Od dnia 16.10.2024 zostały wyłączone stacjonarne numery telefonów. Zapraszamy do kontaktu pod numerem: 574 443 555.

Profil użytkownika

krzynycz

 

 

Rejestracja: 2021-10-15 19:28

Logowanie: 2024-10-31 14:03

Urządzenia: 1

Tematy: 0

Posty: 28

posty użytkownika 
Pierwsza stronaPoprzednia strona2 / 2Następna stronaOstatnia strona
2021-11-27 10:23 Temat: eCoal.pl v3.5 » Ogniwo eko plus+ 25kw nierówna praca kotła
  krzynycz Posty: 28

W Twoim przypadku zakręcenie zaworu przy pompie krótkiego obiegu (mieszającej), prawdopodobnie nie zadziała dobrze, bo gdy sterownik, chroniąc powrót, mocno przymknie zawór 4D to na krótkim obiegu nic nie będzie pchało wody oprócz grawitacji, przepływ będzie niski, więc energia niesiona przez wodę będzie mała. Dopiero gdy zawór mocno się zamknie,  czyli przymknie obwód na grzejniki, a otworzy na powrót (w końcu to 4D) to powrót się dogrzeje. Niestety w tej sytuacji na grzejniki popłynie już mała strużka, więc jak ostrzega MateoKoc, w domu będzie zimno. Żeby ochrona powrotu realizowana przez na 4D działała prawidłowo, musiałbyś zmienić układ pompy dodatkowej w instalacji, na taki jak na pierwszym schemacie.

W twoje instalacji przewidziano do ochrony powrotu pompę mieszającą, więc powinieneś,  ustawić w sterowniku: Zaawansowane/Funkcja pompy dodatkowej: Pompa mieszająca. Zaawansowane/Minimalna temperatura powrotu ustaw na początek (do testów) na 45, a potem podbijesz, tak aby było 50 i Ochrona powrotu: Włącz.

Zaczekaj kilka godzin, aż system się ustabilizuje. Jeżeli za zaworem 4D będzie za zimno, zwiększysz temperaturą na piecu do 65 stopni i zobaczymy, co się stanie. Jak pisałem, nie powinieneś martwić się tym, że w trybie Retortowy-eCoal piec ciągle pracuje, bo właśnie automatyka do tego dąży, odpowiednio dobierając (modulując) moc. Nie wiem, dlaczego pozmieniałeś standardowe ustawienia tego trybu, standardowo jest chyba: Korekta dmuchawy: 0%, Czas podawania: 5s. 

Widzę, że teraz masz wszystko pomieszane. Przykładowo pompa dodatkowa ustawiona jest jako kotłowa, więc pracuje ciągle i kradnie pompie CO przepływ (energię) dla grzejników. Zwróć uwagę, że masz wyłączoną ochronę powrotu, a kocioł na dole jest ciągle dogrzany, bo krótki obieg pracuje non stop (powinien po dogrzaniu się wyłączyć do czasu kiedy temperatura powrotu spadnie).

Stare pompy masz ustawione na pierwszy bieg, jednak nowa nie pracuje, jak piszesz na 1 biegu, tylko na automacie (proporcjonalnego ciśnienia) więc moduluje moc (twój model 5W-45W).

Zewnętrzny czujnik nie jest nam potrzebny jeżeli masz termostaty na grzejnikach.

Czy zmieniałeś zaawansowane ustawienia zaworu 4D bo masz histerezę na zero stopni i wsp. wzmocnienia 0,6?Domyślnie jest chyba 1 stopień i wsp. wzmocnienia 0,5. Obwód CO 1 - zawór 4D - zaawansowane

Najważniejsze, napisz lub zaznacz na schemacie, gdzie masz czujniki temperatury i sprawdź, czy dobrze przylegają do rurek. Sterownik (i forumowicze) zakłada, że wszystko jest na właściwym miejscu i radzi tylko wg tego co widzi w przesyłanych danych. 
2021-11-26 23:31 Temat: eCoal.pl v3.5 » Ogniwo eko plus+ 25kw nierówna praca kotła
  krzynycz Posty: 28
Zgodzę się co do dwu rzeczy, że jak wszystko będzie dogrzane i układ będzie pracował stabilnie bez skoków temperatury to może tak zostać. Instalacja jest duża, więc przy obecnej temperaturze na 15kg/dzień nie ma co liczyć. Jeżeli spaliny nie skaczą w kosmos to energia nie ucieknie (zalecam ocieplenie rur w kotłowni). Spore zużycie opału jest spowodowane pewnie wprowadzoną korektą dmuchawy +4%.

