W nowym sofcie do sterowników PELLO dodaliśmy obsługę BUFORA. Więcej informacji na forum lub w tym pliku
Forum  Pello v3.5  Obsługa bufora, spostrzeżenia i sugestie. Subskrybuj
2024-03-02 10:17
  Michal86 Posty: 237 Ostrzeżenie: 0
Dziękujemy ES za długo wyczekiwany soft wspierający obsługę bufora🙂
Ale są też choroby wieku dziecięcego😋

"- podczas grzania bufora pompa ładująca działa gdy temperatura kotła jest
wyższa niż temperatura na czujniku dolnym i górnym bufora (start przy +3, a
stop przy +1, aby uniknąć ewentualnych przekłamań na czujnikach)"

Moim zdaniem jest to zupełnie niepotrzebne i w niczym nie pomaga, a tylko przeszkadza. Szarpie instalacją i nie ma płynności ładowania bufora. O innych kwestiach nie będę się już rozpisywał. Jedynym rozwiązaniem teraz jest kalibracja kotła w górę lub bufora w dół. Tutaj temperatura załączenia pomp wystarczy.

Druga sprawa, to po osiągnięciu zadanej i przejścia palnika w tryb wygaszania pompa ładująca i/lub pompa cwu powinna jeszcze pracować/załączyć się. Z wiadomych powodów. Np z możliwością ustawienia zakresu między 0-5min. 

dodane 2024-03-02 10:17W aplikacji nie widać wykresów temperatur bufora pomimo zaznaczenia do danego wykresu. Na stronie nie wiem.
2024-03-02 14:32
  radek-ka Posty: 171 Ostrzeżenie: 0

Odnośnie szarpania nie do końca rozumiem, chodzi Ci o to aby nie było tego +3*C?


Tak przydało by się, aby pompa ładująca bufor pracowała jak temp. w kotle jest wyższa niż u góry bufora pomimo, że już został naładowany. Z drugiej strony to nie wielka strata energii.

U mnie też brak wykresów temp. bufora w apce, a w przeglądarce działa
2024-03-16 12:50
  Michal86 Posty: 237 Ostrzeżenie: 0
Tak chodzi o załączanie pompy +3 -(+1). Jest to zupełnie nie potrzebne i w moim przypadku dopóki temperaturowy się całkowicie nie otworzy szarpie. Włącza, wyłącza pompę. Normalne, że przy temperaturowym na powrocie temperatura kotła będzie raz wyższa, raz niższa niż temperatura na górze bufora bo zawór miesza i nie utrzymuje równej temperatury. Przy skalibrowanych czujnikach.
No może przy fabrycznym czujniku tak tego nie widać bo ma duży czas zwłoki i jest w górze kotła
Ja mam czujniki zasilania i powrotu zanurzone u strumieniu czynnika na rurze zasilającej i powrotnej. Z racji tego, że posiadam przepływomierz to obliczania mocy chwilowego każda dziesiąta stopnia jest ważna.
Przy pracy pompy na 3cim biegu temperatura zasilania jest praktycznie taka sama jak w górze bufora. Gdy temperaturowy miesza raz jest trochę wyższa, a raz niższa.

No co do tych strat to są niewielkie ale po co puszczać to w komin jak można wykorzystać. Po drugie jak ktoś chce grzać do wysokich temperatur to po wyłączeniu odbioru ciepła będzie tak przebijać, że alarmy gwarantowane.
dodane 2024-03-16 12:50Pytanie do ES.... Kiedy będą widoczne temperatury bufora na wykresach w apce i możliwość dodania kafelków z tymi temperaturami? I w razie przyszłej aktualizacji oprócz tego co pisałem powyżej mile widziane byłoby sterowanie temp bufora wg krzywej grzewczej. Oszczędne rozwiązanie.
2024-03-16 18:34
  Andrzej2236 Posty: 3 Ostrzeżenie: 0
Witam, zgadzam się z kolegami wyżej, u mnie ten sam problem z skokami temperatury podczas pracy kotła. Pompa ładująca bufor włącza się cyklicznie. Można by to poprawić. Istotnym faktem kolegi jest też to aby pompa pracowała podczas wygaszania ponieważ jej wyłączenie po osiągnięciu temperatury zadanej wyłącza się a proces wygaszania podbija temperaturę kotła o ładnych kilka stopni..
2024-03-29 08:22
  marcins Posty: 38 Ostrzeżenie: 0 ELEKTRO-SYSTEM /SERWIS


"- podczas grzania bufora pompa ładująca działa gdy temperatura kotła jest
wyższa niż temperatura na czujniku dolnym i górnym bufora (start przy +3, a
stop przy +1, aby uniknąć ewentualnych przekłamań na czujnikach)"

Sugerując się waszymi uwagami i własnymi spostrzeżeniami postanowiliśmy usunąć powyższy warunek dla górnego czujnika bufora. 
Dla dolnego czujnika pozostaje bez zmian.
Podczas dogrzewania bufora pompa ładująca bufor pracuje gdy temperatura kotła jest wyższa niż dolna bufora.

Zmiana dostępna dla sterowników pello od wersji 1.1.37.27


(Aktualizację można zrobić z poziomu strony lokalnej)


Użytkownicy online: pszczolka271