Od dnia 16.10.2024 zostały wyłączone stacjonarne numery telefonów. Zapraszamy do kontaktu pod numerem: 574 443 555.

Profil użytkownika

Grzegorz73

 

 

Rejestracja: 2018-11-24 11:54

Logowanie: 2024-10-31 22:39

Urządzenia: 1

Tematy: 2

Posty: 6

posty użytkownika 
2020-11-11 16:54 Temat: eCoal.pl v3.5 » Firmware, software, wersja sterownika.
  Grzegorz73 Posty: 6
Mam wrażenie jakby firma ES trochę olewała swój produkt.
2020-10-27 21:23 Temat: eCoal.pl v3.5 » Firmware, software, wersja sterownika.
  Grzegorz73 Posty: 6
Witam. Obecna wersja sterownika dla eCoal3.5 to 1.1.30.11
Jednak niektórzy mają wersję 1.1.31.16. Co to za wersja, jakaś beta?
Dzięki za odpowiedź.
2020-01-31 23:16 Temat: eCoal.pl v3.5 » Brak odbioru ciepła z kotła - przekraczanie 80°C
  Grzegorz73 Posty: 6

Kupując to, nie czytałem wcześniej tego forum i właśnie tak jak ktoś wspomniał kupując myślałem, że kupuję coś co będzie się samo wysterowywało, bo tak było w opisie. A ustawianie stałych temperatur za zaworem i w instalacji jest usztywnianiem układu , rezygnacją z obiecywanych funkcji i ograniczaniem się. To w takim razie po co ta cała elektronika, jeśli musimy ustawić jedną temperaturę w zależności od pogody, paliwa i innych. Jasne, fanie jak jest podłogówka i CWU, które załatwiają sprawę.
Jednak, mimo wszystko, projektanci kotła przewidzieli cośtakiego jak stan podtrzymania? tak czy nie? więc zakładali również momentbraku odbioru ciepła. To czemu są takie problemy z przejściem w ten stan.
Fajnie, że coraz więcej osób przekonuje się do tego o co mi chodziło. Nie liczę kolegi Pink01, który od początku podjął temat. Ale po to zacząłem. Wiedziałem że lekko nie będzie.
Niestety, czytając to co zostało tu napisane jakoś nie widzę światełka w tunelu :(

Ja także bez zmian w oprogramowaniu nie widzę rozwiązania problemu. A moim zdaniem jest kilka raczej prostych zmian które by co nieco poprawiły sytuację.
PS. w DTRce kotła jako paliwa są wpisane także miał i pellet, jakoś nie widzę palenia pelletem przy zadanej 55, powrotu 45 i spalinach 90.
Cały czas prosiłem i dalej proszę o zostawienie instalacji w spokoju.Ja se jakoś dam radę z moją instalacją. Wiem, że tutaj wszyscy potrafią czytać wykresy, wiedzą co to %, i kg/min, Jule, ciepło, i współczynnik wzmocnienia i lubią się w to godzinami wgapiać, ale nie wymagajcie tego od wszystkich użytkowników kotłów, Nie wyobrażam sobie że każdy potrafi to poustawiać tak jak Wy i nie wierzę, że im to instalator zrobi.
2020-01-30 22:09 Temat: eCoal.pl v3.5 » Brak odbioru ciepła z kotła - przekraczanie 80°C
  Grzegorz73 Posty: 6

Ja bym bardzo chciał aby ten pociąg zatrzymywał się łagodnie, ale on ma tylko hamulec bezpieczeństwa.

Inaczej:
Każdy układ odbierający ciepło z kotła (np: kaloryfery, podłogówka, wymiennik ciepła, turbina, zasobnik ciepła, układ CWU, ) z obojetnie jakich względów - prosiłem na samym początku żeby to zostawić w spokoju- ma prawo powiedzieć STOP: nie mogę , nie chcę więcej ciepła.

Kocioł musi się do tego żądania dostosować.

W tym przypadku kocioł : 1. albo wyłącza pompy, albo 2. gwałtownie zamyka zawór, albo 3. z dużym opóźnieniem przestaje podawać paliwo.
W zależności od ustawień, któreś lub więcej tych działań zostaje podjęte. Wyłączenie pompy z oczywistych powodów jest zerojedynkowe i tu nie ma dyskusji. Problemem jest, o czym już kolega Pink01 wspominał, uparte dążenie do dokończenia grupy podawania paliwa a według mnie także gwałtowne zamykanie zaworu.
Fajnie było by jakby sterownik zrezygnował z tego upartego dążenia do dokańczania grupy.

