W dniu 26 maja (wtorek) będą niedostępne schematy dla urządzeń w wersji 3.5. Prace związane będą z aktualizacją serwisu eSterownik
Niedługo również zostanie wyłączona synchronizacja danych do wykresów oraz statystyk. Dane będą zsynchronizowane po zakończeniu prac.

User profile

renekm

 

 

Registration: 2015-11-27 12:00

Login: 2020-08-02 00:41

Devices: 1

Topics: 14

Posts: 263

user posts 
First pagePrevious page1 / 3Next pageLast page
2018-11-18 00:19 Topic: bruli.pl v3.5 » Varmo 2017 - czy już ktoś pali ??
  renekm Posts: 263
Powitać

U mnie w dniu dzisiejszym (w zasadzie około północy) Varmo znów trafia na ruszt

Ja jestem bardzo zadowolony z tego paliwa. Mam jednak dwóch znajomych, którzy posiadają sterowniki mniej zaawansowane niż eCoal i podobne. Obu wyraża bardzo negatywne opinie na temat tego paliwa. Próbowałem się dowiedzieć o co chodzi konkretnie. Wygląda na to, że w obu przypadkach pierwszym problemem jest duże pylenie się podczas zasypywania zasobnika a drugi problem dotyczy stricte samego spalania a dokładnie rzekomo dużej ilości "pyłu" i sadzy powstającej przy spalaniu.

Dodam, że obu delikwentów jest na etapie wprowadzania się do budynków i uruchamiania swoich kotłów. Wygląda na to, że nie mieli jeszcze z węglem do czynienia

Węgiel zostanie węglem. Zawsze będzie syf i popiół wszędzie
2018-02-27 15:52 Topic: bruli.pl v3.5 » Varmo 2017 - czy już ktoś pali ??
  renekm Posts: 263
Nieoczekiwanie u mnie od wczoraj również Varmo na palniku. Jednak miałem rację z tymi swoimi spostrzeżeniami. U mnie przy tych mrozach ten opał wypada dosyć słabo. Musiałem ustawić w grupowym moc 20kW i 9 potwierdzeń bo na 16kW i 9 powtórzeniach piec długo osiągał zadaną temperaturę. Teraz jakoś to idzie ale jeszcze nie tak jak na Piekarach. Dlatego coś w tej kaloryczności jest nie tak. Skarbek Piekary radził sobie u mnie na mrozach -25 w zeszłym roku przy 12/16kW - 4 powtórzenia.
2018-02-26 11:12 Topic: bruli.pl v3.5 » Varmo 2017 - czy już ktoś pali ??
  renekm Posts: 263
A to ciekawe jak temat się rozrósł

Ja powiem szczerze, że paliłem VARMO nieprzerwanie od Listopada 2017 do zeszłego Poniedziałku gdzie dokonałem "zdrady" tego paliwa na rzecz Skarbka Piekary (najlepszego węgla jakim paliłem).

A dlaczego ? Z dwóch powodów. Pierwszym powodem był fakt, że jak pojawiły się mrozy tak do -10 to zauważyłem, że piec potrafi długo chodzić bez odstawiania się. Podniesienie ilości powtórzeń trochę poprawiło sytuację, jednocześnie zaczęło mi się wydawać, że bardzo dużo Varmo schodzi z zasobnika (dużo większe zużycie). Do tego doszedł drugi powód. Mianowicie taki, że w zeszły Poniedziałek byłem przypadkowo dosyć blisko jednego z większych składów w okolicy (Mervex Bielsko-Biała) gdzie mają bardzo dobre ceny opału i zdecydowałem się na zakup Skarbka. I to oczywiście był dobry wybór bo węgiel jest mocny, popiołu bardzo mało czyli jak to przystało na najlepszy eko dostępny u nas w kraju.

Do Varmo wrócę zapewne za tydzień jak mrozy miną. Bardzo dużą zaletą dla mnie jest fakt, że skład gdzie go sprzedają jest kilkaset metrów od mojego miejsca pracy i w zasadzie co tydzień kupowałem po kilka worków przy okazji.
2017-12-11 11:32 Topic: bruli.pl v3.5 » Varmo 2017 - czy już ktoś pali ??
  renekm Posts: 263
@Pink01

Dyskutujemy tutaj o eCoal lub Bruli a nie o Cobra czy SPP, dlatego ja swoje spostrzeżenia w paleniu na tym opieram. Nie było najmniejszego problemu z automatem eCoal. No może trochę niemrawo dochodził do zadanej temperatury. Jednak po zwiększeniu czasu podawania było już ok.

Co do lata to nie mam obaw. Pisałem ostatnio że piec bez problemu wstał po 2 godzinach braku prądu. Dla ciekawostki na Retopalu wstaje i po 5 godzinach ale już na Skarbku Piekary często 45 minut braku prądu potrafi doprowadzić do wygaśnięcia.

