin to z kolei zwiększysz. Jednak jeżeli cokolwiek zmieniasz, to musisz wiedzieć dlaczego i po zmianie czekać kilka godzin czy dzień i sprawdzasz, czy efekt jest osiągnięty, jeżeli nie, wracasz do ustawień poprzednich. Nie zmieniaj też kilku rzeczy naraz.

Przykładowo: masz teraz ustawione: Tryb grzanie -> Czas pracy podajnika: 8 sek. Fabrycznie jest zdaje się 5 sek, dlaczego to zmieniłeś? (pomijam fakt, że to pewnie teraz nie ma istotnego znaczenia)

Co do ochrony powrotu się nie wypowem dopóki nie odpowiesz na to pytanie:

krzynycz napisał » 2021-11-29 13:33
sebus2526 napisał » 2021-11-29 13:10
A jeżeli ta temperatura powrotu mam ciągle za niska? 

Najpierw opisz lub narysuj schemat instalacji, bo nie wiemy czy masz zainstalowaną jakąś pomę dodatkową, oprócz CO i CWU. W sterowniku masz teraz ustawione Funkcja pompy dodatkowej: Pompa mieszająca ale czy ta pompa tam jest, a jeżeli tak, to gdzie podpięta? 


2021-11-29 13:33 Topic: eSterownik.pl » Temperatura powrotu za niska
  krzynycz Posts: 17
sebus2526 napisał » 2021-11-29 13:10
A jeżeli ta temperatura powrotu mam ciągle za niska? 

Najpierw opisz lub narysuj schemat instalacji, bo nie wiemy czy masz zainstalowaną jakąś pomę dodatkową, oprócz CO i CWU. W sterowniku masz teraz ustawione Funkcja pompy dodatkowej: Pompa mieszająca ale czy ta pompa tam jest, a jeżeli tak, to gdzie podpięta? 
2021-11-29 13:16 Topic: eSterownik.pl » Temperatura powrotu za niska
  krzynycz Posts: 17
MateoKoc napisał » 2021-11-29 12:27

sebus2526 napisał » 2021-11-29 12:24

Tylko proszę napisać jaka zalecana ta temperatura za zaworem 4d. Dopiero uczę się tego pieca

Producent wymaga 50 stopni.


Temperaturę za zaworem 4D, czyli tą która prowadzi na instalację grzejnikową, ustawiasz wg własnego uznania. Jeżeli masz grzejniki z termostatami to nie ma to większego znaczenia, bo jak w pokojach zrobi się ciepło to się same przymkną. Zwykle ustawia się 45-55 stopni i będzie to maksymalna temperatura jaką osiągną grzejniki na w pełni otwartych zaworach termostatycznych.

Producent wymaga 50 stopni jako temperaturę powrotu - to coś innego,

2021-11-29 12:14 Topic: eSterownik.pl » Temperatura powrotu za niska
  krzynycz Posts: 17
Problem z niską temperaturą powrotu i jej sterowaniem w instalacji z zaworem 4D opisałem pośrednio w tym wątku:
https://esterownik.pl/forum/posty,5767/ogniwo-eko-plus-25kw-nierowna-praca-kotla,1
2021-11-28 15:43 Topic: eCoal.pl v3.5 » Parametry spalania - bardzo ogólnie
  krzynycz Posts: 17
Nie negujesz, w ostatnim akapicie napisałem, że są tylko dwa parametry.

Palę groszkiem dość spiekającym się (Retopal), robiły się spieki więc wprowadziłem korektę dmuchawy.
2021-11-28 15:11 Topic: eCoal.pl v3.5 » Parametry spalania - bardzo ogólnie
  krzynycz Posts: 17
Nie wszystko


Tryb spalania Retortowy-eCoal jest bardzo ciekawy z technicznego punktu widzenia, powiedziałbym nawet, że jest wyrafinowany. Jest najbardziej zaawansowanym trybem spalania automatycznego w kotłach na paliwa stałe jaki znam. eCoal jest tak pokręcony, że sterownik z tym algorytmem nie został dopuszczony do bezpośredniej sprzedaży w Polsce! Firma Elektro-System z Kutna udostępnia wyposażone w niego sterowniki jedynie zaufanym producentom kotłów w obawie, że ktoś niedoświadczony mógłby zrobić sobie krzywdę i nie poradzić sobie z taką inteligentną i nieokiełznaną bestią

