W nowym sofcie do sterowników PELLO dodaliśmy obsługę BUFORA. Więcej informacji na forum lub w tym pliku
Forum  eCoal.pl v3.5  Brak odbioru ciepła z kotła - przekraczanie 80°C Subskrybuj
Pierwsza stronaPoprzednia strona1 / 2Następna stronaOstatnia strona
2020-01-29 23:37
  Grzegorz73 Posty: 6 Ostrzeżenie: 0
To jest mój pierwszy post,  tym samym witam wszystkich serdecznie.
Zakładam nowy wątek mając nadzieję na dyskusje i rozwiązanie. Problem był trochę poruszany ale bez rozwiązania.
Kociołek OEPM14 mam od listopada 2018. Wcześniej długie lata zasypowy Camino.
Już podczas wybierania układ paleniska wydawał mi się dziwny, ale nie potrafiłem znaleźć nic odpowiedniego. Mam wąskie wejście do piwnicy i małe zapotrzebowanie na moc i tylko toto z okolicy pasowało.
Ma też plusy, wielki popielnik i zamknięty system czyszczenia (zupełnie nie rozumiem kotłów z zasobnikiem na pół roku i szufelką zamiast popielnika).
Instalacja stara zmodyfikowana, 7 kaloryferów z czego 4 z termozaworami, żadnych podłogówek i CWU. W jednym z pokojów zamintowany czujnik temperatury sterujący zaworem 3d.
Kiedy pokój osiągnie temperaturę, pompa ciągle pracuje, równocześnie temperatura zadana za zaw. 3D zostaje obniżona. Więc zawór się zamyka (gwałtownie-sic!), bo w kaloryferach płynie gorąca jeszcze woda. Zapotrzebowanie na moc spada do zera.
To wszystko co do tej pory napisałem ma małe znaczenie. Istotne jest jedno - zapotrzebowanie na moc spada do zera, nie ma znaczenia z jakiego powodu.
I teraz - kocioł, który do tej pory grzał, siłą rozpędu przekracza 80° i zawór się otwiera. Kocioł zalewa zimna woda, temp. spada poniżej zadanej kotła, zawór się zamyka. Zaczyna się grzanie. Kocioł szybko osiąga zadaną (bo zawór zamknięty). Jeżeli pracuje w grupowym i osiągnął ją w końcówce cyklu podawania, to OK - nie dojdzie do 80°. Ale to, w którym miejscu cyklu ją osiągnie,jest zdarzeniem losowym, bo jeśli na początku to jedzie dalej z podaniami i znów przekracza 80-zawór się otwiera-zimna woda go zalewa i tak w kółko.
Czym wyższa jest ustawiona temperatura zadana kotła tym o to łatwiej. Ale proszę pamiętać o tym, że pożądana jest wysoka temperatura kotła i tak też tutaj przeważnie radzicie.
Powyższe zjawisko przy ustawieniu sterownika na eCoal przybiera już absurdalne wymiary. Proszę zaglądnąć do mnie na 29 stycznia 2020. (groszek Niedzwiedź z castoramy, 26MJ - po g.23 włączyłem grupowe)
Z powyższych powodów ciężko palić na eCoalu, używam głównie grupowego.
Wiadomo, że odpowiedni dobór grupy mocy (które to są umowne) oraz ilości podań zwiększa nam możliwości ustawiania stosunku powietrza do dawki paliwa co za tym idzie optymalnego spalenia tej dawki. Ale jednocześnie zwiększenie ilości podań powoduje wydłużenie cyklu podawania i tym samym zwiększenie prawdopodobieństwa tego, że część cyklu przypadnie po zaniku zapotrzebowania na moc i kocioł przekroczy 80°.
I tu jest problem, bo jestem ograniczony tylko do jak najmniejszej ilości podań w każdej grupie mocy. A założeniem projektantów było chyba  aby z nich korzystać.
Proszę się nie skupiać na na radach jak zapewnić odbiór ciepła z kotła. Jest zerowe i już. Problemem jest jak kocioł ma się wysterować mając do dyspozycji tylko własną pojemność cieplną?
Przedstawiłem problem.
No i tutaj pytanie do szanownej ekipy z ES i doświadczonych użytkowników o jakieś sugestie i uwagi.
A może już sam mój wywód będzie jakąś sugestią dla ES.

