W nowym sofcie do sterowników PELLO dodaliśmy obsługę BUFORA. Więcej informacji na forum lub w tym pliku
Forum  Pello v3.5  Obsługa bufora, spostrzeżenia i sugestie. Subskrybuj
Pierwsza stronaPoprzednia strona1 / 2Następna stronaOstatnia strona
2024-03-02 10:17
  Michal86 Posty: 237 Ostrzeżenie: 0
Dziękujemy ES za długo wyczekiwany soft wspierający obsługę bufora🙂
Ale są też choroby wieku dziecięcego😋

"- podczas grzania bufora pompa ładująca działa gdy temperatura kotła jest
wyższa niż temperatura na czujniku dolnym i górnym bufora (start przy +3, a
stop przy +1, aby uniknąć ewentualnych przekłamań na czujnikach)"

Moim zdaniem jest to zupełnie niepotrzebne i w niczym nie pomaga, a tylko przeszkadza. Szarpie instalacją i nie ma płynności ładowania bufora. O innych kwestiach nie będę się już rozpisywał. Jedynym rozwiązaniem teraz jest kalibracja kotła w górę lub bufora w dół. Tutaj temperatura załączenia pomp wystarczy.

Druga sprawa, to po osiągnięciu zadanej i przejścia palnika w tryb wygaszania pompa ładująca i/lub pompa cwu powinna jeszcze pracować/załączyć się. Z wiadomych powodów. Np z możliwością ustawienia zakresu między 0-5min. 

dodane 2024-03-02 10:17W aplikacji nie widać wykresów temperatur bufora pomimo zaznaczenia do danego wykresu. Na stronie nie wiem.
2024-03-02 14:32
  radek-ka Posty: 171 Ostrzeżenie: 0

Odnośnie szarpania nie do końca rozumiem, chodzi Ci o to aby nie było tego +3*C?


Tak przydało by się, aby pompa ładująca bufor pracowała jak temp. w kotle jest wyższa niż u góry bufora pomimo, że już został naładowany. Z drugiej strony to nie wielka strata energii.

U mnie też brak wykresów temp. bufora w apce, a w przeglądarce działa
2024-03-16 12:50
  Michal86 Posty: 237 Ostrzeżenie: 0
Tak chodzi o załączanie pompy +3 -(+1). Jest to zupełnie nie potrzebne i w moim przypadku dopóki temperaturowy się całkowicie nie otworzy szarpie. Włącza, wyłącza pompę. Normalne, że przy temperaturowym na powrocie temperatura kotła będzie raz wyższa, raz niższa niż temperatura na górze bufora bo zawór miesza i nie utrzymuje równej temperatury. Przy skalibrowanych czujnikach.
No może przy fabrycznym czujniku tak tego nie widać bo ma duży czas zwłoki i jest w górze kotła
Ja mam czujniki zasilania i powrotu zanurzone u strumieniu czynnika na rurze zasilającej i powrotnej. Z racji tego, że posiadam przepływomierz to obliczania mocy chwilowego każda dziesiąta stopnia jest ważna.
Przy pracy pompy na 3cim biegu temperatura zasilania jest praktycznie taka sama jak w górze bufora. Gdy temperaturowy miesza raz jest trochę wyższa, a raz niższa.

No co do tych strat to są niewielkie ale po co puszczać to w komin jak można wykorzystać. Po drugie jak ktoś chce grzać do wysokich temperatur to po wyłączeniu odbioru ciepła będzie tak przebijać, że alarmy gwarantowane.
dodane 2024-03-16 12:50Pytanie do ES.... Kiedy będą widoczne temperatury bufora na wykresach w apce i możliwość dodania kafelków z tymi temperaturami? I w razie przyszłej aktualizacji oprócz tego co pisałem powyżej mile widziane byłoby sterowanie temp bufora wg krzywej grzewczej. Oszczędne rozwiązanie.
2024-03-16 18:34
  Andrzej2236 Posty: 11 Ostrzeżenie: 0
Witam, zgadzam się z kolegami wyżej, u mnie ten sam problem z skokami temperatury podczas pracy kotła. Pompa ładująca bufor włącza się cyklicznie. Można by to poprawić. Istotnym faktem kolegi jest też to aby pompa pracowała podczas wygaszania ponieważ jej wyłączenie po osiągnięciu temperatury zadanej wyłącza się a proces wygaszania podbija temperaturę kotła o ładnych kilka stopni..
2024-03-29 08:22
  marcins Posty: 43 Ostrzeżenie: 0 ELEKTRO-SYSTEM /SERWIS


