W nowym sofcie do sterowników PELLO dodaliśmy obsługę BUFORA. Więcej informacji na forum lub w tym pliku
Forum  eCoal.pl v3.5  Duże spieki i strata w paliwie Subskrybuj
Pierwsza stronaPoprzednia strona1 / 11Następna stronaOstatnia strona
2023-02-06 13:39
  Adam83 Posty: 90 Ostrzeżenie: 0
Witam
Ogniwo 25 kw
Palę od jesieni węglem z PGG ( orzech zmielony na "ekogorszek" ) Wszystko zmieszane i workowane razem czyli groszek z miałem. Paliwo jest beznadzieje jak i czasy jakie mamy i były w trakcje zakupu opału na zimę. Poza tym, że w gratisie mam pełno popiołu to często zdarza się, że na palniku mam pełno spieków. Czop rośnie aż do samego rusztu i dławi się zawiesza co powoduje straty zarówno w cieple jak i samym opale. Zmielony węgiel wysypuje się bokami i nie dopala do końca. Nigdy nie zmieniałem ustawień więc typ podajnika mam w trybie retorowy-ecoal. Na forum doczytałem, że można spróbować zwiększyć siłę nadmuchu ale nie mogę tego znaleźć w ustawieniach. Pewnie trzeba by było zmienić na spalanie grupowe ? Nigdy tego nie robiłem i nie chcę czegoś tam źle ustawić.
Obecnie w domu piętrowym od około 2mc grzeje tylko górę z wyłączeniem parteru a ilość spalonego węgla jest nadal identyczna czyli zupełny brak oszczędności z tego tytułu. Chyba to dość dziwne ?
Czy ktoś może pomóc laikowi ? 
2023-02-06 13:46
  MateoKoc Posty: 473 Ostrzeżenie: 0
Jeżeli chodzi o nadmuch, to masz parametr "Korekta dmuchawy [%]".
Ustawienie +1 zwiększa nadmuch o 1%. Analogicznie -1 zmniejsza o 1%.
2023-02-06 14:20
  faco Posty: 823 Ostrzeżenie: 0
Dużo zależy od kaloryczności węgla jak i sam piszesz spalania go, czyli ile go wyniesiesz do kubła.
Piszesz ze ogrzewasz o parter mniej ale jak masz kiepski węgiel to nie wyczujesz różnicy jak paliłeś dobrym.
Wyjdzie ilość spalania taka sama. Dlatego Ci się to zdaje dziwne ale niestety prawdziwe. Teraz co najlepsze, aby to prawidłowo działało możesz go spalić jeszcze więcej a jedynym pozytywem będzie, ze będziesz to potrafił  w ogóle spalić aby mieć w miarę równą ciągłość spalania.
2023-02-06 15:39
  leON22 Posty: 6493 Ostrzeżenie: 3
Od razu nasuwa mi się odpowiedź, że ten zmielony orzech to Marcel, dla niektórych super opał, czyli miód, cud i orzeszki 
2023-02-06 15:51
  Gorzyczki13 Posty: 43 Ostrzeżenie: 0
leON22 napisał » 2023-02-06 15:39
Od razu nasuwa mi się odpowiedź, że ten zmielony orzech to Marcel, dla niektórych super opał, czyli miód, cud i orzeszki 

Co w tym takiego śmiesznego?
2023-02-06 15:54
  leON22 Posty: 6493 Ostrzeżenie: 3
No nic płakać też nie ma co, że trzeba palić takim opałem, że bo nie ma nic innego 
2023-02-06 16:52
  faco Posty: 823 Ostrzeżenie: 0
Wiesz kolego jak nie potrafisz czymś palić to najlepiej to wyśmiać, jak nie potrafisz czegoś zrobić to lepiej się za to nawet nie zabierać. Są tacy co z powyższymi nie mają problemu a nawet gdy jest opór potrafią go zwalczyć na swoją korzyść   
2023-02-06 17:09
  leON22 Posty: 6493 Ostrzeżenie: 3
No to pokaż jak to się pali, udostępnij swój ster publicznie, żeby ktoś mógł czerpać z tego wiedzę, a nie pali się super, ustawiłem Panu xxx, albo yyy, jesteś śmieszny kolego. 
2023-02-06 17:14
  faco Posty: 823 Ostrzeżenie: 0
Dobrze wiesz ze się nie da z tego czerpać wiedzy bo każdy przypadek jest inny. 
2023-02-06 23:38
  leON22 Posty: 6493 Ostrzeżenie: 3
@faco  aż mnie korci żeby załadować tego Marcela do mojego zasobnika i chyba w tym momencie mnie namówiłeś
PS. Każdy przypadek jest inny ale twój jest ciężki, cokolwiek to znaczy 
2023-02-06 23:53
  faco Posty: 823 Ostrzeżenie: 0
No baaaa obecnie -7 spalanie mam na 23kg . W tamtą zimę podobna temperatura i pieklorz 34kg
Ja bym się nie wahał  
dodane 2023-02-06 23:53
leON22 napisał » 2023-02-06 23:38