@onlinemaster

W grupowym musisz dać co najmniej 2x więcej powtórzeń jak na ekogroszku. Przykładowo ja miałem 4 powtórzenia przy umownej mocy 16 kW. Z początku ustawiłem 9 powtórzeń i to był strzał w dziesiątkę bo piec szybko się podnosił i osiągał zadana temperaturę. Jednak po pewnym czasie dałem 8 powtórzeń i kocioł również dobrze sobie radzi a spalanie jest trochę mniejsze.

Nie uważam, że ten opał jest słabszy od ekogroszku. Jak dla mnie to te wałeczki mają inną gęstość, inaczej się spalają. Na mój gust jest to mocne paliwo i nie mam żadnych obaw o kocioł na mrozach przy Varmo. W razie czego ustawię 9 powtórzeń i tyle.

U mnie brak spieków. Spala się na pył. Czasem wokół palnika pojawiają się grubsze frakcje o wielkości nakrętki "6" ale dzieje się to wtedy jak piec często stoi w podtrzymaniu.

Musisz odpowiednio ustawić sterownik.

Jeśli mam porównywać Varmo do jakiegoś węgla (pod względem mocy i popiołu) to jedyne do czego mogę porównać to do Skarbka Piekary z zeszłego sezonu. Był to najlepszy węgiel jaki miałem a było ich dużo. Mała ilość popiołu, spalał się na pył, praktycznie zero spieków. Wtedy jeszcze był po 920 zł. Teraz po 1000  i więcej za tonę.

I na koniec. Wszystko co piszę to nie są jakieś moje tezy i twierdzenia "z kosmosu". Piszę to na podstawie własnych doświadczeń i spostrzeżeń.
2017-12-09 13:18 Topic: bruli.pl v3.5 » Varmo 2017 - czy już ktoś pali ??
  renekm Posts: 263
Nic się nie dzieje na postojach. Nie zauważyłem wzrostów temperatury podajnika. Tak więc bez przesady. Dodatkowo w zeszłym tygodniu był dzień gdzie przez prawie dwie godziny nie było prądu. Piec wstał bez problemu.

Dający radę algorytm dla Ogniwo Eko Plus 16kW to spalanie grupowe, moc umowna 16kW i 8 powtórzeń.

Na automacie ecoal również dobrze idzie. Jeszcze lepiej jak wydłużymy czas podawania. 

Tyle zaobserwowałem. Acha i dłuższy czas miałem ustawione 9 powtórzeń i jakoś spalanie nie było dużo wyższe niż teraz.

Co do cen to u mnie jest za 890 zł dlatego jak najbardziej się opłaca gdyż za Skarbek Piekary muszę dać 1000 zł od tony. 
2017-12-06 12:16 Topic: bruli.pl v3.5 » Varmo 2017 - czy już ktoś pali ??
  renekm Posts: 263
Tylko czekać aż pojawi się na składach. Kiedyś musi. 
2017-12-05 17:18 Topic: bruli.pl v3.5 » Varmo 2017 - czy już ktoś pali ??
  renekm Posts: 263
Witam wszystkich.

Nie robiłem mieszanki z groszkiem bo nie widzę sensu. Opał kupuję na lokalnym składzie w Żywcu. Na razie mało składów to ma. Można kupić u nich wysyłkowo.
2017-12-03 23:10 Topic: bruli.pl v3.5 » Varmo 2017 - czy już ktoś pali ??
  renekm Posts: 263
Witam ponownie. Miałem się nie odzywać ale co mi tam szkodzi.

Palę Varmo już jakiś czas. Jestem bardzo zadowolony. W kilku aspektach. Raz, że zużycie jest mniejsze niż groszku. Dwa, że popiołu jest bardzo mało a jak już to jego frakcja jest bardzo drobna. W zasadzie to pył.

Na potwierdzenie tego dodam, że popiół wynosiłem pierwszy raz od spalenia 3x5 worków co daje 375 kg spalonego opału. Tak, jestem leń a może po prostu nie mam czasu. Dwa to ostatnio mam problemy ze zdrowiem i dzisiaj z gorączką musiałem się zmusić do wyniesienia popiołu bo już podchodził na skraj palnika (jeszcze jakieś dwa dni). Robiłem to ze względu na bardzo realne widmo pobytu w szpitalu. Ale nieważne, nie o tym mowa.

Obecnie u mnie zużycie Varmo przy aktualnej sytuacji pogodowej wynosi między 16 a 19 kg na dobę. Zmieniłem współczynnik podawania opału na 0.11 i teraz statystyki praktycznie idealnie się pokrywają z rzeczywistością.

Jakby ktoś zerkał na moje statystyki to dopiero od 1 Grudnia są miarodajne. Wcześniejsze (np. Listopad) należy podzielić przez dwa.

