W nowym sofcie do sterowników PELLO dodaliśmy obsługę BUFORA. Więcej informacji na forum lub w tym pliku

Profil użytkownika

marpio09

 

 

Rejestracja: 2021-05-30 21:17

Logowanie: 2021-07-16 20:18

Urządzenia: 0

Tematy: 2

Posty: 3

posty użytkownika 
2021-07-16 20:24 Temat: Pello v3.5 » Ogniwo - niepoważne traktowanie potencjalnego klienta
  marpio09 Posty: 3

Witam
Otrzymałem informację z firmy SKIEPKO, że jest możliwość uruchomienia ich palnika przez instalatora innej firmy po kontakcie telefonicznym z serwisem SKIEPKO i będzie możliwość uznania takiego uruchomienia. Mam więc nadzieję, że wszystko przebiegnie pomyślnie.
Pozdrawiam
2021-07-16 00:03 Temat: Pello v3.5 » Ogniwo - niepoważne traktowanie potencjalnego klienta
  marpio09 Posty: 3
Witam
Chciałem się podzielić uwagami jakie mi się nasuwają po próbie kontaktu z firmą Ogniwo oraz Skiepko związanej z pierwszym uruchomieniem kotła Eko Pellet 18 kW.
Wysłałem zapytania mailowe do działów serwisowych obu firm.
W regionie gdzie mieszkam (północna Wielkopolska) kotły Ogniwo nie należą do popularnych. Tutaj królują kotły z regionu Pleszewa oraz Defro, które jest popularne chyba wszędzie.
Moje pierwsze podejście do tematu montażu kotła Ogniwo z miejscową firmą rozbiło się na 2 elementach: za duża moc kotła i brak serwisu do uruchomienia kotła.
Kolejne podejście z drugą firmą -  większa moc nie była teraz żadnym problemem natomiast producent kotła już tak, nie było opcji montażu tego kotła, tylko Slimko albo 3 inne firmy, których kotłów nie mam zamiaru montować.
Wysłuchałem długiego wykładu o działaniu kotłów na pellet, pomęczyłem rozmówcę "trudnymi" pytaniami dotyczącymi różnych rozwiązań instalacji CO i czekam teraz na kosztorys modernizacji kotłowni.
Przyznam, że mam duże wątpliwości czy montować Slimko.
Palnik KIPI, jego złożona budowa mechaniczna i działanie mnie nie przekonują. Sam kocioł z jego wymiennikiem na poziomych rurach także (podobnie jak modele Defro, Kostrzewa i pewnie kilku innych producentów).
W planie miał być kocioł z pionowym wymiennikiem łatwym w czyszczeniu o dobrych parametrach zwłaszcza przy niskich mocach. Tutaj pojawiły się właśnie moje wątpliwości, Slimko ma wyraźnie słabsze parametry przy mocy 30%.
Mam wrażenie, że jakość pracy kotła na małych mocach ma największy wpływ na nowy parametr jaki pojawił się wraz z wejściem certyfikatów ecodesign czyli SEZONOWA EFEKTYWNOŚĆ ENERGETYCZNA OGRZEWANIA POMIESZCZEŃ.
Minimalna wartość to 75%, dla Slimko jest to zaledwie 75,1 - 75,3% czyli na granicy dopuszczenia.
Znalazłem sporo kotłów gdzie parametr ten wynosi 82, 83 i więcej.
Myślę, że Slimko jest jednym z najsłabszych kotłów pod tym względem.
Czy przez większą część sezonu grzewczego, kiedy kocioł pracuje na małych mocach nie będzie marnował sporej części energii jakiej i tak nie ma zbyt wiele w pellecie(zwłaszcza w stosunku do dobrych ekogroszków).
Ogrzewanie pelletem nie należy do najtańszych dlatego należałoby wymagać od producentów kotłów naprawdę dobrych parametrów a nie takich powiedziałbym wręcz "naciąganych".
Co o tym sądzicie?
No dobrze, wracając do tematu kotła Ogniwo myślałem, że dostanę przynajmniej od jednej z dwóch firm(Ogniwo, Skiepko), do których pisałem podpowiedź gdzie w moim regionie mógłbym powalczyć o odpowiedniego serwisanta.
Jeżeli takich nie ma, to dlaczego firmy te nie miałyby pozwolić serwisantowi z uprawnieniami innej firmy, jeżeli ten byłby skłonny taki kocioł uruchomić, pozwolić na pierwsze uruchomienie (napisałem o tym w mailach). W końcu podłączenie i kalibracja są bardzo podobne i ja nie widzę powodu aby było to niemożliwe. Oczywiści chodzi tylko o regiony gdzie brak autoryzowanych fachowców. Ale może się mylę i chodzi tutaj jeszcze o inne sprawy. Jeżeli macie na ten temat jakieś informacje to chętnie je poznam.
Minęło już kilka dni a odpowiedzi nadal nie mam, więc jak jest można to uruchomić bez autoryzacji czy nie?
Pozdrawiam






2021-05-31 21:30 Temat: Pello v3.5 » Zmiany w instalacji CO dla kotła na pellet
  marpio09 Posty: 3
Czyli co? Mam rozumieć, że twórcy strony nie wiedzą o czym piszą czy może przeraziły Cię wyrzucone przez ich algorytm wyniki dla typowej "kostki" z lat 70-tych?