Natomiast co do zadowolonych ze sterowania temperaturą powrotu przez 4D to może na tym forum ich nie było, ale właśnie pojawiłem się ja... cały na biało  a odzywam się nieśmiało od kilku dni, bo właśnie skończyłem czytać instrukcję obsługi sterownika . U mnie wszystko chodzi jak w zegarku 

Jak sterownik zacznie przymykać zawór, aby dogrzać powrót, to będzie miał w domu zimno tylko w przypadku słabej grawitacji na krótkim obiegu, a dodatkowa pompa na powrocie 4D problem rozwiąże. Przecież zawór tylko dzieli energię pomiędzy grzejnikami a powrotem i jej nie zjada.




2021-11-26 22:43 Temat: eCoal.pl v3.5 » Ogniwo eko plus+ 25kw nierówna praca kotła
  krzynycz Posty: 28
ale przynajmniej wiemy dlaczego kolega spala 35kg/dzień . Połowę enegii z Pieklorza wysyłamy w atmosferę 

Wracając do schematu całego układu i kwestii pomp, to ja bym zrobił inaczej w instalacji obsługę ochrony powrotu (tak jak na schemacie który przedstawiłem powyżej). Rozwiązane zastosowane, wymusza zastosowanie pompy mieszającej do ochrony powrotu zamiast zaworu 4D. W efekcie charakretystyka, jak pisał MateKoc, będzie szarpana. 

Pompa dodatkowa wygląda na "starą" nie jest elektroniczną, nie wiem jakiej mocy i na jakim biegu. Trzeba ją z pewnością ustawić na minimum bo ona ma lekko dogrzewać powrót a nie kraść cały przepływ elektronicznej pompie obiegowej Grundfosa która może głupieć na automacie jak jej taka bestia będzie się co chwilę włączać i wyłączać. Natomiast w sterowniku ochronę powrotu: pompa mieszająca, Minimalna temperatura powrotu: 50 (zalecenie producenta). 

Jednak płynniej by to działało w układzie z mojego schematu, gdy pompa dodatkowa "zasysa" z zaworu 4D wodę pracując stale (w sterowniku ustawiona jako kotłowa).         
 
Gdzie wpięte są czujniki temperatur?

Można też testowo zamknąć krótki obieg z dodatkową pompą (jest tam zawór) i ochronę powrotu ustawić jako: Zawór 4D a pompę dodatkową jako: Brak. Jeżeli cyrkulacja grawitacyjna w krótkim obiegu (przez zawór 4D) będzie wystarczająca to też będzie OK, Trzeba będzie przyjrzeć się temperaturze powrotu (najlepiej testowo ustawić nisko np. 40 stopni). 

Wtedy schemat będzie wyglądał tak:

2021-11-26 20:18 Temat: eCoal.pl v3.5 » Ogniwo eko plus+ 25kw nierówna praca kotła
  krzynycz Posty: 28
Najlepiej niech marcin88 prześle schemat swojej instalacji. 

Mnie np. interesuje gdzie podpięta jest pompa dodatkowa, bo powinna być na powrocie za zaworem 4D i pracować ciągle (np. jako kotłowa - na schemacie poniżej nr. 28).

W pierwszym poście jest też pytanie o to jak ustawić moc pompy obiegowej CO, ale nie ma informacji o parametrach technicznych tej pompy, które są kluczowe. Musimy wiedzieć jaki to model (może np. zdjęcie tabliczki znamionowej). Jaką moc ma pompa dodatkowa? 