Z opałem nie miałem (odpukać) żadnych problemów.

Jedyne wady jakie widzę to:

1) Duże pylenie się przy wsypywaniu do zasobnika
2) Mniej opału wchodzi do zasobnika i trzeba wsypywać częściej niż ekogroszek
3) Zostaje duży, gramotny, papierowy worek z którym za bardzo nie ma co zrobić jak ktoś nie ma pieca w domu do palenia wszystkiego. Może ja jestem niepraktyczny bo zapewne u wielu z Was taki worek znalazłby drugie życie

Ten ostatni punkt to z przymrużeniem oka oczywiście bo worki można spalić na świeżym powietrzu za domem a nawet wrzucić na ruszt awaryjny. Jednak ja tego nie robię bo wiem, że z papieru jest często więcej popiołu niż z drewna. Po co sobie zawalać piec.

Zalety jeszcze raz:

1) Suchy opał. Czysty worek. Tylko przy zasypie się kurzy
2) Mniejsze zużycie niż ekogroszku. Opał jest mocny i jest go objętościowo więcej w worku.
3) Bardzo mało popiołu i brak spieków. Spala się na pył.
4) Tańszy niż najlepszy ekogroszek

To tyle. Jak co to pytać.
2017-11-26 18:45 Topic: eCoal.pl » Pellet
  renekm Posts: 263
marcinbb napisał » 2017-11-06 19:42
Ja pierdziu robią to w około 90% węgla z Wesołej, 6% wody, 3% antymaterii i 1% trocin.
Nawet na certyfikacie który prezentują: Badany obiekt: Węgiel kamienny Brać ludziska ale na kilogramy jako rozpałka do węgla bo nasze kotły mogą tego nie wytrzymać.Może to śmieszne ale palę tym opałem i schodzi mi go o około 5 kg mniej na dobę niż ekogroszku jakim paliłem do tej pory. Dodam, że eko jaki kupowałem do tej pory to za 920 zł. Coś w okolicach 26 Mj miał mieć.
2017-11-26 18:41 Topic: eCoal.pl » Mieszanka ekogroszek i pellet
  renekm Posts: 263
Masz wątek w kategorii bruli 3.5

Nie trzeba nic mieszać. Palę już miesiąc. Spala 5kg mniej na dobę jak ekogroszku, którym paliłem do tej pory (lepszej jakości, taki za 920 zł za tonę).

Popiół jak z najlepszego węgla. Zero spieków i grubszych frakcji. Opał spala się na pył.
2017-11-19 10:53 Topic: eCoal.pl » Mieszanka ekogroszek i pellet
  renekm Posts: 263
@Norbert

Tu masz rację. Kolega poruszył ważny temat, którego mało kto zauważa. Chodzi o objętość opału. I właśnie takie zabawy z mieszankami zwiększają objętość ale nie wagę.

To samo jest u mnie jak palę Varmo. Worek 25 kg tego opału jest objętościowo coś jak półtora worka ekogroszku.

Wnioski są proste.

Co do mieszanki pelletu to należy pamiętać, że węgiel musi być idealnie suchy. Jeśli będzie inaczej to pellet nawilgnie i zacznie się rozpadać na trociny, tracąc swoje właściwości.

Kolejna sprawa. Kolega @marcinbb ma absolutną rację, że 900 zł za pellet i to z drzew iglastych to gruba przesada. Coś mi się nie wydaje żeby to była Lava bo ona jest raczej z liściastych.

Pellet z mieszanki idzie kupić spokojnie za 600-700 zł w detalu a jak się ma dobre wejścia to i za 300-400 zł. I tu mówimy o paliwie dosyć dobrej jakości.

To tyle.            
2017-11-19 10:35 Topic: bruli.pl v3.5 » Varmo 2017 - czy już ktoś pali ??
  renekm Posts: 263
Nie wiem. Pisać do producenta. Ja palę trzeci dzień znów Varmo. Zużycie ekogroszku było 20-22 kg na dobę. Varmo mi schodzi 16-17 kg. Popiół trochę gorszy jak z drewna. Muszę jeszcze ustalić inny współczynnik podawania opału gdyż ten pellet jest podawany częściej co zawyża mi statystyki. Zużycie liczę po prostu workami. 

I kolejna istotna sprawa to fakt, że 25 kg Varmo, objętościowo jest jak około 40 kg ekogroszku. Taki ogromny wór.

To tyle

Olewam temat z udzielaniem się tutaj. Z perspektywy czasu widzę, że bez sensu było zaczynać wątek bo prawie każdy wpis kończy się szyderą i kpinami. Prosto mówiąc ogólnym hejtem.

Ja nie potrzebuję nikomu nic udowadniać.

