User profile

jandomm

Wieliczka

 

Registration: 2021-07-07 19:45

Login: 2022-01-16 10:25

Devices: 1

Topics: 3

Posts: 8

user posts 
2022-01-12 13:44 Topic: eCoal.pl v3.5 » Pomoc w ustawieniu kotła
  jandomm Posts: 8
Witam
Ja też miałem duże wahania zaworu 4D. Na forum poradzono mi iż abym wyłączył sterowanie zaworem co ustabilizuje pracę kotła. Założenia programu sterownika to przecież sterowanie zaworem ale ustawienie w określonej pozycji tego zaworu to skutkuje stabilizacją co można ocenić z wyktesu.
2021-12-31 02:00 Topic: eCoal.pl v3.5 » sterowanie zaworem 3 drożnym poprzez eSterownik coś nie tak
  jandomm Posts: 8
Czy ktoś odpowie w temacie ?????
2021-12-30 17:46 Topic: eCoal.pl v3.5 » sterowanie zaworem 3 drożnym poprzez eSterownik coś nie tak
  jandomm Posts: 8
Ponownie witam.
W ciągu dnia mam ustawioną temperaturę 20 - 21 stopni. Na noc w ustawieniach 19 stopni. Można stwierdzić iż w ciągu dnia jest prawidłowe ogrzewanie, natomiast na noc pomieszczenia nagrzane, a zadana temperatura 19 st. Tak więc sterowanie wyłącza pompę "co" i zamyka zawór trójdrożny. Po ok. 1 godzinie sterownik uruchamia pompę "co" i dokonuje próby otwarcia zaworu trójdrożnego, ale stopień otwarcia zaworu dochodzi do ok.15% i następuje jego zamknięcie. Kolejne próby otwarcia zaworu powtarzane są w odstępach około 1-no godzinnych ale zawsze otwarcie zaworu dochodzi do maksymalnego kąta 15%. Pompa "co" jest w tym czasie zawsze w pozycji "on" załączona ( nawet przy zamkniętym zaworze trójdrożnym). Nadmieniam iż w ustawieniach miałem "ochronę powrotu" poprzez zawór trójdrożny. Tak więc różne sposoby zmian ustawień temperatur pieca i temperatur krzywej grzania nie przyniosły efektu. Zawór trójdrożny po wychłodzeniu się wody nie jest w stanie ponownie otworzyć się do 100% aż do momentu uzyskania właściwej temp. grzewczej pieca i "powrotu".
- ostatecznie jestem zmuszony do wycofania się z "ochrony powrotu" poprzez zawór trójdrożny.
Ale moje dodatkowe pytanie :
  - czy jest możliwość obejścia ustawień tak aby zawór trójdrożny po uzyskaniu sygnału otwarcia ,otworzył się i był w stanie otwartym aż do  uzyskania właściwej temperatury wody grzewczej ( przecież w tym samym czasie pompa "co" dostaje sygnał załączenia i jest pozycji "on" non stop nawet gdy zawór trójdrożny nie został otwarty).
2021-12-28 09:29 Topic: eCoal.pl v3.5 » sterowanie zaworem 3 drożnym poprzez eSterownik coś nie tak
  jandomm Posts: 8
W uzupełnieniu podaję iż :
- pierwotnie miałem włączoną ochronę powrotu poprzez "cwu" lecz woda była non stop podgrzewana do wysokiej 
  temp. a przecież wolę podgrzewanie pomieszczeń, 
- zawór trójdrożny w instalacji zamontowany przy podłączanym pierwszym piecu Ogniwo lecz nie był 
  wykorzystywany  do sterowania i dopiero w tym roku po wymianie pieca zostało uruchomione jego sterowanie,
- zawór trójdrożny to produkcji Insbud typ  AE-Q25-3  a czas zamknięcia/otwarcia wg instrukcji DTR to 12 sek.
- mam ustawioną wyłączenie pompy "co" po nagrzaniu pomieszczenia i to działa lecz sporadycznie zawór dokonuje 
  próby jego otwarcia ale następuje ponowne zamykanie zaworu i to się powtarza a w efekcie brak grzania   
  pomieszczeń,
Moje pytanie to:
  - co powoduje przymykanie zaworu i  zmianę sterowania ?
2021-12-26 09:43 Topic: eCoal.pl v3.5 » sterowanie zaworem 3 drożnym poprzez eSterownik coś nie tak
  jandomm Posts: 8
Witam. 
Sterowanie zaworem o północy w wigilię spowodowało zamknięcie zaworu do 0% i tak kolejno poprzez 10 godzin też aż dziesięciokrotnie powtarzające się próby automatycznego otwarcia zaworu dochodziło do ok 15% i następowało zamknięcie. Rano gdy zimne grzejniki i temp. wew. 17,5 st. stwierdziłem zamknięty zawór trójdrożny a pompa "co" w trybie "on" załączonym. Przeszedłem z trybu sterowania automatycznego na ręczny i dokonałem otwarcia zaworu w pozycję "on" do 100% , a dalej powróciłem do sterowania automatycznego.
Sterownik ponownie przymknął otwarcie zaworu ale powoli systematycznie utrzymując temperaturę kotła i powrotu otwierał zawór trójdrożny do pozycji 100% otwarcia. 
Teraz jest OK ale powyższa  sytuacja już powtórzyła się dwukrotnie.
Moje pytanie :
- co powoduje przymykanie zaworu i  zmianę sterowania ?

