W nowym sofcie do sterowników PELLO dodaliśmy obsługę BUFORA. Więcej informacji na forum lub w tym pliku
Forum  eSterownik.pl  KIlka pytań odnośnie "pogodówki" w retortowym e.coal i trybu "grupowy" . Subskrybuj
Pierwsza stronaPoprzednia strona7 / 7Następna stronaOstatnia strona
2020-01-07 21:26
  berabs Posty: 54 Ostrzeżenie: 0

Gmaj22-dziękuję. Czyli od temp. zew. zależeć będą wartości krzywej. U mnie znajduję je w panelu na kotle w poz.:ustawienie kotła i wynoszą dla +10/45 a dla -10/60 st. Dotychczas ich jeszcze nie zmieniałem (2 lata), temperaturę w CO ustalałem poz: temperatura za zaworem i kocioł na to reagował.Chyba  na takie  zimy jakie są teraz są wystarczające? Dla mnie ze względu na mój wiek ta opcja będzie lepsza, bo inaczej musiałbym codziennie latać do kotłowni - z tym że w razie mrozów powyżej -10 st. trzeba będzie krzywą podnieść posługując się wykresem?

ad.2. Tak na próbę chciałbym  z ochrony powrotu przez zawór 3d przejść na ochronę przez CWU ,co trzeba zrobić w CWU to bym wiedział, ale co z pompą mieszająca od 3d? musi być wyłączona ale jak? (na pewno prosta odpowiedź-ale chcę się upewnić). Próbą chcę pozbyć się "zygzaków" w wykresie na powrocie oraz będę musiał podnieść temp. zadaną na CWU żeby ją mieszać z zimną bo "zarosły" rurki od gorącej wody (instalacja ma już 35 lat. Czy to zda egzamin nie wiem ,bo odległość 140 l. bojlera od kotła wynosi  ok.7m a przekrój rurek 20mm.Okazać się może że w tym  układzie powrót będzie za zimny, dodatkowo w co jest duża ilość wody.
2020-01-07 21:37
  leON22 Posty: 6494 Ostrzeżenie: 3
Chcesz się pozbyć zygzaków na wykresie temp.powrotu , to podnieś temp.min.powrotu na 55st i problem z głowy
dodane 2020-01-07 21:37PS. Przecież powrót masz chroniony pompą mieszającą , chyba lepiej się nie da , no chyba że tak nie jest pewny
2020-01-07 22:22
  berabs Posty: 54 Ostrzeżenie: 0
Jest chroniony przez powrót i to jest pewne.Można sprawdzić na schemacie Chodziło mi też o co innego poza tymi zygzakami.
2020-01-07 22:29
  leON22 Posty: 6494 Ostrzeżenie: 3
Chciałeś napisać chroniony przez pompę mieszającą Z tą ochroną przez CWU może być faktycznie problem ale zawsze możesz spróbować , wystarczy że w ustawieniach wyłączysz funkcję pompy mieszającej a powrót zmienisz na pompa CWU
2020-01-07 22:51
  berabs Posty: 54 Ostrzeżenie: 0
Tak- leon22- miało tak być napisane jak piszesz- przez pompę mieszającą.Dobrze że zrozumiałeś o co mi chodziło (bo i tak pompa miesz. chodzi prawie non stop). Jak  będzie czas to popróbuję żeby się przekonać.Temat na razie zamknięty-dziękuję.
2020-01-07 23:05
  leON22 Posty: 6494 Ostrzeżenie: 3
Spróbuj podnieś tą min.temp.powrotu na 55st tak żeby pompa mieszajaca chodziła non-stop , a prawie robi różnicę wtedy nie będziesz miał piły na wykresie
2020-01-08 07:36
  konto usunięte Posty: 10188 Ostrzeżenie: 0



