W nowym sofcie do sterowników PELLO dodaliśmy obsługę BUFORA. Więcej informacji na forum lub w tym pliku
Forum  eSterownik.pl  KIlka pytań odnośnie "pogodówki" w retortowym e.coal i trybu "grupowy" . Subskrybuj
Pierwsza stronaPoprzednia strona1 / 7Następna stronaOstatnia strona
2020-01-05 18:33
  marco755 Posty: 135 Ostrzeżenie: 0
Witam szanownych forumowiczów . Mam kilka pytań odnośnie ustawień . Kocioł użytkowany od 3 miesięcy ,
Kocioł ogniwo eko m plus 20 kw , tylko do ogrzewania budynku , dom podpiwniczony , parterowy z poddaszem . fundament i strop piwnicy nie docieplony , 10 cm styro. na elewacji , 15 cm. wełny w dachu , parter i poddasze mieszkalne ogrzewane 210 m2 . Instalacja tradycyjna stalowa , 14 grzejników - 9 żeberkowych aluminiowych , 5 stalowych płytowych . Instalacja wokół kotła prosta jak drut , zawór 4d Womix z siłownikiem , pompa obiegowa wilo piko yonos 25/1-4-(row) , ochrona powrotu zaworem 4d , pompa ustawiona w trybie "zmienna różnica ciśnień" na maxa - ikonka z największym " domkiem " . Węgiel kupiony luzem , suchy jak pieprz , pieklorz 27mj/kg , 7% popiół max . spala się bez zastrzeżeń , niewielkie spieki , kruche . Kocioł zakupiony w ... i zainstalowany przez wyspecjalizowaną firmę .
I tu kilka pytań - tryb retortowy e.coal , ochrona zaworem 4d , pogodówka - czujnik zewnętrzny ,fabryczny . Ustawienia zaproponowane przez instalatora - powrót 50 , zasilanie 65 ,  pogodówka dla kotła 45 -64 , pogodówka za zaworem 4d -  40-60 z tendencją do obniżania . No ale według tabeli są to nastawy dla temperatury wewnętrznej 20 stopni . 
A ja chcę minimum 22 stopnie , według tabeli wychodzi tak - dla krzywej 1.2 - 50/ 75 , dla krzywej 1.5 -  53/80  , oczywiście są to wartości wstępne do korekty . I teraz pytanie co wpisać i gdzie , w przypadku pogodówki zadana temperatura za zaworem nie znaczenia z zadaną kotła jest tak samo ? , wpisać takie same nastawy "50/75" dla zaworu 4d i kotła ? i obserwować , jaka w tym przypadku zadana dla kotła ? .
     
Opcja 2 - tryb grupowe -  wyłączona pogodówka dla kotła i zaworu , ochrona zaworem 4d , temperatura powrotu 50 , zasilania 65 , parametry zgodne z dtr kotła . Przy takich nastawach max. temperatura  na grzejniki to 32,5 / 33 stopnie  , jak bym chciał więcej to albo jechać na 70 stopni albo i więcej , albo zjechać na 45 i mniej i po gwarancji i jak się to ma do opinii starych wyjadaczy że te kotły najlepiej pracują na różnicy temperatur 10 max 15 stopni , to jest do pogodzenia ? . Z tego co widzę masa ludzi ma z tym problem i nie korzystają z ochrony zaworem 4d . 
 
Szukałem optymalnych ustawień , podglądałem ustawienia innych użytkowników , ale nie pokazuje zaawansowanych a tam akurat jest temp. powrotu i sposób ochrony powrotu .

Byłbym wdzięczny za odpowiedzi i podpowiedzi .










