W nowym sofcie do sterowników PELLO dodaliśmy obsługę BUFORA. Więcej informacji na forum lub w tym pliku
Forum  eCoal.pl v3.5  sterowanie zaworem 3 drożnym poprzez eSterownik coś nie tak Subskrybuj
Pierwsza stronaPoprzednia strona1 / 2Następna stronaOstatnia strona
2021-12-26 09:43
  jandomm Posty: 15 Ostrzeżenie: 0
Witam. 
Sterowanie zaworem o północy w wigilię spowodowało zamknięcie zaworu do 0% i tak kolejno poprzez 10 godzin też aż dziesięciokrotnie powtarzające się próby automatycznego otwarcia zaworu dochodziło do ok 15% i następowało zamknięcie. Rano gdy zimne grzejniki i temp. wew. 17,5 st. stwierdziłem zamknięty zawór trójdrożny a pompa "co" w trybie "on" załączonym. Przeszedłem z trybu sterowania automatycznego na ręczny i dokonałem otwarcia zaworu w pozycję "on" do 100% , a dalej powróciłem do sterowania automatycznego.
Sterownik ponownie przymknął otwarcie zaworu ale powoli systematycznie utrzymując temperaturę kotła i powrotu otwierał zawór trójdrożny do pozycji 100% otwarcia. 
Teraz jest OK ale powyższa  sytuacja już powtórzyła się dwukrotnie.
Moje pytanie :
- co powoduje przymykanie zaworu i  zmianę sterowania ?

dodane 2021-12-26 09:43Czy ktoś na forum ma podpowiedź ???
2021-12-27 22:01
  gwarek Posty: 582 Ostrzeżenie: 0

Witam.
Masz ustawione w obwodzie CO1 zatrzymanie pompy po dogrzaniu pomieszczenia - TAK.
No to kocioł zmierzył że uzyskał 20st.C i tyle ( zawór 0% i pompa OFF ) - no tak to ma działać.
Wyłącz tą opcję i zmniejsz temp. za 4D na niższą.
Pozdrawiam.

P.S.
Zawór 4D nie jest od stanu 0% i 100% ( sterowanie binarne 0 i 1 ).
Na kotle masz mieć minimum 60st.C a na zaworze 4D np. 50st.C.
No i na powrocie minimum 50st.C.
2021-12-27 22:13
  leON22 Posty: 6507 Ostrzeżenie: 3
Co to za siłownik  zaworu 3D z czasem pełnego otwarcia 80s? Temp.za zaworem wynika z ustawionej krzywej za nim, nie wiem czy @jandomm wie o co w tym wszystkim chodzi? Dodatkowo włączona ochrona powrotu przez zawór 4D 
2021-12-28 09:29
  jandomm Posty: 15 Ostrzeżenie: 0
W uzupełnieniu podaję iż :
- pierwotnie miałem włączoną ochronę powrotu poprzez "cwu" lecz woda była non stop podgrzewana do wysokiej 
  temp. a przecież wolę podgrzewanie pomieszczeń, 
- zawór trójdrożny w instalacji zamontowany przy podłączanym pierwszym piecu Ogniwo lecz nie był 
  wykorzystywany  do sterowania i dopiero w tym roku po wymianie pieca zostało uruchomione jego sterowanie,
- zawór trójdrożny to produkcji Insbud typ  AE-Q25-3  a czas zamknięcia/otwarcia wg instrukcji DTR to 12 sek.
- mam ustawioną wyłączenie pompy "co" po nagrzaniu pomieszczenia i to działa lecz sporadycznie zawór dokonuje 
  próby jego otwarcia ale następuje ponowne zamykanie zaworu i to się powtarza a w efekcie brak grzania   
  pomieszczeń,
Moje pytanie to:
  - co powoduje przymykanie zaworu i  zmianę sterowania ?
2021-12-28 09:44
  PAndrzej Posty: 54 Ostrzeżenie: 0
a zawór jest dobrze podłączony na obrotach ?
dodane 2021-12-28 09:44Proponuję tak jak wszyscy radzą ustawić otwarcie zaworu na 55 stopni powinno coś polepszyć ja mam na 58 bo moi domownicy lubią ciepło a ogrzewanie na 22,5 stopnia i jest ciepełko i miło.
2021-12-28 09:59
  MateoKoc Posty: 473 Ostrzeżenie: 0
jandomm napisał » 2021-12-28 09:29
Moje pytanie to:
  - co powoduje przymykanie zaworu i  zmianę sterowania ?

Przecież masz włączoną ochronę powrotu przez zawór. Dla sterownika ważniejsza jest ochrona powrotu niż temperatura za zaworem. Przymyka zawór, aby dogrzać powrót.

Tak przy okazji. 
Producent wymaga 50 na powrocie i 60 na kotle.
Cytat z instrukcji:
W celu ochrony kotła przed korozją niskotemperaturową należy
utrzymywać na kotle temperaturę co najmniej 60 °C. Temperaturę wody
powracającej  do  kotła  powyżej  50 °C.
2021-12-28 10:34
  leON22 Posty: 6507 Ostrzeżenie: 3
@jandomm nie pytałem o typ zaworu 3D tylko siłownika który nim steruje , czy czas jego pełnego otwarcia jest zgodny ze specyfikacją ? W/g mnie taka szarpana praca kotła generuje większe straty niż ciągła ale to Twój kociołek , rób z nim co chcesz
2021-12-28 16:13
  gwarek Posty: 582 Ostrzeżenie: 0

Witam.
Twój kocioł ma przerypane.
Raz ma 70st.C a za chwile 50st.C i tak bez końca.
Dla oszczędności naprawdę lepiej pracować na niższych temperaturach ale stale niż szarpać.
Pozdrawiam.
2021-12-28 21:41
  gmaj22 Posty: 2240 Ostrzeżenie: 0
"- zawór trójdrożny to produkcji Insbud typ  AE-Q25-3  a czas zamknięcia/otwarcia wg instrukcji DTR to 12 sek."


