W nowym sofcie do sterowników PELLO dodaliśmy obsługę BUFORA. Więcej informacji na forum lub w tym pliku
Forum  bruli.pl v3.5  Varmo 2017 - czy już ktoś pali ?? Subskrybuj
Pierwsza stronaPoprzednia strona3 / 22Następna stronaOstatnia strona
2017-12-05 20:02
  Pink01 Posty: 198 Ostrzeżenie: 0
Wysyłkowo to u nich dramatycznie drogo wychodzi. Prawie 2 stówki za transport tony towaru - masakra.
2017-12-06 08:33
  leON22 Posty: 6494 Ostrzeżenie: 3
renekm napisał » 2017-12-05 17:18
Witam wszystkich.
Nie robiłem mieszanki z groszkiem bo nie widzę sensu. Opał kupuję na lokalnym składzie w Żywcu. Na razie mało składów to ma. Można kupić u nich wysyłkowo.

Witam , zadałem to pytanie nie zapoznawszy się wcześniej z towarem , myślałem że to pellet drzewny okazuje się że to pellet węglowy o b/d parametrach , szkoda że nie ma go w mojej okolicy , pozdrawiam
PS. Cena w/g mnie zaporowa 830zł/T+156PL transport = 986 PLN 
2017-12-06 10:16
  Pink01 Posty: 198 Ostrzeżenie: 0
156 to jest za transport palety 800 kilo. Czyli za tonę prawie 2 stówki transport wychodzi.
2017-12-06 11:04
  gmaj22 Posty: 2240 Ostrzeżenie: 0
Coraz częściej tak jest, Żeby zmieścić się w opłacie za jedną tonę ( wraz z ciężarem mokrej palety) albo limicie wysokości palety, firmy pakują mniej/niżej.
2017-12-06 12:16
  renekm Posty: 293 Ostrzeżenie: 0
Tylko czekać aż pojawi się na składach. Kiedyś musi. 
2017-12-06 15:18
  Pink01 Posty: 198 Ostrzeżenie: 0
Gmaj tego się chyba fizycznie nie da ułożyć więcej. To 800 kilo na wysokość jest na palecie tak jakbyś miał z półtorej tony ekogroszku. 
2017-12-06 17:04
  simko1 Posty: 421 Ostrzeżenie: 0
Dziś kupiłem worek na próbę.  Cena przy takim małym zakupie to
23.75. Później zrobię fotorelacje. Póki co to faktycznie duże jest to opakowanie z papieru.

2017-12-06 17:32
  Olek85 Posty: 1028 Ostrzeżenie: 0
Na aledrogo widziałem i mozna kupić na worki sam chyba spróbuję. Tylko czy to jest to samo bo opakowanie różni się z tym co ma na stronie producent. 
2017-12-06 17:45
  simko1 Posty: 421 Ostrzeżenie: 0

dodane 2017-12-06 17:43
dodane 2017-12-06 17:45Opakowanie duuuże.  Opał suchy. Ciekawe czy jak kupisz całą paletę to tez jest szczelnie zapakowana.
Opakowanie solidne.o spalaniu napisze jak spale ten worek. Na razie suche informacje.
2017-12-07 12:16
  Pink01 Posty: 198 Ostrzeżenie: 0
Od mniej więcej godziny mój zakładowy 12 kW Sztokerek testujący VARMO idzie na eCoalu w grupowym ( ster widoczny w necie, adres w moich urządzeniach ). Trochę było kołomyi na początku z doborem wiatru i ilości podań, ale już jest prawie dobrze, może jeszcze jakąś małą korektę się zrobi jak będzie potrzeba. Nie podłączałem wszystkich czujek, bo za leniwy na to jestem - jest tylko czujnik kotła i podajnika. Wcześniej Sztokerek radził sobie z VARMO doskonale na sterownikach Cobra 2 i SPP V2 - zobaczymy co pokaże miśkowe grupowe.
2017-12-07 17:25
  simko1 Posty: 421 Ostrzeżenie: 0
U mnie piec na varmo idzie tak od 3 w nocy. Ładnie
na wykresie widać. Za mało podań i nie mógł osiągnąć zadanej.
Teraz mam 8 podań na 16kw i 37 wiatru. Idzie stabilnie. Jak zejdzie 25 kg to zdam relacje.

