W nowym sofcie do sterowników PELLO dodaliśmy obsługę BUFORA. Więcej informacji na forum lub w tym pliku
Forum  eCoal.pl v3.5  Ogniwo eko plus+ 25kw nierówna praca kotła Subskrybuj
Pierwsza stronaPoprzednia strona1 / 3Następna stronaOstatnia strona
2021-11-26 08:41
  marcin88 Posty: 33 Ostrzeżenie: 0
Witam.
Co według Was fachowców mógłbym zmienić aby piec chodził bardziej stabilnie?
ID 23948
Kocioł Ogniwo eko plus+ 25kw. Opał Pieklorz 28MJ.
Do ogrzania około 340m2, 30 grzejników.
Pompa CO Grundfos na I biegu. Wszystko było ok gdy nie grzałem ostatniej kondygnacji. Po odkręceniu zaworów na ostatnią kondygnacje piec chodzi praktycznie non stop a jeśli już uda mu się osiagnąć temp 65C (zadana 60) wyłącza się na chwile. Można to zresztą podejrzeć w "zdarzeniach" po podglądzie na mój sterownik. Jeśli kocioł przejdzie w stan podtrzymania, trwa to bardzo krótko i później znowu bardzo długo się dogrzewa.
 Dodatkowo słabo grzeją 2 grzejniki w domu. Problem ustępuje, gdy pompa CO1 włączona jest na II biegu. Wtedy natomiast kocioł chodzi jeszcze gorzej. Na chłopski rozum wydaje mi się, że lepiej byłoby gdyby pompa chodziła na I biegu ale widocznie u mnie jest za słaba na tyle grzejników i taką powierzchnię. A może się mylę? Może cos pozmieniać w ustawieniach?
Bardzo dziekuję za każdą pomoc. Aktualnie 140kg wystarcza na 4 dni. To chyba nie jest dobry wynik?
2021-11-26 12:24
  MateoKoc Posty: 473 Ostrzeżenie: 0
Słyszałeś o kryzowaniu?
Jak zdejmiesz głowicę termostatyczną z zaworu grzejnikowego, to możesz ustawić wstępny przepływ.
Grzejniki najbliżej kotła dławisz i wtedy więcej ciśnienia idzie na dalsze kaloryfery.

Jeżeli nie chcesz, aby piec był cały czas w grzaniu, to możesz spróbować przejść na tryb Retortowy-ręczny.
Ja z niego korzystam i jak widać na wykresie kocioł się odstawia.
Tylko, że u nas jest 150m2, więc dużo mniej.
Widzę, że masz 50 stopni ustawione za zaworem. Ciężko będzie o przejście pieca w podtrzymanie.
2021-11-26 14:15
  marcin88 Posty: 33 Ostrzeżenie: 0
Właśnie chodzi o to, że grzejnik najbliżej kotła (lub 2 w kolei) grzeje słabo. Kolejny jest piętro wyżej. Zamówiłem nowe głowice termostatyczne. Na tą chwilę jedynie co to sciągne całkowicie stare głowice i przez pare dni zobacze co dzieje się bez głowic. Głowice mają już kilka dobrych lat więc myślę, że być może tutaj jest problem?

50C za zaworem bo tyle puszczam na dom. Piec ustawiony na 60. Zmiana temp zadanej kotła na 65C coś zmieni?

Aktualnie włączyłem ochronę powrotu przez pompe CWU a pompe dodatkową (3 pompe) wyłączyłem. Wcześniej ochrona powrotu była wyłączona a funkcja pompy dodatkowej: pompa kotłowa.
2021-11-26 14:21
  MateoKoc Posty: 473 Ostrzeżenie: 0
Aż 50 stopni potrzebujecie? Dom jest nieocieplony?

Ochrona powrotu przez CWU, to proteza. Można tak ustawić, jak się nie ma trzeciej pompy.
Najlepiej jak pompa mieszająca pracuje cały czas, czyli albo jest podłączona na stałe do gniazdka, albo "udaje" pompę kotłową.

Zobacz jaka jest różnica między pracą impulsową, a stałą:

2021-11-26 14:32
  marcin88 Posty: 33 Ostrzeżenie: 0
Wiec co sugerujesz? 
Ochronę powrotu jak było wcześniej wyłączyć a jako funkcje pompy dodatkowej włączyć co? Kotłowa, mieszająca, cyrkulacyjna? 

