W nowym sofcie do sterowników PELLO dodaliśmy obsługę BUFORA. Więcej informacji na forum lub w tym pliku
Forum  eCoal.pl v3.5  Algorytm regulacji temperatury CO1 Subskrybuj
Pierwsza stronaPoprzednia strona1 / 2Następna stronaOstatnia strona
2022-11-21 15:09
  piterekzioberek Posty: 77 Ostrzeżenie: 0
Mam wątpliwości czy algorytm regulacji temperatury w obwodzie CO1 działa prawidłowo.
Oto ustawienia mojego sterownika:

Typ obwodu: Pompa CO + zawór 4D + reg. Pokojowy
Typ regulatora pokojowego: Radiowy czujnik temperatury
Obwód CO 1 - temperatura w pomieszczeniu:  Temperatura wewn. Normalna 21,0 °C
Histereza temp. wewn.: 0,2 °C
Obwód CO 1 - zawór 4D: Regulator pogodowy Aktywny
Temperatura zadana kotła60 °C
Ochrona powrotu: Pompa CWU
Minimalna temp. Powrotu: 55 °C

Przy takich ustawieniach oczekuję, że sterownik będzie dążył do utrzymania temperatury wewnętrznej na poziomie 21,0 °C, tymczasem temperatura wewnętrzna wynosi 20,1 lub 20,2.
Wygląda na to, że sterownik na podstawie temperatury zewnętrznej i krzywej grzania ustawia temperaturę za zaworem 4D ale nie bierze pod uwagę temperatury z czujnika wewnętrznego. Widać to na moim wykresie "Regulator pogodowy".
Skoro jest zapas temperatury na piecu, to dlaczego nie otwiera mocniej zaworu 4D aby dogrzać pomieszczenie i uzyskać oczekiwaną temperaturę wewnętrzną 21,0 °C ?
Czy w moich ustawieniach jest jakiś błąd? 

2022-11-21 17:40
  MateoKoc Posty: 473 Ostrzeżenie: 0
Najwyraźniej po prostu masz za niską temperaturę zadaną za zaworem. Skoryguj krzywą grzania regulatora pogodowego, bo widzę, że masz aktywny.
A tak przy okazji ustawiłeś temperaturę obniżoną na 0 stopni. Czyli sterownik nie będzie obniżał temperatury zadanej za zaworem po osiągnięciu żądanej temperatury w pomieszczeniu.
2022-11-21 18:38
  gwarek Posty: 579 Ostrzeżenie: 0
Trzeba zmienić krzywą grzania w twoim sterowniku ...

Obwód CO 1 - zawór 4D
Temperatura zadana 41 °C   
Temperatura obniżona 0 °C   
Temperatura maksymalna 45 °C   
Maksymalny kąt otwarcia zaworu 4D 50 %   
Zatrzymanie pompy po dogrzaniu pomieszczenia Nie
Regulator pogodowy Aktywny
Krzywa grzania - temp. dla -10°C 43 °C   
Krzywa grzania - temp. dla +10°C 33 °C

Zmień:
Temperatur maksymalna 50st.C
+10 na 40st.C
-10 na 50st.C
To dość radykalne ale zobaczysz jak to wpłynie i za kilka dni zmienisz sobie w dół jak będzie za ciepło.   
2022-11-21 18:48
  piterekzioberek Posty: 77 Ostrzeżenie: 0
Temperatura zadana za zaworem ma z moich obserwacji znaczenie tylko wtedy, gdy wyłączony jest regulator pogodowy, a gdy jest on włączony to temperatura zadana za zaworem wyznaczana jest wtedy z krzywej grzania w odniesieniu do temperatury zewnętrznej.
Krzywą grzania przesuwałem już do góry i nie spowodowało to wzrostu temperatury za zaworem.
Jeśli chodzi o temperaturę obniżoną to myślę, że najpierw musi zostać przekroczona zadana temperatura wewnętrzna żeby było co obniżać. Ale masz prawdopodobnie rację, że nie powinna to być wartość 0.
Wydaje mi się, że temperatura za zaworem powinna być wstępnie ustawiana na podstawie krzywej grzania a następnie korygowana przez sterownik tak aby osiągnąć żądaną temperaturę wewnętrzną.

Zastanawiam się czy powodem tego że zawór 4D nie otwiera się bardziej aby podnieść temperaturę za zaworem nie jest przypadkiem to, że ochrona powrotu jest ustawiona zbyt wysoko - w moim przypadku 55 stopni.
Spróbuję zmniejszyć ja do 50 stopni i zobaczymy.
Jeśli ktoś ma jakieś sugestie, albo własne doświadczenia w tej sprawie to będę wdzięczny za podzielenie się nimi.

