Od dnia 16.10.2024 zostały wyłączone stacjonarne numery telefonów. Zapraszamy do kontaktu pod numerem: 574 443 555.

Profil użytkownika

Masterion

 

 

Rejestracja: 2021-11-06 13:57

Logowanie: 2023-04-17 19:49

Urządzenia: 1

Tematy: 1

Posty: 14

posty użytkownika 
2022-04-09 21:28 Temat: Aplikacje mobilne » Aplikacje mobilne dla sterowników w wersji 3.5 - Android
  Masterion Posty: 14
Była by opcja zrobienia powiadomień push np. o za niskiej temp spalin?
2021-11-14 16:35 Temat: eCoal.pl v3.5 » Ogniwo Eko Plus M 20kW wielka prośba o konfigurację kotła
  Masterion Posty: 14
Poprawiło się już na starych w pełni automatycznych ustawieniach, widocznie kocioł, komin, musiał się wygrzać i tak na oko spalał 30kg na dobę. Problem w tym ,że ciągle dmuchał i podawał paliwo co 30 sekund. Były kalafiorki.
Od dzisiejszego południa po konsultacji telefonicznej ze wsparciem esterowniki palimy na ustawieniu: retortowy- grupowe. W końcu włącza się podtrzymanie na około 10 minut. Wygląda na to, że będzie lepiej. Zobaczymy.
Okazało się jeszcze, że czujnik temp kotła nie był do końca wsadzony. Podobno ma być na maksa aż uderzy w blachę.
Jakie masz ustawienia, że spalanie jest tak niskie?

Jeszcze przy okazji mam do Was pytanie czy nawiew do kotłowni mogę zrobić z rury pcv fi 160. Mam w planach taką zetkę z dwoma kolankami. Wsadzę od strony podwórka kratkę wentylacyjna a od strony wewnętrznej anemostat. Zewnętrzny otwór na wysokości około 2 m a wewnętrzny 30 cm od podłogi.
dodane 2021-11-14 16:35
Udostępniłem sterownik. Spalanie się nie zmieniło a nawet jest raczej gorzej. Więcej spieków żużlowych - jeden był tak wielki, że się zaklinował między palnikiem a wymiennikiem bocznym. Kocioł niby się odstawia na 5 minut ale potem podaje często paliwo. Ta pompka cyrkulacyjna CO na jakim powinna działać biegu? Obecnie chodzi na 2 z 3.

2021-11-11 18:28 Temat: eCoal.pl v3.5 » Ogniwo Eko Plus M 20kW wielka prośba o konfigurację kotła
  Masterion Posty: 14
Ok dzięki za sugestię, będziemy działać.
2021-11-10 20:18 Temat: eCoal.pl v3.5 » Ogniwo Eko Plus M 20kW wielka prośba o konfigurację kotła
  Masterion Posty: 14

rj1972 napisał » 2021-11-10 07:38
Koniecznie to musi być docieplone z możliwością dostępu. Tam już widać rdze i działanie kwasów spalinowych pod pokrywami. Oby to nie lało się do czopucha kotła.  Szkoda że ustawienie nowego kotła i komina nie zostało trochę inaczej przemyślane. 

Ocieplać to razem z tą rurą wywiewną?
Te skropliny to albo jest efekt wygrzewania się kotła - stał nieużywany w nieocieplonym garażu od września albo pomyłki i skręcenia zaworu 3D przez Teścia prawie na minimum. Wtedy poleciała taka prawie smoła z rury. Na szczęście nie trwało to długo.
Dziś z ciekawości wyczyściłem kocioł i sprawdziłem otwory rewizyjne w rurze dymnej. Jest przyzwoicie, co prawda widać zaschnięty spływ jakiejś mazi, obecnie suchej i do usunięcia. Na wymienniku tego nie ma, wszystko ciekło rurą. Na ściankach jest pyłek ciemny.
Dom niestety mamy tak nieustawny albo wymagający sporych nakładów, że to pomieszczenie po konsultacjach było najlepszym wyborem.