Spodziewam się np czegoś takiego:



Pompa obiegowa (nr. 13) powinna być mocna (25-60 lub 25-80) i pracować automatycznie na ciśnieniu proporcjonalnym ze względu na termostaty. Natomiast pompa dodatkowa, która wymusza lepszą cyrkulację na krótkim obiegu (nr. 28) słaba (25-40) i może pracować stale na 1 biegu.

Ostatnia moja uwaga do pierwszego posta dotycząca tego, że po zwiększeniu zapotrzebowania na energię (ogrzewanie dodatkowej kondygnacji) piec pracuje ciągle i nie przechodzi w stan podtrzymania a jeżeli już mu się to uda to na chwilę. W trybie eCoal ciągła praca kotła bez tzw. "odstawiania się" jest naturalna, wręcz wskazana, ponieważ piec próbuje modulować moc w taki sposób aby cały czas pracować ma optymalnych warunkach spalania.
2021-11-25 21:38 Temat: eCoal.pl v3.5 » Spieki węgla
  krzynycz Posty: 28
Jak się chwalić to na całego. Na przełomie wieków miałem piec typu KDW Camio 3 i używałem trybu Łopatowy-ręczny. :
2021-11-25 15:32 Temat: eCoal.pl v3.5 » Spieki węgla
  krzynycz Posty: 28
 A co tam będziemy po procencie cykać...

Minus 3 promile we krwi to radykalna zmiana mojego zachowania mimo, że kika rzędów wielkości mniejsza niż korekta dmuchawy w algorytmie eCoal. 

Maksymalnie można obniżyć korekte do -10%, więc będziemy gdzieś na 1/3 zakresu.

Ja niedawno odpaliłem dokładnie taki sam piec jak Csrevi i miałem duże spieki paląc w trybie eCoal Retopalem (taki groszek z KWK Piast). Dałem -3% i problem zniknął. Dodam, że czas podawania mam standardowy 5s.    
2021-11-25 11:50 Temat: eCoal.pl v3.5 » Spieki węgla
  krzynycz Posty: 28
Cześć,

widzę, że obecnie masz tryb spalania Retortowy-eCoal z korektą dmuchawy 0%. Ustaw korektę na minus 3% a jak się nie poprawi to więcej i zobacz czy spieki dalej będą się robić. 
2021-11-23 23:18 Temat: eCoal.pl v3.5 » Ustawienia pompy
  krzynycz Posty: 28
Sandokan napisał » 2021-11-22 10:02

Takie pytanie: jak z Waszego doświadczenia najlepiej ustawić pompkę CO aby była najlepsza wydajność i odczuwalne efekty

- na który bieg ? Mam elektroniczna i do wyboru 1 do 3 i automat.




Pompy elektroniczne mają tryby automatyczne, które w założeniu mają samoczynnie dopasować swoją moc i przepływ do aktualnych warunków pracy, więc dla większości przypadków producenci zalecają właśnie ten tryb pracy.


Nie wiem, jaki dokładnie masz model pompy, ale automaty pracują zasadniczo w dwóch trybach: proporcjonalnego ciśnienia (dla grzejników) lub stałego ciśnienia (dla podłogówki). 

Jeżeli na przykład masz instalację z grzejnikami, na których są pozakładane zawory termostatyczne, to tryb automatyczny proporcjonalno-ciśnieniowy jest w zasadzie "obowiązkowy" bo w sytuacji gdy dom będzie nagrzany i większość zaworów pozamyka się, przepływ i moc pompy powinien zostać ograniczony, aby nie tracić energii elektrycznej i przeciwdziałać ewentualnym świstom w instalacji. Natomiast gdy dom wychłodzi się i termostaty na grzejnikach pootwierają się moc pompy i przepływ powinny wzrosnąć, aby wszystkie grzejniki były odpowiednio dogrzane. 

Natomiast w przypadku podłogówki automat powinien pilnować, aby ciśnienie w układzie było stałe niezależnie od  wymaganego przepływu, jeżeli nie trzeba "pchać" to pompa automatycznie ograniczy moc.
Pierwsza stronaPoprzednia strona2 / 2Następna stronaOstatnia strona