Na załączonym wykresie widać jak temperatura zadana jest ustawiana na podstawie temperatury zewnętrznej.



A pomimo, że temperatura wewnętrzna jest za niska, to zawór 4D nie otwiera się bardziej aby dogrzać.



2022-11-21 18:54
  gwarek Posty: 579 Ostrzeżenie: 0
Zmień jak pisałem i zobaczymy .....

Temperatur maksymalna 50st.C
+10 na 40st.C
-10 na 50st.C
Temp. obniżona 4st.C
2022-11-21 18:58
  karoka65 Posty: 3424 Ostrzeżenie: 1 Karoka-EKO
zapiąłeś 2 kagańce na zawór i dziwisz się że nie dogrzewa
2022-11-21 19:55
  MateoKoc Posty: 473 Ostrzeżenie: 0
piterekzioberek napisał » 2022-11-21 18:48
Wydaje mi się, że temperatura za zaworem powinna być wstępnie ustawiana na podstawie krzywej grzania a następnie korygowana przez sterownik tak aby osiągnąć żądaną temperaturę wewnętrzną.

Jeżeli krzywa grzania regulatora pogodowego jest wyłączona, to sterownik korzysta ze sztywnej temperatury zadanej, a jeżeli włączysz pogodówkę, to zadaje temperaturę według krzywej.
Temperatura obniżona jest wspólna dla obu ww. ustawień.


Ps.
Za dużo wymagasz od tego sterownika.
Nie ma sztucznej inteligencji. Na przykład, kiedy mocno wieje nie podniesie temperatury za zaworem, przez co może być zimniej w domu niż ustawiliśmy.
2022-11-21 20:49
  piterekzioberek Posty: 77 Ostrzeżenie: 0

MateoKoc, wcale nie wymagam za dużo od sterownika. Nie przesadzaj z tą sztuczną inteligencją, to nie jest sterownik reaktora tylko kotła CO. Skoro jest dostępny pomiar temperatury wewnętrznej, to dlaczego na jej podstawie sterownik nie mógłby wykonywać dynamicznie korekty temperatury zadanej, która została wyznaczona przez krzywą grzania, aby osiągnąć żądaną temperaturę wewnętrzną. Wygląda na to, że obecny algorytm tak nie działa, a szkoda, bo uważam, że byłoby to lepsze rozwiązanie niż obniżanie temperatury o stałą wartość. Inaczej mówiąc temperatura zadana za zaworem 4D mogłaby być wypadkową krzywej grzania i temperatury wewnętrznej.

Cóż. Spróbuję na jakiś czas na początek obniżyć temperaturę powrotu aby sprawdzić czy to nie jest hamulec dla zaworu 4D. Potem spróbuję podnieść krzywą grzania i zobaczymy.

dodane 2022-11-21 20:49
Ciekawi mnie, czy opisany przeze mnie sposób sterowania zaworem 4D jest możliwy do zaimplementowania w sterowniku. Być może z jakichś powodów nie jest to możliwe, albo w ogóle niepotrzebne.
Może ES mógłby się w tej sprawie wypowiedzieć.
2022-11-21 21:29
  oxalis3 Posty: 304 Ostrzeżenie: 0
piterekzioberek napisał » 2022-11-21 20:49
Może ES mógłby się w tej sprawie wypowiedzieć.

I może od tego trzeba było zacząć. Przecież forum nie powinno zastępować wsparcia producenta sterownika , tym bardziej, że nie wszystko jest dobrze opisane w DTR kotła. ES zamiast docenić wymianę doświadczeń między forumowiczami, to albo wątek usunie, albo bana da.
2022-11-21 21:38
  karoka65 Posty: 3424 Ostrzeżenie: 1 Karoka-EKO
A po co tu coś świrować, podnieś krzywą bo ją nisko zablokowałeś ustawieniami i Ci nie dobija  do zadanej w pomieszczeniu. to tak samo gdybyś ustawił na kotle zadaną np. 50 stopni a CWU chciał dogrzać do 60 stopni, kapujesz?
2022-11-21 21:52
  gwarek Posty: 579 Ostrzeżenie: 0
Nie ma co kombinować tylko zaimplementować to co trzeba zrobić aby było dobrze.
Nie przeczytałeś info o sterowniku dlatego teraz są tego takie rezultaty.
Pisałem co masz zrobić .... nic nie zmieniłeś .... tylko znowu piszesz .....
Po zmianach w sterowniku przez te trzy godziny już byś miał odpowiedź na swoje pytania.
Po co pytać jak nie oczekujesz odpowiedzi ?????
2022-11-22 10:26
  piterekzioberek Posty: 77 Ostrzeżenie: 0

