W nowym sofcie do sterowników PELLO dodaliśmy obsługę BUFORA. Więcej informacji na forum lub w tym pliku

Profil użytkownika

and111

 

 

Rejestracja: 2011-11-23 19:47

Logowanie: 2024-02-22 18:37

Urządzenia: 1

Tematy: 0

Posty: 29

posty użytkownika 
2018-12-27 19:52 Temat: eCoal.pl » Osuszanie piwnicy po zalaniu
  and111 Posty: 29
Jak masz możliwość to włącz jakiś wentylator. Wymuszona cyrkulacja powietrza wzmaga szybkość osuszania. Z grzaniem nie ma co przesadzać. Jak będzie za ciepło i wilgotno, to można przy okazji wyhodować pleśń/ grzyby.
2018-10-19 17:45 Temat: eSterownik.pl » Inteligentny Dom - ciekawe rozwiązania
  and111 Posty: 29
Zgrabny i estetyczny włącznik do gniazdka

Oferta z PL
2018-10-17 23:21 Temat: eSterownik.pl » Inteligentny Dom - ciekawe rozwiązania
  and111 Posty: 29

leON22 napisał » 2018-10-17 22:53
martwi mnie zakres pracy tego Sonoff-a w/g specyfikacji 0-40*C  Towar wysłano myślę,  że jutro dotrze

U mnie nie otwiera się link z wcześniejszego wpisu do postu o działaniu sonoff na mrozie. W razie czego wklejam do skopiowania:
https://forum.supla.org/viewtopic.php?f=6&t=3131&hilit=mrozie
2018-10-17 23:14 Temat: eSterownik.pl » Inteligentny Dom - ciekawe rozwiązania
  and111 Posty: 29

1.
pab11o napisał » 2018-10-17 21:40
Nigdzie nie użyłem słowa Basic przeczytaj mój pierwszy post gdzie podaje już zmodyfikowanego pod bramy sonoff. .

Czytałem dokładnie cały wątek. Wiem co kupiłeś. Pisałeś jednak później:
pab11o napisał » 2018-10-15 20:10
Daj link do tego majfrienda bo nie wiem jak to znaleźć. A druga rzecz kupiłem na allegro sonoff gotowy do bramy wszystko pięknie i mega szybko działa tylko powiedz mi jest jakaś opcja by była historia o której i kiedy brama została uruchomiona? Nadmieniam że historia temperatur jako tako jest.
dodane 2018-10-15 19:51coś takiego znalazłem

Twój link do sonoff basic pod wpisem o sterowaniu bramą może być różnie zrozumiany.


2. Info o montażu modułu w skrzynce przy bramie podałem na podstawie informacji od użytkowników. Są różne powody dla których decydują się na takie rozwiązanie: nie mają możliwości estetycznego zamaskowania modułu w budynku, tak im po prostu wygodnie, a czasami nie mają wolnych dodatkowych przewodów pomiędzy modułem a bramą (ani możliwości ich przeciągnięcia). Przewody koniecznie do podłączenia czujnika otwarcia. Z tego powodu nawet w sytuacji niedostatecznej siły sygnału wifi stosują rozwiązania zwiększające zasięg wifi i montują moduł przy bramie.


3. Masz rację! Mój wpis jest zbyt obszerny. Zgadzam się również, że dość o sonoff. Pozostałe poruszone przez Ciebie tematy są również interesujące.

dodane 2018-10-17 23:14
leON22 napisał » 2018-10-17 22:53
martwi mnie zakres pracy tego Sonoff-a w/g specyfikacji 0-40*C  Towar wysłano myślę,  że jutro dotrze

Zerknij na ten wątek. Nie powinno być problemów.