W zasadzie, wszystkie normalne tryby spalania w sterownikach do kotów na paliwa stałe działają z grubsza tak samo. Trzeba poustawiać w nich parametry związane z mocą kotła w odniesieniu do jakości konkretnego paliwa, np.: czas podawania i przerwy, moc dmuchawy, itp. – czyli ogólnie: NUDA . Każda zmiana paliwa lub parametrów pracy, np. gdy robi się zimo i wzrasta zapotrzebowanie na ciepło, wymaga obserwacji palnika i innych parametrów pracy. Tak więc, sprawdzamy czy podajnik nie przesypuje nieprzepalonego opału lub czy nie zapada się kopiec, gdy podaje go za mało. Gapimy się jak ćmy na płomień, żeby uznać czy już przygasa i warto by podać kolejną dawkę paliwa czy jeszcze czekać. W zależności od doświadczenia i szczęścia co do opału w procesie takiej kalibracji siedzimy godzinami w kotłowniach, a są i tacy którzy kilka nocy z rzędu w niej śpią i nawet mają tam na stałe legowisko jak w epoce kamiennej, gdy w jaskiniach podtrzymywaliśmy ogień

Sprawy zmiennej jakości paliwa i prawidłowego jego dopalania nie rozwiązują również typowe algorytmy typu PID, które zwiększają kulturę pracy kotła i są znacznie ciekawsze z technicznego punktu widzenia .

Problemy o których wspomniałem w założeniu rozwiązuje właśnie tryb spalania eCoal. Ma wbudowane algorytmy opierające się między innymi na trendach zmiany temperatury spalin, na ich podstawie wie ile paliwa i powietrza podać w danej chwili, żeby najefektywniej i najczyściej dla środowiska spalić opał. Zwróćcie uwagę na budowę (przekrój) typowego pieca 5 klasy pospawanego w jakiejś stodole z prostym sterownikiem. Ile w nich jest nawalone blachy, półek i leżących na nich zawirowaczy czy innych przeszkadzajek, które gorące trzeba zdejmować przed każdym czyszczeniem pieca. Potem, dla porównania, zobaczcie jak wygląda przekrój typowego jak na to forum pieca Ogniwo EKO M PLUS. Tam nic nie ma , jedna prosta komora jak w kotle z lat 70-tych plus trzy pionowe rury (pionowy wymiennik z płomieniówkami). Turbulatory, a owszem są… ale wykorzystano je również do czyszczenia płomieniówek a nie do spuszczania gorących na nogi jak w typowych kotłach 5 tej klasy. Skoro ten piec jest taki „prosty” to jakim cudem udało się producentowi osiągnąć wyśrubowane normy dyrektywy Ecodesign? Ja osobiście myślę, że w Ogniwie jest przynajmniej jeden inżynier, który potrafi palić w trybie eCoal-Retortowy , a skoro on może to my też możemy

W końcu docieramy do informacji, jak ustawić parametry dla algorytmu Retortowy-eCoal. Odpowiedź już chyba jest oczywista – należy niczego nie ustawiać i zostawić jak jest fabrycznie. Zresztą tam nie ma czym ustawiać, tak samo jak nie ma czym kierować w autonomicznym samochodzie Google. Jest tylko korekta dmuchawy, którą można zmniejszyć gdy robią się spieki lub zwiększyć, aby podnieść trochę temperaturę spalin. Jest jeszcze czas podawania, który w normalnych warunkach niczego istotnego nie zmieni, bo jak piec potrzebuje paliwa, to sterownik i tak mu poda ile trzeba, nie ważne czy w jednym cyklu 10 sek. czy w dwóch po 5 sek. Dla trybu eCoal, nie ma też znaczenia jakiej kaloryczności jest paliwo, bo jak się wypali, to on to wie i poda więcej. W końcu inteligentne sterowniki w naszych głowach mogą ładować kopciucha bele czym, małą lub dużą łopatą – bez znaczenia, większość ludzi to ogarnia, więc eCoal też .
2021-11-28 00:59 Topic: eCoal.pl v3.5 » Ogniwo eko plus+ 25kw nierówna praca kotła
  krzynycz Posts: 17
@marcin88, widzę że teraz testujesz tryb ręczny. Zerknąłem na wykresy z soboty (27.11.2021). Fajnie na nich widać różnicę z pracy w trybie eCoal z rana (piec moduluje moc i się nie odstawia) i ręcznego wieczorem (cykle praca-podtrzymanie). W środku dnia jakichś zament. Ale i rano i wieczorem wszystkie nastawy (temperatura za zaworem, powrót, CWU) są utrzymane, jedynie temperatura spalin dość wysoka. W trybie eCoal wyższa niż wieczorem na ręcznym pewnie dlatego, że miałeś korektę dmuchawy podbitą do +4%. Jeżeli przez całą dobę będziesz miał stabilnie to jak dla mnie z grubsza może być.

