W nowym sofcie do sterowników PELLO dodaliśmy obsługę BUFORA. Więcej informacji na forum lub w tym pliku
Forum  bruli.pl v3.5  zawór 4d i wyłączanie pompy CO Subskrybuj
Pierwsza stronaPoprzednia strona2 / 4Następna stronaOstatnia strona
2018-11-25 12:51
  konto usunięte Posty: 10188 Ostrzeżenie: 0
Skoro na grzejnikach masz termostaty , to daj 4d jako ochrona powrotu , wtedy nie będzie się zamykaal jak pompa co 1 stanie 
dodane 2018-11-25 12:51A wogole zrobiłbym jak pisałem wcześniej,  do rozdzielacza podłogowego poprowadził rurę która jest wpiete przed 4d , rozdzielisz wtedy pompy,  które bedela pracować niezależnie 
2018-11-25 13:08
  gmaj22 Posty: 2240 Ostrzeżenie: 0
Prościej przenieść pompę CO do szafki. 230 V już tam przecież ma. Przynajmniej bedzie pracować nonstop.
Co zaś do podłogówki: 3D termo plus mieszacz pompowy plus siłowniki na pętlach nie jest najlepszym rozwiązaniem. Pytanie jak długie są pętle i jaki jest Kvs zaworu? 
Znacznie lepszym jest sterowanie pogodowe plus pokojowe z obniżeniem temperatury za mieszaczem po dogrzaniu pomieszczeń. Wadą jest brak indywidualnego sterowania temperaturą w poszczególnych pomieszczeniach. Ale jeśli przestrzeń parteru otwarta, sprawdza się bardzo dobrze.

Jakąkolwiek przeróbkę trzeba dobrze rozważyć, bo wiąże się to również z przeniesieniem (przedłużeniem) niektórych czujników.
2018-11-25 13:10
  konto usunięte Posty: 10188 Ostrzeżenie: 0
Najprościej, bez przeróbek, zrobić jak już było pisane.
2018-11-25 13:15
  konto usunięte Posty: 10188 Ostrzeżenie: 0
Jak przeniesie tylko pompę do rozdzielacza grzejników,  cały czas pozostaje problem z zamykający się 4d po zatrzymaniu pompy co1,  druga sprawa zasilić dwa rozdzielacze jedna rura,  
Ta grupa mieszajaca z pompa wilo na tą ilość pętli wydaje się Ok,  jak poda symbol 3d termo, można sprawdzić jego kvs.
Jeśli chodzi i kontrolę temp w pomieszczeniach ja nam ustawione tak w pr9gramoatorach temp. Pokojów że co pół godz pomimo to że temp.  Pomieszczenia jest osiągnięta to i tak otwieram siłownik na pół godzinki 
2018-11-25 13:16
  gmaj22 Posty: 2240 Ostrzeżenie: 0
Przynajmniej bez kłopotu a na pewno najtaniej
2018-11-25 13:19
  konto usunięte Posty: 10188 Ostrzeżenie: 0
verb napisał » 2018-11-25 11:14
Zmień typ obwodu, i zawór otwórz z ręki na max. Siłownik sobie przerzuć na 3D, większy pożytek będzie.
we 

A tutaj to coś się nie pomyliłeś,  


Jak ma być bez przeróbek,  to tak jak pisałem, 4d jako ochrona powrotu,  na kotle  65 stopni,  podłogowka sterują siłowniki.  3 d termo obniża temp.  Grzejnikami zajmują się termostaty. 
Pompy się nie zatrzymują 
2018-11-25 13:33
  PLUS-MAD Posty: 71 Ostrzeżenie: 0
moim zdaniem powinna być opcja w sofcie gdzie można określić zachowanie 4d po dogrzaniu CO1. Na przeróbki nie ma za bardzo możliwości. Pompa CO1 jak i ta na podłogówce mają sprzęgło ( czy jak to się nazywa) więc chyba nie będą sobie robić szkody. Pozostało mi odznaczyć funkcję wyłącz pompę po dogrzaniu pomieszczeń.