Sonoff a działanie na mrozie
2018-10-17 20:41 Temat: eSterownik.pl » Inteligentny Dom - ciekawe rozwiązania
  and111 Posty: 29

pab11o napisał » 2018-10-16 22:59
Większość osób co kupuje produkt chce aby był gotowy bo 80% społeczeństwa nie potrafi zrobić modyfikacji i dla niego zakup sonoff 4ch może być wyrzuceniem pieniędzy w błoto. 
Źle mnie zrozumiałeś. Nie proponowałem nikomu, żeby do sterowania bramą zastosował SONOFF 4CH PRO.
Ostrzegłem jedynie, że kupno "fabrycznego" SONOOFF BASIC dla osoby poszukującej gotowego urządzenia do sterowania bramą jest złym rozwiązaniem, gdyż na wyjściu "fabrycznego" modułu pojawia się napięcie. Podłączenie go bez przeróbek pod bramę doprowadzi co najmniej do uszkodzenia elektroniki bramy i/lub modułu. W gorszym przypadku może dojść do porażenia kogoś prądem.
Wskazałem moduł najpowszechniej stosowany do sterowania bramą ze względu na jego niewielkie rozmiary, wyjście bezpotencjałowe i gotowe piny do których można podłączyć krańcówkę/kontaktron. Moduł może być zasilany napięciem 24V, czyli takim, jakie jest w większości centralek sterujących bramami. Dzięki temu moduł można "upakować" w skrzynce z centralką bramy. Oczywiście bardzo istotna jest także stosunkowo niska cena modułu. Do modułu należy wgrać oczywiście odpowiednie oprogramowanie. Jeśli ktoś ma możliwość zainwestowania większej kwoty, to może zdecydować się na dedykowane moduły do sterowania bramami - już z wgranym oprogramowaniem SUPLA: moduł bramowy ZAMEL SBW-01 lub moduł bramowy NICE SBP-01
Ja świadomie zdecydowałem się na moduł SONOFF 4CH PRO, gdyż spełniał moje podstawowe wymagania: miał 4 wyjścia bezpotencjałowe, z których 3 były mi potrzebne do sterowania bramami, miał mocowanie na szynę DIN (chciałem zainstalować moduł w rozdzielni elektrycznej do której mam doprowadzone przewody sterowania bramami), mógł być zasilany z napięcie 230V, no i najważniejsze – kosztował niespełna 140 zł z przesyłką (zakup w Polsce). Kupując moduł nie miałem jeszcze pewności, czy uda mi się uruchomić na nim SUPLA, gdyż dostępne wówczas softy były skompilowane pod moduł SONOFF 4CH (bez PRO) – w tym module wyjścia są „napięciowe” – czyli w chwili załączenia danego kanału na jego wyjściu pojawia się napięcie. Na szczęście po zainstalowaniu SUPLA moduł działał zgodnie z moimi ówczesnymi oczekiwaniami: umożliwiał mi sterowanie bramami. W niedługim czasie jeden z forumowiczów skompilował oprogramowanie z możliwością podpięcia czujników otwarcia (kontaktronów), czujnika temperatury (DS18B20), oraz czujnika temperatury i wilgotności (DHT22). Byłem świadom, że w moim przypadku konieczna będzie niewielka przeróbka – dolutowanie wyjść na czujniki otwarcia.
Reasumując: zanim zdecydujecie się na zakup jakiegoś modułu musicie być świadomi gdzie i do czego chcecie go zastosować: jakie ma być napięcie zasilające, ilość kanałów/wyjść; czy wyjścia mają być napięciowe/beznapięciowe; wymiary i sposób montażu (dopuszkowy, we własnej obudowie, bez obudowy, montaż na szynę DIN itp.), czy ma gotowe wyjścia na osprzęt dodatkowy typu kontaktrony, czujniki temperatury, wilgotności itp. Oczywiście ważne jest, czy ktoś potrafi wykonać podstawowe czynności z lutownicą i może podejmować się przeróbek/modyfikacji do własnych potrzeb, czy też oczekuje rozwiązania kompletnego (gotowego modułu po ewentualnych modyfikacjach z wgranym oprogramowaniem – jak np. wspomniany SONOOF BASIC oferowany po przeróbkach na alle...o). Jeśli ktoś oczekuje kompletnych rozwiązań, to może także wybrać wspomniane już moduły z certyfikatami produkowane przez ZAMEL czy NICE (wszystko zależy od umiejętności i od zasobności).
Jeśli ktoś ma wątpliwości co zakupić pod własne potrzeby, to polecam poszukać na wspomnianym forum SUPLA ,a jeśli nie znajdziecie gotowej odpowiedzi, to zadać pytanie na forum.

