W nowym sofcie do sterowników PELLO dodaliśmy obsługę BUFORA. Więcej informacji na forum lub w tym pliku
Forum  Pello v3.5  Zmiany w instalacji CO dla kotła na pellet Subskrybuj
2021-05-31 00:39
  marpio09 Posty: 3 Ostrzeżenie: 0
Witam
Zamierzałem w tym roku zmienić kocioł na pelletowy. Upatrzyłem sobie Ogniwo 18kW. W czasie rozmowy z miejscowym instalatorem padły niezrozumiałe dla mnie stwierdzenia:
- nie słyszałem o takiej firmie, najlepiej brać kocioł znanej firmy np. defro
- za duża moc powinno być 12-15kW (nawet nie zapytał o ocieplenie budynku 120m2, którego aktualnie brak)
- wkład kominowy 1mm (gat 1.4404) jaki miałem zamiar zamontować wytrzyma podobna tylko max 5lat.
Miałbym więc kilka pytań dotyczących instalacji aby nie dać się potem zrobić  instalatorowi na szaro.
Myślałem, że kocioł na pellet to jest wyższy poziom w porównaniu do ekogroszku i większa moc nie jest tutaj ograniczeniem zastosowania bo nie musi ostatecznie pracować w sposób ciągły.
Mam wąskie wejście do kotłowni więc szerokość montowanego kotła musi być max 58cm.
Ogniwo 18kW może pracować na mocy min 5-6kW z dużą sprawnością więc chyba nie będzie złym wyborem.
Czy spaliny z pelletu są tak agresywne, że wkład 1mm z kwasówki tak szybko będzie zniszczony?
Ochrona powrotu na zaworze temperaturowym 50st czy wystarczy czy może lepiej 55st?
Sprzęgło hydrauliczne 2 wejścia i 4 wyjścia (CO i CWU), zawór 3D z siłownikiem w obwodzie CO i tu pytanie czy sterownik pello obsługuje zawory 3D?(w opisach zawsze był tylko 4D).
3 pompy: kotłowa, CO i CWU czy wszystkie mogą być takie same typu 25/40 czy może do CO powinna być 25/60 (dom piętrowy w sumie 11 grzejników).
Jeżeli ktoś może dać mi jakieś praktyczne porady będę wdzięczny za pomoc.
Pozdrawiam Mariusz

2021-05-31 08:00
  radek-ka Posty: 171 Ostrzeżenie: 0
Sprawdzałeś jaka moc jest Ci potrzebna na http://cieplowlasciwie.pl bez CWU, bo 18kW to już przesada na 120m2. 
2021-05-31 08:05
  konto usunięte Posty: 10188 Ostrzeżenie: 0

Co do wyboru producenta kotła Ci nie pomogę, sam wybrałbym kocioł o niskich stratach.

120m2 to nie dużo, prawdopodobnie ma rację co do mocy - nawet bez ocieplenia budynek nie powinien "zużywać" 100W/m, a podał z zapasem, czyli z przygotowaniem CWU nie będzie problemu.

Wkład powinien wytrzymać dłużej, spaliny z pelleu nie są tak agresywne jak z węgla, ale wieczny nie będzie, z przewymiarowanym mocno kotłem jego trwałość spadnie.

Po co sprzęgło, skoro można ogarnąć zaworem 4D z pompą kołową ?

25/40 jest wystarczająca na taki obiekt.
2021-05-31 15:24
  marpio09 Posty: 3 Ostrzeżenie: 0

radek-ka napisał » 2021-05-31 08:00
Sprawdzałeś jaka moc jest Ci potrzebna na http://cieplowlasciwie.pl bez CWU, bo 18kW to już przesada na 120m2. 


No tak "wyszło szydło z worka", powierzchnia ogrzewana to nie użytkowa(120m2). wypełniłem pola na podanej stronie i algorytm podał:
Powierzchnia ogrzewana: 170m2 (parter, 1. piętro)
24kW to niezbędna moc grzewcza (C.O. + CWU)
19,8kW – maksymalna potrzebna moc grzewcza
9,5kW – przeciętna moc grzewcza
117W/m2 wskaźnik zapotrzebowania na moc grzewczą
2kW dodatkowa moc potrzebna do grzania CWU
  90l odpowiednia do potrzeb pojemność bojlera - mam 140l (izolacja pianka poliuretanowa) i często 3 osoba biorąca prysznic wieczorem nie ma już komfortowej temperatury wody.

Piwnica też pobiera część ciepła bo jest tam sporo rur rozprowadzających ciepło po domu a nie wszystkie dało się jakoś tam zaizolować. Dom wybudowany w latach 70-tych i chyba nie wszyscy wiedzą jak się wtedy budowało.
Od dzisiejszych nowoczesnych rozwiązań dzieli je przepaść, dlatego wskaźnik zapotrzebowania na moc grzewczą podany na stronie cieplowlasciwie.pl może zaskoczyć.
2021-05-31 20:57
  konto usunięte Posty: 10188 Ostrzeżenie: 0
Nie świruj. Pozdro
2021-05-31 21:30
  marpio09 Posty: 3 Ostrzeżenie: 0
Czyli co? Mam rozumieć, że twórcy strony nie wiedzą o czym piszą czy może przeraziły Cię wyrzucone przez ich algorytm wyniki dla typowej "kostki" z lat 70-tych?

Przy ociepleniu dachu i ścian 10cm styropianu wynik jest zupełnie przyzwoity:
7,8kW – maksymalna potrzebna moc grzewcza
Tylko oznacza to wyłożenie dodatkowych..........50tyś, ale co tam to przecież tylko parę groszy
Użytkownicy online: 8yl4NamZ1m4, bogpie, Jan46, marcin88, ogniwopelletjurek, Zduh61