A co do temp dom jest duży, ocieplony niestety grubościa 5 i w niektórych miejscach 8 (ocieplenie robione jeszcze pod koniec lat 90).
Owszem mogę zejść do 48-47C
2021-11-26 14:47
  MateoKoc Posty: 473 Ostrzeżenie: 0
Ustawić, jako pompę kotłową. To najlepsze rozwiązanie moim zdaniem skoro już masz 3 pompę zamontowaną.
2021-11-26 15:51
  marcin88 Posty: 33 Ostrzeżenie: 0
A ochrone powrotu jako cwu zostawic wlaczona?
2021-11-26 16:39
  leON22 Posty: 6494 Ostrzeżenie: 3
Ochrona powrotu - Pompa mieszająca, Funkacja pompy dodatkowej - Pompa Kotłowa  
2021-11-26 17:15
  marcin88 Posty: 33 Ostrzeżenie: 0
Tak zrobilem. Poczekamy
2021-11-26 19:39
  rj1972 Posty: 949 Ostrzeżenie: 0
Obserwuję ten kociołek od pewnego czasu i widać że użytkownik walczy. Bardzo duży układ grzewczy. Bardzo lubię tryb ecoal ale coś mi mówi, że nie specjalnie wydala. Być może nie za bardzo tryb podtrzymania jest dograny. Ilość spalanego opału bardzo duża ale być może adekwatna do powierzchni a zimy jeszcze nie ma. Może by zaproponować zmianę trybu na grupowy lub ręczny. Może by marcin88 dodał kilka fotek z układu?

dodane 2021-11-26 19:39Czasami tam chodziła podłogówka (21.10.2021). To jest ona czy nie ma?
2021-11-26 20:14
  marcin88 Posty: 33 Ostrzeżenie: 0
Na ta chwile dokonalem przez pc korekty czujnikow. Oprocz tego pompe CO1 grunfos wlaczylem w tryb pracy cisnienie proporcjonalne. Dzieki temu wczesniejszy problem z grzejnikami znikl. A czy to zmieni spalanie i prace pieca zobaczymy
2021-11-26 20:18
  krzynycz Posty: 29 Ostrzeżenie: 0
Najlepiej niech marcin88 prześle schemat swojej instalacji. 

Mnie np. interesuje gdzie podpięta jest pompa dodatkowa, bo powinna być na powrocie za zaworem 4D i pracować ciągle (np. jako kotłowa - na schemacie poniżej nr. 28).

W pierwszym poście jest też pytanie o to jak ustawić moc pompy obiegowej CO, ale nie ma informacji o parametrach technicznych tej pompy, które są kluczowe. Musimy wiedzieć jaki to model (może np. zdjęcie tabliczki znamionowej). Jaką moc ma pompa dodatkowa? 

Spodziewam się np czegoś takiego:



Pompa obiegowa (nr. 13) powinna być mocna (25-60 lub 25-80) i pracować automatycznie na ciśnieniu proporcjonalnym ze względu na termostaty. Natomiast pompa dodatkowa, która wymusza lepszą cyrkulację na krótkim obiegu (nr. 28) słaba (25-40) i może pracować stale na 1 biegu.

Ostatnia moja uwaga do pierwszego posta dotycząca tego, że po zwiększeniu zapotrzebowania na energię (ogrzewanie dodatkowej kondygnacji) piec pracuje ciągle i nie przechodzi w stan podtrzymania a jeżeli już mu się to uda to na chwilę. W trybie eCoal ciągła praca kotła bez tzw. "odstawiania się" jest naturalna, wręcz wskazana, ponieważ piec próbuje modulować moc w taki sposób aby cały czas pracować ma optymalnych warunkach spalania.
2021-11-26 21:30
  marcin88 Posty: 33 Ostrzeżenie: 0
Wrzucam zdjęcie pomp oraz mój bardzo amatorski rysunek instalacji. Wiele detali znajduje się za kotłem czego nie można złapać aparatem.
Zdjęcia musiałem przerobić przez program online. Mam nadzieję, że wszystko jest w miare widoczne i czytelne.
dodane 2021-11-26 21:29
dodane 2021-11-26 21:30
2021-11-26 22:11
  MateoKoc Posty: 473 Ostrzeżenie: 0
Temperatura spalin 338 stopni o 15:15
Co tam się działo

2021-11-26 22:43
  krzynycz Posty: 29 Ostrzeżenie: 0
ale przynajmniej wiemy dlaczego kolega spala 35kg/dzień . Połowę enegii z Pieklorza wysyłamy w atmosferę 

Wracając do schematu całego układu i kwestii pomp, to ja bym zrobił inaczej w instalacji obsługę ochrony powrotu (tak jak na schemacie który przedstawiłem powyżej). Rozwiązane zastosowane, wymusza zastosowanie pompy mieszającej do ochrony powrotu zamiast zaworu 4D. W efekcie charakretystyka, jak pisał MateKoc, będzie szarpana. 

