W nowym sofcie do sterowników PELLO dodaliśmy obsługę BUFORA. Więcej informacji na forum lub w tym pliku
Forum  Pello v3.5  Ogniwo - niepoważne traktowanie potencjalnego klienta Subskrybuj
2021-07-16 00:03
  marpio09 Posty: 3 Ostrzeżenie: 0
Witam
Chciałem się podzielić uwagami jakie mi się nasuwają po próbie kontaktu z firmą Ogniwo oraz Skiepko związanej z pierwszym uruchomieniem kotła Eko Pellet 18 kW.
Wysłałem zapytania mailowe do działów serwisowych obu firm.
W regionie gdzie mieszkam (północna Wielkopolska) kotły Ogniwo nie należą do popularnych. Tutaj królują kotły z regionu Pleszewa oraz Defro, które jest popularne chyba wszędzie.
Moje pierwsze podejście do tematu montażu kotła Ogniwo z miejscową firmą rozbiło się na 2 elementach: za duża moc kotła i brak serwisu do uruchomienia kotła.
Kolejne podejście z drugą firmą -  większa moc nie była teraz żadnym problemem natomiast producent kotła już tak, nie było opcji montażu tego kotła, tylko Slimko albo 3 inne firmy, których kotłów nie mam zamiaru montować.
Wysłuchałem długiego wykładu o działaniu kotłów na pellet, pomęczyłem rozmówcę "trudnymi" pytaniami dotyczącymi różnych rozwiązań instalacji CO i czekam teraz na kosztorys modernizacji kotłowni.
Przyznam, że mam duże wątpliwości czy montować Slimko.
Palnik KIPI, jego złożona budowa mechaniczna i działanie mnie nie przekonują. Sam kocioł z jego wymiennikiem na poziomych rurach także (podobnie jak modele Defro, Kostrzewa i pewnie kilku innych producentów).
W planie miał być kocioł z pionowym wymiennikiem łatwym w czyszczeniu o dobrych parametrach zwłaszcza przy niskich mocach. Tutaj pojawiły się właśnie moje wątpliwości, Slimko ma wyraźnie słabsze parametry przy mocy 30%.
Mam wrażenie, że jakość pracy kotła na małych mocach ma największy wpływ na nowy parametr jaki pojawił się wraz z wejściem certyfikatów ecodesign czyli SEZONOWA EFEKTYWNOŚĆ ENERGETYCZNA OGRZEWANIA POMIESZCZEŃ.
Minimalna wartość to 75%, dla Slimko jest to zaledwie 75,1 - 75,3% czyli na granicy dopuszczenia.
Znalazłem sporo kotłów gdzie parametr ten wynosi 82, 83 i więcej.
Myślę, że Slimko jest jednym z najsłabszych kotłów pod tym względem.
Czy przez większą część sezonu grzewczego, kiedy kocioł pracuje na małych mocach nie będzie marnował sporej części energii jakiej i tak nie ma zbyt wiele w pellecie(zwłaszcza w stosunku do dobrych ekogroszków).
Ogrzewanie pelletem nie należy do najtańszych dlatego należałoby wymagać od producentów kotłów naprawdę dobrych parametrów a nie takich powiedziałbym wręcz "naciąganych".
Co o tym sądzicie?
No dobrze, wracając do tematu kotła Ogniwo myślałem, że dostanę przynajmniej od jednej z dwóch firm(Ogniwo, Skiepko), do których pisałem podpowiedź gdzie w moim regionie mógłbym powalczyć o odpowiedniego serwisanta.
Jeżeli takich nie ma, to dlaczego firmy te nie miałyby pozwolić serwisantowi z uprawnieniami innej firmy, jeżeli ten byłby skłonny taki kocioł uruchomić, pozwolić na pierwsze uruchomienie (napisałem o tym w mailach). W końcu podłączenie i kalibracja są bardzo podobne i ja nie widzę powodu aby było to niemożliwe. Oczywiści chodzi tylko o regiony gdzie brak autoryzowanych fachowców. Ale może się mylę i chodzi tutaj jeszcze o inne sprawy. Jeżeli macie na ten temat jakieś informacje to chętnie je poznam.
Minęło już kilka dni a odpowiedzi nadal nie mam, więc jak jest można to uruchomić bez autoryzacji czy nie?
Pozdrawiam






2021-07-16 08:15
  Michal86 Posty: 235 Ostrzeżenie: 0
Mi montował kocioł "czesiek hydraulik", a z biegiem czasu sam uczyłem się serwisu, obsługi i co chwilę modernizacja instalacji. Co do gwarancji w sumie wtedy o tym nie myślałem i do tej pory nie mam pojęcia czy byłaby uznana kiedy kotła nie montował serwisant producenta. Ale jak na razie po dwóch latach naprawdę intensywnych doświadczeń z kotlem nie dzieje się nic.
Co do sprawności, efektywności etc. pamiętaj, że te wszystkie testy przeprowadzane są w laboratorium. Przy codziennej eksploatacji raczej tych wyników nie powtórzysz. 
Choć jasne, że wymiennik powinien być pionowy tym bardziej przy pellecie gdzie osadza się dużo pyłu.

Co do montażu i gwarancji musi wypowiedzieć się ktoś inny.

Oprócz instalacji kotła pamiętaj jeszcze o jednej ważnej rzeczy o kominie. Jeżeli chcesz modulować do niskich mocy powinien być raczej z kwasówki, a jeżeli jest to komin zewnętrzny musi być. O podanych przez producenta min przekroju i wysokości.
2021-07-16 17:47
  karoka65 Posty: 3424 Ostrzeżenie: 1 Karoka-EKO
Nie dotarła do mnie jeszcze żadna wiadomość z Ogniwa żeby ich kocioł musiał odpalać autoryzowany choć już są firmy gdzie taki wymóg jest, na przykład Defro. Mam tu takiego autoryzowanego z tej firmy, on nigdy nie ma czasu na odpalenie ( mam obawy że mógłby mieć z tym problem ) bierze 400+ dojazd, wali pieczęć i ucieka, nie jestem pewien czy nie podrożało znaczy za ten kleks w książce. Co do firmy Skiepko to w tym akurat kotle jest tylko ich palnik także oni też Ci nie przyjadą kotła uruchamiać,
2021-07-16 20:24
  marpio09 Posty: 3 Ostrzeżenie: 0

Witam
Otrzymałem informację z firmy SKIEPKO, że jest możliwość uruchomienia ich palnika przez instalatora innej firmy po kontakcie telefonicznym z serwisem SKIEPKO i będzie możliwość uznania takiego uruchomienia. Mam więc nadzieję, że wszystko przebiegnie pomyślnie.
Pozdrawiam
Użytkownicy online: aro1986