2021-11-09 22:16 Temat: eCoal.pl v3.5 » Ogniwo Eko Plus M 20kW wielka prośba o konfigurację kotła
  Masterion Posty: 14
Tak są dwa kanały, dymny i wentylacyjny wywiewny. Nie mam jeszcze nawiewnego ale planuje zrobić tzw. zetkę na przeciwległej ścianie. Chociaż drzwi w kotłowni nie są szczelne. A drugie cały czas otwarte do "komórki" a tam również szczelnie nie ma.
2021-11-09 21:15 Temat: eCoal.pl v3.5 » Ogniwo Eko Plus M 20kW wielka prośba o konfigurację kotła
  Masterion Posty: 14
oxalis3 napisał » 2021-11-08 21:50
Masterion zadajesz wiele pytań, dokładasz do swoich pytań swoje rozwiązania, powoli :
1. jeżeli chodzi o poprawę spalania to:
-  wielu użytkowników zaleca wywalenie szamotek na palniku,
-  zostań sobie na razie w ecoal, pamiętaj , że zmieniając czas podawania opału w tym trybie nie zmieniasz stosunku czasu podawania do czasu przerwy, 
- jak Ci ne dopala węgla to korekta dmuchawy na + jak żużel to na minus, powolutku i daj mu trochę czasu przed następnymi zmianami.
- zawsze możesz przejść na inny typ podajnika, nasz sterownik jest prosty w obsłudze. 
2. instalacja, piszesz, że możesz dokonać drobnych przeróbek, jeżeli masz już na części grzejników zawory termostatyczne to najprościej jest dodać je na pozostałych grzejnikach.  Zaworami nie wyregulujesz  temperatury na powrocie. Boiler zapewni Ci cyrkulację, tylko przy Twoich założeniach 60 stopni na zasilaniu, jego temperatura będzie właśnie taka.

Możesz spróbować zostawić tak jak jest, masz przecież przy tym rozdzielającym 3d jakąś regulację zasilania temperatury wody wychodzącej na grzejniki, jeżeli w domu przegrzewa, a przecież musisz zagrzać cwu, to na tych grzejnikach bez zaworów termostatycznych możesz zdławić przepływ np. na zaworach przy powrocie.

OK, na razie testuje jeszcze po konsultacji telefonicznej ze wsparciem od sterownika. Mam automat e-coal-retortowy, typ kotła jednak Eko Plus M 20E. Temperaturę zadaną trzyma, raz włączył się w podtrzymanie ale wg mnie tylko dlatego, że wcześniej przed dodaniem paliwa zmieniłem na tryb ręczny. Korekta dmuchawy jest obecnie na 0% wcześniej faktycznie robił się w większości żużel. Zobaczymy jutro rano jak to będzie.

Co do temperatury w domu to mamy cały czas w okolicach 22stopni, na zaworze 3D cały czas pozycja 5. Jedynie skręciłem bardziej zawór w sypialni.




rj1972 napisał » 2021-11-08 12:54
Proponuję doizolować wszystkie rury szczególnie do bojlera.

Jestem właśnie w trakcie izolacji ruł z bojlera oraz powrotu/zasilania z kotła. Zaizolowałem też tą najgrubszą rurę - mam ją jeszcze piętro wyżej.

rj1972 napisał » 2021-11-08 22:04

Czujnik warto podłączyć jeśli technicznie da się ten przewód poprowadzić i przedłużyć.
Napisałeś że masz skropliny w rurze dymnej. Skoro tak to jest problem dwojaki. Za mała temp.spalin która nawet jak u Ciebie będzie 120 st. na czujniku to na samym końcu odcinka metalowego w środku pewnie już 90st. a na końcu komina na 8 metrach temp.otoczenia. Będzie w jakiejś części komina się to skraplać. Inna możliwość jest taka że w jakiś sposób do komina dostaje się np. deszcz, mgła generalnie wilgoć z otoczenia i ten komin mimo że jest ceramiczny będzie w środku zawilgocony a wtedy ta wilgoć będzie się kondensować na końcu rury dymnej (ciekawe czy mocno wpuszczona w komin) i spływać do kotła. Założyć należy że wylot spalinowy jest znacznie wyżej od dna komina. Sprawdź czy w wyczystce jest sucho. Jeśli nie to załóż sobie daszek nad kominem byle nie strażak ze stali nierdzewnej wpuszczony do środka. Wydaje mi się, że w tym pomieszczeniu nie ma jesienią i zimą za ciepło. Mogę się mylić.