Pompa dodatkowa wygląda na "starą" nie jest elektroniczną, nie wiem jakiej mocy i na jakim biegu. Trzeba ją z pewnością ustawić na minimum bo ona ma lekko dogrzewać powrót a nie kraść cały przepływ elektronicznej pompie obiegowej Grundfosa która może głupieć na automacie jak jej taka bestia będzie się co chwilę włączać i wyłączać. Natomiast w sterowniku ochronę powrotu: pompa mieszająca, Minimalna temperatura powrotu: 50 (zalecenie producenta). 

Jednak płynniej by to działało w układzie z mojego schematu, gdy pompa dodatkowa "zasysa" z zaworu 4D wodę pracując stale (w sterowniku ustawiona jako kotłowa).         
 
Gdzie wpięte są czujniki temperatur?

Można też testowo zamknąć krótki obieg z dodatkową pompą (jest tam zawór) i ochronę powrotu ustawić jako: Zawór 4D a pompę dodatkową jako: Brak. Jeżeli cyrkulacja grawitacyjna w krótkim obiegu (przez zawór 4D) będzie wystarczająca to też będzie OK, Trzeba będzie przyjrzeć się temperaturze powrotu (najlepiej testowo ustawić nisko np. 40 stopni). 

Wtedy schemat będzie wyglądał tak:

2021-11-26 23:12
  MateoKoc Posty: 473 Ostrzeżenie: 0
krzynycz napisał » 2021-11-26 22:43


Można też testowo zamknąć krótki obieg z dodatkową pompą (jest tam zawór) i ochronę powrotu ustawić jako: Zawór 4D a pompę dodatkową jako: Brak. Jeżeli cyrkulacja grawitacyjna w krótkim obiegu (przez zawór 4D) będzie wystarczająca to też będzie OK, Trzeba będzie przyjrzeć się temperaturze powrotu (najlepiej testowo ustawić nisko np. 40 stopni).


Przeglądam forum od kilku miesięcy i nie widziałem nikogo zadowolonego z ochrony powrotu przez zawór 4D.
Zobacz jaką OP ma ustawioną temperaturę na CO, jak mu sterownik zacznie przymykać zawór, aby dogrzać powrót, to będzie miał w domu zimno.

Najważniejsze, że teraz ma CO nagrzane, CWU nagrzane, powrót dogrzany.
Jedynie to spalanie, ale 340m2 i 30 grzejników trzeba nakarmić.


2021-11-26 23:31
  krzynycz Posty: 29 Ostrzeżenie: 0
Zgodzę się co do dwu rzeczy, że jak wszystko będzie dogrzane i układ będzie pracował stabilnie bez skoków temperatury to może tak zostać. Instalacja jest duża, więc przy obecnej temperaturze na 15kg/dzień nie ma co liczyć. Jeżeli spaliny nie skaczą w kosmos to energia nie ucieknie (zalecam ocieplenie rur w kotłowni). Spore zużycie opału jest spowodowane pewnie wprowadzoną korektą dmuchawy +4%.

Natomiast co do zadowolonych ze sterowania temperaturą powrotu przez 4D to może na tym forum ich nie było, ale właśnie pojawiłem się ja... cały na biało  a odzywam się nieśmiało od kilku dni, bo właśnie skończyłem czytać instrukcję obsługi sterownika . U mnie wszystko chodzi jak w zegarku 

Jak sterownik zacznie przymykać zawór, aby dogrzać powrót, to będzie miał w domu zimno tylko w przypadku słabej grawitacji na krótkim obiegu, a dodatkowa pompa na powrocie 4D problem rozwiąże. Przecież zawór tylko dzieli energię pomiędzy grzejnikami a powrotem i jej nie zjada.




2021-11-27 08:43
  marcin88 Posty: 33 Ostrzeżenie: 0
Witam.
Co do zakręcenia zaworu przy 3 pompie tego zabiegu już próbowałem. Nic lepszego z tego nie wynikło.
Pompa owszem nie jest nowego typu (elektroniczna) ale ustawiona jest ciągle na I biegu. Generalnie wszystkie 3 pompy (Obiegowa, CWU i CO1 Grundfos chodzą na I biegu) z tym, że jak widać na foto wyżej Grundfos I bieg + cisnienie proporcjonalne.
Jak ktoś być może podejrzy mój kocioł widać, że temp pieca z zadanych 60C podnosi się maksymalnie do 62-63C i kocioł się nie odstawia. W momencie pisania tego posta temp na piecu ma tylko 55 a powrot 46. Skąd takie duże różnice, dlaczego tak szybko się wychładza?
Co jeszcze warto napisać kocioł nie ma zew czujnika temp a termostaty w domu są praktycznie nie ruszane. Zamówiłem kilka sztuk nowych aby powymieniać te najstarsze ale czy to coś da?