 

dodane 2020-01-05 18:33
2020-01-05 19:31
  konto usunięte Posty: 10188 Ostrzeżenie: 0
Powiem Ci tylko tyle , u mnie OEP chodzi 4 lata bez wygaszania i wbrew temu co tutaj pisano na temat tych kotłów , temp powrotu itp nic mu nie jest i nie wygląda na to że ma mu się coś stać , odpukać oczywiście w niemalowane .
Zabardzo nie rozumie jednej rzeczy , ustawione masz pogodówke dla ktła 45-658 , ochrone zaworem i min 50* , wytłumacz mi jedną rzecz jak dojdzie do sytuacji ze pogodówka ustawi  temp kotła 45 * to w jaki sposób chcesz uzyskac temp powrotu 50* ??
Druga sprawa , skoro masz ustawione ochrone powrotu poprzez 4d  , i dodatkowo pogodówke za zaworem 40-60 * to  jak chcesz uzyskać te 60* za zaworem , 50 na powrocie , przy maksymalnej temp kotła 64*
Wszystkie te ustawienia  nie maja sensu .
To że sterownik ma jakies bajery w postaci , pogodówek , obnizania temp , programatorów itp itd nie zonacza ze trzeba z tego wszystkiego korzystać i to na dodatek  jednoczesnie 

Proponuje :
Ustaw sobie 65 na kotle na sztywno bez pogodówki 
Ochrone powrotu narazie wyłaczyc calkowiecie 
pogodówke na zaworze musisz dobrac indywidualne przykłądowo dla +10 40* dla -10 50* , i jesli za zimno zwiększyć  temp powiedzmy po 2 * , jesli za ciepło zmniejszyc 

Obserwować  jaka wypada temp powrotu ,  jesli jest w okolicach 40-45 * jest git , jesli mniejsza zwiekszyc zadana na kotle 
2020-01-05 20:30
  marco755 Posty: 135 Ostrzeżenie: 0
Dzięki za odpowiedź , Do mniej więcej 15,30  ,  kocioł szedł na grupowym 8-16 (ustawienia podpatrzone) i korygowane tak aby proces spalania był prawidłowy , w tym trybie nie miałem pogodówki ani dla kotła ani dla zaworu 4d , tylko ochrona zaworem 4d i wtedy rzeczywiście szukałem takiego ustawienia zasilania i powrotu żeby za zaworem było 35 /36 stopni ,  taki wynik uzyskałem na 45 powrót i 68 zasilanie , z ochroną 4d , teraz wiem że nie da się tego pogodzić przynajmniej na mojej instalacji , przy ustawieniu zgodnym z dtr 50 powrót 65 zasilanie to max 32 , 33 za zaworem .

Od mniej więcej 15.30 wróciłem z powrotem na automat e.coal i pogodówkę z ochroną 4d - od razu ustawiłem 53 /75 dla kotła i zaworu sam kocioł na 58 , w tej chwili jest -2,7 na zewnątrz , 129 spaliny , zawór 29 % , za zaworem prawie 36 , zasilanie 68,4 , powrót 49,5 . 
 