Uwaga do mojej instalacji - nie mam instalacji CWU, temp. CWU to tylko czujnik pokazujący, dla informacji, temp wody powracającej z kaloryferów. Sorry za objętość ;/
2020-01-30 00:49
  mamut Posty: 352 Ostrzeżenie: 0
Według mnie masz za wysoką temperaturę jak na to co za oknem. Spokojnie 55-60 w zależności od odbiorów jest już wystarczająco wysokie. Patrz żeby powrót nie spadał poniżej 40-45 i według mnie nie będzie obaw z kondensacją.
2020-01-30 06:45
  konto usunięte Posty: 10188 Ostrzeżenie: 0
Zle ustawione parametry zaworu 4d , problemu nie masz żadnego nie umiesz tylko ustawić sterownika pod swoją instalację 
To tak jakbyś nie potrafił jechać autem , zmieniać biegów , itp i wine zwalał na auto nie na kierowce
2020-01-30 07:07
  budgie1 Posty: 720 Ostrzeżenie: 0
A można przecież podejrzeć ustawienia innych użytkowników.
2020-01-30 08:46
  juzo Posty: 102 Ostrzeżenie: 0
Moim zdaniem masz za dużą temp na grzejniki i za dużą obniżoną po dogrzaniu pomieszczenia - dlatego zamyka Ci zawór do 0%. Spróbuj ustawić sobie jakieś 45-47 stopni na grzejnikach, obniżoną o 10 i zobacz czy będzie lepiej. U mnie mam ustawione cały czas na grzejnikach 35stopni i zawór 4D w zasadzie prawie się nie rusza (i pozostaje w obniżonej) a mam stałą temperaturę w domu (wszystkie zawory na grzejnikach otwarte na max bo moim zdaniem albo sterujemy termostatami albo 4D). 
2020-01-30 10:50
  Grzegorz73 Posty: 6 Ostrzeżenie: 0
Dziękuję za wszystkie rady, łącznie z radami na temat zmiany biegów. 
Pragnę tylko grzecznie przypomnieć  że tematem wątku jest przerwanie odbioru ciepła z kotła. 
W tym momencie zawór 4D ma się zamknąć , więc jego ustawienia nie sa istotne. 
Odnośnie temp. na kaloryferach. OK można ustawić niższą,  ale co jeśli ja wole 55
Zobaczę jak się z tym żyje. Ale to nie jest rozwiazanie tematu wątku.
2020-01-30 11:06
  Pink01 Posty: 198 Ostrzeżenie: 0
Nie musicie tak wsiadać na kolegę od razu. Ludzie mają na kotłach proste pokojówki działające na zasadzie zatrzymania pompy po dogrzaniu - i kotły działają bez osiągania temperatury alarmu. Temat był wielokrotnie poruszany bez żadnego odzewu ze strony ES. Chodzi o to żeby sterownik na siłę nie kończył grupy po osiągnięciu zadanej, porzucił te podania które pozostały do wykonania w rozpoczętej grupie i  od razu przeszedł do dopalania. Problem jest szczególnie wyraźny kiedy np. trzeba ostro grzać i ktoś ma ustawione 2 moce z których druga ma sporą liczbę podań - wtedy często jest tak że kocioł się odbije ze spadku i zaczyna rosnąć, jednocześnie następuje np. zadziałanie któregoś termostatu albo STOP grzania CWU - no i wzrost bardzo przyspiesza - w efekcie kocioł dochodząc do zadanej ma jeszcze do wykonania ileś podań z wyższej mocy - i przewala w kosmos. To jest realny problem od dawna sygnalizowany i od dawna ignorowany przez ES.   
2020-01-30 11:48
  konto usunięte Posty: 10188 Ostrzeżenie: 0
Panie Grzegorzu znowu dam przykład może tym razem nie na przykładzie auta a na przykładzie pociągu, widział Pan kiedy pociąg co by się zatrzymał nagle?
Jeśli mamy kociol na paliwo stałe jakim jest węgiel, grzejesz Pan kocioł do temperatury 70 stopni, jest jakiś odbiór X, nagle Pan zerujesz odbiór i wymagasz aby kocioł stanął nagle, tak na zdrowy rozsądek proszę pomyśleć, wtedy może i odpowiedzi będą dostosowane do zadawanych pytań 
2020-01-30 12:37
  juzo Posty: 102 Ostrzeżenie: 0
Mi się wydaje, że powinno się dążyć z pomocą zaworu 4D do uzyskania stałej temperatury w domu tak jak nam to odpowiada czyli grzejniki stale ciepłe na odpowiednim poziomie a nie raz gorące raz zimne i wahania na grzejniku i kotle... No chyba, że lubi się Pan przytulać go gorącego grzejnika to raczej nie pomożemy.