Przepraszam za trochę przydługi wpis. Mam nadzieję, że dzięki niemu będziecie dokonywać świadomych wyborów - czyli nie "wyrzucicie pieniędzy w błoto". Jeszcze raz zaznaczam, że jestem jedynie użytkownikiem rozwiązań, które powstały w ramach projektu SUPLA. Nie miałem do czynienia z innymi (poza testowaniem przez krótki okres „fabrycznej” aplikacji EWeLink).
Z pewnością i na tym forum są użytkownicy innych rozwiązań i może zechcą się wypowiedzieć co do ich funkcjonalności i potencjalnych kosztów.

2018-10-16 21:25 Temat: eSterownik.pl » Inteligentny Dom - ciekawe rozwiązania
  and111 Posty: 29
pab11o napisał » 2018-10-15 22:19
No ale jak patrzę to ten 4ch nie ma mozliwości podłączenia czujników zbliżeniowych co za tym idzie nie masz takiej informacji zwrotnej czy fizycznie brama się domknęła no chyba że się mylę bo go jakoś tam przekonfigurowałeś fizycznie 

Moduł mam trochę zmodyfikowany: zrezygnowałem z możliwości sterowania przekaźnikami/wyjściami modułu za pomocą przycisków na module. Pod piny tych przycisków mam podlutowane wyjścia na kontaktrony. Niestety z braku czasu kontaktrony nie są jeszcze zamontowane przy bramach...
Muszę jeszcze uprzedzić w jednej kwestii. Cześć modułów SONOFF po wgraniu SUPLA miewa problem: w przypadku braku sygnału WI-FI z sieci do której zalogowany jest SONOFF  moduł poszukując sieci co jakiś czas się restartuje się. W chwili restartu potrafi na ułamek sekundy załączyć przekaźnik/przekaźniki. Jeśli moduł steruje oświetleniem, to co najwyżej mignie przez chwilę światło, w przypadku sterowania bramą niestety wystarczy do otwarcia/zamknięcia bramy. U mnie tak się zdarzyło. Problem eliminuje dolutowanie kondensatora: 1 kondensator na każdy z przekaźników modułu. W moim przypadku pomogło. Być może w najnowszym sofcie by @Espablo ten problem został rozwiązany programowo. Ja nie miałem jeszcze okazji tego przetestować. 
2018-10-15 20:46 Temat: eSterownik.pl » Inteligentny Dom - ciekawe rozwiązania
  and111 Posty: 29

Użytkownicy do sterowania bramą najczęściej wykorzystują taki moduł. U nas dostępny np tu Jeden z wątków na forum