Generalna uwaga, nie koryguj jednocześnie kilku rzeczy i po zmianie obserwuj co się dzieje przez dłuższy czas (kilka godzin lub dzień).
2021-11-27 20:39 Topic: eCoal.pl v3.5 » Ogniwo eko plus+ 25kw nierówna praca kotła
  krzynycz Posts: 17
marcin88 napisał » 2021-11-27 13:36
Ok zmiany dokonane:
Ochrona powrotu: pompa mieszająca 
Funkcja pompy dodatkowej: pompa cyrkulacyjna czy kotłowa?
Temp na piecu zadana z 60 na 65
Zawór 4D:
Współczynnik wzmocnienia 0,5
Histereza 1C
Minimalna temp powrotu 45C.
/quote]


Teraz już nie aktualne, ale odpowiem - Funkcja pompy dodatkowej: pompa mieszająca.

Straszne zamieszanie się zrobiło z tymi poradami dla Ciebie, dotyczą kilku zagadnień i każde możesz rozwiązać na kilka sposobów. Teraz jestem zajęty ale późnym wieczorem może coś skrobnę.
2021-11-27 11:51 Topic: eCoal.pl v3.5 » Ogniwo eko plus+ 25kw nierówna praca kotła
  krzynycz Posts: 17
@MateoKoc, rozumiem, że masz instalację z krótkim obiegiem zrobioną tylko przez pompę mieszającą jak marnin88 a nie poprzez zawór 4D. Też nie lubię pracy impulsowej pompy bo wprowadza zamieszanie, u mnie dodatkowa też działa jako kotłowa ale ssie za zaworem 4D. 

W przypadku marcin88 ta pompa może być bardzo mocna (nie wiemy jaka), więc ustawiona jako kotłowa pobiera niepotrzebnie energię elektryczną i nic nią nie steruje – po prostu cały czas przewala w piecu ciepłe z góry na dół i tyle. Oczywiście efekt jest osiągnięty, bo powrót jest ciepły ale w takim razie po co w sterownikach mamy kontrolę powrotu?

ps.: Pozdrawiam ziomala z Mikołowa 

2021-11-27 10:23 Topic: eCoal.pl v3.5 » Ogniwo eko plus+ 25kw nierówna praca kotła
  krzynycz Posts: 17

W Twoim przypadku zakręcenie zaworu przy pompie krótkiego obiegu (mieszającej), prawdopodobnie nie zadziała dobrze, bo gdy sterownik, chroniąc powrót, mocno przymknie zawór 4D to na krótkim obiegu nic nie będzie pchało wody oprócz grawitacji, przepływ będzie niski, więc energia niesiona przez wodę będzie mała. Dopiero gdy zawór mocno się zamknie,  czyli przymknie obwód na grzejniki, a otworzy na powrót (w końcu to 4D) to powrót się dogrzeje. Niestety w tej sytuacji na grzejniki popłynie już mała strużka, więc jak ostrzega MateoKoc, w domu będzie zimno. Żeby ochrona powrotu realizowana przez na 4D działała prawidłowo, musiałbyś zmienić układ pompy dodatkowej w instalacji, na taki jak na pierwszym schemacie.

W twoje instalacji przewidziano do ochrony powrotu pompę mieszającą, więc powinieneś,  ustawić w sterowniku: Zaawansowane/Funkcja pompy dodatkowej: Pompa mieszająca. Zaawansowane/Minimalna temperatura powrotu ustaw na początek (do testów) na 45, a potem podbijesz, tak aby było 50 i Ochrona powrotu: Włącz.

Zaczekaj kilka godzin, aż system się ustabilizuje. Jeżeli za zaworem 4D będzie za zimno, zwiększysz temperaturą na piecu do 65 stopni i zobaczymy, co się stanie. Jak pisałem, nie powinieneś martwić się tym, że w trybie Retortowy-eCoal piec ciągle pracuje, bo właśnie automatyka do tego dąży, odpowiednio dobierając (modulując) moc. Nie wiem, dlaczego pozmieniałeś standardowe ustawienia tego trybu, standardowo jest chyba: Korekta dmuchawy: 0%, Czas podawania: 5s. 

Widzę, że teraz masz wszystko pomieszane. Przykładowo pompa dodatkowa ustawiona jest jako kotłowa, więc pracuje ciągle i kradnie pompie CO przepływ (energię) dla grzejników. Zwróć uwagę, że masz wyłączoną ochronę powrotu, a kocioł na dole jest ciągle dogrzany, bo krótki obieg pracuje non stop (powinien po dogrzaniu się wyłączyć do czasu kiedy temperatura powrotu spadnie).