Przy ociepleniu dachu i ścian 10cm styropianu wynik jest zupełnie przyzwoity:
7,8kW – maksymalna potrzebna moc grzewcza
Tylko oznacza to wyłożenie dodatkowych..........50tyś, ale co tam to przecież tylko parę groszy
2021-05-31 15:24 Temat: Pello v3.5 » Zmiany w instalacji CO dla kotła na pellet
  marpio09 Posty: 3

radek-ka napisał » 2021-05-31 08:00
Sprawdzałeś jaka moc jest Ci potrzebna na http://cieplowlasciwie.pl bez CWU, bo 18kW to już przesada na 120m2. 


No tak "wyszło szydło z worka", powierzchnia ogrzewana to nie użytkowa(120m2). wypełniłem pola na podanej stronie i algorytm podał:
Powierzchnia ogrzewana: 170m2 (parter, 1. piętro)
24kW to niezbędna moc grzewcza (C.O. + CWU)
19,8kW – maksymalna potrzebna moc grzewcza
9,5kW – przeciętna moc grzewcza
117W/m2 wskaźnik zapotrzebowania na moc grzewczą
2kW dodatkowa moc potrzebna do grzania CWU
  90l odpowiednia do potrzeb pojemność bojlera - mam 140l (izolacja pianka poliuretanowa) i często 3 osoba biorąca prysznic wieczorem nie ma już komfortowej temperatury wody.

Piwnica też pobiera część ciepła bo jest tam sporo rur rozprowadzających ciepło po domu a nie wszystkie dało się jakoś tam zaizolować. Dom wybudowany w latach 70-tych i chyba nie wszyscy wiedzą jak się wtedy budowało.
Od dzisiejszych nowoczesnych rozwiązań dzieli je przepaść, dlatego wskaźnik zapotrzebowania na moc grzewczą podany na stronie cieplowlasciwie.pl może zaskoczyć.
2021-05-31 00:39 Temat: Pello v3.5 » Zmiany w instalacji CO dla kotła na pellet
  marpio09 Posty: 3
Witam
Zamierzałem w tym roku zmienić kocioł na pelletowy. Upatrzyłem sobie Ogniwo 18kW. W czasie rozmowy z miejscowym instalatorem padły niezrozumiałe dla mnie stwierdzenia:
- nie słyszałem o takiej firmie, najlepiej brać kocioł znanej firmy np. defro
- za duża moc powinno być 12-15kW (nawet nie zapytał o ocieplenie budynku 120m2, którego aktualnie brak)
- wkład kominowy 1mm (gat 1.4404) jaki miałem zamiar zamontować wytrzyma podobna tylko max 5lat.
Miałbym więc kilka pytań dotyczących instalacji aby nie dać się potem zrobić  instalatorowi na szaro.
Myślałem, że kocioł na pellet to jest wyższy poziom w porównaniu do ekogroszku i większa moc nie jest tutaj ograniczeniem zastosowania bo nie musi ostatecznie pracować w sposób ciągły.
Mam wąskie wejście do kotłowni więc szerokość montowanego kotła musi być max 58cm.
Ogniwo 18kW może pracować na mocy min 5-6kW z dużą sprawnością więc chyba nie będzie złym wyborem.
Czy spaliny z pelletu są tak agresywne, że wkład 1mm z kwasówki tak szybko będzie zniszczony?
Ochrona powrotu na zaworze temperaturowym 50st czy wystarczy czy może lepiej 55st?
Sprzęgło hydrauliczne 2 wejścia i 4 wyjścia (CO i CWU), zawór 3D z siłownikiem w obwodzie CO i tu pytanie czy sterownik pello obsługuje zawory 3D?(w opisach zawsze był tylko 4D).
3 pompy: kotłowa, CO i CWU czy wszystkie mogą być takie same typu 25/40 czy może do CO powinna być 25/60 (dom piętrowy w sumie 11 grzejników).
Jeżeli ktoś może dać mi jakieś praktyczne porady będę wdzięczny za pomoc.
Pozdrawiam Mariusz