Ja steruję 3 bramami więc zainstalowałem taki moduł

Wszystko zależy od tego iloma urządzeniami chcesz sterować, ile masz miejsca na moduł, gdzie go chcesz zainstalować (w skrzynce przy bramie czy w domu) i jakie masz napięcie w miejscu instalacji modułu.
Co do historii uruchamiania, to nie mam pewności czy obecnie takie informacje można odczytać. Część zdarzeń mam rejestrowanych na https://supla.fracz.com/logs - dotyczy tylko scen skonfigurowanych wg tej metody.
2018-10-15 19:38 Temat: eSterownik.pl » Inteligentny Dom - ciekawe rozwiązania
  and111 Posty: 29
Trochę uporządkuję temat.
Moduły to jedna kwestia. Oprogramowanie (soft) to druga. Zaczęliście dyskusję od modułów SONOFF. Fabrycznie ITEAD instaluje w nich oprogramowanie współpracujące z aplikacją EWeLink. Do modułów SONOFF można wgrać softy działające w różnych środowiskach. Ja od kilku miesięcy korzystam z softów tworzonych w ramach polskiego projektu SUPLA który też już wymieniliście w wątku. Przez te kilka miesięcy widzę jak projekt się rozwija. Pojawiają się nowe pomysły i wdrażane są nowe funkcjonalności. SUPLA poza SONOFFami działa na modułach ZAMEL http://www.zamel.pl/produkty/supla-sterowanie-wifim , NICE https://www.nice.pl/aktualnosc/sterownik-elektroniczny-nice-wi-fi-juz-dostepny , ostatnio pojawiły się również wątki o sterowaniu modułami SHELLY https://forum.supla.org/viewtopic.php?f=6&t=3762&hilit=Shelly , są również projekty (moduły) autorskie użytkowników np moduł dopuszkowy autorstwa użytkownika Espablo https://forum.supla.org/viewtopic.php?f=33&t=2188 . Również Espablo stworzył soft uniwersalny dla całej gamy modułów https://forum.supla.org/viewtopic.php?f=11&t=3843 .
Ja się przekonałem do SUPLI i Was również zachęcam do poczytania forum projektu https://forum.supla.org . Polecam aby obejrzeć też prezentację projektu autorstwa jednego z współtwórców https://youtu.be/5WobKP58YIk .
Ja nie jestem w żaden sposób związany z projektem. Jestem jedynie zadowolonym użytkownikiem.
Na koniec uwaga odnośnie wykorzystania SONOFF BASIC do sterowania bramą. Do takiego zastosowania moduł wymaga przeróbek elektroniki, gdyż fabrycznie po załączeniu przekaźnika modułu na jego wyjściu pojawia się napięcie, a do sterowania bramami potrzebny jest styk bezpotencjałowy. Jeśli zatem zamierzacie kupić moduł bezpośrednio u "majfrienda" i nie chcecie go przerabiać to wybierzecie moduł ze stykiem (stykami) bezpotencjałowym.


2018-07-18 22:08 Temat: eCoal.pl » Instalacja fotowoltaiczna w zastępstwie kotła
  and111 Posty: 29

Radek_Skoc i bodziasty - dziękuję Wam za odpowiedź. Utwierdzacie mnie w przekonaniu, że jednak warto montować instalację.

W zasadzie jestem już zdecydowany na podpisanie umowy. Liczyłem tylko, że uda się zwiększyć moc instalacji. Niestety dziś na stronie UG pojawiła się taka informacja:

Co należy zrobić, aby zwiększyć moc swojej instalacji?

Odpowiedź:


Umowy organizacyjno-finansowe podpisujemy z mieszkańcami wg. pierwotnych doborów wynikających z audytu. W przypadku chęci zwiększenia mocy przez mieszkańca konieczne będzie wykonanie inspekcji technicznej (audytu) w celu zweryfikowania oraz dobrania mocy instalacji (chęć zwiększenia mocy przez mieszkańca nie zawsze idzie w parze z faktycznym zapotrzebowaniem na energię przez gospodarstwo domowe oraz dostępną powierzchnię przeznaczoną pod instalację). W przypadku takich mieszkańców – po przesłanych zestawieniach ze wszystkich Gmin będziemy mogli (po przeliczeniu sumarycznej mocy całego Projektu) zwiększać moce instalacji – w pierwszej kolejności wolne moce będą rozdysponowane dla mieszkańców danej Gminy. Podsumowując, mieszkaniec chcący zwiększyć moc zostanie przeniesiony na listę rezerwową.