PS. Każdy przypadek jest inny ale twój jest ciężki, cokolwiek to znaczy 


I niech Ci to na zdrowie wyjdzie cokolwiek to znaczy 
2023-02-07 00:05
  leON22 Posty: 6493 Ostrzeżenie: 3
THX , ostatni raz powtórzę , jak nie pomagasz to się nie odzywaj  Udostępnij swój ster , żeby inni mogli się zainspirować twoją radosną twórczością przy spalaniu tego cudownego opału jakim jest Marcel , bo już powoli zaczynają mnie wk...ć goście pokroju "wiem ale nie powiem" 
2023-02-07 10:21
  Adam83 Posty: 90 Ostrzeżenie: 0
MateoKoc napisał » 2023-02-06 17:46
Jeżeli chodzi o nadmuch, to masz parametr "Korekta dmuchawy [%]".
Ustawienie +1 zwiększa nadmuch o 1%. Analogicznie -1 zmniejsza o 1%.

Korektę dmuchawy ustawić chyba z poziomu sterownika na piecu nie przez stronę ? 
Węgiel nie pamiętam jaka kopalnia ale walczyłem o niego przez kilka tygodni więc cieszyłem się jak dziecko że za 6tys mam 5ton węgla a nie 2 Pale tym co mam i nie powinienem narzekać ale... 
2023-02-07 11:30
  rj1972 Posty: 948 Ostrzeżenie: 0
Korektę dmuchawy i wszystkich innych parametrów możesz robić przez stronę www, przez aplikację lub tradycyjnie z poziomu panela przy kotle.
dodane 2023-02-07 11:04Jedyna różnica przez stronę www to to że po wyborze i zmianie wybranego parametru koniecznie trzeba kliknąć ikonkę zapisz obok tego parametru. Na panelu sterownika zaś masz zielonego ptaszka na zapisz i czerwony x na rezygnuj. 
dodane 2023-02-07 11:15Adam83 jeśli do tej pory miałeś tylko ecoal to zaproponuje ci tryb ręczny. Tylko albo aż 3 klawisze do korekty. Nie trudny. Grupowy wymaga więcej poświęcenia. No chyba że czujesz się na siłach i masz czas. Do przemyślenia. 
dodane 2023-02-07 11:30Delikatne sprostowanie - Ty chyba nie masz kolorów na pulpicie sterownika. Nie zwróciłem uwagi na jego wersję. 
2023-02-07 16:33
  Adam83 Posty: 90 Ostrzeżenie: 0
rj1972 napisał » 2023-02-07 15:30
Korektę dmuchawy i wszystkich innych parametrów możesz robić przez stronę www, przez aplikację lub tradycyjnie z poziomu panela przy kotle.
dodane 2023-02-07 11:04Jedyna różnica przez stronę www to to że po wyborze i zmianie wybranego parametru koniecznie trzeba kliknąć ikonkę zapisz obok tego parametru. Na panelu sterownika zaś masz zielonego ptaszka na zapisz i czerwony x na rezygnuj. 
dodane 2023-02-07 11:15Adam83 jeśli do tej pory miałeś tylko ecoal to zaproponuje ci tryb ręczny. Tylko albo aż 3 klawisze do korekty. Nie trudny. Grupowy wymaga więcej poświęcenia. No chyba że czujesz się na siłach i masz czas. Do przemyślenia. 
dodane 2023-02-07 11:30Delikatne sprostowanie - Ty chyba nie masz kolorów na pulpicie sterownika. Nie zwróciłem uwagi na jego wersję. 

