W nowym sofcie do sterowników PELLO dodaliśmy obsługę BUFORA. Więcej informacji na forum lub w tym pliku
Forum  eCoal.pl v3.5  Opał na sezon 2021/22 r , czyli czym najlepiej palić i co polecacie ??? Subskrybuj
Pierwsza stronaPoprzednia strona3 / 11Następna stronaOstatnia strona
2021-10-23 16:27
  leon Posty: 624 Ostrzeżenie: 0
Mi się wydaje że podnoszą ceny węgla by przejść na gaz,ktoś musi spłacić koszt gazo portu
2021-10-23 19:54
  karoka65 Posty: 3424 Ostrzeżenie: 1 Karoka-EKO
Chinole biorą wszystko, czy podrożeje czy spadnie zobaczymy ale na razie trzeba się przyzwyczaić do 1600 czy 1700/tonę i jak na razie z tego co skowronki ćwierkają będzie tylko drożej. Jak już rylom reglamentują książki to nie jest dobrze I jeszcze bardziej przekonuję się że dobrze postąpiłem montując pompę. Póki co zaczynam 4-ty sezon bez awarii, zerwanych zawleczek i całego syfu z tym związanego.
2021-10-23 23:38
  romnix Posty: 49 Ostrzeżenie: 0

Karlika w sklepie pgg można kupić ale trzeba się trochę pomęczyć, wrzucają najczęściej 7:00, 11:30, 13:00 są to orientacyjne godziny bo dziś z ciekawości wszedłem rano o 6:40 na stronę i był dostępny pięć minut później nie było. Nie mają na stronie żadnej blokady jeżeli chodzi o boty także jeżeli macie zaprzyjaźnionego informatyka możecie mieć każdą ilość. Ale najlepiej zarejestrować się zalogować no i odświeżać dodać do koszyka później BLIK i karlik jest. Ja zamówiłem tonę na rezerwę bo nie wiadomo jaka będzie zima w środę zamówione w czwartek zapakowane w piątek u mnie.












2021-10-24 10:19
  leon Posty: 624 Ostrzeżenie: 0
karoka65 Na tą chwilę to pompa ciepła to chyba najbardziej korzystne wyjście,nie masz czasem pod ręką szklanej kuli przewidziałeś sytuację
2021-10-24 13:25
  romnix Posty: 49 Ostrzeżenie: 0
leon napisał » 2021-10-24 10:19
Na tą chwilę to pompa ciepła to chyba najbardziej korzystne wyjście




Pod warunkiem połączenia z PV bo inaczej też to tanio nie wychodzi, a koszt takiego zestawu nie wiem czy 70 tyś wystarczy ? warto też mieć coś w zanadrzu jakąś alternatywę np. kominek, parę lat temu jak w zimie poskręcały się maszty wysokiego napięcia to ludzie do miesiąca czekali na przywrócenie napięcia. Do tego u nas prąd wytwarzany jest najczęściej z węgla, a jak węgiel drożeje to prąd też będzie. Ja z perspektywy czasu trochę żałuję że nie zrobiłem kotła na pellet, lokalny tartak i stolarnia niedaleko mojej lokalizacji sprzedaje pellet cenie 800 zł za 1050kg. Na dziś nie ma idealnego rozwiązania albo bardzo droga inwestycja i mniejsze koszty albo tańsza i większe koszty.    
2021-10-24 14:09
  leon Posty: 624 Ostrzeżenie: 0
romnix Z produkcją karoka65 przez cały rok??? Ma czysto w domu i ma wyjebzanene na koszt węgla i gdzie popiół?? Zauważyłeś jeden szkopół?? karoka65 nie będzie miał prąda to tak samo jak my,co poda Ci węgiel czy ten pellet jak nie będzie prąda, wszyscy jesteśmy prawą ręką w nocniku pellet?? Jak i węgiel, trzeba patrzyć na kaloryczność,nie sztuka włożyć do pieca ale go ogrzać. Od 2 lat siedzi mi w garażu mokry płaszcz do kominka pewny chyba przyszedł czas montażu 
2021-10-24 18:53
  toriman Posty: 121 Ostrzeżenie: 0
@leon - Ty popędzisz kocioł na ups+ewentualnie agregat, a karoka65 będzie w czarnej dziurze.
2021-10-24 19:25
  romnix Posty: 49 Ostrzeżenie: 0

