W nowym sofcie do sterowników PELLO dodaliśmy obsługę BUFORA. Więcej informacji na forum lub w tym pliku
Forum  bruli.pl v3.5  zawór 4d i wyłączanie pompy CO Subskrybuj
Pierwsza stronaPoprzednia strona3 / 4Następna stronaOstatnia strona
2018-11-26 23:15
  konto usunięte Posty: 10188 Ostrzeżenie: 0
panowie rece opadaja co wy piszecie pompa Co ma pracowac cały czas a zawór 4 d nie zamykac na max i potem otwierac na max to nie stabilna praca kotła  bo to jak wyłaczanie pompy czyli układ co chwile rozpala układ 
2018-11-27 08:22
  PLUS-MAD Posty: 71 Ostrzeżenie: 0
Kolego pmichalczyk jeszcze przed ostatnią aktualizacją sterownik nie posiadał opcji wyłączania pompy po dogrzaniu układu grzejnikowego. Głowice zamknęły się a pompa mieliła wodę. Obecne układy centralnego ogrzewania różnią się od tych z lat 80-90 tych gdzie jeden grzejnik żeliwny miał tyle w sobie wody co niejedna obecna instalacja. 

dodane 2018-11-27 08:22
gmaj22 napisał » 2018-11-26 17:02
Kolego nie możesz wymagać, że ES będzie programowo poprawiac błędy w Twojej instalacji. Sterownik zapewnia multum rozwiązań, sporo opcji, ale to nie znaczy, ze trzeba ze wwzystkich korzystać. Każdy wybiera te opcje, które mu pasują. W końcu dopasowaujemy ustawienia sterownika do kotła i posiadanej instalacji a nie na odwrót.
. Nie zgodzę się. Uważam, że ES jest wybawieniem dla wielu palaczy. Często są to instalacje z jakimś tam sterownikiem. Ludzie szukają pomocy i wygody. Trafiają na forum esterownik i widzą, że ten sterownik jest elastyczny i praktycznie można go dopasować do każdej instalacji. Wczoraj byłem obejrzeć na osiedlu kilka innych instalacji ( wokół nowe domy i nowe instalacje ). Co się okazało? W wielu z nich pompki były w szeregu. Czy to jest błąd w sztuce? Ilu hydraulików tyle odpowiedzi. 
2018-11-27 08:41
  konto usunięte Posty: 10188 Ostrzeżenie: 0

Wybawieniem palaczy, czy instalatorów ? Nieważne.
Ktoś chciał, żeby wprowadzić zatrzymanie pompy po zamknięciu zaworów, teraz komuś to nie odpowiada. Zawsze uważałem, że użytkownik powinien mieć możliwość wyboru, czyli przełącznik ON/OFF dla każdej funkcji.
Pompy szeregowo ? Czyli na jednej nitce np dwie pompy jedna z drugą, i obie pompują w to samo miejsce ? Zupełnie bez sensu. Albo pompa, za którą jest trójnik, do którego jest podpięty osobny układ z własną pompą ? Coś jak grzejnik ze wspomaganiem ? Po co tak robić, skoro lepiej pracują obwody niezależne.
2018-11-27 11:40
  PLUS-MAD Posty: 71 Ostrzeżenie: 0
zatrzymanie jak najbardziej ale zamknięcie zaworu 4d na krótki obieg to już nie. Ciekawe co by było gdyby piec dostał lewego cugu i podbijało by temperaturę, czy zagotuje się wtedy? 
2018-11-27 11:56
  konto usunięte Posty: 10188 Ostrzeżenie: 0

