Od dnia 16.10.2024 zostały wyłączone stacjonarne numery telefonów. Zapraszamy do kontaktu pod numerem: 574 443 555.

Profil użytkownika

Pink01

 

 

Rejestracja: 2017-08-10 10:17

Logowanie: 2025-04-01 18:02

Urządzenia: 0

Tematy: 1

Posty: 199

posty użytkownika 
Pierwsza stronaPoprzednia strona3 / 10Następna stronaOstatnia strona
2020-04-20 13:05 Temat: eCoal.pl v3.5 » Duże spieki i zła temperatura
  Pink01 Posty: 199
Na początek 2 uwagi. 1. Ktoś to zrobił i wziął kasę. Podnosisz telefon i informujesz go że nie grzeje część instalacji - i ma to naprawić. No ale ja starej daty jestem, może teraz się robi inaczej. 2. jestem zwolennikiem umieszczania zaworów zwrotnych za pompami, a nie przed nimi. A teraz do rzeczy. Należy się upewnić że instalacja grzejnikowa jest otwarta i napełniona. Uzupełnić zład do ciśnienia roboczego. Otworzyć na max zawór mieszający. Zatrzymać wszystkie pompy poza grzejnikową. Przełączyć ją na najwyższy "sztywny" bieg. Popuścić nieco śrubunek za pompą, tak żeby zaczęło wyrzucać wodę. Poczekać aż ze śrubunku zacznie wypływać sama woda, bez powietrza. Wtedy zdjąć kapturek z odpowietrznika za pompą i dokręcić śrubunek pompy. Poczekać aż odpowietrznik przestanie wyrzucać powietrze. Dokręcić kapturek. Następnie odpowietrzyć grzejniki. Pozwolić pompie pracować kilka minut. W czasie tych wszystkich operacji stale sprawdzać ciśnienie układu, Dobrze byłoby sobie zapewnić pomoc drugiej osoby do obserwacji manometru i dolewania wody na bieżąco, bo znaczący spadek ciśnienia może spowodować konieczność powtarzania wszystkich operacji. Jak już sobie pompa pochodzi te parę minut i wszystko będzie OK, załączyć pompę podłogi., Obserwować czy obie pompy dają wodę na instalację. Jeżeli tak, to po paru minutach dołączyć pompę CWU. I znów obserwować. Jak wszystko będzie OK, dołączyć tą pompę kotłową czy tam mieszającą Jak wszystko będzie OK, przestawić zawór mieszający w pozycję otwarcia na około 40 - 50% i sprawdzić temperatury na portach zaworu i za pompami. Jak i wtedy będzie OK to znaczy że będzie to hulać (chociaż może się pierdzielić przy każdym uruchomieniu z dłuższego postoju instalacji). Jak na którymś etapie się wysra to znaczy że trzeba to rękodzieło wychlastać w całości i poskładać od nowa.    
2020-04-16 22:08 Temat: eCoal.pl » Instalacja fotowoltaiczna w zastępstwie kotła
  Pink01 Posty: 199
Jest ograniczenie metrażowe w stosowaniu 8% VAT - to tak na pierwszy ogień się mi kojarzy.
2020-04-14 10:50 Temat: eCoal.pl v3.5 » Duże spieki i zła temperatura
  Pink01 Posty: 199
Po pierwsze: sprawdzić czy siłownik reaguje na polecenia sterownika. Z poziomu sterownika kazać się mu zamknąć i patrzyć czy się zamyka. Jeżeli nie reaguje, to zmienić w sterowniku kierunek otwierania i ponowić próbę. Jeżeli nadal nie reaguje to wtedy po drugie: sprawdzić czy siłownik nie jest przełączony do trybu ręcznego - po prostu przełączyć na tą drugą dostępną pozycję na siłowniku i ponowić to co po pierwsze. Po trzecie: pomimo wahań temperatury kotła rzędu 30 stopni ( od 40 z kawałkiem do 70 z kawałkiem ) czujnik mieszacza wskazuje cały czas taką samą w zasadzie temperaturę. Sprawdzić gdzie jest umieszczony ten czujnik. 
2020-04-10 09:59 Temat: eCoal.pl » Instalacja fotowoltaiczna w zastępstwie kotła
  Pink01 Posty: 199
Bodziasty Twój falownik spokojnie łyknie te 3 - 4 panele więcej. Ważne żeby miały takie same warunki pracy jak te co już leżą na dachu. I jeszcze sprawdź na jakie napięcie pracy Ci dali SPD w  rozdzielce DC,
2020-04-09 22:57 Temat: eCoal.pl » Wyciek wody z kotła
  Pink01 Posty: 199
Możliwości są takie. Albo cieknie gdzieś z przyłącza instalacji - i wcześniej też ciekło ale nie było widać bo się na bieżąco suszyło jak kocioł i rury były nagrzane ( tyle że powinny być ubytki w instalacji - w otwartej rzędu konieczności dolewki raz w miesiącu, w zamkniętej no to raczej by nie polatało ). Albo rzeczywiście kocioł się wykasztanił. Jak się będzie powtarzać, to najpierw bym oblukał wszystkie połączenia rurażu wokół kotła. A jak nie będzie śladów przecieków, no to trzeba spuścić wodę, odpiąć kocioł od instalacji, założyć manometr, zakorkować wszystkie pozostałe  wyloty prócz jednego, w ten jeden dać zawór, nabić przez ten zawór ze 2 - 2,5 bara wody i czekać.
2020-04-08 12:36 Temat: eCoal.pl » Instalacja fotowoltaiczna w zastępstwie kotła
  Pink01 Posty: 199
Rajmund jak całość Ci się zmieści na południowej połaci i nie masz na niej żadnych zacienień ( kominy, lukarny, cienie od drzew albo sąsiednich budynków ) to najlepiej nic nie kombinuj i wal po całości na południe. Jak są problemy z miejscem na południowej połaci to się można zastanawiać, ale wtedy ta druga orientacja albo na osobnym stringu ( jakby miał być krótki to trzeba policzyć napięcie z paneli, żeby się nie okazało że np. w gorące dni zejdzie do wartości blisko minimum falownika ) albo przez optymizery, bo inaczej spapra robotę tego co będzie skierowane na południe.
2020-04-06 22:52 Temat: eCoal.pl » Instalacja fotowoltaiczna w zastępstwie kotła
  Pink01 Posty: 199
Orientacja jest całkiem spoko, ale te drzewa rzeczywiście psują. Jak od kalenicy nie ma miejsca na jeden niezacieniony rząd, to chyba rzeczywiście niewiele się z tym zrobi. W dodatku drzewa mają taką cechę że rosną... więc ten niezacieniony rząd musiałby mieć sporą rezerwę, żeby go za 2 albo 3 lata nie zacieniło.
2020-04-05 09:22 Temat: eCoal.pl » Instalacja fotowoltaiczna w zastępstwie kotła
  Pink01 Posty: 199
bodziasty napisał » 2020-04-03 21:27
Do znawców tematu - mam instalację 4 kW, chcę dołożyć jeszcze 1 kW, falownik jest 4, ale chyba nie szedł nigdy na maksymalnej mocy, ze względu na ciulasty kąt dachu - 11 stopni.
Czy jak mu dołożę ten jeden kW to nie trafi go szlag, no i czy muszą być takie same panele jak te stare czy mogą być innej firmy.
Znawcy się nie odezwali to może ja. Przewymiarowanie paneli względem mocy falownika o 20 - 25% nic mu nie zrobi. Przed dołożeniem paneli trzeba koniecznie sprawdzić max napięcie wejścia falownika po DC, napięcie układu otwartego panela powiększyć o współczynnik temperaturowy dla najniższej temperatury dla Twojej lokalizacji i pomnożyć przez planowaną liczbę sztuk. Jak puszcza to można dokładać. To jest połączenie szeregowe, więc panele najlepiej dokładnie te same, a już co najmniej o takich samych parametrach napięciowo - prądowych.