Nie chcę "wylecieć" z kolejki, więc zdecyduję się na to co zaproponowali.
2018-07-16 21:37 Temat: eCoal.pl » Instalacja fotowoltaiczna w zastępstwie kotła
  and111 Posty: 29
Witajcie
Śledząc między innymi Wasze wpisy w tym wątku zainteresowałemsię fotowoltaiką. Już 2 lata temu zadeklarowałem w gminie chęć montażu instalacji fotowoltaicznej. Długo nic się nie działo, ale w końcu udało się pozyskać środki: http://www.dziennikpolski24.pl/region/region-podkrakowski/a/kocmyrzowluborzyca-beda-tysiace-kolektorow-ogniw-fotowoltaicznych-i-pomp-ciepla-sa-pieniadze-na-odnawialne-zrodla-energii,13328586/
Dziś byłem na spotkaniu w swojej gminie, która uczestniczy w  projekcie OZE realizowanym wspólnie przez kilkadziesiąt małopolskich gmin.
Na razie przedstawiono nam tylko ogólne info. Proszę Was o zdanie, czy przy proponowanych warunkach warto „bawić się” w montaż fotowoltaiki.
Moje średnie roczne zużycie prądu to 4 tysiące kWh. Budynek z dachem dwuspadowym, nachylenie 40 stopni. Połać dachu w kierunku południowo zachodnim. Instalacja 3F.
Na podstawie audytu (nie mam na razie wglądu w jego treść) zaproponowano mi instalację o mocy 3,36 kW. Ja zakładałem, że powinienem mieć 5 kW.
Warunki umowy:
·        Mój wkład własny za 3,36 kW to 7 682,98zł brutto (60% dofinansowania).
·        Instalacja przez 5 lat należy do gminy. Po tym czasie ma być przekazana na moją własność za symboliczną „złotówkę”.
·        Koszty ewentualnych przeglądów są już wliczone.
·        Gmina będzie ubezpieczać wszystkie instalacje, a składkę podzieli proporcjonalnie na użytkowników – koszt na obecną chwilę nieznany.
·        Przetarg na wykonanie instalacji ma być ogłoszony w II półroczu tego roku.
·        Wkład własny muszę zapłacić do lutego 2019 roku.
·        Realizacja do II kwartału 2020 roku.
 
Parametry techniczne projektowanych paneli:
·        Moc maksymalna Pmax: 280 Wp
·        Typ: monokrystaliczny
·        Tolerancja mocy: 0 do+5%
·        Sprawność ƞ 17,4%
·        Napięcie maksymalne UMPP 31,2V
·        Prąd maksymalny IMPP 8,98A
·        Napięcie w stanie jałowym UOC 38,6V
·        Prąd zwarcia ISC 9,56A
·        Maksymalne napięcie systemu: 1000V
·        Obciążenie prądem wstecznym: 15 A
·        Stopień ochrony IP67
·        Ilość celek: 60 szt.
·        Współczynnik temperaturowy napięcia jałowego β:-0.30% stopniaC


UWAGA:


Powyższe  parametry podane    dla standardowych  warunków  testowania STC,  tj.  dla nasłonecznienia  równego 1000  W/m2,  temperatury modułu  25°C  oraz współczynniku  masy powietrza AM wynoszącym 1,5.
Wszystkie montowane panele muszą być identyczne, tego samego producenta i o identycznych parametrach.


 
Falowniki:

Na potrzeby inwestycji zaprojektowano 1-fazowe i 3-fazowe beztransformatorowe inwertery o mocach znamionowych dobranych do mocy zainstalowanych instalacji i zgodnych z tabelą zbiorczą.
Należy zastosować urządzenia w obudowie o stopniu ochrony pozwalającym na montaż „pod gołym niebem”.
Zaleca się mocowanie falowników do konstrukcji wsporczych paneli, przy czym ostateczną lokalizację należy ustalić na etapie realizacji indywidualnie z każdym Użytkownikiem.
Do falownika panele należy przyłączyć w sposób umożliwiający jak najbardziej jego symetryczne obciążenie, tj. aby do wejść przyłączyć stringi o jak najbardziej podobnej konfiguracji.