Ecoal ma to do siebie że tylko chwilami daje duże spaliny a w kotle który masz typu M do osiągnięcia swoich temp. nie potrzeba wiele nadmuchu. Ty jednak dmuchasz bo widzisz problem i stąd będzie duże spalanie. Tryb ręczny zaś może dać częściej cyklicznie większą temp spalin przy mniejszej dawce paliwa (wg mnie). Jak to ustawić?  Przełącz na ustawienia fabryczne tak jak jest w sterowniku i zaobserwuj jaki będzie efekt. Teraz to już są dwie odrębne propozycje.




Jakbym miał podłączać czujnik CWU to potrzebuje na oko jakieś 15m przewodu.
Skropliny miałem tylko w przypadku ciągłej i zbyt małej temperatury spalin. Zdaje się, że w okolicach 70 stopni i mniej. Od kilku dni jest ok, zwiększyłem zadaną tempera kotła.
Sprawdzałem wyczystkę komina - jest sucho.
Pomieszczenie w którym obecnie jest kotłownia nigdy nie było ogrzewane. Występowała znaczna wilgotność powietrza rzędu >70% A w zimie temperatura minimalna w granicach 5 stopni. Obecnie jest w porządku, temperatura około 17 stopni wilgotność plus minus 55% chociaż pewnie zanim ściany wyschną minie sporo czasu.


Niżej wrzuciłem zdjęcie podłączenia rury dymnej do komina, rozumiem, że należy to ocieplić? Jeśli tak to czym? I w jaki najlepiej sposób?



2021-11-08 20:26 Temat: eCoal.pl v3.5 » Ogniwo Eko Plus M 20kW wielka prośba o konfigurację kotła
  Masterion Posty: 14

Dokładnie tak jest, tak jak pisałem wcześniej. Wszystko jest na jednej pompie CWU - grzejniki plus wężownica bojlera. Także temperatura na nim jest taka jak na wyjściu czyli około 45-50stopni.

Czujnika CWU nie ma podłączonego z tego powodu, że bojler jest 3 pomieszczenia dalej od kotła.
Na większości grzejników nie mamy termostatów. Są zwykłe zaworki.



rj1972 napisał » 2021-11-08 12:54
Na zimny komin to chyba byłby lepszy tryb ręczny a nie ecoal. Łatwiej wysterować siłę nadmuchu.  

Co to znaczy zimny komin? Temperaturę spalin mamy powyżej 100stopni. Maksymalnie do 150.
Może byłby tryb ręczny lepszy, sęk w tym, że nie wiem jakie parametry mu zadać.
Co do instalacji to nie ja jestem inwestorem ani właścicielem budynku i możecie odnosić wrażenie że jest to zrobione po taniości, nic na to nie poradzę, tak jest.
Próbuję tylko zebrać informacje jak to najefektywniej ustawić, ewentualnie jakie drobne przeróbki zrobić? Pompa mieszająca dla ochrony powrotu? Wymienić zawory na termostaty na grzejnikach i doregulować tak aby na powrocie było te wymagane 50stopni? Wtedy będzie większa temperatura zasilania i bojler będzie lepiej dogrzany. Lub co jeszcze dodatkowo można zrobić?
2021-11-07 22:01 Temat: eCoal.pl v3.5 » Ogniwo Eko Plus M 20kW wielka prośba o konfigurację kotła
  Masterion Posty: 14

MateoKoc napisał » 2021-11-06 19:24
Masz źle ustawiony typ kotła.
Ma być 20E
Zobacz ten wpis:
https://esterownik.pl/forum/posty,5579/ogniwo-eko-plus-20-jak-zaczac-?m=142774#142774



Po zmianie na "E" kocioł przez kilka godzin nie mógł osiągnąć zadanej temperatury 60stopni, dochodził do około 56. Dmuchawa cały czas pracowała. Zmieniłem ponownie na Eko Plus M i 60 stopni jest.



MateoKoc napisał » 2021-11-06 20:49
Czyli bojler jest dogrzewany grawitacyjnie?


Co do pompy mieszającej, to tutaj jest przykład:
https://youtu.be/eEzv9WQxf4k



O dzięki bardzo już załapałem, oglądałem sporo filmików tego użytkownika ale na ten akurat nie trafiłem.



rj1972 napisał » 2021-11-07 11:32
Dla Karlika w trybie ecoal korekta dmuchawy 0 powinna wystarczyć. Czad pracy 5s. Również dla tego kotła nadmuch w podtrzymaniu by wystarczył na 38%. Moze cos niedopatrzylem ale dobrzy by bylo pokazac fotkę tego bojlera.



Mnie się w ogóle nie włącza to podtrzymanie, dmuchawa pracuje cały czas, podajnik też tak jak na załączonych zdjęciach.
Nie mogę mieć dmuchawy na 0, ponieważ spada temperatura spalin poniżej 80 stopni i ciekną skropliny z rury dymnej.



leON22 napisał » 2021-11-07 18:27
Osobiście nie paliłem w moim niebieskim latem w ubiegłym sezonie , efekt mimo konserwacji olejowej kotła i uchyleniu drzwiczek , górnej pokrywy wymiennika nie ciekawy - ruda tańczyła jak chciała , szkoda że nie zrobiłem zdjęć 

No to pięknie :/ A ten nasz stary zasypowy kocioł pracował 40 lat bezawaryjnie i w lecie stał nieużywany. Co prawda przy starcie sezonu faktycznie był jakiś lekki nalot ale tam pewnie było tyle syfu, że go już specjalnie nie brało. Albo też gruba blacha robiła robotę.

Nie mam osobnej nitki na bojler, będziemy jeszcze dumać co z tym i tą ochroną powrotu. No ale najważniejsze muszę ogarnąć tą regulację/konfigurację.




dodane 2021-11-07 22:01Właśnie znalazłem gniazdo ethernet w sterowniku, gdzie instalator mnie zapewniał, że aby mieć dostęp przez sieć trzeba coś dokupić a tu taka niespodzianka. A dokupić to trzeba tylko moduł do inteligentnego domu.
Także jak zdrowie pozwoli - bo mnie połamało w krzyżu 😐 - to postaram się to skonfigurować i tutaj udostępnić.
2021-11-06 22:16 Temat: eCoal.pl v3.5 » Ogniwo Eko Plus M 20kW wielka prośba o konfigurację kotła
  Masterion Posty: 14
Tak, będziemy grzać grzałka.
2021-11-06 21:46 Temat: eCoal.pl v3.5 » Ogniwo Eko Plus M 20kW wielka prośba o konfigurację kotła
  Masterion Posty: 14
MateoKoc napisał » 2021-11-06 20:49
Czyli bojler jest dogrzewany grawitacyjnie?

Nie, wężownica jest wpięta w instalację CO i pcha to pompa cyrkulacyjna.
2021-11-06 20:11 Temat: eCoal.pl v3.5 » Ogniwo Eko Plus M 20kW wielka prośba o konfigurację kotła
  Masterion Posty: 14

Zapomniałem wcześniej dodać, że jest to stara instalacja grawitacyjna do której jest wpięty ten kocioł. Rury główne lecą na strych i są dosyć grube.



MateoKoc napisał » 2021-11-06 19:16

Co do pytań:
1. Niestety budynek nie jest ocieplony, więc niskiego spalania nie będzie. 40kg to jednak przesada. Może przesadzacie z temperaturą pomieszczeń. Każdy stopień w dół da spore oszczędności. Co do zawartości popielnika, to możesz zmienić korektę dmuchawy. Skoro masz niedopałki, to korektę należy dać na +.


Mamy w pomieszczeniach nie więcej niż 22 stopnie.
Zmieniłem na 20E poczekam do jutra jak to będzie wyglądać, najwyżej później spróbuje zwiększyć moc dmuchawy.


MateoKoc napisał » 2021-11-06 19:16

2. Pompa mieszająca pracująca 24/7. Najlepiej energooszczędna, bo prąd kosztuje. Sam miałem zwykłą pompę, która pracowała impulsowo. Jednak lepiej mieć ochronę pracującą non-stop. Wymieniłem i jestem zadowolony.