I dodam oczywiście, że jeśli te 46 stopni będzie wartością zbyt małą do osiągnięcia wymaganej temperatury w domu (bo w sumie nic nie wiem o metrażu i ociepleniu) to proszę powoli dokładać po 1 stopniu (ale obniżonej nie ruszać żeby nie przekraczać tych 10 stopni).

I ten maksymalny kąt otwarcia zaworu można dać na 50-60%.

2020-01-30 21:28
  toriman Posty: 121 Ostrzeżenie: 0

Dzień dobry,

Moim zdaniem jedynym sensownym rozwiązaniem jest to co zaproponował juzo - należy zapewnić względnie stały odbiór ciepła z kotła. Bez szarpania systemem bo takie działania trudno ustabilizować. Ameno25 także sugeruje takie rozwiązanie. W sumie lepiej jechać pośpiesznym niż osobowym... Czy dałoby się zrealizować to na zaworze 3D (pewnie tak ale trzeba by zmienić źródło wskazań temperatury dla sterownika z czujnika w pokoju na czujnik za zaworem 3D) ale to już pytanie do ekspertów.
2020-01-30 21:36
  DamianOwczarek-zablokowany Posty: 0 Ostrzeżenie: 0
Ameno25 napisał » 2020-01-30 11:48
Panie Grzegorzu znowu dam przykład może tym razem nie na przykładzie auta a na przykładzie pociągu, widział Pan kiedy pociąg co by się zatrzymał nagle?
Jeśli mamy kociol na paliwo stałe jakim jest węgiel, grzejesz Pan kocioł do temperatury 70 stopni, jest jakiś odbiór X, nagle Pan zerujesz odbiór i wymagasz aby kocioł stanął nagle, tak na zdrowy rozsądek proszę pomyśleć, wtedy może i odpowiedzi będą dostosowane do zadawanych pytań 

Tzw bezwladnosc kotla
2020-01-30 22:00
  toriman Posty: 121 Ostrzeżenie: 0

P.S. Jeszcze jedno - jeśli termozawory na grzejnikach no to na wszystkich. Wtedy stała temperatura (może być podwyższona) za zaworem 3D i kłopot z bezwładnością znika. Osobiście uważam, że kocioł powinien jak najrzadziej się odstawiać, jednak w takich warunkach jak obecnie za oknem - nie ma u mnie szans na tak duży odbiór ciepła.


Próbowałem używać regulatora pokojowego w sterowaniu 4D - uznałem, że to lipa i wróciłem do spokojnego oraz w miarę stałego palenia na bezpiecznych dla powrotu i komina temperaturach.

"małe zapotrzebowanie na moc" a tak duże spalanie? Ja grzeję 200m² + CWU a średnia jest sporo niższa.
2020-01-30 22:09
  Grzegorz73 Posty: 6 Ostrzeżenie: 0

Ja bym bardzo chciał aby ten pociąg zatrzymywał się łagodnie, ale on ma tylko hamulec bezpieczeństwa.

