W nowym sofcie do sterowników PELLO dodaliśmy obsługę BUFORA. Więcej informacji na forum lub w tym pliku
Forum  eCoal.pl v3.5  Ogniwo Eko Plus M 14kW - przewodowy czujnik temp. zew. - błędne wskazania Subskrybuj
2019-10-07 14:48
  piterekzioberek Posty: 77 Ostrzeżenie: 0
Witam forumowiczów.

Podłączyłem do sterownika przewodowy czujnik temperatury zewnętrznej, który był na wyposażeniu mojego kotła. Niestety mam błędne odczyty temperatury, tzn. wygląda to tak, jakby czujnik nie działał liniowo. Jeśli go skalibruję, przy jakiejś temperaturze, np. +10, to gdy temperatura zewnętrzna zmieni się np. o dziesięć stopni to pomiar wskazywany przez czujnik różni się nawet o kilka stopni od temperatury rzeczywistej.
Zastanawiam się, czy sposób podłączenia ma znaczenie (kolejność przewodów - czujnik podłączany dwu-przewodowo).
Czy ktoś miał podobny problem ?
2019-10-07 15:08
  karoka65 Posty: 3425 Ostrzeżenie: 1 Karoka-EKO
Nie są to jakieś super czujniki ale spełniają swoje zadanie przy sterowniku, jeśli go nie zalałeś wodą powinno być ok.
Z kotłem dostałeś 2 takie czujniki, podepnij drugi zobaczysz czy jest lepiej.
2019-10-07 15:45
  leON22 Posty: 6507 Ostrzeżenie: 3
Miałem to samo , niestety to wszystko chińszczyzna , zamontowałem jakiś oryginał philipsa  ze starego termostatu pokojowego od kotła gazowego i teraz jest ok
Pisałem o tym - TU
2019-10-07 16:49
  piterekzioberek Posty: 77 Ostrzeżenie: 0
Widzę, że konstruktorzy sterownika wybrali rozwiązanie niezbyt nowoczesne. Lepszym rozwiązaniem byłoby zastosowanie czujnika typu 18B20 pracującego na magistrali 1 Wire. Koszt porównywalny. Pomiary byłyby precyzyjne, a do tego po jednej parze przewodów można obsłużyć wiele czujników. Cóż, szkoda że jest inaczej. Sprawdzę ten drugi egzemplarz. Jak nie będzie lepiej, to posłucham rady i poszukam w Netcie Philpsa. Może to pomoże.
2019-10-07 16:59
  leON22 Posty: 6507 Ostrzeżenie: 3
Zawsze możesz zainwestować w zestaw czujników bezprzewodowych, sam się nad nimi zastanawiam  
2019-10-07 18:48
  Rotaz Posty: 68 Ostrzeżenie: 0

Dzis rano było u mnie minus 2 (termometr elektroniczny zaokienny), szron na dachach,kwiatki zmarzły.
Czujnik przewodowy  temp. zewn.OEPM  pokazywał plus 0.7 stopnia C (umieszczony w niewłaściwym miejscu bez przewiewu,pod schodami wejsciowymi do domu)
Zrobiłem kalibracje minus chyba 2 stopnie w sterowniku i bedzie dobrze , wg mnie taka dokladnośc pomiaru wystarczy do prawidłowej pracy kotła.






2019-10-07 19:07
  piterekzioberek Posty: 77 Ostrzeżenie: 0
Z tym czujnikiem chodzi o to, że chyba nie ma on charakterystyki liniowej. Jak skalibruje się go na temperaturze dodatniej to przy temperaturach ujemnych wskazania są już rozjechane. Skalibrowanie go na ujemnych powoduje, że rozjeżdżają się wskazania na dodatnich. 1 stopień różnicy to jeszcze mogę tolerować ale kilka stopni to już przesada.
Zamontowałem drugi egzemplarz czujnika. Poczekam aż się wszystko ustabilizuje i zobaczymy czy ten egzemplarz też się tak zachowuje. W między czasie zamówiłem już czujniki Philipsa. Jak przyjdą to podmienię.
Również zastanawiam się na zakupem zestawu bezprzewodowego RM1 + BT1 aby umieścić czujnik w pokoju na piętrze, a w przypadku czujnika przewodowego to jest to problem.

2019-10-07 19:07
  leON22 Posty: 6507 Ostrzeżenie: 3
Przy aktywnej "pogodówce" do współpracy  z zaworem 4D dokładność czujnika temp. zew. jest bardzo ważna  
2019-10-07 19:10
  piterekzioberek Posty: 77 Ostrzeżenie: 0
Ja też uważam, że 1 stopień robi wielką różnicę.
2019-10-07 19:19
  leON22 Posty: 6507 Ostrzeżenie: 3
Dlatego przy okazji przypominam również Panom programistom z ES, o naszej propozycji  możliwość zmiany Histerezy pracy zaworu 4D na min 0.5st  
2019-10-07 23:29
  crazyman Posty: 57 Ostrzeżenie: 0
no szlag mnie mnie trafia z ta histereza 1 stopien
czemu nie mozna np co 0.1 stopnia ?
pewnie jakis studenciak implementujac to zrobil typ calkowity ehh:/
2022-10-01 15:57
  Junior Posty: 1 Ostrzeżenie: 0
Witam,mam problem z konfiguracją czujników wewnętrznych w pomieszczeniach nie mogę ich skonfigurować. Na sterowniku wyświetla się moduł radiowy RM1-Nie i ikona Czujniki temperatury nie jest aktywna?? Na stronie nie ma aktualizacji nowszej do pobrania.
2022-10-02 15:51
  PrzemekP Posty: 1518 Ostrzeżenie: 0 ELEKTRO-SYSTEM / ADMIN
Junior napisał » 2022-10-01 15:57
Witam,mam problem z konfiguracją czujników wewnętrznych w pomieszczeniach nie mogę ich skonfigurować. Na sterowniku wyświetla się moduł radiowy RM1-Nie i ikona Czujniki temperatury nie jest aktywna?? Na stronie nie ma aktualizacji nowszej do pobrania.

A masz w sterowniku moduł radiowy ? 
2022-10-11 15:48
  gwarek Posty: 582 Ostrzeżenie: 0

Daj sobie spokój z tymi kablowymi czujnikami.
Miałem walczyłem ustawiałem i było fatalnie.
Zmieniłem na czujnik bezprzewodowy BT2A 4 i dołożyłem moduł RM1 z antenką.
Kabli brak , montaż w dowolnym miejscu i odczyt w miarę dokładny.
PS.
Mam na zbyciu BT4B i BT2A.
Użytkownicy online: iro1973, JDziuk2022, mario73kf, ZbUrb