A nie 120 sek?


W Ustawieniach/obwód CO/zawór 4D -sprzeczność goni sprzeczność.
2021-12-30 17:46
  jandomm Posty: 15 Ostrzeżenie: 0
Ponownie witam.
W ciągu dnia mam ustawioną temperaturę 20 - 21 stopni. Na noc w ustawieniach 19 stopni. Można stwierdzić iż w ciągu dnia jest prawidłowe ogrzewanie, natomiast na noc pomieszczenia nagrzane, a zadana temperatura 19 st. Tak więc sterowanie wyłącza pompę "co" i zamyka zawór trójdrożny. Po ok. 1 godzinie sterownik uruchamia pompę "co" i dokonuje próby otwarcia zaworu trójdrożnego, ale stopień otwarcia zaworu dochodzi do ok.15% i następuje jego zamknięcie. Kolejne próby otwarcia zaworu powtarzane są w odstępach około 1-no godzinnych ale zawsze otwarcie zaworu dochodzi do maksymalnego kąta 15%. Pompa "co" jest w tym czasie zawsze w pozycji "on" załączona ( nawet przy zamkniętym zaworze trójdrożnym). Nadmieniam iż w ustawieniach miałem "ochronę powrotu" poprzez zawór trójdrożny. Tak więc różne sposoby zmian ustawień temperatur pieca i temperatur krzywej grzania nie przyniosły efektu. Zawór trójdrożny po wychłodzeniu się wody nie jest w stanie ponownie otworzyć się do 100% aż do momentu uzyskania właściwej temp. grzewczej pieca i "powrotu".
- ostatecznie jestem zmuszony do wycofania się z "ochrony powrotu" poprzez zawór trójdrożny.
Ale moje dodatkowe pytanie :
  - czy jest możliwość obejścia ustawień tak aby zawór trójdrożny po uzyskaniu sygnału otwarcia ,otworzył się i był w stanie otwartym aż do  uzyskania właściwej temperatury wody grzewczej ( przecież w tym samym czasie pompa "co" dostaje sygnał załączenia i jest pozycji "on" non stop nawet gdy zawór trójdrożny nie został otwarty).
2021-12-30 18:58
  Djack Posty: 51 Ostrzeżenie: 0

Cześć, urządzenie nie podłączone... 
Może temperatura powrotu spada Ci dość znacznie, więc zawór się zamyka.
Też miałem kiedyś takie czkawki na piecu, póki nie ustawiłem wyłącz pompę po dogrzaniu na wartość nie - pompa cały czas pracuje, a po dogrzaniu pomieszczenia przechodzi na obniżoną za zaworem.
2021-12-31 02:00
  jandomm Posty: 15 Ostrzeżenie: 0
Czy ktoś odpowie w temacie ?????
2021-12-31 08:13
  faco Posty: 830 Ostrzeżenie: 0
Widocznie nikt nie chce
Według mnie lekarstwem jest to aby pompa pracowała cały czas. Przeszedł sterownik na temperaturę komfortową, pompa pracuje i krzywe się równają, jest odbiór ciepła, dlatego w dzień Ci nie wariuje. W nocy pompa Ci nie pracuje i zobacz co się dzieje na krzywych, za zaworem temperatura spada w mgnieniu oka a piec puchnie, Zaznacz w sterowniku CO1 ze pompa ma pracować po nagrzaniu pomieszczenia, teraz masz ze nie i powinno być ok. 
2021-12-31 08:56
  gmaj22 Posty: 2240 Ostrzeżenie: 0
@jandomm
Przede wszystkim z opisu wynika, że zawór trójdrozny masz do obnizenia temperatury na instalację. Nie ma to nic wspólnego z ochrona powrotu. Widzę, że nie rozumiesz, jak to działa, więc najlepiej dołącz zdjęcie instalacji wokół kotła. Zobaczymy, co to za zawór i jak jest zamontowany. Inaczej to wróżenie z fusów....
2021-12-31 09:03
  faco Posty: 830 Ostrzeżenie: 0
gmaj22 dołech mu rozwiazanie jak doktor recepta choremu na złe krązenie Nie byda wchodził w szczegóły, niech yny zrobi to co napisołech i nic więcej. 
2021-12-31 09:10
  gmaj22 Posty: 2240 Ostrzeżenie: 0
O tak, dobre i stabilne krążenie to podstawa w instalacji z kotłem na ekogroszek.  A tam albo słabizna, albo stan przedzawałowy.
2021-12-31 09:15
  faco Posty: 830 Ostrzeżenie: 0
No widać to jak na EKG  Jedna zmiana co zaproponowałem i temat do zamknięcia 
2021-12-31 09:53
  gmaj22 Posty: 2240 Ostrzeżenie: 0
Oj tam, zaraz do zamknięcia. Tu nie chodzi, żeby króliczkaod razu  złapać, ale żeby gonić
2021-12-31 16:12
  faco Posty: 830 Ostrzeżenie: 0
Wygląda jak na razie, ze po przestawieniu sterownika jak napisałem, zawór 3D pracuje ok 
2021-12-31 20:42
  gmaj22 Posty: 2240 Ostrzeżenie: 0
Brawo TY
Pierwsza stronaPoprzednia strona1 / 2Następna stronaOstatnia strona
Użytkownicy online: derek71, Hajnel, jahos, marcolorz, UkmBoiler