2020-04-04 23:11 Temat: eCoal.pl » Instalacja fotowoltaiczna w zastępstwie kotła
  Pink01 Posty: 199
Przyślij mi na priv linka do Ertha albo adres - poogarniam azymuty i napiszę Ci czy się coś da zrobić. Pisałem o wymiarach dachu, nie o powierzchni. To ma znaczenie, bo się liczy  np. ile sztuk wejdzie górą przy kalenicy a z iloma trzeba będzie kombinować niżej.  Instalacja hybrydowa - bo chyba o taką Ci chodzi - to wciąż są masakryczne koszty. Już sam falownik drogi, no a jakiś sensowny  dla takiego jak pisałeś zużycia powerbank to już w ogóle kosmos. Z tych 20% oddawanych Tauronowi nigdy Ci się to nie odrobi. Najtańszym sposobem magazynowania energii pozostaje wciąż magazyn w Tauronie i chyba jeszcze długo tak będzie. Instalacja o której pisałem - domowa - u mnie jak i u wszystkich chyba tutaj jest On Grid.  Na zakładzie owszem zrobiłem sobie Off Grid - w marcu kazałem Tauronowi zdjąć licznik i spierdzielać. No ale tak jak już gdzieś pisałem w zakładzie zużywam obecnie tyle energii co do kotła ( podajnik pelletu 15wat, dmuchawka 20 wat, pompa energo koło 6 wat ), na oświetlenie, ładowarki i gotowanie wody na kawkę. No i potrzebuję tej energii generalnie w dzień.  A firmowo prąd jest drogi masakrycznie, szczególnie opłaty stałe: handlowa, za moc przyłączoną itp chociaż i kWh też dla firm podrożała od lutego o 30%. Więc sobie machnąłem na teraz 0,7 kW paneli ( 2 sztuki ) równolegle, 40A kontroler ładowania 24V , 2x150Ah baterie trakcyjne w szereg, przetwornicę 24VDC/230 VAC 2 kW z pełnym sinusem ( to ze względu na kocioł niestety było konieczne )  - i na razie bangla i starcza. Jesienią dołożę jeszcze dwa panele żeby miały szansę utrzymać jakie takie ładowanie baterii w krótkie i pochmurne dni, zimą może parę razy trza będzie odpalić agregat, ale nie dam złodziejom już ani grosza. Na ostatnich firmowych fakturach za prąd miałem wyliczoną cenę za kWh ( energia + dystrybucja + opłaty stałe ) rzędu 3,25 PLN. Słownie: Trzy złote dwadzieścia pięć groszy za kWh. I faktura co 2 miechy na 4 stówki za  120 kWh.  Bo zużycie małe a stałe opłaty kosmos.
2020-04-04 12:22 Temat: eCoal.pl » Instalacja fotowoltaiczna w zastępstwie kotła
  Pink01 Posty: 199
KONAn napisał » 2020-04-03 21:28