Stare pompy masz ustawione na pierwszy bieg, jednak nowa nie pracuje, jak piszesz na 1 biegu, tylko na automacie (proporcjonalnego ciśnienia) więc moduluje moc (twój model 5W-45W).

Zewnętrzny czujnik nie jest nam potrzebny jeżeli masz termostaty na grzejnikach.

Czy zmieniałeś zaawansowane ustawienia zaworu 4D bo masz histerezę na zero stopni i wsp. wzmocnienia 0,6?Domyślnie jest chyba 1 stopień i wsp. wzmocnienia 0,5. Obwód CO 1 - zawór 4D - zaawansowane

Najważniejsze, napisz lub zaznacz na schemacie, gdzie masz czujniki temperatury i sprawdź, czy dobrze przylegają do rurek. Sterownik (i forumowicze) zakłada, że wszystko jest na właściwym miejscu i radzi tylko wg tego co widzi w przesyłanych danych. 
2021-11-26 23:31 Topic: eCoal.pl v3.5 » Ogniwo eko plus+ 25kw nierówna praca kotła
  krzynycz Posts: 17
Zgodzę się co do dwu rzeczy, że jak wszystko będzie dogrzane i układ będzie pracował stabilnie bez skoków temperatury to może tak zostać. Instalacja jest duża, więc przy obecnej temperaturze na 15kg/dzień nie ma co liczyć. Jeżeli spaliny nie skaczą w kosmos to energia nie ucieknie (zalecam ocieplenie rur w kotłowni). Spore zużycie opału jest spowodowane pewnie wprowadzoną korektą dmuchawy +4%.

Natomiast co do zadowolonych ze sterowania temperaturą powrotu przez 4D to może na tym forum ich nie było, ale właśnie pojawiłem się ja... cały na biało  a odzywam się nieśmiało od kilku dni, bo właśnie skończyłem czytać instrukcję obsługi sterownika . U mnie wszystko chodzi jak w zegarku 

Jak sterownik zacznie przymykać zawór, aby dogrzać powrót, to będzie miał w domu zimno tylko w przypadku słabej grawitacji na krótkim obiegu, a dodatkowa pompa na powrocie 4D problem rozwiąże. Przecież zawór tylko dzieli energię pomiędzy grzejnikami a powrotem i jej nie zjada.
2021-11-26 22:43 Topic: eCoal.pl v3.5 » Ogniwo eko plus+ 25kw nierówna praca kotła
  krzynycz Posts: 17
ale przynajmniej wiemy dlaczego kolega spala 35kg/dzień . Połowę enegii z Pieklorza wysyłamy w atmosferę 

Wracając do schematu całego układu i kwestii pomp, to ja bym zrobił inaczej w instalacji obsługę ochrony powrotu (tak jak na schemacie który przedstawiłem powyżej). Rozwiązane zastosowane, wymusza zastosowanie pompy mieszającej do ochrony powrotu zamiast zaworu 4D. W efekcie charakretystyka, jak pisał MateKoc, będzie szarpana. 

Pompa dodatkowa wygląda na "starą" nie jest elektroniczną, nie wiem jakiej mocy i na jakim biegu. Trzeba ją z pewnością ustawić na minimum bo ona ma lekko dogrzewać powrót a nie kraść cały przepływ elektronicznej pompie obiegowej Grundfosa która może głupieć na automacie jak jej taka bestia będzie się co chwilę włączać i wyłączać. Natomiast w sterowniku ochronę powrotu: pompa mieszająca, Minimalna temperatura powrotu: 50 (zalecenie producenta). 

Jednak płynniej by to działało w układzie z mojego schematu, gdy pompa dodatkowa "zasysa" z zaworu 4D wodę pracując stale (w sterowniku ustawiona jako kotłowa).         
 
Gdzie wpięte są czujniki temperatur?

Można też testowo zamknąć krótki obieg z dodatkową pompą (jest tam zawór) i ochronę powrotu ustawić jako: Zawór 4D a pompę dodatkową jako: Brak. Jeżeli cyrkulacja grawitacyjna w krótkim obiegu (przez zawór 4D) będzie wystarczająca to też będzie OK, Trzeba będzie przyjrzeć się temperaturze powrotu (najlepiej testowo ustawić nisko np. 40 stopni). 

Wtedy schemat będzie wyglądał tak:

2021-11-26 20:18 Topic: eCoal.pl v3.5 » Ogniwo eko plus+ 25kw nierówna praca kotła
  krzynycz Posts: 17
Najlepiej niech marcin88 prześle schemat swojej instalacji. 