dodane 2017-12-07 17:23


dodane 2017-12-07 17:24
dodane 2017-12-07 17:25Spaliny z varmo w trakcie pracy kotła są TU
2017-12-07 17:36
  Pink01 Posty: 198 Ostrzeżenie: 0
A ja w naiwności swojej spróbowałem go na chwilę przełączyć na Retortowy - eCoal. No na pewno się VARMO z tym " automatem " nie dogada. Próbę zakończyła szybciutka ucieczka w grupowe, niestety i tak zbyt późna - po kilku minutach pracy pomimo korekty dmuchawy na -10 wywalił na spalinach przeszło 110 stopni, przewalił zadaną o 10 stopni i teraz stoi i w dodatku wszarz kopci. Co to jest za ,,,,,,, ( wpisać dowolną obelgę, aby dosadną ) zdolne pracować w miarę przyzwoicie chyba tylko jak trzeba grzać z mocą rzędu 20 kW. Kolejny kocioł  ( to już trzeci na którym spróbowałem tego " algorytmu " ) i kolejna porażka. Masakra.
2017-12-07 19:28
  simko1 Posty: 421 Ostrzeżenie: 0
Też zauważyłem ze chwila postoju to nie dla varmo. Szybko rośnie temp podajnika. Póki co to popiolu malutko brak jakichkolwiek spieków . Cena jak dla mnie zaporowa.w dodatku obawa tego zapłonu w podajniku. 
dodane 2017-12-07 17:45
dodane 2017-12-07 19:11czy ktoś wie jaki współczynnik wpisać w kg/min???


dodane 2017-12-07 19:28już mam 0,11
2017-12-07 21:25
  karoka65 Posty: 3424 Ostrzeżenie: 1 Karoka-EKO
Pink01 napisał » 2017-12-07 17:36
A ja w naiwności swojej spróbowałem go na chwilę przełączyć na Retortowy - eCoal. No na pewno się VARMO z tym " automatem " nie dogada. Próbę zakończyła szybciutka ucieczka w grupowe, niestety i tak zbyt późna - po kilku minutach pracy pomimo korekty dmuchawy na -10 wywalił na spalinach przeszło 110 stopni, przewalił zadaną o 10 stopni i teraz stoi i w dodatku wszarz kopci. Co to jest za ,,,,,,, ( wpisać dowolną obelgę, aby dosadną ) zdolne pracować w miarę przyzwoicie chyba tylko jak trzeba grzać z mocą rzędu 20 kW. Kolejny kocioł  ( to już trzeci na którym spróbowałem tego " algorytmu " ) i kolejna porażka. Masakra.