2018-11-25 13:34
  gmaj22 Posty: 2240 Ostrzeżenie: 0
Raczej nie wiedział wcześniej, że jest 3D termo, bo zdjęcia pojawiły sę póżniej. 
2018-11-25 13:53
  PLUS-MAD Posty: 71 Ostrzeżenie: 0
a czy ktoś może mi wyjaśnić po co 4d się zamyka po dogrzaniu pomieszczeń?
2018-11-25 14:12
  Pink01 Posty: 198 Ostrzeżenie: 0
Spróbuj tak: Obwód CO2 ustaw jako Pompa CO plus Regulator Pokojowy. Daj jakiś długi czas postoju i króciutki czas pracy pompy. Przełącz do CO2 wtyczkę pompy od grzejników. Obwód CO1 daj na Pompa CO plus Zawór 4D plus Regulator Pokojowy, zatrzymanie pompy na NIE i wepnij do CO1 wtyczkę od podłogówki. Ochronę powrotu daj przez pompę CWU albo wyłącz. Powinno zadziałać. To znaczy powinno po dogrzaniu wyłączyć pompę grzejników ale nie powinno zamknąć mieszacza. Pompa od podłogi powinna chodzić stale,ale tonie powinno przeszkadzać skoro masz siłowniki a na belce widzę bajpas. pewnie trzeba będzie zmienić lokalizację czujników temperatury, bo zamieniasz CO1 z CO2.
2018-11-25 14:45
  konto usunięte Posty: 10188 Ostrzeżenie: 0
PLUS-MAD napisał » 2018-11-25 13:53
a czy ktoś może mi wyjaśnić po co 4d się zamyka po dogrzaniu pomieszczeń?

były juz prośby do ES o to żeby się nie zamykał , najwidoczniej  za duzo zmian i pracy dla nich zeby to zmienic 
2018-11-25 15:53
  Pink01 Posty: 198 Ostrzeżenie: 0
Mieszasz się zamyka bo spora część instalacji pracuje także grawitacyjnie- tak  sądzę.
2018-11-25 17:45
  PLUS-MAD Posty: 71 Ostrzeżenie: 0
Pink01 też tak myślałem co nie oznacza, że można dodać ptaszka z wyborem tak/nie i tyle. Niestety przepięcie pomp będzie trudne gdyż załączeniem pompy podłogowej steruje listwa hb2. Tak czy owak będę musiał jakoś przeżyć z tym zamykającym się 4d do czasu aż es zaktualizuje soft. Będę pisał do nich czy jest taka opcja. Jest parę rzeczy które trzeba poprawić. Chociażby schemat z pompą podłogową, która jest sterowana hb2. Na głównym schemacie nie wyświetla się czy pompa chodzi czy nie. Nie można jej też uruchomić w trybie ręcznym z głównego panelu. Podświetla się, że działa jednak listwa hb2 nie załącza jej.
2018-11-25 17:56
  konto usunięte Posty: 10188 Ostrzeżenie: 0
Jesli 4d sie nie zamknie , temp. za zaworem pojdzie w gore i pozniej np masz ustawione za zaworem 30* , pompa ruszy czujnik pokazuje sterownikowi ze jest 40 * wiec zawór zacznie sie zamykac , za chwile pompa obroci wode i pokzae faktycznie ile jest za zaworem .
Zapewne sterownik nie zapamietuje połozenia zaworu 
2018-11-25 18:38
  PLUS-MAD Posty: 71 Ostrzeżenie: 0
W moim przypadku woda nie będzie stała bo CO2  będzie ciągło wodę. Zamykanie 4d mogło by być gdyby oba układy nagrzała się. Z ciekawości poleciałem do sąsiada i co się okazało? Nowa instalacja i pompy tez jedna za drugą . 