@leon właśnie tak sobie to też tłumaczyłem że pellet mało wydajny słaba kaloryczność nie będę miał gdzie składować tego wszystkiego bo zamiast spalić 3 - 4 tony to spalę 6 ton ale wydaje mi się z tego co mi znajomi mówili to 4 tony im w zupełności wystarcza stara zasada jak nie spróbujesz nie będziesz wiedział. Wiesz ja nie jestem przeciwny pompie ciepła, ma swoje zalety ale my też żyjemy w kraju w którym ciągle coś się zmienia np. PV w tej chwili co sobie naprodukujesz to twoje już podobno od stycznie dla nowych instalacji wszystko się zmieni a dla starych jest okres przejściowy do 2030 roku jak znam życie sprzedasz za grosze kupisz za złotówki. Na dzień dzisiejszy nie ma ogrzewania bez ryzyka że coś się nie zmieni na niekorzyść nie ma stabilności, u nas promuje się ogrzewanie gazem że ekologiczne nie ma smogu itd. znajomi w Niemczech, Austrii likwidują ogrzewanie gazem i przechodzą na pellet lub zrębka bo są to odnawialne źródła energii nie muszą składać się na podatek CO2, nawet na najbliższe 5 lat nie wiadomo co będzie jaki trend to obierze.




@toriman karoka65 również ogrzeje zasili pompę agregatem tylko kocioł ma chwilowe zużycie na poziomie 300 W ? pompa ciepła 2000 W lub nawet więcej nie wiem ? na kocioł starczy 10 litrów na tydzień lub więcej pompa to łyknie w dzień.

2021-10-24 19:33
  toriman Posty: 121 Ostrzeżenie: 0

@romnix - koszty nieporównywalnie wyższe i mocniejszy agregat do pompy. Oby nas to nie dotknęło. Niestety - zanosi się na to, że cały świat dotknie inflacja oby nie z przedrostkiem hiper-.