Kobra a gdzie Twój Skamik z SPP?  Na Sztokera wymieniłeś?
Dobrze wiesz że eCoal nigdy nie był sprzedawany z takim kotłem ani nie współpracował z takim palnikiem jak w Sztokerze dlatego nie jest sprzedawany na wolnym rynku a tylko z kotłami na których był testowany.
Kupiłeś jakąś używkę żeby sobie ponarzekać na forum producenta?
 Nie rozumiem zatem Twojego rozgoryczenia a tym bardziej wpisu o obelgach.
2017-12-08 16:07
  Pink01 Posty: 198 Ostrzeżenie: 0
Skama koledze sprzedałem, ale bez SPP. Tego miśka co wczoraj na Sztokerku chodził mu daję a SPP zostaje u mnie. Montaż robię w przyszłym tygodniu. Motywacja jest prosta - jako że w Małopolsce nie wolno już montować kotłów bez ecodesign, wyszedłem z handlu Skamami dokąd Jarecki nie ogarnie tematu ecodesignu. Teraz handluję Sztokerami i fajnie jest móc pokazać klientowi jak kocioł działa w realu. A co do miśka - Karoka, palnik to palnik. Ślimak podaje węgiel, dmuchawka wieje - i ma się palić. Chyba że algorytm palić nie umie, wtedy jest pech. Próby VARMO na miśku zakończone. Grupowe wypadło bardzo przyzwoicie, automat dał doopy ( jak to zwykle on ). Obecnie VARMO w Sztokerku się pali na Cobrze 2. Kto ciekawy jak idzie może zobaczyć na www.ekotlownia.pl/sterownik-5/158 ( podgląd jest przez SPP, Cobra nie ma neta. Wskazania ciepłomierza odnośnie oddawanej energii są OK, odnośnie sprawności już oczywiście nie - tak samo jak dane ze sterownika odnośnie spalania - bo podajnikiem rządzi teraz Cobra a nie SPP ). Było troszkę balu ze strojeniem PID-a, bo to i z wiatrem ostrożnie trzeba i dawkowanie nietypowe. Stąd na początku trochę poszalał, na chwilę obecną stanęło na dawce dla maxa 10 - 50 i zakresie wiatru 2 - 16. Zaczęło to nawet przyzwoicie wyglądać od jakiejś chwili. Zadana 60 stopni - jest niewielka różnica we wskazaniu Cobry i SPP wynikająca z tego że czujnik Cobry jest w studni w kotle a czujnik SPP w studni ciepłomierza na rurze zasilania. Ten z Cobry reaguje nieco wolniej od tego z SPP, jakby w studni kotła miał nieco stabilniejszą temperaturę niż na rurze - raczej normalne,  ta kupa żelastwa ma jakąś bezwładność. Zawór 4D dość mocno skręcony, kocioł daje obecnie między 2,5 a 3 kW.
2017-12-09 13:18
  renekm Posty: 293 Ostrzeżenie: 0
Nic się nie dzieje na postojach. Nie zauważyłem wzrostów temperatury podajnika. Tak więc bez przesady. Dodatkowo w zeszłym tygodniu był dzień gdzie przez prawie dwie godziny nie było prądu. Piec wstał bez problemu.

Dający radę algorytm dla Ogniwo Eko Plus 16kW to spalanie grupowe, moc umowna 16kW i 8 powtórzeń.

Na automacie ecoal również dobrze idzie. Jeszcze lepiej jak wydłużymy czas podawania. 

Tyle zaobserwowałem. Acha i dłuższy czas miałem ustawione 9 powtórzeń i jakoś spalanie nie było dużo wyższe niż teraz.

Co do cen to u mnie jest za 890 zł dlatego jak najbardziej się opłaca gdyż za Skarbek Piekary muszę dać 1000 zł od tony. 
2017-12-10 19:09
  Pink01 Posty: 198 Ostrzeżenie: 0
No Renek bez przesady, VARMO to jednak nie święty Graal . U mnie automat eCoal dał doopy na całej linii - w parę minut rozdmuchał się tak że zadaną przewalił o 10 stopni, odstawił się i kopcił jak Huta Lenina. I w długich postojach na obydwu kotłach na którym VARMO paliłem wypala się w głąb powodując wzrost temperatury podajnika - dlatego dawałem przepalanie na 15 minut z minimalnym nadmuchem i sporym podawaniem. Ale tak ogólnie to opał wydaje się całkiem OK. Pali go bardzo fajnie SPP, pali go bardzo przyzwoicie misiek w grupowym, pali go bardzo ładnie Cobra 2, pali się bardzo ładnie w dwustanie.  Próbowałem na tych 4 trybach sterowania plus piąty automat eCoal  i tylko ten automat dał doopy ( co zresztą wcale mnie nie zaskoczyło ). Jednak uważam, że na lato nie bardzo się nada - jak praktycznie wszystko co ma niewiele popiołu i dużo mocy.  
2017-12-11 00:23
  onlinemaster Posty: 17 Ostrzeżenie: 0
Kupiłem dwa worki na próbę i chyba kupię tego więcej Pomimo tego, że musiałem przestawić dosyć konkretnie nastawy sterownika, bo z 25kW  6 podań x 11sec. na 30kW 8 podań x 12sec. to spala mi tego zauważalnie mniej niż węgla, można trochę przyoszczędzić Druga sprawa, jest suchutki a na tym bardzo mi zależało. Trzeci plus to cichsza praca podajnika, a sam podajnik nie nagrzewa się bardziej niż to było na węglu. Teraz minusy, zdecydowanie mniejsza kaloryczność niż węgla, który stosowałem dotychczas (29kJ, kopalnia "Wesoła") przez co płomień jest słabszy dając mniej ciepła, w większe mrozy może się okazać za słaby, ale przez większość zimy powinien dać radę. Mam też jeden problem, wszyscy piszą, że spala się bez spieków na idealny, sypki popiół, u mnie spieka się a spieki są twarde jak cholera, nie wiem czym to jest spowodowane może ktoś pomoże rozwikłać tą zagadkę?
p.s. u mnie na składzie płaciłem 840zł/tona