Przede wszystkim dziękuję za podpowiedzi co można by zmienić w moich ustawieniach aby osiągnąć w efekcie założoną temperaturę wewnętrzną.
Myślę, że rady są dobre, ale problem prawdopodobnie w moim przypadku jest inny. Obawiam się, że miejsce w którym umieściłem czujnik temperatury wewnętrznej jest trochę nieodpowiednie. Jest to otwarta klatka schodowa łącząca korytarz na parterze z korytarzem na piętrze. Całą tę przestrzeń ogrzewają dwa grzejniki bez termostatów - jeden w korytarzu na parterze i jeden na klatce schodowej. Wygląda na to, że oba są dobrane nieodpowiednio do kubatury. Mam jeszcze jedno pomieszczenie z grzejnikiem bez termostatu, które jest zamknięte. Przeniosłem tam czujnik temperatury. W tym pomieszczeniu temperatura wynosiła 21,9 °C. Zastosuję wasze rady, aby sprawdzić jak sterownik posteruje zaworem 4D aby uzyskać żądaną temperaturę wewnętrzną 21 °C.
Oto co zmieniłem w ustawieniach:
Maksymalna temperatura za zaworem 50 st.
Temperatura obniżona 2 °C
Krzywa grzania - temp. dla -10°C 44 °C
Krzywa grzania - temp. dla +10°C 34 °C
Temperatura powrotu zmniejszona z 55 °C na 50 °C.
Jeśli temperatura wewnętrzna nie spadnie za jakichś czas to będę obniżać krzywą grzania.
Zobaczymy jaki będzie efekt.
Natomiast wracając do sposobu stertowania zaworem 4D, to być może w moim przypadku problem jest z samą instalacją, a dokładnie sposobem ochrony powrotu (pompa CWU). Myślę, że to jest główny hamulec dla zaworu 4D - brak dodatkowej pompy do ochrony powrotu lub sprzęgła hydraulicznego. Zastanawiam się zwłaszcza nad tym drugim rozwiązaniem, czy dodać go do mojej instalacji.
Tak czy inaczej jeszcze raz dzięki za podpowiedzi. Czekamy na efekty.
2022-11-22 16:34
  gwarek Posty: 579 Ostrzeżenie: 0

Najważniejszej rzeczy nie zmieniłeś ...
Obwód CO 1 - zawór 4D
-10stC - 50st.C
+10st>c - 40st.C

To jest sterowanie temp. 4D.
2022-11-22 21:04
  piterekzioberek Posty: 77 Ostrzeżenie: 0
Myślę, że przesunięcie krzywej grzania w górę tak jak proponujesz, tzn. aż o 6 stopni to trochę przesada.
Podniosłem ją na początek o 2 stopnie. Każdy stopień więcej to większe zużycie opału. Jakiś efekt powinien być.
Jeśli okaże się, że to za mało to ją jeszcze przesunę w górę, a ty będziesz się cieszyć, że miałeś rację 



2022-11-22 21:56
  faco Posty: 823 Ostrzeżenie: 0
Ja sobie dałem termometry wifi w dwóch pokojach. Na podstawie ich wykresów wiem kiedy za zaworem 4D jest dobrze. Jednym słowem wiem według nich jak ustawić krzywą grzania. Ustawiam sobie termostat np. na 21°C i ustawiam temperaturę na za zaworem i czekam. Parę godzin i nie dobija do zadanej to wiem ze temp. do góry i znów parę godzin na wykresie widzę czy się temperatura dźwiga. Jak w kocu wykres ustabilizuję się na 21°C to wiem ze ta temp. za zaworem jest ok. Jak na dworze by opadła niżej a temperatura na wykresie zacznie opadać to korekta.
Jak na razie patent na ustawienie krzywej działa świetnie.
Lepiej dać korektę zaworu nad stan, później piec nie musi nadrabiać strat.
2022-11-23 10:35
  piterekzioberek Posty: 77 Ostrzeżenie: 0