Czas pokaże.
2021-10-25 09:21
  karoka65 Posty: 3424 Ostrzeżenie: 1 Karoka-EKO
Nie wszyscy ale i tutaj powtarzane są brednie typu "jak pompa to z panelami" co ma piernik do wiatraka ja bym zapytał? To tak samo jakby napisał że jak grzać ekogroszkiem to trzeba mieć swoją kopalnię Instalacje fotowoltaiczne nie są za darmo ja i inni którzy je posiadają po prostu zapłacili rachunki za prąd na kilka lat do przodu tak to wygląda. Co zaś do zużycia prądu przez pompę to czy to swój prąd który odbierzemy z elektrowni czy ten prąd zużyjemy kupując go prosto ze słupa to jego ilość będzie taka sama ani 0,1kWh mniej czy więcej. Zamiast węgla do kotła kupisz prąd do pompy a ja mogę Was zapewnić że będzie ciepło w domu, macie czyste ręce i co ciekawe jeszcze kasy w skarbonce zostanie. 
Panowie jak jeszcze nie tak dawno podobnie jak Wy teraz toczyłem wojny z pompiarzami na muratorze, musiałem ich przeprosić po latach bo to oni mieli  rację a nie ja. Ciepła życzę bo wróżbici od pogody zapowiadają ciężką i mroźną zimę.
2021-10-25 20:26
  romnix Posty: 49 Ostrzeżenie: 0
Ja tam nie toczę z nikim wojny, teoretycznie z gazem jest to samo termostat pokojowy i czyste ręce. Ja rozumiem że do działania pompy ciepła nie są konieczne instalacje fotowoltaiczne ale jeżeli ma to być ekonomiczne warto ją posiadać. Unikam pytania się znajomych jak to wychodzi, bo są ludzie którzy mają 25 stopni w domu wrzucą 5 worków ekogroszku a 7 dni później obok kotła leżą 3 nowo zapakowane, tak jak ci którzy mają samochody przy których muszą się zatrzymać co 200 km żeby odpuścić z baku bo im się przelewa. Wiem tylko jedno jak byłem na urodzinach w zeszłym roku w lutym u znajomego który ma pompę ciepła bez instalacji fotowoltaicznej to siedziałem u niego w polarze oczywiście to nic nie znaczy bo każdy ma inne odczucie komfortu. Patrząc z perspektywy dzisiejszych cen węgla pompa ciepła wydaje się być czystym urządzeniem czy będzie ekonomiczne to się okaże jak wzrosną ceny energii elektrycznej z drugiej strony ciężko było przewidzieć że ceny węgla aż tak odlecą i oprócz trochę popiołu który muszę wynieść i raz na tydzień zasypać podajnik i raz w miesiącu wyczyścić dokładnie kocioł nie jest to aż tak uciążliwe urządzenie, a przy okazji w miarę ekonomiczne patrząc na ceny ekogroszku z 06.2021. No niestety muszę żyć z tym co zamontowałem wszystkiego nie idzie przewidzieć, może się to uspokoi to dla wszystkich będzie dobre bo niestety elektrownie w Polsce stoją węglem.
2021-10-25 20:56
  karoka65 Posty: 3424 Ostrzeżenie: 1 Karoka-EKO
Normalnie jakbym siebie czytał jeszcze nie tak dawno widzę ze dalej nie rozumiesz bo czy masz te panele czy  ich nie masz to ilość prądu potrzebnego do ogrzewania się nie zmieni, Ty płacisz za węgiel ja płacę za prąd tyle że ja nic nie robię, nie targam worów, nie czyszczę stalowego grzmota, nie wdycham tego syfu, nie babram się popiele i sadzach i jeszcze mniej płacę jak Ty a opowieści o tym że Ty masz ciepło a ja siedze w polarze można wsadzić na półkę między inne bajki. Korzystałem z systemu Bero paląc w kotle groszkowym, następnie kocioł został odcięty a w jego miejsce podłączona została pompa, system bezprzewodowy działa dalej utrzymując te same temp. w domu. Przyjeżdżają do mnie ludzie którzy są na tym forum i widzą a może bardziej czują jakie temp.  utrzymuję w domu, bardziej słyszę ale tu gorąco i nie widzą mnie w polarze
dodane 2021-10-25 20:56Dla niedowiarków, zużycie prądu przez pompę od samego początku jak została uruchomiona ponad 3 lata temu. Każdy może sobie przyjąć ceny prądu jakie są u niego i policzyć ile będzie go kosztować ogrzewanie prądem nawet bez paneli bo wysuwanie takich teorii świadczy tylko o niewiedzy dyskutanta. Stara chałpa poniemiecka około 135, temp. w domu od 23,5 do 25 stopni, tak lubimy, nie lubimy siedzieć w polarach w domu

2021-10-26 01:15
  konto usunięte Posty: 10188 Ostrzeżenie: 0
Karoka...

Pompa nie jest zła i wiadome jest np. na Twoim przykładzie.
Problem jest innego typu wydać 30k złotówek na ciepłą pompę? Wolę za 3k zł, zamontować w moim EOP 10kW palnik na pellet. Jest tańszy, czystszy i nie kosztuje tysięcy złotych. Do czasu aż OEP nie przerdzewieje to palę tym co mam. Później jasne będzie dla mnie wywalić kotłownie i zrobię tam saunę a na dworze zimną banię.

Kto nikt nie przeżył niech żałuje, mnie kilkanaście lat temu przekonał jeden człek, przekonałem Was do PV jeśli macie możliwość sauna 80*C a później zimna bania 8*C. Tego się nie da opisać i daleko temu do szoku termicznego opisywanego w mediach. 2 tyg. temu siedziałem w gorącym dzakuzi z rodziną, ale aby do niego wejść trzeba było biec przez 8m na zewnątrz w temp 4*C.
2021-10-26 07:16
  leon Posty: 624 Ostrzeżenie: 0

romnix tego nie napisałem że mało wydajny tylko tak jak z węglem, musi mieć swoją wartość opałową.Pisałeś że jest obok tartak i co z tego??? Będzie ciął wiązbę ze świerka i z tego chcesz mieć dobry i wydajny pellet??

karoka65 Nie przekonasz ich tak jak ja nie mogłem się przekonać do ogrzewania domu przez kominek. Zrobiłem kominek i mam ciepło w salonie a dzięki mokremu płaszczowi,mam ciepło w całym domu z paląc tą samą ilość drewna

dodane 2021-10-26 07:16marcinbb nie zrozumiesz tego co pisał karoka65  Ty wolisz dać 3 tyś zamiast 30 ale kolega ma wyje.... na cenę węgla i co z popiołem,nie brudzi się i żyje sobie bez stresa a Ty taszcz sobie ten wolniel po zasobnika i siedz w bani
2021-10-26 10:14
  romnix Posty: 49 Ostrzeżenie: 0
Karoka ja nie mówię że pompa ciepła to zło naoglądałem się już nawet nie wiem ile filmów na YT jedni chwalą inni psioczą a pewnie prawda leży pośrodku. Ja to wszystko rozumiem że kocioł bee bo brudny itp. ale to nie jest tylko pompa ciepła tu trzeba patrzeć na całość jaki budynek jakie ocieplenie jakie okna, podłogówka, grzejniki. Nie mam ocieplenia w sumie tylko północna strona jest ocieplona 10 cm i dach wełna 15 cm do tego okna choć plastikowe i jeszcze fajnie działają to już swoje lata mają. Dasz mi gwarancję że jak zamontuję u mnie pompę ciepła będę miał rachunki zbliżone do twoich i równie ciepło co teraz ? to przyjeżdżam w przyszłym roku do Ciebie i montujemy. Najwyżej będę używał kocioł jak temperatura spadnie poniżej -20 stopni jakoś to podzielę. No niestety strzelając bo cen dokładnie nie znam ale ocieplenie budynku 30 - 40 tyś, okna 25 tyś wystarczy 10 sztuk ? do tego najlepiej podłogówka, pompa ciepła 100 tyś wystarczy na termomodernizację z prawdziwego zdarzenia ? Kocioł 10 tyś i 3800 zł opał na rok przy 23 stopniach w domu, wiem że to wszystko mnie czeka muszę to zrobić ale rozłożę to w czasie do tego albo nie będzie już można węglem palić albo kocioł sam się rozpadnie i wtedy można się zastanowić nad pompą ciepła. Powiedz mi tak, przychodzą do Ciebie ludzie którzy mają dom z lat 70tych nie ocieplony proponujesz im pompę ciepła ? jak wychodzą z rachunkami ?   
2021-11-16 10:42
  grzegorz-81 Posty: 7 Ostrzeżenie: 0
romnix napisał » 2021-10-23 23:38


Karlika w sklepie pgg można kupić ale trzeba się trochę pomęczyć, wrzucają najczęściej 7:00, 11:30, 13:00 są to orientacyjne godziny bo dziś z ciekawości wszedłem rano o 6:40 na stronę i był dostępny pięć minut później nie było. Nie mają na stronie żadnej blokady jeżeli chodzi o boty także jeżeli macie zaprzyjaźnionego informatyka możecie mieć każdą ilość. Ale najlepiej zarejestrować się zalogować no i odświeżać dodać do koszyka później BLIK i karlik jest. Ja zamówiłem tonę na rezerwę bo nie wiadomo jaka będzie zima w środę zamówione w czwartek zapakowane w piątek u mnie.




Jak udało Ci się kupić? Próbowałem kilka razy, po dodaniu węgla do koszyka jest już za późno, wszystko sprzedane.
2021-11-16 10:54
  Zawiaty Posty: 63 Ostrzeżenie: 0
Nie wystarczy tylko dodać węgiel do koszyka. Trzeba być jeszcze mistrzem klikania. No i oczywiście kurs szybkiego pisania na maszynie również musi być zaliczony.
2021-11-16 13:21
  grzegorz-81 Posty: 7 Ostrzeżenie: 0
Wydaje mi się, że to w sekundę jest wszystko sprzedane
2021-11-20 07:09
  leON22 Posty: 6494 Ostrzeżenie: 3
Czyżby wielki Come Back Greenpala na PGG  Cena aż się wierzyć nie chce 

2021-11-20 19:45
  romnix Posty: 49 Ostrzeżenie: 0
leON22 napisał » 2021-11-20 07:09
Czyżby wielki Come Back Greenpala na PGG  Cena aż się wierzyć nie chce 





Jestem pod wrażeniem, cena szok jak na obecne warunki
Pierwsza stronaPoprzednia strona3 / 11Następna stronaOstatnia strona
Użytkownicy online: ewela2707, Marcin_witk