Równie fajnym rozwiązaniem mogło by być dodanie opcji ustawień zaworu 4D (czas reakcji i wzmocnienie) dla zamykania się zaworu.
W sferze marzeń: opcja analizy gradientu temperatury i dostosowywaniem do tego mocy.
Szkoda że ES tego nie czyta :(
2020-01-30 10:50 Temat: eCoal.pl v3.5 » Brak odbioru ciepła z kotła - przekraczanie 80°C
  Grzegorz73 Posty: 6
Dziękuję za wszystkie rady, łącznie z radami na temat zmiany biegów. 
Pragnę tylko grzecznie przypomnieć  że tematem wątku jest przerwanie odbioru ciepła z kotła. 
W tym momencie zawór 4D ma się zamknąć , więc jego ustawienia nie sa istotne. 
Odnośnie temp. na kaloryferach. OK można ustawić niższą,  ale co jeśli ja wole 55
Zobaczę jak się z tym żyje. Ale to nie jest rozwiazanie tematu wątku.
2020-01-29 23:37 Temat: eCoal.pl v3.5 » Brak odbioru ciepła z kotła - przekraczanie 80°C
  Grzegorz73 Posty: 6
To jest mój pierwszy post,  tym samym witam wszystkich serdecznie.
Zakładam nowy wątek mając nadzieję na dyskusje i rozwiązanie. Problem był trochę poruszany ale bez rozwiązania.
Kociołek OEPM14 mam od listopada 2018. Wcześniej długie lata zasypowy Camino.
Już podczas wybierania układ paleniska wydawał mi się dziwny, ale nie potrafiłem znaleźć nic odpowiedniego. Mam wąskie wejście do piwnicy i małe zapotrzebowanie na moc i tylko toto z okolicy pasowało.
Ma też plusy, wielki popielnik i zamknięty system czyszczenia (zupełnie nie rozumiem kotłów z zasobnikiem na pół roku i szufelką zamiast popielnika).
Instalacja stara zmodyfikowana, 7 kaloryferów z czego 4 z termozaworami, żadnych podłogówek i CWU. W jednym z pokojów zamintowany czujnik temperatury sterujący zaworem 3d.
Kiedy pokój osiągnie temperaturę, pompa ciągle pracuje, równocześnie temperatura zadana za zaw. 3D zostaje obniżona. Więc zawór się zamyka (gwałtownie-sic!), bo w kaloryferach płynie gorąca jeszcze woda. Zapotrzebowanie na moc spada do zera.
To wszystko co do tej pory napisałem ma małe znaczenie. Istotne jest jedno - zapotrzebowanie na moc spada do zera, nie ma znaczenia z jakiego powodu.
I teraz - kocioł, który do tej pory grzał, siłą rozpędu przekracza 80° i zawór się otwiera. Kocioł zalewa zimna woda, temp. spada poniżej zadanej kotła, zawór się zamyka. Zaczyna się grzanie. Kocioł szybko osiąga zadaną (bo zawór zamknięty). Jeżeli pracuje w grupowym i osiągnął ją w końcówce cyklu podawania, to OK - nie dojdzie do 80°. Ale to, w którym miejscu cyklu ją osiągnie,jest zdarzeniem losowym, bo jeśli na początku to jedzie dalej z podaniami i znów przekracza 80-zawór się otwiera-zimna woda go zalewa i tak w kółko.
Czym wyższa jest ustawiona temperatura zadana kotła tym o to łatwiej. Ale proszę pamiętać o tym, że pożądana jest wysoka temperatura kotła i tak też tutaj przeważnie radzicie.
Powyższe zjawisko przy ustawieniu sterownika na eCoal przybiera już absurdalne wymiary. Proszę zaglądnąć do mnie na 29 stycznia 2020. (groszek Niedzwiedź z castoramy, 26MJ - po g.23 włączyłem grupowe)
Z powyższych powodów ciężko palić na eCoalu, używam głównie grupowego.
Wiadomo, że odpowiedni dobór grupy mocy (które to są umowne) oraz ilości podań zwiększa nam możliwości ustawiania stosunku powietrza do dawki paliwa co za tym idzie optymalnego spalenia tej dawki. Ale jednocześnie zwiększenie ilości podań powoduje wydłużenie cyklu podawania i tym samym zwiększenie prawdopodobieństwa tego, że część cyklu przypadnie po zaniku zapotrzebowania na moc i kocioł przekroczy 80°.
I tu jest problem, bo jestem ograniczony tylko do jak najmniejszej ilości podań w każdej grupie mocy. A założeniem projektantów było chyba  aby z nich korzystać.
Proszę się nie skupiać na na radach jak zapewnić odbiór ciepła z kotła. Jest zerowe i już. Problemem jest jak kocioł ma się wysterować mając do dyspozycji tylko własną pojemność cieplną?
Przedstawiłem problem.
No i tutaj pytanie do szanownej ekipy z ES i doświadczonych użytkowników o jakieś sugestie i uwagi.
A może już sam mój wywód będzie jakąś sugestią dla ES.

Uwaga do mojej instalacji - nie mam instalacji CWU, temp. CWU to tylko czujnik pokazujący, dla informacji, temp wody powracającej z kaloryferów. Sorry za objętość ;/