2018-11-25 18:48
  gmaj22 Posty: 2240 Ostrzeżenie: 0
To jeszcze nie dowód, że jest żle. Czasami przy rozdzielaczach kombinowanych do podłogówki i grzejników, dwie pompy w szeregu to nie błąd.
2018-11-25 19:35
  Pink01 Posty: 198 Ostrzeżenie: 0
PLUS-MAD napisał » 2018-11-25 17:45
Pink01 też tak myślałem co nie oznacza, że można dodać ptaszka z wyborem tak/nie i tyle. Niestety przepięcie pomp będzie trudne gdyż załączeniem pompy podłogowej steruje listwa hb2. Tak czy owak będę musiał jakoś przeżyć z tym zamykającym się 4d do czasu aż es zaktualizuje soft. Będę pisał do nich czy jest taka opcja. Jest parę rzeczy które trzeba poprawić. Chociażby schemat z pompą podłogową, która jest sterowana hb2. Na głównym schemacie nie wyświetla się czy pompa chodzi czy nie. Nie można jej też uruchomić w trybie ręcznym z głównego panelu. Podświetla się, że działa jednak listwa hb2 nie załącza jej.
Na dodanie takiego ptaszka od ES będziesz czekał z 5 lat i pewności nie ma że się doczekasz. Nie jestem mocny w tym radiowym systemie, ale zapytam: nie możesz w takim razie dać CO1 na Pompa Podłogowa plus Zawór 4D i w aplikacji radiowej wybrać CO1 do podawania sygnału na listwę? A CO2 ustawić jako Pompę CO plus regulator pokojowy.
2018-11-26 08:03
  PLUS-MAD Posty: 71 Ostrzeżenie: 0
co2 jest bezpośrednio wpięta pod hb2. Żeby Hb2 sterowała co1 musi być przeciągnięty kabel do co1. Wczoraj jednak znalazłem opcję "zatrzymaj pompy po dogrzaniu pomieszczenia" zaznaczyłem nie. Dzisiaj rano patrzę zawór 4d zamknięty a co2 próbuje dogrzać podłogę. 
2018-11-26 17:02
  gmaj22 Posty: 2240 Ostrzeżenie: 0
Kolego nie możesz wymagać, że ES będzie programowo poprawiac błędy w Twojej instalacji. Sterownik zapewnia multum rozwiązań, sporo opcji, ale to nie znaczy, ze trzeba ze wwzystkich korzystać. Każdy wybiera te opcje, które mu pasują. W końcu dopasowaujemy ustawienia sterownika do kotła i posiadanej instalacji a nie na odwrót.
2018-11-26 23:04
  Pink01 Posty: 198 Ostrzeżenie: 0
PLUS-MAD napisał » 2018-11-26 08:03
co2 jest bezpośrednio wpięta pod hb2. Żeby Hb2 sterowała co1 musi być przeciągnięty kabel do co1. Wczoraj jednak znalazłem opcję "zatrzymaj pompy po dogrzaniu pomieszczenia" zaznaczyłem nie. Dzisiaj rano patrzę zawór 4d zamknięty a co2 próbuje dogrzać podłogę. 
Kolego ja rozumiem że pompa podłogowa jest wpięta do listwy. Nie chodzi mi o to żeby listwa sterowała inną pompą niż obecnie. Mnie chodzi o to żeby listwa się komunikowała z wyjściem w sterowniku CO1 które zostanie ustawione jako Pompa Podłogowa plus Zawór 4D. I żeby listwa z tego wyjścia po radiu brała sygnał do podania prądu na pompę podłogową. A kabel od pompy do grzejników żeby podłączyć pod  wyjście w sterowniku CO2 które zostanie oznaczone jako Pompa CO plus Regulator Pokojowy .
Pierwsza stronaPoprzednia strona2 / 4Następna stronaOstatnia strona
Użytkownicy online: 8yl4NamZ1m4, jahos, slawekskrzeta, swp_minkowskie, Szido