Ecoal 1.0.0.3 to wersja oprogramowania. Znalazłem już korektę dmuchawy i resztę parametrów z tym związane. Jak piec się zachowa kiedy będę zmieniał opcje kotła ?-obecnie jest ekoplus a mogę zmienić na 15, 25 lub 35 kw (piec mam 25kw) W trybie ręcznym to nie będzie tak że pięć będzie non stop działał ? Tzn podawał  paliwo czy ciągła praca bez przestoju nadmuchu itp?
2023-02-07 16:53
  rj1972 Posty: 948 Ostrzeżenie: 0

W zakładce pliki do pobrania masz instrukcję swojego sterownika.
Trochę w temacie niewłaściwie rozpoznajesz tryb pracy z typem podajnika (tryb spalania).
Kociołek ma dwa tryby pracy automatyczny i ręczny. Tutaj nie o ten ręczny chodzi więc pomijamy temat.
W ustawieniach sterownika a najlepiej przez www bo masz bardziej czytelny obraz ustawień jak na sterowniku interesuje Ciebie typ podajnika - patrz ustawienia zaawansowane.
Tam obecnie masz typ podajnika Retortowy-Ecoal. A do wyboru dodatkowo Retortowo-Grypowy i Retortowo-Ręczny.
Co kolwiek z tego wybierzesz nadal będzie kociołek w trybie automatycznym. Nazewnictwo trybu pracy i trybu spalania czyli typ podajnika ręczny może być jakby podobne ale to nie to samo.

dodane 2023-02-07 16:53
Czy jesteś zapoznany z obsługą kociołka przez www.?
Jeśli nie bardzo to polecam się bliżej zapoznać.
2023-02-07 17:20
  Adam83 Posty: 90 Ostrzeżenie: 0
Kocioł obsługuje głównie przez www tutaj tak jak pisałeś błędnie zrozumiałem i połączyłem tryb pracy z trybem podajnika. 
Wracają do obecnego problemu i sugestii aby zmienić na tryb ręczny - co daje takie zastosowanie ? 
2023-02-07 17:26
  faco Posty: 823 Ostrzeżenie: 0
Ze masz kontrolę nad tym co robi piec. Wprowadzasz swoje wytyczne i piec je wykonuje.
2023-02-07 17:36
  rj1972 Posty: 948 Ostrzeżenie: 0

O ile w ogóle coś zmieniałeś w ecoalu to miałeś tylko (w grzaniu) dwie opcje doboru parametrów spalania:
korekta dmuchawy (+/- wyżej MateoKoc opisał w skrócie) i czas pracy podajnika. Ponieważ ten tryb Ecoal nazywają automatycznym to też więcej cię nie interesowało. Ustawić siłę nadmuchu dmuchawy i ile ma sypnąć węgla. Reszta to robota sterownika. Może wcześniej to było dobre dla innego opału. Ale jak sam napisałeś zmieniłeś opał na "lepszy" no to co najmniej musisz teraz w tych dwóch parametrach dokonać zmian.
Jednak trochę precyzyjniej możesz dobrać parametry spalania w trybie ręcznym lub grupowym.
Pewnie grupowy cię zainteresował bo jest bardzo dobrze opisany w twojej instrukcji a pozostałe tryby trochę na sucho.

dodane 2023-02-07 17:34I tak moim zdaniem lepiej sobie byś poradziła sam w trybie retortowym ręcznym mając do wyboru, do regulacji 3 parametry: czas podawania opału, czas postoju podajnika czyli przerwa w podawaniu i moc dmuchawy.

dodane 2023-02-07 17:36Może to cudo które teraz sprawia kłopot zostanie lepiej przepalone.
2023-02-07 17:51
  Adam83 Posty: 90 Ostrzeżenie: 0
Więc w trybie ręcznym w ustawieniach spalania w trybie grzania mam trzy parametry do ewentualnej korekty - czas pracy5s, czas postoju16s i moc dmuchawy60%. Rozumem że to tu można próbować zapanować na tym słabym paliwem ? Czy w takim trybie pięć też będzie wchodził w tryb uśpienia czy będzie pracował non stop w takich parametrach? I od czego zaczac próbować zmian jesli można prosić o podpowiedź? 
Edit - pięć wszedł w tryb uśpienia po osiągnięciu zadanej temperatury 
Pierwsza stronaPoprzednia strona1 / 11Następna stronaOstatnia strona
Użytkownicy online: australopito, wojrad, zygkro