Spróbuj wyłączyć ochronę powrotu. Ciekawe co się będzie dziać.
W trybie awaryjnym, ster powinien odpalić najpierw CWU i tak próbować zbić temp. Jak nie idzie to uruchamia obwody CO. Jak nadal jest problem, termik wyłącza kocioł. Tak to bodaj było...
2018-11-27 12:07
  leON22 Posty: 6494 Ostrzeżenie: 3
Dokładnie tak , otwiera zawór 4D na maxa ( pod warunkiem że ma siłownik ) niezaleznie od tego jaki % jego otwarcia ustawimy ( ostatnia aktualizacja)
2018-11-27 15:04
  PLUS-MAD Posty: 71 Ostrzeżenie: 0
To dobra informacja. Jednak opcja wyłącz pompę po dogrzaniu po zaznaczeniu na „nie” nie działa. Czycha że sterownik ma coś innego za priorytet 
2018-11-27 19:51
  gmaj22 Posty: 2240 Ostrzeżenie: 0
leON22 napisał » 2018-11-27 12:07
Dokładnie tak , otwiera zawór 4D na maxa ( pod warunkiem że ma siłownik ) niezaleznie od tego jaki % jego otwarcia ustawimy ( ostatnia aktualizacja)

Nawet jeśli 4D steruje temp. podłogi?


PLUS-MAD napisał » 2018-11-27 15:04
To dobra informacja. Jednak opcja wyłącz pompę po dogrzaniu po zaznaczeniu na „nie” nie działa. Czycha że sterownik ma coś innego za priorytet 


Moze dlatego, że masz czujnik pokojowy załączony i ustawioną pracę cykliczną z "dziwnymi" parametrami:  1min/100min
2018-11-27 20:50
  leON22 Posty: 6494 Ostrzeżenie: 3
gmaj22 napisał » 2018-11-27 19:51

Nawet jeśli 4D steruje temp. podłogi?
Akurat w tym przypadku może być wyjątek, bo faktycznie zbyt wysoka temp. mogłaby zrobić kuku podłogówce ale do końca nie jestem pewny pewny
2018-11-27 22:20
  PLUS-MAD Posty: 71 Ostrzeżenie: 0
Problem zamykającego się siłownika rozwiązany. Przestawiłem siłownik o jeden ząbek i w tym momencie nawet kiedy sterownik zamknie go na maxa to i tak duży układ ma dostęp do ciepłej wody ( wymieszanej z powrotem ale na podłogówkę wystarczy ). 
2018-11-27 23:31
  konto usunięte Posty: 10188 Ostrzeżenie: 0
kolego plus-mad nie zgodze sie z toba liczy sie poprawnosc wykonania instalacji a nie rok w którym była wykonana ,mam dom lata 80 pow,całkowita 200m uzytkowa 130m temp. w domu 22-23c steruje zaworem 4d recznie mam termometr w instalacji obecnie spalam 12-13 kg na dobe u ciebie temp, w domu od 16 do22c spalanie 20-22kg i masz nowy dom i jak cie zadowala zamykanie termostatów i zaworu 4d to ok (zawór 4d pilnuje zadowalającej temp. w domu termostaty troche gorzej bo wyłaczają grzejnik jak sie otworzy zimna woda do kotła i musi od nowa nagrzac instalacje
2018-11-28 12:05
  PLUS-MAD Posty: 71 Ostrzeżenie: 0
na jakiej zasadzie pilnujesz temperatury w pokojach? Mam różnej wielkości pokoje. Każdy ma inne preferencje. W sypialni lubię mieć chłodno itd. Powierzchni użytkowej mam 198m2 z tym, że 124m2 jest parter oraz piętro 74m2 (otwarta klatka schodowa)  a temperatura utrzymywana jest na poziomie 18-20 stopni. Średnie spalanie z 15 dni to 15,5 kg/d. Nie wiem gdzie wyczytałeś te moje zużycie. Dodam, że palę pelletem, którego tak naprawdę idzie więcej niż węgla. Moje doświadczenie mówi co innego. Wystarczy porównać samochód diesla z lat 80tych z współczesnym dieslem. Spalanie praktycznie to samo ale moc x3 albo i x5. Tzn, że z jednego litra czy kilograma można wykonać więcej pracy. Jak byłem handlowcem i sprzedawałem pompy ciepła to miałem porównanie z kilkoma pompami z lat 80 tych. Obecne to bajka. Nie dość, że 2x mniejsze, cichsze to jeszcze 3x wydajniejsze. Owszem poprawność instalacji ma bardzo duże znaczenie ale są takie niuanse, które niby nie powinno się robić ale jak już są to też ok ( przykład mojej instalacji gdzie pompki podłączone są w szeregu ).  
2018-11-29 00:14
  adrianek Posty: 4 Ostrzeżenie: 0
PO zapisaniu pokoju wyłącza mi pompę co i zamyka zawór 4D dlaczego