P=26.38V*11.53A = 304.16W
P=33.38V*11.53A = 384.87W


niby dwie rożne wartości ale 385/330 daje 16.7% różnicy. Dzisiaj cały dzień 7 stopni i zimny porywisty wiatr...słonce wychodzi zza chmurki i się chowa..panele nie maja czasu się nagrzać...przy tak intensywnym chłodzeniu jak dzisiaj i wsp temperaturowym -0,40 %/°C jest całkiem prawdopodobne osiągnięcie takich wyników bo wychodzi ze moduł może w takich warunkach zyskać około 15% mocy. Czy tak było to nie jestem w stanie zweryfikować gdyż tak jak piszesz info o prądzie to niewiadoma bo nie wiemy czy to jest prąd na optymalizatorze czy na panelu. Odnośnie Isc pamietaj ze to są wartości podawane dla STC czyli 
- nasłonecznienie 1000W/m2
- temperaturę ogniw oświetlanego panelu +25°C
- spektrum promieniowania dla gęstości atmosfery 1,5 (AM 1,5)
- prędkość wiatru 1m/s (dzisiaj u nas było 10m/s)
i te wartości mogą ulec zmianie jeśli np nasłonecznienie będzie wyższe, temp niższa i inne AM. Ladnie tutaj widać jak rośnie prąd wraz ze wzrostem nasłonecznienia a to jest dla temp. celek 25stopni.