2017-12-11 11:32
  renekm Posty: 293 Ostrzeżenie: 0
@Pink01

Dyskutujemy tutaj o eCoal lub Bruli a nie o Cobra czy SPP, dlatego ja swoje spostrzeżenia w paleniu na tym opieram. Nie było najmniejszego problemu z automatem eCoal. No może trochę niemrawo dochodził do zadanej temperatury. Jednak po zwiększeniu czasu podawania było już ok.

Co do lata to nie mam obaw. Pisałem ostatnio że piec bez problemu wstał po 2 godzinach braku prądu. Dla ciekawostki na Retopalu wstaje i po 5 godzinach ale już na Skarbku Piekary często 45 minut braku prądu potrafi doprowadzić do wygaśnięcia.

@onlinemaster

W grupowym musisz dać co najmniej 2x więcej powtórzeń jak na ekogroszku. Przykładowo ja miałem 4 powtórzenia przy umownej mocy 16 kW. Z początku ustawiłem 9 powtórzeń i to był strzał w dziesiątkę bo piec szybko się podnosił i osiągał zadana temperaturę. Jednak po pewnym czasie dałem 8 powtórzeń i kocioł również dobrze sobie radzi a spalanie jest trochę mniejsze.

Nie uważam, że ten opał jest słabszy od ekogroszku. Jak dla mnie to te wałeczki mają inną gęstość, inaczej się spalają. Na mój gust jest to mocne paliwo i nie mam żadnych obaw o kocioł na mrozach przy Varmo. W razie czego ustawię 9 powtórzeń i tyle.

U mnie brak spieków. Spala się na pył. Czasem wokół palnika pojawiają się grubsze frakcje o wielkości nakrętki "6" ale dzieje się to wtedy jak piec często stoi w podtrzymaniu.

Musisz odpowiednio ustawić sterownik.

Jeśli mam porównywać Varmo do jakiegoś węgla (pod względem mocy i popiołu) to jedyne do czego mogę porównać to do Skarbka Piekary z zeszłego sezonu. Był to najlepszy węgiel jaki miałem a było ich dużo. Mała ilość popiołu, spalał się na pył, praktycznie zero spieków. Wtedy jeszcze był po 920 zł. Teraz po 1000  i więcej za tonę.

I na koniec. Wszystko co piszę to nie są jakieś moje tezy i twierdzenia "z kosmosu". Piszę to na podstawie własnych doświadczeń i spostrzeżeń.
2017-12-20 20:52
  artur1973 Posty: 74 Ostrzeżenie: 0
wie ktoś czy varmo można kupić w warmińsko-mazurskim? google nic nie pokazało...
Pierwsza stronaPoprzednia strona3 / 22Następna stronaOstatnia strona
Użytkownicy online: chalupa55, czarzasty, darekwalczuch, michalpasternak, Nadstmar