Dzięki faco za radę. 
Dobry sposób, tym bardziej, że w twoim przypadku się sprawdził.
Właściwie to już go testuję. Tyle tylko, że czujnik jest w pomieszczeniu z grzejnikiem bez termostatu.
Zastanawiam się jeszcze, czy nie podnieść jeszcze trochę temperatury na kotle, bo gdy podnoszę krzywą grzania to mam wrażenie, że coraz trudniej utrzymać oczekiwaną temperaturę powrotu na założonym poziomie.
Najtrudniej w tym wszystkim znaleźć złoty środek pomiędzy: optymalną temperaturą zadaną kotła, krzywą grzania i temperaturą powrotu. Wiem jedno, że na pewno z tą wiedza jaką mam teraz wykonałbym moją instalację CO inaczej.
2022-11-23 15:12
  faco Posty: 823 Ostrzeżenie: 0
Może być i czujnik zamiast termostatów. Ja mam to i to ale ze za bardzo piec dziko szedł na czujniku wybrałem termostaty, w każdym pokoju temp. jaką chcę.
Ja zrobiłem tak, ze na początku dałem krzywą dość dużo na moje oko przesadzoną w górę, aby piec dogrzał pokoje.
Jak już widziałem ze jest ponad miarę nagrzane to dopiero zacząłem korektę obniżającą i parę godzin sprawdzanie co się dzieje.
Co do podniesienia temperatury na kotle. Tutaj według mnie jest ciekawie. Gdy podniesiesz na kotle, wysoka temperatura idzie na czujnik i 4D przymyka spust i ok. Co za tym idzie woda wraca na powrót i piec się wyłącza i niby mniej spali, ale pompa tak samo traci przepływ i co za tym idzie ze mamy górę grzejników gorącą a od połowy już chłodną.  Mniej na kotle , zawór 4D się aż tak bardzo nie przymyka i większy jest przepływ przez grzejniki, może nie są aż tak gorące ale grzeją praktycznie całe. Teraz co wybrać górę gorącą czy mniej gorący a grzał cały  
Ja mam grzejniki purmo i dla mnie lepsze opcja jest dać mniej a aby grzał cały, wtem radiatory odprowadzają ciepło z całego grzejnika.
2022-11-23 16:33
  gwarek Posty: 579 Ostrzeżenie: 0
piterekzioberek napisał » 2022-11-22 21:04
Podniosłem ją na początek o 2 stopnie. Każdy stopień więcej to większe zużycie opału. Jakiś efekt powinien być.Jeśli okaże się, że to za mało to ją jeszcze przesunę w górę, a ty będziesz się cieszyć, że miałeś rację 


Cieszę się twoim szczęściem

dodane 2022-11-23 16:33
faco napisał » 2022-11-23 15:12
Ja mam grzejniki purmo i dla mnie lepsze opcja jest dać mniej a aby grzał cały, wtem radiatory odprowadzają ciepło z całego grzejnika.

Jakoś nie lubię tych płytowych .... muszą mieć wysoką temperaturę zasilania żeby fajnie grzały.
Już nie wspomnę o ich czyszczeniu ... ale faktycznie nie są drogie a to też ważne.
2022-11-23 16:54
  faco Posty: 823 Ostrzeżenie: 0
No wiesz wydaje mi się ze są mega wydajne. Jak dobrze je odpalisz to firanki latają w oknach jak by pod nimi był porządny wentylator. Dla mnie to kombajn wydajności. Cenowo nie wiem jak to wygląda obecnie ale dla mnie najlepsze. Teraz jak pisałem wcześniej dobrze przemyśleć przepływ wody przez nie, czyli współpraca pompy co do zadanej kotła. Jedno to kupić piec a drugie to go opanować. 
dodane 2022-11-23 16:54Tutaj jak pisałem o wykresie:


Jak widać temperatura utrzymuje się na stałym poziomie co przez pewien czas żona zostawiła drzwi otwarte z pokoju od razu efekt
Na takiej podstawia jak temperatura zmienia się na dworze a krecha idzie jak laser to krzywa jest perfecto 
2022-11-23 17:22
  gwarek Posty: 579 Ostrzeżenie: 0

No właśnie jak dobrze je odpalisz ... czyli zasilanie 60st.C to faktycznie ....
Jednak my tu walczymy aby zasilać grzejnik maks. 45st.C ..... to by było fajnie i oszczędnie .....
Tak na poważnie to mam do płytowych "udar" bo słyszę w nich przepływ wody .... okropnie szumią ...
Pewnie mają małe średnice i z tego powodu.
Oczywiście wygląd mają estetyczny i ładny.
Pierwsza stronaPoprzednia strona1 / 2Następna stronaOstatnia strona
Użytkownicy online: luck, Michalmichal, omdulina