Napięcie na panelu miałeś około 10% poniżej jego Umpp, więc STC to raczej nie było. Ale można to ustawienie prosto sprawdzić. Na monitoringu SolarEdge powinieneś mieć cofanie, wróć sobie do tego okresu o którym mowa, zesumuj wyświetlane moce chwilowe z paneli i porównaj z mocą oddawaną przez falownik po AC z uwzględnieniem jego sprawności. I będzie jasność 
2020-04-04 10:33 Temat: eCoal.pl » Instalacja fotowoltaiczna w zastępstwie kotła
  Pink01 Posty: 199
Węglem też handluję, szkoda by było stracić stały i wciąż jeszcze pewny dochód. Ale to prawda, zająłem się montażem PV. Mam SEP E+D, mam narzędzia i sprzęty, mam ludzi którzy od 25 lat składają więźby i pokrycia dachowe. Zrobiłem u siebie, ogarnąłem papiery do Taurona i na Mój Prąd. Przylazł szwagier - nie machnąłbyś i u mnie? No czemu nie. A potem sąsiad szwagra, kuzyn sąsiada, znajomy kuzyna, potem ktoś się zatrzymał i zapytał jak robiliśmy u tego znajomego - no i dalej to już tak jakoś samo poleciało. Jest co robić.
2020-04-04 09:40 Temat: eCoal.pl » Instalacja fotowoltaiczna w zastępstwie kotła
  Pink01 Posty: 199
W takim razie azymut masz prawie idealny. Trza by tylko oblukać te cienie bo one będą jedynym ograniczeniem. A jakie są wymiary tego dachu?
2020-04-03 21:13 Temat: eCoal.pl » Instalacja fotowoltaiczna w zastępstwie kotła
  Pink01 Posty: 199
No to ja myślę że masz coś nie tak z liczeniem w tym systemie ustawione i do wyznaczenia mocy przyjmuje Ci napięcie z panela a prąd z optymizera. Masz tam prąd 11,53 A  - to jest prawie 2A powyżej prądu zwarcia Twoich paneli. Tak mi się zdaje że w momencie który pokazałeś na tym poprzednim zdjęciu to ten panel dawał jakieś 304 waty.
2020-04-03 19:28 Temat: eCoal.pl » Instalacja fotowoltaiczna w zastępstwie kotła
  Pink01 Posty: 199
KONAn napisał »

Ja czy Karoka...bo u mnie już nic więcej nie ma do pokazania...
    No Ty. Nie masz tam już żadnych danych prądu?
2020-04-03 16:40 Temat: eCoal.pl » Instalacja fotowoltaiczna w zastępstwie kotła
  Pink01 Posty: 199
A mógłbyś pokazać jeszcze ze dwie rubryki poniżej tego co na obrazku?
2020-04-03 10:14 Temat: eCoal.pl » Instalacja fotowoltaiczna w zastępstwie kotła
  Pink01 Posty: 199
Inter-qrwa-nauta napisał » 2020-04-02 20:26
A gdybym chciał indywidulaną, z akumulatorami, to tak samo ? U mnie problem taki, że dach dwuspadowy, i jeden spad od południa pod kątem 20* do wschodu, a drugi spad od północy 20* od zachodu. Fachmany mówią, że lipa, lub  cały dach zawalić panelami.
Jak tą połać SEE masz tak jak myślę, czyli wschodnia z 20 stopniowym odchyłem na południe to śmiało można na niej walczyć. Przy takim zużyciu to około 8 - 9 kW powinno się wyrobić. Jak ta połać ma w miarę regularny kształt i nie masz na niej zacienień, kominów, lukarn, okien dachowych to starczy żeby miała ze 65 - 70 m2 i zmieści się i 10 kW też. U mnie też jest instalacja na dachu SEE, do tego z małym nachyleniem - a nie chciałem podnosić paneli ze względów estetycznych.  Mam obecnie 3,72 kWp ( robiłem to sobie końcem tamtego roku na szybkiego z tego co miałem do dyspozycji, bo mi zostało kawałek ulgi termomodernizacyjnej do wykorzystania no i chciałem się łapnąć na Mój Prąd ), za marzec dała 340 kWh, w pierwszych 2 dniach kwietnia przebija 20 kWh na dobę. Dupy nie urywa, ale na moje zużycie wystarczy. Na lato jak dorwę trochę czasu to wylezę na dach, dołożę sobie do 6 kW, zgłoszę zmianę do Taurona i zrobię sobie klimę - i też z wyliczeń mi wychodzi że się wyrobi. Te moje 340 z marca gdyby pomnożyć przez 2,5 dla mocy Twojej instalacji załóżmy 9,3 kW daje 850 kWh - tyle Ci raczej starczy, nie? A to dopiero marzec.