"- podczas grzania bufora pompa ładująca działa gdy temperatura kotła jest
wyższa niż temperatura na czujniku dolnym i górnym bufora (start przy +3, a
stop przy +1, aby uniknąć ewentualnych przekłamań na czujnikach)"

Sugerując się waszymi uwagami i własnymi spostrzeżeniami postanowiliśmy usunąć powyższy warunek dla górnego czujnika bufora. 
Dla dolnego czujnika pozostaje bez zmian.
Podczas dogrzewania bufora pompa ładująca bufor pracuje gdy temperatura kotła jest wyższa niż dolna bufora.

Zmiana dostępna dla sterowników pello od wersji 1.1.37.27


(Aktualizację można zrobić z poziomu strony lokalnej)


2024-05-18 19:03
  Andrzej2236 Posty: 11 Ostrzeżenie: 0
Witam.
Pojawił się problem w moim urządzeniu, otóż po przejściu kotła w cykl letni zauważyłem że nie pracuje on normalnie. Sprawa dotyczy chyba pracy bufora, a raczej bojlera który podłączony jest do bufora, mianowicie kocioł powinien włączać się gdy temperatura bufora spadnie do tej ustawionej w buforze jako histereza załączania lub gdy temperatura kotła zbytnio się obniży. Tak było w trybie pracy zima.
Po przejściu w tryb letni kocioł załącza się dopiero gdy bojler zażąda dogrzania a temperatura bufora jest niewystarczająca, wszystko byłoby OK ale nie ma to wpływu na temperaturę, tzn. podczas czuwania temperatury kotła i bufora potrafią spaść poniżej zadanych, nawet do 35-40sC. 
Dodam że ochrona powrotu realizowana przez pompę ładującą bufor działa gdy ta jest większa niż45sC ale poniżej już przestaje i temperatury spadają do momentu grzania bojlera.
Istotnym faktem jest to że jak już kocioł się zapali to gaśnie po dogrzaniu bojlera, nie dogrzewając kotła ani bufora do żądanych temperatur przez co znacząco pogorszył się proces spalania i stan komina (lepiszcze) 
Ostatnio zauważyłem spadek temperatury spalin podczas spalania i brązowo-szary dum z komina w ostatnim czasie

Bojler ustawiony w tryb pracy programatora i dogrzewa się 3 razy na dobę. 

Temperatura kotła ustawiona 70sC
Bufor 60sC
Bojler 55sC
Pellet OLCZYK od początku
2024-05-18 20:15
  leon Posty: 633 Ostrzeżenie: 0
Sprawdz jaki ma piec priorytet odpalania na letnim
2024-05-18 21:55
  Andrzej2236 Posty: 11 Ostrzeżenie: 0
Gdzie to sprawdzić?
2024-05-19 09:00
  leon Posty: 633 Ostrzeżenie: 0
W sterowniku
2024-05-19 13:59
  Andrzej2236 Posty: 11 Ostrzeżenie: 0
Dzięki "Leon"
Może technik po weekendzie bardziej pomoże. 
Przetrzepałem sterownik, instrukcję, wyczyściłem piec, szukałem informacji w sieci i nic na ten temat nie znalazłem.
Aktualizacja sterownika nie pomogła, dziś piec się zapalił, nagrzał bojler i się wyłączył.
Podkręcenie obrotów wentylatora pomogło podnieść temperaturę bufora do wskazanej i pompa ładująca się wyłączyła a spaliny były w okolicach 120-110sC
2024-05-19 19:52
  leon Posty: 633 Ostrzeżenie: 0
priv