Tak na szybko narysowany , ogłolnie chodzi o to że ze przyjmujesz jakąs temp zadana dla temperatury zewnętrznej -10 i to samo robisz dla temperatury zew. +10 , oczywiscie krzywa działa powyzej +10 i ponizej -10
 wypadkowa dla 0 na zewnatrz to zawsze iloraz sumy  tych temp . 
2020-01-08 15:12
  berabs Posty: 54 Ostrzeżenie: 0

Podniosłem temp. minimalną powrotu na 55st.jutro zobaczymy na wykresie zmiany, ciekawi mnie czy na tej zmianie nie ucierpi temp.zadana za zaworem,czyli to co idzie do grzejników,czy nie będzie kocioł dłużej jej grzał (wody).

Ameno25- dzięki za szybki odzew , będę nad tym myślał.
2020-01-08 16:16
  leON22 Posty: 6494 Ostrzeżenie: 3
Jakbyś zmienił wczoraj tak jak prosiłem , to dziś już byś wiedział W/g mnie nic nie ucierpi
dodane 2020-01-08 16:16PS. Widzę , że jeden problem masz już z głowy
2020-01-08 17:52
  marco755 Posty: 135 Ostrzeżenie: 0
Witam , czy kolega berabs mógłby napisać coś więcej o swojej instalacji ? . Kocioł , powierzchnia do ogrzania , starsza technologia budownictwa , opał , mnie więcej tyle samo grzejników , ogólnie podstawowe parametry jak u mnie a po mimo tego --   zadana kotła 55 ,  powrót ponad 50 ,  39 za zaworem a spalanie średnio 20 kg . 
2020-01-08 17:54
  berabs Posty: 54 Ostrzeżenie: 0
Wczoraj musiałem kończyć,bo dzisiaj wcześnie rano ruszałem do przychodni w Katowicach.Ale leon22 już widzę zmiany, piła prawie zniknęła, ale czas w grzaniu  tak jak przypuszczałem nieco się wydłużył,czy w konsekwencji będzie większe spalanie groszku to zobaczymy.Tak jak piszesz jeden problem z głowy.Korci mnie ten drugi (ochrona powrotu przez pompę CWU ). W ustawieniach zmienić funkcję pompy mieszającej (wyłączyć ) a włączyć pompę CWU oraz muszę podnieść temperaturę zadaną CWU na 56st.? Mając wyniki tych dwóch wariantów zdecyduję który będzie zastosowany. Ale to znowu zrobię jutro.Jestem zdania że wszystko przy tych zmianach trzeba powolutku przekalkulować.
2020-01-08 18:19
  leON22 Posty: 6494 Ostrzeżenie: 3
Nie kombinuj z tą ochroną przez CWU , bo lepiej nie będzie . Przy tej ochronie temp.CWU jest zbliżona do temp.kotła , taki minus tego rozwiązania, że można zapomnieć o programatorze CWU  Wybór należy do Ciebie , zawsze możesz spróbować i zaspokoić swoją ciekawość jak Ci się nudzi
2020-01-08 18:32
  berabs Posty: 54 Ostrzeżenie: 0
marco755- dużo danych jest pod moim postem, obecnie zadana kotła 58 , powrót był 52 , obecnie zmieniony na 55 ,38 za zaworem a spalanie około 17 do 18kg. Różnica może wynikać w temp. w pomieszczeniach , u mnie cała góra na kaloryferach przytłumiona termostatami na pozycjach 4. Haszimoto - tarczyca , podobno nie znosi wysokiej temperatury. Ja przeniosłem się na dół , jest cieplej. To że ja mam pompę mieszającą na powrocie a Ty go prowadzisz przez pompę CWU nie robi chyba dużej różnicy w spalaniu.? Palę groszkiem z Chwałowic kupowanym poprzez skład opału , niby od 27 do 29 MJ.
2020-01-08 18:56
  marco755 Posty: 135 Ostrzeżenie: 0
berabs - ja mam tylko kocioł do ogrzewania , zawór 4d z siłownikiem i pompę obiegową  , koledzy doradzili zrezygnowanie z ochrony zaworem 4d . Instalacje masz w miedzi ? bo ja jeszcze stalową . 
2020-01-08 21:42
  berabs Posty: 54 Ostrzeżenie: 0