Jedyną opcją która była kiedyś i "wydaje mi się", że wszystko chodziło w miare ok to całkowite wyłączenie ochrony powrotu. Tak teraz zrobiłem i czekam.
2021-11-27 10:23
  krzynycz Posty: 29 Ostrzeżenie: 0

W Twoim przypadku zakręcenie zaworu przy pompie krótkiego obiegu (mieszającej), prawdopodobnie nie zadziała dobrze, bo gdy sterownik, chroniąc powrót, mocno przymknie zawór 4D to na krótkim obiegu nic nie będzie pchało wody oprócz grawitacji, przepływ będzie niski, więc energia niesiona przez wodę będzie mała. Dopiero gdy zawór mocno się zamknie,  czyli przymknie obwód na grzejniki, a otworzy na powrót (w końcu to 4D) to powrót się dogrzeje. Niestety w tej sytuacji na grzejniki popłynie już mała strużka, więc jak ostrzega MateoKoc, w domu będzie zimno. Żeby ochrona powrotu realizowana przez na 4D działała prawidłowo, musiałbyś zmienić układ pompy dodatkowej w instalacji, na taki jak na pierwszym schemacie.

W twoje instalacji przewidziano do ochrony powrotu pompę mieszającą, więc powinieneś,  ustawić w sterowniku: Zaawansowane/Funkcja pompy dodatkowej: Pompa mieszająca. Zaawansowane/Minimalna temperatura powrotu ustaw na początek (do testów) na 45, a potem podbijesz, tak aby było 50 i Ochrona powrotu: Włącz.

Zaczekaj kilka godzin, aż system się ustabilizuje. Jeżeli za zaworem 4D będzie za zimno, zwiększysz temperaturą na piecu do 65 stopni i zobaczymy, co się stanie. Jak pisałem, nie powinieneś martwić się tym, że w trybie Retortowy-eCoal piec ciągle pracuje, bo właśnie automatyka do tego dąży, odpowiednio dobierając (modulując) moc. Nie wiem, dlaczego pozmieniałeś standardowe ustawienia tego trybu, standardowo jest chyba: Korekta dmuchawy: 0%, Czas podawania: 5s. 

Widzę, że teraz masz wszystko pomieszane. Przykładowo pompa dodatkowa ustawiona jest jako kotłowa, więc pracuje ciągle i kradnie pompie CO przepływ (energię) dla grzejników. Zwróć uwagę, że masz wyłączoną ochronę powrotu, a kocioł na dole jest ciągle dogrzany, bo krótki obieg pracuje non stop (powinien po dogrzaniu się wyłączyć do czasu kiedy temperatura powrotu spadnie).

Stare pompy masz ustawione na pierwszy bieg, jednak nowa nie pracuje, jak piszesz na 1 biegu, tylko na automacie (proporcjonalnego ciśnienia) więc moduluje moc (twój model 5W-45W).

Zewnętrzny czujnik nie jest nam potrzebny jeżeli masz termostaty na grzejnikach.

Czy zmieniałeś zaawansowane ustawienia zaworu 4D bo masz histerezę na zero stopni i wsp. wzmocnienia 0,6?Domyślnie jest chyba 1 stopień i wsp. wzmocnienia 0,5. Obwód CO 1 - zawór 4D - zaawansowane

Najważniejsze, napisz lub zaznacz na schemacie, gdzie masz czujniki temperatury i sprawdź, czy dobrze przylegają do rurek. Sterownik (i forumowicze) zakłada, że wszystko jest na właściwym miejscu i radzi tylko wg tego co widzi w przesyłanych danych. 
2021-11-27 11:01
  MateoKoc Posty: 473 Ostrzeżenie: 0
krzynycz napisał » 2021-11-27 10:23
Widzę, że teraz masz wszystko pomieszane. Przykładowo pompa dodatkowa
ustawiona jest jako kotłowa, więc pracuje ciągle i kradnie pompie CO
przepływ (energię) dla grzejników. Zwróć uwagę, że masz wyłączoną
ochronę powrotu, a kocioł na dole jest ciągle dogrzany, bo krótki obieg
pracuje non stop (powinien po dogrzaniu się wyłączyć do czasu kiedy
temperatura powrotu spadnie).


Nie ma pomieszane. Ja mu tak doradziłem. Sam miałem ustawioną przez instalatorów pompę dodatkową jako mieszającą i ochronę powrotu przez nią. Poczytałem forum, wymieniłem pompę na elektroniczną i ustawiłem, jako kotłową, aby pracowała cały czas. Jestem zadowolony. Kocioł pracuje stabilniej. Niemniej jednak u użytkownika marcin88 może lepiej sprawdzi się praca impulsowa pompy dodatkowej.

Pierwsza stronaPoprzednia strona1 / 3Następna stronaOstatnia strona
Użytkownicy online: Djack, Forajter, Kiler5, michalpasternak, mirage4, zeus47