 I o to mi chodzi że wszyscy " no może nie wszyscy" wychwalają zawór 4d a większość i tak z tego nie korzysta bo albo 50 na powrocie i 25 na grzejniki . dla tego właśnie nie rozumiem że kocioł chodzi niby optymalnie z różnicą 10 stopni , 
W przypadku pogodówki też chodziło mi o zależność pomiędzy temp. zasilania kotła jego pogodówką i pogodówką dla 4d , instalator powiedział mi tylko tyle że jak jest pogodówka na zawór to zadana dla zaworu nie ma znaczenia , i stąd moje pytanie czy to dotyczy też kotła - zadana vs pogodówka , nie ważne jaką zadaną ustawie i tak reguluje pogodówka . 
Ogólnie dobrze jest się popytać bardziej doświadczonych , skorzystam z twojej propozycji , dzięki .
2020-01-05 20:37
  konto usunięte Posty: 10188 Ostrzeżenie: 0
zerknij na moje ustawienia , zaworu i pogodówki , mam tak dobrane temp kotła , pogodówki , otwarcie zaworu , prace pompy cwu itp , prace siłowników , ze wszystko idzie płynnie , spalanie ma na bardzo zadowalającym poziomie ,,a w domku mam cieplutko , a co najwazniejsze mam bardzo wyskoki komfort cieplny.
Z tego co piszesz wydajesz sie inteligentym człowiekiem , także predzej czy pozniej dojdziesz do wlasnych wniosków i sam ustawisz sobie instalacje i parametry spalania , uwierz mi ze są to bardzo proste czynnosci i dla srednio sprawnego technicznie umysłu szybkie do opanowania .
Powodzenia 
2020-01-05 21:03
  leON22 Posty: 6494 Ostrzeżenie: 3
marco755 w/g mnie ochrona powrotu zaworem 4D , nie jest dobrym rozwiązaniem , bo wtedy ochrona ma priorytet i może dojść do sytuacji , że temp.za zaworem będzie za niska niska żeby dogrzać pomieszczenia . Podobnie jak ja masz grzejniki w instalacji i musisz puszczać w obieg wyższą temp. ( u mnie 40st w domu temp.wew.24st ) niż Ameno25, który ma podłogówkę . Jak widzisz przy tak wysoko ustawionej pogodówce za zaworem 4D masz tylko 35st 
2020-01-05 21:12
  marco755 Posty: 135 Ostrzeżenie: 0
Dzięki za słowa otuchy , ale tragedii nie ma , porównywałem setki ustawień , wykresów innych użytkowników i takiego zestawu jak ja nie ma nikt  ( zawór 4d z siłownikiem , jedna pompka obiegowa )  ochrona 4d , czujnik zewnętrzny , aktywna pogodówka .   Albo pogodówka nie aktywna , albo czujnik wewnętrzny , ochrona powrotu pompą albo innym bojlerem , albo powrót zjechany na maxa , do tego brak dostępu do ustawień zaawansowanych i brak info na temat sposobu ochrony i temp. powrotu - a to dość istotne zmienne i informacje . Jak byś jeszcze napisał jaki masz powrót i czym realizowaną ochronę . 
Jak napisałem na wstępie , kocioł jest tylko do ogrzewania , żadnego bojlera , buforu czy innej dodatkowej pompy , tylko wilo piko na zasilaniu i tyle . 
No dobra nie zawracam już gitary , jeszcze raz dzięki .
2020-01-05 21:13
  konto usunięte Posty: 10188 Ostrzeżenie: 0
co wy z tą ochroną powrotu ,zawór 4 d jest po to by ustawić optymalną temp. w domu czyli min na kotle to 42C jak by puszczać całą dobę taką temperaturę w grzejniki (nie wspomnę o podłogówcę) to w domu piekarnik zalecenia producenta 60C no to przy +10 c na zewnątrz to już sałna + piekarnik i do tego służy zawór 4d by regulował jaką temp puszczać na dom za zaworem by mieć komfort
2020-01-05 21:14
  gmaj22 Posty: 2240 Ostrzeżenie: 0
@marco775 musisz sobie wyobrazić, że temperatura za 4D (na instalację CO) nie zależy tylko od temperatur powrotu z instalacji i zasilania z kotła, ale wypadkową ILOCZYNU masy wody i jej temperatury. Innymi słowy Ten sam "efekt cieplny" uzyskasz dając niską temperaturę ale większy przepływ co wysoką temperaturę z niskim przepływem. Dotyczy to zarówno zasilania instalacji jak i powrotu do kotła. Tu nie masz stałych przepływów, bo głowice termostatyczne na grzejnikach robią swoje.
2020-01-05 21:15
  leON22 Posty: 6494 Ostrzeżenie: 3
marco755 przy obecnej temp. zew. u Ciebie -3st i przy krzywej grzania za zaworem 4D : 55/75st dla +10/-10st powinieneś mieć za zaworem 4D ponad 65st ( 65st wychodzi dokładnie dla 0st na zew ) Nie wiem czy rozumiesz zasadę ustawiania krzywej grzania za zaworem 4D ale chyba nie pewny Grzesiu nie wiemy czy @marco... ma zawory termostatyczne na grzejnikach . 
2020-01-05 21:21
  gmaj22 Posty: 2240 Ostrzeżenie: 0
Chyba nie, bo wrzuca dwa grzyby w barszcz: czyli dwie krzywe. Albo jest krzywa kotła jeśli zawór 4D jest ręcznie "na sztywno" ustawiany, albo krzywa zaworu - jeśli siłownik na zaworze i wtedy na kotle stała -odpowiednio wysoka temperatura.
2020-01-05 21:23
  leON22 Posty: 6494 Ostrzeżenie: 3
Czyli to o czym pisał Piotr  za dużo wodotrysków odpalonych na raz
2020-01-05 21:26
  marco755 Posty: 135 Ostrzeżenie: 0
gmaj22 -  chodzi ci o to ż pompa jest ustawiona w tryb "zmiennej różnicy ciśnień" ? , tak ustawił instalator , głowice ma m na 4 grzejnikach , sugerujesz pootwierać głowice na max i zmienić tryb pracy pompy na bieg I  II  lub III ? i dopiero wtedy szukać temperatury ?.
2020-01-05 21:30
  leON22 Posty: 6494 Ostrzeżenie: 3
Przy włączonej ochronie powrotu zaworem 4D , nie znajdziesz tej temperatury
2020-01-05 21:32
  marco755 Posty: 135 Ostrzeżenie: 0
głowice mam na 4 grzejnikach , tak nie rozumiem zasady działania krzywej grzewczej , zawór jest z siłownikiem .
2020-01-05 21:34
  gmaj22 Posty: 2240 Ostrzeżenie: 0
Gdyby to ode mnie zależało, to mając jedynie grzejniki i zawór 4D wywalił bym głowice albo odkręcił na max i spróbował grzać stale niską temperaturą. Tam gdzie przegrzewa, skręcić głowicę. Dobrać odpowiednio krzywą zaworu, żeby utrzymać w domu stałą temperaturę. Przy niższej stałej za zaworem łatwiej dogrzejesz powrót.i nie będziesz miał "huśtawki" temperatur i przepływów.
Spróbuj dać na kotle stałą 65 C, za mieszaczem "widełki" krzywej np. 35-45 i zaobserwuj, na jakiej temperaturze ustabilizuje się powrót.
2020-01-05 21:39
  marco755 Posty: 135 Ostrzeżenie: 0
leON22 -   tylko ze u mnie nie ma innej opcji ochrony powrotu , mam tylko ten zawór , zrezygnować z ochrony zaworem ? i co dalej ? .
2020-01-05 21:40
  konto usunięte Posty: 10188 Ostrzeżenie: 0
Ja Ci proponuje , ustawić  stała temp kotła , krzywą za zaworem ale nie z róznicą 20* tylko max 10 * pomiędzy -10 a +10 
do tego jak masz  dobrze ustawiony palnik to wsypuj groszek , wybieraj popiół , waze zeby w domu było ciepło
Powrotami sie nie przejmuj , ale tez nie tak ze powrót 30 , a zasialnie 60 , bo to napewno sie wykropli  kondensat , ale jak powrót bedziesz miał w okolicach 40-45 bedzie git 
2020-01-05 21:44
  leON22 Posty: 6494 Ostrzeżenie: 3
Wyłącz ten powrót i zobaczymy ile wróci z instalacji ustaw krzywą za zaworem 35/45st dla +10/-10st zadaną na kotle przy pracy w automacie ustaw 60st albo wyłącz ten aktywny reg.pogodowy za zaworem 4D i ustaw na sztywno 40st za zaworem
2020-01-05 21:52
  gmaj22 Posty: 2240 Ostrzeżenie: 0
Kolejny przypadek "cudownego" zaworu 4D, który najczęściej figuruje w DTRkach jako zabezpieczenie powrotu i warunek gwarancji na kocioł. Nieważne, że powrót można chronić jeszcze na kilka innych sposobów, chociażby samym trójnikiem.
Tutaj wystarczył by 3D do ochrony powrotu, a jeśli stałotemperaturowy to obeszło by się bez siłownika. 
Tylko że wtedy nici z wodotrysków....

2020-01-05 21:54
  marco755 Posty: 135 Ostrzeżenie: 0
Dobra , pierwsza próba według leON22 -  60 kocioł , krzywa wyłączona ,  zawór -ochrona wyłączona , krzywa  40/50 , głowice odkręcone , zmienić tryb pracy pompy ? .
Pierwsza stronaPoprzednia strona1 / 7Następna stronaOstatnia strona
Użytkownicy online: arturro2112, janciz, Kiler5, Zduh61