Inaczej:
Każdy układ odbierający ciepło z kotła (np: kaloryfery, podłogówka, wymiennik ciepła, turbina, zasobnik ciepła, układ CWU, ) z obojetnie jakich względów - prosiłem na samym początku żeby to zostawić w spokoju- ma prawo powiedzieć STOP: nie mogę , nie chcę więcej ciepła.

Kocioł musi się do tego żądania dostosować.

W tym przypadku kocioł : 1. albo wyłącza pompy, albo 2. gwałtownie zamyka zawór, albo 3. z dużym opóźnieniem przestaje podawać paliwo.
W zależności od ustawień, któreś lub więcej tych działań zostaje podjęte. Wyłączenie pompy z oczywistych powodów jest zerojedynkowe i tu nie ma dyskusji. Problemem jest, o czym już kolega Pink01 wspominał, uparte dążenie do dokończenia grupy podawania paliwa a według mnie także gwałtowne zamykanie zaworu.
Fajnie było by jakby sterownik zrezygnował z tego upartego dążenia do dokańczania grupy.

Równie fajnym rozwiązaniem mogło by być dodanie opcji ustawień zaworu 4D (czas reakcji i wzmocnienie) dla zamykania się zaworu.
W sferze marzeń: opcja analizy gradientu temperatury i dostosowywaniem do tego mocy.
Szkoda że ES tego nie czyta :(
2020-01-30 22:21
  toriman Posty: 121 Ostrzeżenie: 0

"Fajnie było by jakby sterownik zrezygnował z tego upartego dążenia do dokańczania grupy."


I tak musi dopalić to co jest na palniku. Może kiedyś ES to zaimplementuje.

"Kocioł musi się do tego żądania dostosować"

Zrobi tyle ile da radę. W Pańskim przypadku - nie daje rady, więc może lepiej trochę przestawić wymagania pod kocioł?
2020-01-30 22:53
  Sa1666 Posty: 95 Ostrzeżenie: 0
A jak juz chlopaki z es cos zmienia to juz widze wasze szlochy na temat niedopalonego paliwa w popielniku
Poczytajcie o bezwladnosci paliw stałych i o ustabilizowaniu instalacji i przestancie blaznic. Ew wlaczcie retorta reczny. Myśleć panowie ir myśleć. Podobno to nie boli albo mozna jak wy siedziec na dupach i rozpaczac i liczyc ze ktos zrobi cos za was pozdrawiam was z calego serca i niech Bóg was blogoslawi. 
2020-01-31 01:01
  Skalaeko Posty: 8 Ostrzeżenie: 0
Dla mnie podobnie jak dla założyciela tematu jest to pierwszy post na tym forum. Witam i pozdrawiam więc wszystkich jego użytkowników 🙂. Jestem również podobnie jak on użytkownikiem OEPM 14kW, od mniej więcej połowy ubiegłego roku. Czyli co by nie napisać, nie powiedzieć, to doświadczenie niewielkie i ciągle na etapie nauki, poszukiwań... Wiele nerwów i czasu kosztowała ta nauka, ale myślę, że udało się z kociołkiem porozumieć i zima (trudno to nazwać zimą) mija w spokoju i bez stresu. Były i chwile zwątpienia, nawet złość na niebieskiego stwora, ale okazało się, że to nie jego wina, a moja niewiedza i brak doświadczenia. Nie wdając się w szczegóły mogę napisać, że zadowolonym użytkownikiem tegoż kotła zostałem, odpukać, godzin liczbę niezmierzoną na czytaniu forum spędziwszy wiedzę poszerzyłem i uzupełniłem. I trochę... się dziwię Panie Grzegorzu, że jak widać po danych, wykresach i pańskiej opinii, śmiałe tezy i propozycje pod adresem zespołu ES ( pozdrawiam) stawia Pan niczym wieloletni, doświadczony użytkownik. Trzeba chyba bardziej nad tematem się pochylić, dojść do ładu z kotłem i instalacją. Oczywiście pewne propozycje co do oprogramowania sterownika by się znalazły, ale powiedzieć, że nie daje rady to duża przesada i nieprawda. Daje radę i to całkiem dobrze. Pozdrawiam.
2020-01-31 06:09
  naczelnik Posty: 19 Ostrzeżenie: 0
Zima jest jaka jest, ciężko zapewnić stabilny odbiór ciepła. Ja po wielu próbach przeszyłem na spalanie ręczne z włączonym regulatorem spalin. Ustawiłem moc dmuchawy na 33% a min. na 25%, tem. spalin na 90 stopni. Piec pracuje  w tych zakresach, sam reguluje moc dmuchawy od 25 do 33%. Należy tylko dopasować ilość podań oraz czas (piec dosyć dobrze pracuje w tym trybie).
2020-01-31 06:48
  konto usunięte Posty: 10188 Ostrzeżenie: 0
"Ja bym bardzo chciał aby ten pociąg zatrzymywał się łagodnie, ale on ma tylko hamulec bezpieczeństwa. "



Panie kochany zaprzeczasz PAN sam sobie , to Pan hamujesz kotłem nagle i gwałtownie , a trzeba powoli i łagodnie .
Czy jadąc autem wciska Pan hamulec do oporu ?  a nawet jesli juz tak trzeba konczy się to ABSem , a co gorsza głowy  lecą na deskę 

Sterownik nawet jeśli nie kończyłby grupy to i tak temp poszła by w górę , a Pańskim przypadku ewidentnie widać nie umiejętność w ustawieniu sterownika , oraz rozumowaniu ,  sterownik nie ma takiej opcji jak np zgaszenie płomienia na palniku , nawet jak dmuchawa stanie , jakaś część powietrza dostanie sie do kotła izanim płomien zgaśnie troche to trwa , a teraz jesli Pan "złapie palnik "  w momencie pełnego rozpalenia , i zamknie zawór 4d to co PAn oczekujesz ????
2020-01-31 07:25
  juzo Posty: 102 Ostrzeżenie: 0
Proponuję zmienić obniżoną na 7 - dążymy do tego żeby ten zawór jak najmniej się kręcił a temperatura w domu nie skakała. Od wczoraj nie przeszedł w awaryjne otwieranie na 100% więc jest już lepiej Jak już dojdziemy do akceptowalnego ustawienia zaworu dla danej temperatury za oknem to można będzie uruchomić pogodówkę z odpowiednimi wartościami.

Co do natychmiastowego zatrzymania kotła - można zainwestować w jakiś bufor ciepła jeśli miejsce w kotłowni pozwala i wtedy będzie można nawet całkowicie odciąć grzejniki po dogrzaniu ale ja w tym sensu nie widzę. 
2020-01-31 16:25
  Pink01 Posty: 198 Ostrzeżenie: 0
Sa1666 napisał » 2020-01-30 22:53
A jak juz chlopaki z es cos zmienia to juz widze wasze szlochy na temat niedopalonego paliwa w popielniku
.....
A skąd to paliwo się w popielniku weźmie skoro sterownik porzuci pozostałe do końca grupy podania i zamiast tego wykona dopalanie jak po zakończonej grupie? Tym bardziej że ponoć algorytm ustala czas dopalania w oparciu o odczyt temperatury spalin...

dodane 2020-01-31 16:25
Ameno25 napisał » 2020-01-31 06:48
....
Sterownik nawet jeśli nie kończyłby grupy to i tak temp poszła by w górę....
  Oczywiście. Ale jeżeli poszłaby o jakąś tam wartość
, to w przypadku dokończenia grupy i wykonania załóżmy brakujących 2 podań w oczywisty sposób pójdzie w górę znacznie wyżej. 
Pierwsza stronaPoprzednia strona1 / 2Następna stronaOstatnia strona
Użytkownicy online: danfran, kaz_ko, mazi, Zarlacz