leON22 -zrobię tak jak radzisz,już nie będę kombinował z tym powrotem przez CWU. Jeżeli przepływ gorącej wody z bojlera się jeszcze b. zmniejszy, to zawsze przecież mogę podnieść temp. zadaną na bojlerze o kilka st. wyżej a to  pozwoli mi po jej zmieszaniu ( gorącej) z zimną w kranach na większy jej przepływ. Rurki z zimną wodą nie są tak mocno "zarośnięte"- ale to się okaże w trakcie wymiany i ocenie przez fachowca. W taki sposób dojadę do lata,bo wtedy mogę te rurki w instalacji wymienić na nowe. A po drugie pisanie nie idzie mi tak łatwo a jeszcze gorzej z używaniem poprawnych nazw i terminów technicznych związanych z tymi tematami, uważam że muszę dać sobie na razie spokój w tym temacie, chyba że coś złego mi się wydarzy. Będę dalej czytał wszystkich Waszych magisterskich wyjaśnień na Forum i uczył się dalej z waszą pomocą
marco755--wybacz ale jestem za słaby żeby coś doradzać , mogę pisać jak jest u mnie ale pytać musisz innych piszących na forum bo Oni mają ogromną wiedzę w tych tematach.
2020-01-14 09:14
  marco755 Posty: 135 Ostrzeżenie: 0
Witam po kilku dniach milczenia , kocioł ustawiony według waszych propozycji , od kilku dni chodzi na automacie e,coal , zadana 65 , wyłączona ochrona 4d , powrót raczej nie spada poniżej 47 , krzywa 32 / 42 . 
I dzisiaj około 4 coś się zadziało bez wyraźnej przyczyny czy mojej ingerencji ,  
temperatura kotła zaczęła się "bujać" - 60 - 80 -60 -80 , 
powrót 42 - 56 i znowu na dół i znowu do góry , 
zawór 4d wystrzelił na 100 % , 
spaliny też wystrzeliły do góry . 
obniżyłem troszkę krzywą  z 32/42   na 32/40 i się chyba unormowało . 
Kocioł czysty , komin też.  
Czy takie rzeczy się zdarzają ? tak same z siebie ? 
2020-01-14 15:08
  leON22 Posty: 6494 Ostrzeżenie: 3
Zdarzają, jak kocioł się przegrzeje temp. powyżej 75st włącza się wszystkie pompy i zawór 4D otwiera na 100%, taka ochrona przed przegrzaniem. Sprawdź proszę poprawność montażu czujnika temp kotła, może coś z nim nie tak pewny albo brak odbioru ciepła i tak się skumulowalo  
2020-01-14 15:31
  karoka65 Posty: 3424 Ostrzeżenie: 1 Karoka-EKO
leON22 napisał » 2020-01-14 15:08
Zdarzają, jak kocioł się przegrzeje temp. powyżej 75st włącza się wszystkie pompy i zawór 4D otwiera na 100%, taka ochrona przed przegrzaniem.  

Przy 75 to włącza się awaryjnie pompa CWU w celu rozładowania temp. kotła, dopiero powyżej 80 włącza się wszystko i otwiera zawór.
2020-01-14 19:08
  leON22 Posty: 6494 Ostrzeżenie: 3
Wiesiu, dzięki za sprostowanie Szczerze, nie wiedziałem o tym, jak widać całe życie się człowiek uczy  
Z tego co pamiętam @marco755 nie ma pompy CWU , dlatego reszta odpaliła przy 80st
Pierwsza stronaPoprzednia strona7 / 7Następna stronaOstatnia strona
Użytkownicy online: