W nowym sofcie do sterowników PELLO dodaliśmy obsługę BUFORA. Więcej informacji na forum lub w tym pliku
Forum  eCoal.pl v3.5  Ogniwo Eko Plus M 20kW wielka prośba o konfigurację kotła Subskrybuj
Pierwsza stronaPoprzednia strona1 / 2Następna stronaOstatnia strona
2021-11-06 18:50
  Masterion Posty: 15 Ostrzeżenie: 0
Dzień dobry wszystkim forumowiczom.


Od 4 listopada
jestem jak na razie nieszczęśliwym posiadaczem wyżej wymienionego
kotła
Bardzo bym prosił o
pomoc jak to pieroństwo wyregulować. Obecnie na dobę spala ponad
40kg ekogroszku (Carbon Premium 28MJ z Castoramy) za dzień mam
pełny popielnik z niedopalonym koksem i spiekami. Ustawiony tryb
automatyczny-retorta-ecoal. Dzisiaj wieczorem będę już zasypywał
Karlikiem z PGG wartość opałowa 26MJ.

Kilka informacji:
Powierzchnia do
ogrzania około 175 m2.Dom jednopiętrowy
stary, około 60 letni, wcześniej przerobiony z parterowego, także
dół pewnie będzie miał ze 100lat. Ściany z cegły, grube,
zewnętrzne około 50cm. Budynek
nieocieplony, podłoga na parterze nieocieplona jak i strop (jedynie
wysypany keramzyt około 10cm). Strych nieużytkowy, dach
nieocieplony. Okna nowe plastikowe.Kotłownia
zlokalizowana w tzw. chlywiku, zapraszam na
https://www.facebook.com/wechlywiku/
Komin zewnętrzny z
bloczków z wkładem ceramicznym ocieplony wełną, wysokość 8,25m.Jeden obieg
instalacji grzejący CO oraz CWU, bojler 60l. Grzejniki stalowe 4
duże 60x140cm, drabinka w łazience oraz 6 mniejszych średnio
80x60cm. Na powrocie zamontowany jest zawór 3D w 10cio stopniowej
skali – obecnie ustawiony na 5.Temperatura zadana
na kotle to 60stopni – tryb automatyczny retorta-ecoal. Obecnie
podaje paliwo co około 30 sekund przez 3sekundy (najniższa możliwa
wartość do wyboru) widać, że zrzuca ten nadmiar jeszcze
niedopalony z palnika. Wentylator też często pracuje.
Nie mam modułu
internetowego w kotle.
Pytania, które mnie
nurtują.

1. Jak to pieroństwo
wyregulować? Aby nie żarł tyle opału i spalał go efektywnie?

2. Producent zaleca
temperaturę zadaną 60 stopni oraz na powrocie nie mniej niż 50 ze
względu na możliwość wystąpienia korozji niskotemperaturowej.
Jak to ogarnąć aby spełnić te parametry i się w domu nie
zagotować?

3. Jaka powinna być
temperatura spalin? Jaki zakres? Przy mniej niż 80stopni cieknie
ciemna maź z rury dymnej.

4. Przy niskim
poziomie węgla w podajniku przy próbie uzupełnienia wydobywa się
dym, jak temu zaradzić? Czy to jest normalne i należy zasypywać
podajnik do maksimum?

Dodam, że
przeczytałem instrukcję kotła, sterownika (wg mnie nie jest to
zbyt jasno opisane). Przeglądałem to forum oraz filmy instruktażowe
na youtube.

Z góry dzięki za
pomoc i chęci.

2021-11-06 19:16
  MateoKoc Posty: 473 Ostrzeżenie: 0
Mam taki sam kocioł, jednak nie korzystam z tybu eCoal. Jadę na Retortowym-Ręcznym.
Co do pytań:
1. Niestety budynek nie jest ocieplony, więc niskiego spalania nie będzie. 40kg to jednak przesada. Może przesadzacie z temperaturą pomieszczeń. Każdy stopień w dół da spore oszczędności. Co do zawartości popielnika, to możesz zmienić korektę dmuchawy. Skoro masz niedopałki, to korektę należy dać na +.
2. Pompa mieszająca pracująca 24/7. Najlepiej energooszczędna, bo prąd kosztuje. Sam miałem zwykłą pompę, która pracowała impulsowo. Jednak lepiej mieć ochronę pracującą non-stop. Wymieniłem i jestem zadowolony.
3. Temperatura spalin w grzaniu powinna przekraczać 100 stopni. Producent podaje 175 stopni dla mocy nominalnej.
4. Dosypywać węgiel, kiedy piec jest odstawiony. Ewentualnie zatrzymać pracę kotła poprzez przejście to trybu ręcznego i dać mu przygasnąć. Ja tak robię i dym się nie cofa podczas wsypywania.
2021-11-06 19:20
  Masterion Posty: 15 Ostrzeżenie: 0
2021-11-06 19:24
  MateoKoc Posty: 473 Ostrzeżenie: 0
Masz źle ustawiony typ kotła.
Ma być 20E
Zobacz ten wpis:
https://esterownik.pl/forum/posty,5579/ogniwo-eko-plus-20-jak-zaczac-?m=142774#142774
2021-11-06 19:31
  Masterion Posty: 15 Ostrzeżenie: 0

Czytałem to wcześniej ale nie miałem pewności, zmienię i przetestuje.
Ale ciekawostka, na tabliczce, która jest na kotle nie ma literki "E".

2021-11-06 19:42
  MateoKoc Posty: 473 Ostrzeżenie: 0
Masterion napisał » 2021-11-06 19:31

Czytałem to wcześniej ale nie miałem pewności, zmienię i przetestuje.
Ale ciekawostka, na tabliczce, która jest na kotle nie ma literki "E".

Nie ma, ale gość z wpisu, który ci podlinkowałem zadzwonił do producenta.
Tam chyba wiedzą, co sprzedają. Mam nadzieję...
Kolejny wpis w tamtym wątku wyjaśnia, że chodzi o motoreduktor, który się zmienił.
2021-11-06 20:11
  Masterion Posty: 15 Ostrzeżenie: 0

Zapomniałem wcześniej dodać, że jest to stara instalacja grawitacyjna do której jest wpięty ten kocioł. Rury główne lecą na strych i są dosyć grube.



MateoKoc napisał » 2021-11-06 19:16

Co do pytań:
1. Niestety budynek nie jest ocieplony, więc niskiego spalania nie będzie. 40kg to jednak przesada. Może przesadzacie z temperaturą pomieszczeń. Każdy stopień w dół da spore oszczędności. Co do zawartości popielnika, to możesz zmienić korektę dmuchawy. Skoro masz niedopałki, to korektę należy dać na +.


Mamy w pomieszczeniach nie więcej niż 22 stopnie.
Zmieniłem na 20E poczekam do jutra jak to będzie wyglądać, najwyżej później spróbuje zwiększyć moc dmuchawy.


MateoKoc napisał » 2021-11-06 19:16

2. Pompa mieszająca pracująca 24/7. Najlepiej energooszczędna, bo prąd kosztuje. Sam miałem zwykłą pompę, która pracowała impulsowo. Jednak lepiej mieć ochronę pracującą non-stop. Wymieniłem i jestem zadowolony.

Nie za bardzo rozumiem jak to działa i w które miejsce się to wpina. Obecnie mam na powrocie jakieś 43 stopnie. A w instalacji jedną pompę cyrkulacyjną na powrocie a za nią ten zawór 3D.
Do edukuję się
2021-11-06 20:49
  MateoKoc Posty: 473 Ostrzeżenie: 0
Czyli bojler jest dogrzewany grawitacyjnie?

Co do pompy mieszającej, to tutaj jest przykład:
https://youtu.be/eEzv9WQxf4k
2021-11-06 21:46
  Masterion Posty: 15 Ostrzeżenie: 0
MateoKoc napisał » 2021-11-06 20:49
Czyli bojler jest dogrzewany grawitacyjnie?

Nie, wężownica jest wpięta w instalację CO i pcha to pompa cyrkulacyjna.
2021-11-06 22:01
  MateoKoc Posty: 473 Ostrzeżenie: 0
Czyli jak będzie ciepło, to trzeba będzie zakręcić wszystkie grzejniki, bo nie można odciąć ich przy piecu, bo woda w bojlerze nie będzie dogrzewana.
Dobrze rozumuję?
Chyba, że poza sezonem bojler będzie grzała grzałka.
2021-11-06 22:16
  Masterion Posty: 15 Ostrzeżenie: 0
Tak, będziemy grzać grzałka.
2021-11-06 23:08
  leon Posty: 624 Ostrzeżenie: 0
W tym wydaniu prop bym ustawienie max otwarcia  zaworu 4 D na max 30 %
2021-11-07 07:41
  gmaj22 Posty: 2240 Ostrzeżenie: 0
W tym wydaniu to nie ma ochrony powrotu, tylko kulawe obniżenie temperatury na instalację i niedogrzewanie bojlera. Swoją drogą to nie jest 4D, tylko 3D i nie ma pewności, czy jego "lustro" chodzi we właściwym zakresie.
2021-11-07 11:32
  rj1972 Posty: 951 Ostrzeżenie: 0
Dla Karlika w trybie ecoal korekta dmuchawy 0 powinna wystarczyć. Czad pracy 5s. Również dla tego kotła nadmuch w podtrzymaniu by wystarczył na 38%. Moze cos niedopatrzylem ale dobrzy by bylo pokazac fotkę tego bojlera.
2021-11-07 13:43
  MateoKoc Posty: 473 Ostrzeżenie: 0
Masterion napisał » 2021-11-06 22:16
Tak, będziemy grzać grzałka.

Od razu ostrzegam, że wygaszony piec będzie korodował.
rj1972 przekonał się o tym podczas tegorocznego lata.
Mi instalatorzy powiedzieli, że kocioł ma być wygrzany cały rok.

Tutaj przykład czym kończy się olewanie tematu:
https://youtu.be/Uo2rIYbcUX4
Autor powyższego nagrania napisał w komentarzu, że kocioł był wygaszony latem i zimą w nocy. Do tego nie było odpowiedniej ochrony powrotu.
2021-11-07 15:32
  rj1972 Posty: 951 Ostrzeżenie: 0
Zgadza się. U mnie jeszcze do tego była duża wilgoć otoczenia latem.
2021-11-07 18:27
  leON22 Posty: 6507 Ostrzeżenie: 3
Osobiście nie paliłem w moim niebieskim latem w ubiegłym sezonie , efekt mimo konserwacji olejowej kotła i uchyleniu drzwiczek , górnej pokrywy wymiennika nie ciekawy - ruda tańczyła jak chciała , szkoda że nie zrobiłem zdjęć 
2021-11-07 19:55
  trzynastka Posty: 14 Ostrzeżenie: 0
poprosze o ustawienia pieca ogniwo 20 kw 
dodane 2021-11-07 19:55to znaczy jakie powinny byc prawidlowe jestem nowy dopiero sie ucze nie chce za duzo nie przekombinowac narazie mam takjak mi podlaczyli ale widze ze robia  sie spieki 
2021-11-07 20:01
  leON22 Posty: 6507 Ostrzeżenie: 3
Najpierw udostępnij swój sterownik i opisz swoją instalację , czym palisz ile m2 ogrzewasz itd... Już naprawdę nie chce mi się pisać tego za każdym razem  Może przydałoby się  jakieś info dla nowych palaczy  " żółtodziobów" jak prosić o pomoc żeby ją otrzymać  
2021-11-07 22:01
  Masterion Posty: 15 Ostrzeżenie: 0

MateoKoc napisał » 2021-11-06 19:24
Masz źle ustawiony typ kotła.
Ma być 20E
Zobacz ten wpis:
https://esterownik.pl/forum/posty,5579/ogniwo-eko-plus-20-jak-zaczac-?m=142774#142774



Po zmianie na "E" kocioł przez kilka godzin nie mógł osiągnąć zadanej temperatury 60stopni, dochodził do około 56. Dmuchawa cały czas pracowała. Zmieniłem ponownie na Eko Plus M i 60 stopni jest.



MateoKoc napisał » 2021-11-06 20:49
Czyli bojler jest dogrzewany grawitacyjnie?


Co do pompy mieszającej, to tutaj jest przykład:
https://youtu.be/eEzv9WQxf4k



O dzięki bardzo już załapałem, oglądałem sporo filmików tego użytkownika ale na ten akurat nie trafiłem.



rj1972 napisał » 2021-11-07 11:32
Dla Karlika w trybie ecoal korekta dmuchawy 0 powinna wystarczyć. Czad pracy 5s. Również dla tego kotła nadmuch w podtrzymaniu by wystarczył na 38%. Moze cos niedopatrzylem ale dobrzy by bylo pokazac fotkę tego bojlera.



Mnie się w ogóle nie włącza to podtrzymanie, dmuchawa pracuje cały czas, podajnik też tak jak na załączonych zdjęciach.
Nie mogę mieć dmuchawy na 0, ponieważ spada temperatura spalin poniżej 80 stopni i ciekną skropliny z rury dymnej.



leON22 napisał » 2021-11-07 18:27
Osobiście nie paliłem w moim niebieskim latem w ubiegłym sezonie , efekt mimo konserwacji olejowej kotła i uchyleniu drzwiczek , górnej pokrywy wymiennika nie ciekawy - ruda tańczyła jak chciała , szkoda że nie zrobiłem zdjęć 

No to pięknie :/ A ten nasz stary zasypowy kocioł pracował 40 lat bezawaryjnie i w lecie stał nieużywany. Co prawda przy starcie sezonu faktycznie był jakiś lekki nalot ale tam pewnie było tyle syfu, że go już specjalnie nie brało. Albo też gruba blacha robiła robotę.

Nie mam osobnej nitki na bojler, będziemy jeszcze dumać co z tym i tą ochroną powrotu. No ale najważniejsze muszę ogarnąć tą regulację/konfigurację.




dodane 2021-11-07 22:01Właśnie znalazłem gniazdo ethernet w sterowniku, gdzie instalator mnie zapewniał, że aby mieć dostęp przez sieć trzeba coś dokupić a tu taka niespodzianka. A dokupić to trzeba tylko moduł do inteligentnego domu.
Także jak zdrowie pozwoli - bo mnie połamało w krzyżu 😐 - to postaram się to skonfigurować i tutaj udostępnić.
Pierwsza stronaPoprzednia strona1 / 2Następna stronaOstatnia strona
Użytkownicy online: dolczak01, Dzikowo, endriuu, kris48, rokare, szery10, ViktorG, wojtekr1960, woskowy1