Nie za bardzo rozumiem jak to działa i w które miejsce się to wpina. Obecnie mam na powrocie jakieś 43 stopnie. A w instalacji jedną pompę cyrkulacyjną na powrocie a za nią ten zawór 3D.
Do edukuję się
2021-11-06 19:31 Temat: eCoal.pl v3.5 » Ogniwo Eko Plus M 20kW wielka prośba o konfigurację kotła
  Masterion Posty: 14

Czytałem to wcześniej ale nie miałem pewności, zmienię i przetestuje.
Ale ciekawostka, na tabliczce, która jest na kotle nie ma literki "E".

2021-11-06 19:20 Temat: eCoal.pl v3.5 » Ogniwo Eko Plus M 20kW wielka prośba o konfigurację kotła
  Masterion Posty: 14
2021-11-06 18:50 Temat: eCoal.pl v3.5 » Ogniwo Eko Plus M 20kW wielka prośba o konfigurację kotła
  Masterion Posty: 14
Dzień dobry wszystkim forumowiczom.


Od 4 listopada
jestem jak na razie nieszczęśliwym posiadaczem wyżej wymienionego
kotła
Bardzo bym prosił o
pomoc jak to pieroństwo wyregulować. Obecnie na dobę spala ponad
40kg ekogroszku (Carbon Premium 28MJ z Castoramy) za dzień mam
pełny popielnik z niedopalonym koksem i spiekami. Ustawiony tryb
automatyczny-retorta-ecoal. Dzisiaj wieczorem będę już zasypywał
Karlikiem z PGG wartość opałowa 26MJ.

Kilka informacji:
Powierzchnia do
ogrzania około 175 m2.Dom jednopiętrowy
stary, około 60 letni, wcześniej przerobiony z parterowego, także
dół pewnie będzie miał ze 100lat. Ściany z cegły, grube,
zewnętrzne około 50cm. Budynek
nieocieplony, podłoga na parterze nieocieplona jak i strop (jedynie
wysypany keramzyt około 10cm). Strych nieużytkowy, dach
nieocieplony. Okna nowe plastikowe.Kotłownia
zlokalizowana w tzw. chlywiku, zapraszam na
https://www.facebook.com/wechlywiku/
Komin zewnętrzny z
bloczków z wkładem ceramicznym ocieplony wełną, wysokość 8,25m.Jeden obieg
instalacji grzejący CO oraz CWU, bojler 60l. Grzejniki stalowe 4
duże 60x140cm, drabinka w łazience oraz 6 mniejszych średnio
80x60cm. Na powrocie zamontowany jest zawór 3D w 10cio stopniowej
skali – obecnie ustawiony na 5.Temperatura zadana
na kotle to 60stopni – tryb automatyczny retorta-ecoal. Obecnie
podaje paliwo co około 30 sekund przez 3sekundy (najniższa możliwa
wartość do wyboru) widać, że zrzuca ten nadmiar jeszcze
niedopalony z palnika. Wentylator też często pracuje.
Nie mam modułu
internetowego w kotle.
Pytania, które mnie
nurtują.

1. Jak to pieroństwo
wyregulować? Aby nie żarł tyle opału i spalał go efektywnie?

2. Producent zaleca
temperaturę zadaną 60 stopni oraz na powrocie nie mniej niż 50 ze
względu na możliwość wystąpienia korozji niskotemperaturowej.
Jak to ogarnąć aby spełnić te parametry i się w domu nie
zagotować?

3. Jaka powinna być
temperatura spalin? Jaki zakres? Przy mniej niż 80stopni cieknie
ciemna maź z rury dymnej.

4. Przy niskim
poziomie węgla w podajniku przy próbie uzupełnienia wydobywa się
dym, jak temu zaradzić? Czy to jest normalne i należy zasypywać
podajnik do maksimum?

Dodam, że
przeczytałem instrukcję kotła, sterownika (wg mnie nie jest to
zbyt jasno opisane). Przeglądałem to forum oraz filmy instruktażowe
na youtube.

Z góry dzięki za
pomoc i chęci.