dodane 2018-11-28 19:32Nie dopisałem sterownik E-coal

dodane 2018-11-29 00:14Witam ponownie, opiszę sytuacje dokładnie . Po zamontowaniu modułu radiowego,dodaniu pokoju, automatycznie wyłącza pompy CO i CW i zamyka zawór 4D, bez sparowania czujnika temperatury wewnętrznej BT1. Po sparowaniu BT1 sytuacja nie ulega zmianie.Może jakaś sugestia.Pozdrawiam
2018-11-29 08:32
  seba Posty: 1423 Ostrzeżenie: 0 ELEKTRO-SYSTEM
Ustawiłeś zapewne, że pokój jest przydzielony do obwodu CO1 lub CO2. Wyłącz tą opcję w pokoju i będzie OK. Dopiero jak zamontujesz głowicę w tym pokoju i będziesz chciał wyłączyć pompę gdy dogrzejesz pokój to możesz włączyć tą opcję.
2018-11-29 16:05
  adrianek Posty: 4 Ostrzeżenie: 0
W konfiguracji pokoju popełniłem błąd - obwody CO- musi być podane brak.Dzięki za radę.
2018-12-16 19:50
  Maciej01 Posty: 1 Ostrzeżenie: 0
Potrzebuję pomocy
Po podpięciu zaworu 4D i czujnika T1 pomiędzy pompa a zaworem po zrestartowaniu wszystkiego  i ustawieniu na na spalanie automatyczne zawór otwiera się na maksa ale nie mogę załączyć pompy CO1.
Na sterowaniu Ręcznym pompa działa ale mimo ustawień % zaworu on nadal jest otwarty na maxa
2018-12-16 20:28
  karoka65 Posty: 3424 Ostrzeżenie: 1 Karoka-EKO
Histereza zaworu 5 stopni? wiesz jaki to rozrzut?
Prawdopodobnie masz też źle ustawiony kierunek otwarcia ale teraz zawór stoi bo jest zablokowany na 50% i nie mogę napisać że na 100% tak jest z otwarciem
2018-12-16 22:11
  leON22 Posty: 6494 Ostrzeżenie: 3
Maciej01 w ustawieniach - obwody CO - zmień : Typ obwodu - Pompa CO + zawór 4D + reg.pokojowy , Typ regulatora pokojowego - Czujnik temperatury , wtedy na schemacie będziesz widział , temp.wew. Pokoju w którym masz zamontowany czujnik Co do temp.zadanej za zaworem , to dobierz taką przy której osiagniesz zadaną wew. 50st to stanowczo za dużo , chyba że masz nieocieplony budynek, stare nieszczelne okna itp. albo termostaty na grzejnikach
PS. Pewnie zauważyłeś , że ster nie może osiągnąć zadanej temp. za zaworem 50st , bo jego otwarcie masz ograniczone na 50% , histerezę pracy zaworu ustaw na 1st , temp.wew.na 0st , obniżoną za zaworem na 2st
2019-02-04 17:04
  Anna1 Posty: 1 Ostrzeżenie: 0
Witam. Panowie proszę o pomoc mam piec eko plus 16kw, nie mam zielonego pojęcia jak przełączyć w tryb lato żeby nie grzał na dom. Palę retortowym ręcznym, ostatnio jak przełączyłam na tryb lato wyłączyła się pompa chyba mieszająca i nadal ciepło szło na grzejniki. Jakie ustawienia mam sobie wklepać i gdzie to poprzestawiać. Proszę o pomoc.
2019-02-04 17:26
  gmaj22 Posty: 2240 Ostrzeżenie: 0
Taki objaw może też świadczyć o błędach w instalacji, np brakiem zaworów zwrotnych. Dasz radę zrobić zdjęcia przebiegu rur w kotłowni?
Pierwsza stronaPoprzednia strona3 / 4Następna stronaOstatnia strona
Użytkownicy online: Dan123, Jgab, karkut4, piecleszczyny, sas6699