dodane 2020-04-03 10:14
karoka65 napisał » 2020-04-01 21:11
No ja tutaj akurat nie mam wiele do powiedzenia Wirus jest niszczycielski i niebezpieczny ale ziemia się ulecza widać sama. Zobaczcie jak powietrze się czyści, wyjdzie z domu wieczorem przy pogodzie jak czyste jest niebo, żadnych samolotów, smug, samochody stoją na parkingach. Pokaże Wam jeszcze coś dziwnego. Niby mam 2 falowniki 7 i 3kW ale paneli nie mam na pełna moc (  ciut mniej jak moc falowników ), zobaczcie na zdjęcia jak to możliwe?
Najbardziej dziwne są dane z mniejszego falownika, chyba że dali mi mocniejsze panele niż miałem mieć zainstalowane?
Pogoda sprzyja takim uzyskom, cały dzień słońce, panele mają dobre chłodzenie, w okresie letnim były takie uzyski gdzie dzień dużo dłuższy ale znowu gorąco.
Ja Ci założyli dobre panele to mają dodatnią tolerancję mocy rzędu 5W na sztuce, w pierwszym roku eksploatacji śmiało mogą w dogodnych warunkach dawać ciut więcej niż nominał. Jak się wygrzeją na drugi rok to im przejdzie raczej. Możliwe też że warunki przebiły STC ( temp. paneli poniżej 25 albo radiacja powyżej 1000 albo oba warunki jednocześnie ) i to się nałożyło na dodatnią tolerancję mocy - no i masz więcej niż nominał.
2020-03-17 11:09 Temat: eCoal.pl » Instalacja fotowoltaiczna w zastępstwie kotła
  Pink01 Posty: 199
Znaczy że wyprodukowałeś 135 kWh, z tego do sieci ( na magazyn ) oddałeś 128 kWh a zużyłeś na bieżąco 7 kWh. W godzinach kiedy instalacja nie produkowała albo kiedy po którejś z faz brałeś więcej niż po tej fazie oddawałeś do sieci pociągnąłeś z Taurona 22 kWh. W magazynie masz 128 kWh x 0,8 =102,4 kWh do rozliczenia, po odjęciu tego co już  wziąłeś, czyli 22kWh zostaje Ci 80,4 kWh na pokrycie tego co jeszcze weźmiesz od Taurona. Proste. Masz już e-licznik i widzisz w internecie stany licznika czy fizycznie patrzysz na licznik? 
2020-03-09 10:50 Temat: eCoal.pl » Instalacja fotowoltaiczna w zastępstwie kotła
  Pink01 Posty: 199
Mam na zbyciu trochę Saroniców 320 mono, nowe z polskimi papierami. Odezwij się jakbyś był zainteresowany.
2020-02-21 11:24 Temat: eCoal.pl » Instalacja fotowoltaiczna w zastępstwie kotła
  Pink01 Posty: 199
lancer2000 napisał » 2020-02-21 10:03
Było u mnie kilka przedstawicieli. Najniższa cena to 4700zł/kWp ale przy instalacji 9,3kW.  Panele mono Q-cells i falownik ZeverSolar. 
Możecie doradzić:

1. Co myślicie o tym falowniku ZeverSolar? Ja raczej wolałbym Froniusa.
2. Jedne firmy polecają panele poli, a inni mono. Które lepiej zastosować, ma to jakieś większe znaczenie?
3. Planuję też drugą instalację dla firmy, tylko tam jest dach wschód-zachód. Czy taka instalacja ma sens?

A ile chcesz tak naprawdę założyć tej mocy?
2020-02-18 11:59 Temat: eCoal.pl » Instalacja fotowoltaiczna w zastępstwie kotła
  Pink01 Posty: 199
Handluję węglem. No ale nie kruszę, nie przesiewam i nie workuję, sprzedaję gotowce. Maszyny do przeróbki węgla na ekogroszek sprzedane. Dobra zmiana.
Pierwsza stronaPoprzednia strona3 / 10Następna stronaOstatnia strona