Następnie podane są parametry kilkunastu falowników 1 i 3 fazowych o różnej mocy. Poniżej podaję parametry falownika 3 fazowego o mocy 3,7kW (kolejne moce w zestawieniu to 4,5kW, 5,0kW, 6,0kW i wyższe).
Falownik 3 fazowy 3,7kW; on-grid:
WEJŚCIE:
·        Max. prąd wejściowy: 16A
·        Max. prąd zwarciowy: 24A
·        Min. napięcie wejściowe: 150V
·        Napięcie startowe: 200V
·        Znamionowe napięcie wejściowe: 595V
·        Max. napięcie wejściowe: 1000V
·        Zakres napięć MPP: 200-800V
·        Ilość wejść DC: 3szt.
WYJŚCIE:
·        Moc znamionowa: 3700W
·        Max. moc wyjściowa: 3700W
·        Max. prąd wyjściowy: 5,9A
·        Napięcie wyjściowe: 400V 50/60Hz
·        Współczynnik mocy 0.7 – 1 ind./poj.
POZOSTAŁE:
·        Stopień ochrony: IP65
·        Pobór energii w nocy: < 1W
·        Zakres temperatury otoczenia: -25 do +60 stopni C
 
Proszę o Wasze zdanie:
·        Co sądzicie o zaproponowanej mocy?
·        Czy 7 682,98zł brutto za 3,36 kW to rzeczywiście atrakcyjna oferta?
·        Czy we wskazanych wymaganiach dla paneli i dla falowników mogą być „pułapki” zawężające wybór do jednego producenta/dystrybutora?
·        Czy wskazane wymagania dla paneli i dla falowników pozwalają na ocenę czy są to typowe dla obecnego rynku i produktów wymagania?
Przepraszam za tak obszerny wpis, ale chciałem podać jak najwięceji nformacji. Gmina dała nam bardzo mało czasu na decyzję. Umowę (o ile się zdecyduję) muszę podpisać do 25 lipca.
2018-06-29 22:18 Temat: eCoal.pl » Instalacja fotowoltaiczna w zastępstwie kotła
  and111 Posty: 29
Wykorzystujesz oryginalne oprogramowania Sonoff i aplikację eWeLink, czy wgrywałeś inny soft? Ja używam do sonoff oprogramowania i aplikacji stworzonych w ramach projektu SUPLA. 
https://forum.supla.org
Możliwości zastosowania modułów sonoff i innych modułów działających na ESP8266 są ogromne.
Co do obciążenia Sonoff - chwilowo na pewno wytrzyma pracę pod wyższym obciążeniem, ale przy dłuższym obciążeniu jest ryzyko przegrzania modułu  i pożaru. Równie niebezpieczne a możliwe jest sklejenie się styków przekaźnika i brak możliwości zdalnego wyłączenia urządzenia sterowanego przez Sonoff.
2018-03-20 21:52 Temat: eCoal.pl » palenie w piecu Ogniwo eko plus 16kw Pelletem.
  and111 Posty: 29
Testowałem palenie pelletem. Możesz podglądać moje statystyki 6-10 styczeń (pellet Olczyk)i 23-25 styczeń ("no name").
Kocioł pracował w trybie pellet. Oba pellety paliły się dobrze.
Popiołu i sadzy praktycznie brak.
Na ściankach kotła zaczęła się wytrącać smoła. Aby temu zapobiec podczas palenia pelletem należy ustawić temperaturę zadaną kotła na 65-75 stopni.
W moim przypadku musiałbym kupować pellet po 500 zł/ tonę, żeby koszty ogrzewania były zbliżone do kosztów ekogroszku, dlatego poprzestałem na testach. Jeśli po sezonie ceny trochę spadną, to rozważę zakup 2-3 ton pelletu. Przy obecnych cenach to zbyt droga "zabawa".
2018-02-22 18:24 Temat: Sklep esterownik.pl » Czujnik czadu, dymu współpracujący z aplikacją
  and111 Posty: 29
Czujnik jest podpięty do sterownika.
Raz zadziałał: zaniedbałem czyszczenie kociołka - sadza niemal zatkała kanały w których są zawirowywacze - dym znalazł sobie szczeliny i zaczęło dymić na kotłownię...
Na szczęście SMS o alarmie zewnętrznym powiadomił o problemie.
Tak mam ustawione w sterowniku:


2018-02-21 14:21 Temat: Sklep esterownik.pl » Czujnik czadu, dymu współpracujący z aplikacją
  and111 Posty: 29
U mnie działa http://sklep.orno-polska.pl/glowna/60-or-dc-615-orno-polska-czujnik-2w1-tlenku-wegla-i-gazu-ziemnego-ac230v.html
2017-10-09 21:02 Temat: eCoal.pl » Układ zamknięty czy otwarty?
  and111 Posty: 29
Odradzam układ zamknięty bez zastosowania wymaganych zabezpieczeń. Zwykły zawór bezpieczeństwa w razie sytuacji kryzysowej  (zagotowanie wody w kotle) nie spełni oczekiwanej funkcji. Widziałem wiele kotłowni zdemolowanych po eksplozji kotła CO: kotły rozprute jak puszki - często odrzucone w drugi koniec kotłowni, rury poplątane jak sznurówki, powyrywane drzwi, okna (w łagodniejszych przypadkach wybite szyby), popękane stropy, zburzone ścianki działowe. Bywało, że eksplozja powodowała pożar. Straty materialne można naprawić. Niestety zdarzają się w takich sytuacjach wypadki śmiertelne, bądź ciężkie poparzenia.
Miejcie to na uwadze i nie wybierajcie drogi na skróty - nie warto! Jeśli rzeczywiście ma być układ zamknięty,  to albo kocioł w układzie otwartym, za kotłem wymiennik ciepła i obieg grzewczy w układzie zamkniętym, albo cały układ  jako zamknięty, ale kocioł z zabepieczeniem dopuszczonym przez przepisy i producenta.
W przypadkach które zakończyły się eksplozją kotła z reguły instalacje pracowały po kilka lat i "nic się nie działo". Miały oczywiście zawór bezpieczeństwa. 
Dlaczego dochodzi do zagotowania wody w układzie? 
- różnorakie awarie sterowników (np. przepięcia podczas burz, zwarcie przewodów napowietrznych linii elektrycznych podczas huraganu, szadzi itp).
- palenie na ruszcie awaryjnym - zbyt duża dawka paliwa - szczególnie w okresie gdy grzejemy wyłącznie CWU.
- błąd osoby obsługującej - nagle w domu nie ma osoby stale obsługującej kocioł (wyjazd za granicę,  delegacja, choroba itp) i kocioł obsługuje żona, dziecko, teść, sąsiad (życie pisze różne scenariusze). Niestety w takiej sytuacji istnieje większe ryzyko popełnienia pomyłki w doborze nastaw kotła i sterowaniu instalacją, co może skutkować zagotowaniem wody w układzie.
Zadbajcie zatem o bezpieczeństwo własne i najbliższych. 
Pozdrawiam. 
2012-12-13 11:19 Temat: eCoal.pl » Spalanie grupowe
  and111 Posty: 29
majsi napisał » 2012-12-12 23:48
Witam,mam pytanie czy do spalania miału lepsze jest spalanie grupowe czy "ręczne".Sam już niewiem,ciągle mam niedopalony miał w popielniku.Może mam złe ustawienia,proszę o jakieś podpowiedzi-pozdrawiam wszystkich.

Witam
Ja palę wyłącznie miałem (poza sezonem letnim kiedy dopalam resztki drewna po budowie). Z niewielką ilością niedopalonego miału miałem problem do czasu gdy pojawił się soft z korektą nadmuchu. Od tego czasu korektę nadmuchu mam na MAX (+6%), czas podawania paliwa minimum (3s). Pali się dobrze, brak spieków i niedopałków.