Bye
2017-11-17 15:05 Topic: bruli.pl v3.5 » Varmo 2017 - czy już ktoś pali ??
  renekm Posts: 263
Witaj

Jedyne co mogę potwierdzić z tego co piszesz to fakt, że przy wsypywaniu do zasobnika pojawia się pył ale według mnie to normalne gdyż opał jest idealnie suchy i zawsze jakiś pył się trafi ale jednocześnie mogę potwierdzić żeby na dnie worka był jakiś pył czy pokruszone kawałki.

Zrobiłbym "opening" worka ale nie będę się wydurniał.

Popiół po spaleniu jest super a wałki ulegają same spopieleniu i nie zachowują swojego kształtu.

Aha. Oczywiście masz rację co do objętości tzn. że mniej wchodzi do zasobnika.

Sprzedawca mi mówił, że to Varmo co teraz jest w sprzedaży to zupełnie inny produkt. Technologicznie oraz z innego surowca.
2017-11-16 10:10 Topic: bruli.pl v3.5 » Varmo 2017 - czy już ktoś pali ??
  renekm Posts: 263
@
 adkwapniewski

Nowe Varmo się nie rozpada, nie kruszy się. Pyli się jedynie przy wsypywaniu do zasobnika.

Wczoraj zakupiłem kolejną partię.

@karoka

Nie mam zamiaru dłużej z Tobą dyskutować. 

W ogóle olewam temat. To był zły pomysł żeby się wypowiedzieć o tym opale - obiektywnie.

To tyle
2017-11-15 19:45 Topic: bruli.pl v3.5 » Varmo 2017 - czy już ktoś pali ??
  renekm Posts: 263
Brawo

Pokazałeś swoje podejście i twarz. A może boisz się że Ci sprzedaż węgla spadnie przez to, że ludzie będą kupować co innego ?

A tak na poważnie.

Nigdzie nie napisałem, że wiem najlepiej. Dwa. Nie mierz ludzi swoją miarą bo nie wiesz kto siedzi po drugiej stronie ekranu.

Ja Ci napisałem wprost. Jeśli masz argumenty za tym, że wyżej wymieniony opał będzie się palił w zasobniku to je po prostu podaj żeby wszyscy wiedzieli. Czy to takie trudne ?

Zapłon następuje bo to bo tamto i proste.

Nie uważam, że jestem najmądrzejszy. Napisałem wyżej, że być może niektórzy mają instalacje bardziej predysponowane do cofania się żaru (np. podwyższony ciąg kominowy).

Tak więc apeluję abyś napisał jak masz coś do powiedzenia. Jeśli nie to nie zabieraj głosu.

Nawiasem mówiąc teraz nie masz czasu na zaglądanie na forum ale jakoś wcześniej miałeś czas wygadywać się z docentami, promować RBR, który sprzedajesz i ganić wszystkim Ogniwo.

2017-11-15 14:41 Topic: bruli.pl v3.5 » Varmo 2017 - czy już ktoś pali ??
  renekm Posts: 263
Jeśli uważasz, że jesteś mądrzejszy w temacie to może łaskawie napisz i nas oświeć czemu ma nastąpić zapłon zamiast rzucać pustymi hasłami.

Bo rozumiem cofnięcie się żaru i te sprawy. Jeśli wiesz coś więcej to słuchamy.A takim pisaniem przybliżasz się poziomem do Pana z Santa Claus w avatarze.
2017-11-15 10:57 Topic: bruli.pl v3.5 » Varmo 2017 - czy już ktoś pali ??
  renekm Posts: 263
Powiem Ci że sam jestem w małym szoku. Naprawdę. Od dwóch dni palę znowu ekogroszkiem. Popioł od razu się zdziadował. Mało tego widać gołym okiem, że spalanie jest wyższe na groszku. Temperatura zewnętrzna jest na podobnym poziomie.

W piątek zapewne zakupię znowu kilka worków Varmo i zobaczymy jak to będzie.
2017-11-14 15:57 Topic: bruli.pl v3.5 » Varmo 2017 - czy już ktoś pali ??
  renekm Posts: 263
Nikt tu nic nie promuje. Żeby była jasność.
2017-11-14 12:47 Topic: bruli.pl v3.5 » Varmo 2017 - czy już ktoś pali ??
  renekm Posts: 263
Zapaliło się w połowie zasobnika ? Jakim cudem ? Samozapłon ?
2017-11-14 11:20 Topic: bruli.pl v3.5 » Varmo 2017 - czy już ktoś pali ??
  renekm Posts: 263
Paliłem z podtrzymaniem i nic się nie dzieje. Oczywiście nie mam zamiaru tutaj bronić produktu, jednak producent wyraźnie twierdzi, że opał nadaje się do podajników ślimakowych.

Zastanawiam się ogólnie nad genezą cofania się żaru.
First pagePrevious page1 / 3Next pageLast page