dodane 2021-12-26 09:43Czy ktoś na forum ma podpowiedź ???
2021-12-21 09:47 Topic: eCoal.pl v3.5 » Czujnik temperatury wylotu spalin
  jandomm Posts: 8
Witam
Temperatura spalin jes w zaktesie 80 st do 130 st
W czasie gdy piec jest w fazie podtrzymania temperatura rośnie z 80 stopni  do ok 130 stopni tj do momentu przejścia pieca w fazę grzania i wówczas temperatura spada do ok 80 stopni.
Moje pytanie:
- czy ten zakres temperatury spalin jest prawidłowy ???
2021-12-17 10:00 Topic: eCoal.pl v3.5 » podgrzewanie CWU pomino iż ustawienia na wyłączone lub max 20 stopni
  jandomm Posts: 8
leON22 pytanie ....
- histereza #2 cwu była na 30 stopni ale szukając przyczyn podbicia tempetatuty cwu zmieniłem. Teraz powróciłem na 30 stopni.
- co jest źle ustawione w parametrach pracy zaworu 4D i krzywej grzania za nim ???????
2021-12-16 10:56 Topic: eCoal.pl v3.5 » podgrzewanie CWU pomino iż ustawienia na wyłączone lub max 20 stopni
  jandomm Posts: 8
Witam
Chwilowo nie zamieskuję w domu dlatego też obniżyłem temp ogrzewania do 13 stopni . Temp. ogrzewania jest utrzymywana prawidłowo.
Problem z cwu. Jeżeli wyłączyłem programator cwu i ustawiłem iż cwu wyłączone to i tak sterownik dokonywał podgrzewania wowy i jeżeli wcześciej przy ustawionym programatorze miałem 44 stopnie , to przy wyłączonym grzaniu wody cwu temperatura w bojlerze utrzymywała się w granicach 56 do 62 stopnie. Ponownie włączyłem programator cwu i ustawiłem temp max na 20 stopne z obniżoną do 4 stotni to nadal sterownik utrzymuje wysoką temperaturę w bojlerze (ok 52 stopnie).
- co jest powodem utrzymywania tak wysokiej tempetatury cwu i podgrzewania cwu pomimo ustawień na wyłączony cwu lub obniżona temp.  w programatorze cwu na 20 stopnie  ?????
2021-11-29 23:03 Topic: eCoal.pl v3.5 » skokowa praca zaworu trójdrożnego
  jandomm Posts: 8
Pompa CO1 jest zamontowana za zaworem trójdrożnym.
Instalacja wykonywana 15-tat temu przy zakupie pierwszego pieca Ogniwo  na ekogroszek. W bieżącym roku z uwagi na zużycie (rozszcelnienie) zmuszony byłem zakupić nowy piec. Tak więc w miejsce starego wstawiłem nowy i podpiąłem do istniejącej instalacji. Umiejscowiony zawór trójdrożny miał pełnić rolę mieszacza i utrzymywanie właściwej temperatury zasilania CO i na powrocie.  Nowy sterownik dodpiąłem do zaworu trójdrożnego. Przez okres 1 miesiąca zawór był w pozycji pełnego otwarcia i niewykonywał żadnych zmian ponieważ był ustawiony jako "ochrona powrotu".  Wywnioskowałem iż ustawienie zaworu trójdrożnego w systemie jako "ochrona powrotu" , ustawia zawór bez reakcji i jest zawsze w pełni otwarty. Po wycofaniu zaworu trójdrożnego z "ochrony" powrotu" nastąpiły skokowe otwierania na 100% w chwili załączania się pompy obiegowej CO i zamykanie (0%) w chwili wyłączania się pompy obiegowej CO.
Aktualnie na dwa dni testuję  utrzymywanie  systemu w opcji " przed zamarzaniem na temp. 7 oC"
Udostępnie sterowanie (ale muszę poczytać jak to wykonać)
2021-11-29 21:12 Topic: eCoal.pl v3.5 » skokowa praca zaworu trójdrożnego
  jandomm Posts: 8
Witam
Dokonałem uruchomienia zaroru trójdrożnego zasilającego instalacje grzejników (nie mam podłogówki). Po ustawieniach zawór w czasie uruchomienia obiegu grzania co1 otwiera się na 100%. Po nagrzaniu i wyłączeniu się pompki obiegowej co1 następuje zamknięcie zaworu trójdrożnego (na 0%) ate też od tego momentu następuje stopniowy wzrost temperatury na kotle  ( z 55 stopni do ponad 70 stopni ) jak i też podnosi się temperatura powrotu do kotła. Na wykresie wyraźne piki pracy w kształcie prostokątów. Mam pytanie :
- czy zawór trójdrożny powinien zamykać się całkowicie w kierunku obiegu grzania po wyłączeniu się pompy co1 obiegu grzania grzejnikowego ???
2021-09-26 22:44 Topic: eSterownik.pl » Wyłączenie pomp po wygaszeniu pieca
  jandomm Posts: 8
Otrzymałem informację od serwisanta iż w trybie ręcznym praca pomp nie jest sterowana. Ustawienia pracy pomp to tylko w trybie automatycznym. Tak więc w trybie ręcznym pracują aż do blokady kotła.