Mnie np. interesuje gdzie podpięta jest pompa dodatkowa, bo powinna być na powrocie za zaworem 4D i pracować ciągle (np. jako kotłowa - na schemacie poniżej nr. 28).

W pierwszym poście jest też pytanie o to jak ustawić moc pompy obiegowej CO, ale nie ma informacji o parametrach technicznych tej pompy, które są kluczowe. Musimy wiedzieć jaki to model (może np. zdjęcie tabliczki znamionowej). Jaką moc ma pompa dodatkowa? 

Spodziewam się np czegoś takiego:Pompa obiegowa (nr. 13) powinna być mocna (25-60 lub 25-80) i pracować automatycznie na ciśnieniu proporcjonalnym ze względu na termostaty. Natomiast pompa dodatkowa, która wymusza lepszą cyrkulację na krótkim obiegu (nr. 28) słaba (25-40) i może pracować stale na 1 biegu.

Ostatnia moja uwaga do pierwszego posta dotycząca tego, że po zwiększeniu zapotrzebowania na energię (ogrzewanie dodatkowej kondygnacji) piec pracuje ciągle i nie przechodzi w stan podtrzymania a jeżeli już mu się to uda to na chwilę. W trybie eCoal ciągła praca kotła bez tzw. "odstawiania się" jest naturalna, wręcz wskazana, ponieważ piec próbuje modulować moc w taki sposób aby cały czas pracować ma optymalnych warunkach spalania.
2021-11-25 21:38 Topic: eCoal.pl v3.5 » Spieki węgla
  krzynycz Posts: 17
Jak się chwalić to na całego. Na przełomie wieków miałem piec typu KDW Camio 3 i używałem trybu Łopatowy-ręczny. :
2021-11-25 15:32 Topic: eCoal.pl v3.5 » Spieki węgla
  krzynycz Posts: 17
 A co tam będziemy po procencie cykać...

Minus 3 promile we krwi to radykalna zmiana mojego zachowania mimo, że kika rzędów wielkości mniejsza niż korekta dmuchawy w algorytmie eCoal. 

Maksymalnie można obniżyć korekte do -10%, więc będziemy gdzieś na 1/3 zakresu.

Ja niedawno odpaliłem dokładnie taki sam piec jak Csrevi i miałem duże spieki paląc w trybie eCoal Retopalem (taki groszek z KWK Piast). Dałem -3% i problem zniknął. Dodam, że czas podawania mam standardowy 5s.    
2021-11-25 11:50 Topic: eCoal.pl v3.5 » Spieki węgla
  krzynycz Posts: 17
Cześć,

widzę, że obecnie masz tryb spalania Retortowy-eCoal z korektą dmuchawy 0%. Ustaw korektę na minus 3% a jak się nie poprawi to więcej i zobacz czy spieki dalej będą się robić. 
2021-11-23 23:18 Topic: eCoal.pl v3.5 » Ustawienia pompy
  krzynycz Posts: 17
Sandokan napisał » 2021-11-22 10:02

Takie pytanie: jak z Waszego doświadczenia najlepiej ustawić pompkę CO aby była najlepsza wydajność i odczuwalne efekty

- na który bieg ? Mam elektroniczna i do wyboru 1 do 3 i automat.
Pompy elektroniczne mają tryby automatyczne, które w założeniu mają samoczynnie dopasować swoją moc i przepływ do aktualnych warunków pracy, więc dla większości przypadków producenci zalecają właśnie ten tryb pracy.


Nie wiem, jaki dokładnie masz model pompy, ale automaty pracują zasadniczo w dwóch trybach: proporcjonalnego ciśnienia (dla grzejników) lub stałego ciśnienia (dla podłogówki). 

Jeżeli na przykład masz instalację z grzejnikami, na których są pozakładane zawory termostatyczne, to tryb automatyczny proporcjonalno-ciśnieniowy jest w zasadzie "obowiązkowy" bo w sytuacji gdy dom będzie nagrzany i większość zaworów pozamyka się, przepływ i moc pompy powinien zostać ograniczony, aby nie tracić energii elektrycznej i przeciwdziałać ewentualnym świstom w instalacji. Natomiast gdy dom wychłodzi się i termostaty na grzejnikach pootwierają się moc pompy i przepływ powinny wzrosnąć, aby wszystkie grzejniki były odpowiednio dogrzane. 

Natomiast w przypadku podłogówki automat powinien pilnować, aby ciśnienie w układzie było stałe niezależnie od  wymaganego przepływu, jeżeli nie trzeba "pchać" to pompa automatycznie ograniczy moc.