dodane 2024-05-19 19:52
Ilu litrowy jest boiler i ilu litrowy jest bufor
2024-05-19 20:13
  Andrzej2236 Posty: 11 Ostrzeżenie: 0
100 Litrów bojler i 150 Litrów bufor, ale problem ewidentnie leży po stronie oprogramowania trybu lato bo bufor przestał być priorytetem a kocioł ładuje CWU i się wygasza. Po podłączeniu czujników bufora w lutym kiedy weszła możliwość ich obsługi przez sterownik wszystko działało ok. 55sC kocioł się uruchamiał i grzał do 70 lub gdy bufor zszedł do 55 było tak samo. Zauważyłem że po zmianie opcji na bufor zniknęła możliwość ochrony powrotu realizowaną przez pompę kotłową bo ta teraz ładuje bufor i istotnie pomimo wyłączonej funkcji pompa włącza się gdy temperatura powrotu kotła spada poniżej 45sC ale gdy później spada niżej a kocioł nie zapala się nawet gdy ta jest poniżej zadanej na kotle i buforze. Dopiero zadanie podgrzanie CWU uruchamia załączenie kotła.
2024-05-20 17:42
  leon Posty: 633 Ostrzeżenie: 0

Pisałem Tobie na priv

Masz za wysoką: Temperatutę obniżoną 10,0*C A to nie dobre. Daj max 5*C

Masz za wysoką histerezę #1 - 5,0*C. Daj na 2,0*C
Zobaczysz czy będzie efekt

dodane 2024-05-20 17:42Kto tak Ci doradził byś zrobił piec ustawiony na lato a głowice na grzejnikach zawsze otwarte.Przypuszczam że z bufora ucieka Ci ciepełko na grzejniki przez powrót
2024-05-20 17:50
  Andrzej2236 Posty: 11 Ostrzeżenie: 0
Głowice otwarte żeby iglic nie złapało. Zawór 4-zamknięty a pompa stoi🤷‍♂️
Ustawienia zmieniłem ale podejrzewam że to nie to. 
Przedtem jak nie miałem opcji bufora a pompa kotłowa robiła za ładującą bufor to latem pilnowała powrotu i temperatur. Zimą mnie wkurzała że się nie wyłączała jak piec nagrzała… teraz znowu to 
Wtedy przynajmniej komin był w idealnym stanie bo temperatura spalin była ok a na picu nie spadało poniżej 55
2024-05-20 18:14
  leon Posty: 633 Ostrzeżenie: 0

Iglic w głowicach nie chwyci bo masz raz na tydzień kalibrację,Zawór zamknięty pompa stoi ale powrót otwarty!

Histereza #1 jest od priorytetu co ma piec grzać: bufor czy boiler.
Co z tego że bufor ładuje boiler jak histerezę miałeś na ładowanie boilera z pieca
2024-07-14 11:20
  BudnKon Posty: 4 Ostrzeżenie: 0
Czy wiadomo coś odnośnie wprowadzenia wykresów temperatur bufora oraz kafelka w aplikacji do bufora? 
Bardzo by się to przydało.
2024-07-14 16:39
  kecaj1990 Posty: 4 Ostrzeżenie: 0

Witam
Posiadam Evopella + Bufor z wężownicą CWU (tryb letni) dogrzewa mi bufor co około 3 dni czasami występuje to w godzinach nocnych gdzie nie włączą czyszczenia palnika i po którymś takim cyklu nie może się rozpalić z wiadomych przyczyn (zabrudzone spiekami miejsce palnika) bo nie zostało wykonane czyszczenie

Czy można by dodać dodatkową opcje czyszczenia palnika o zadanej godzinie w trybie automatycznym ?


2024-07-15 08:29
  marcins Posty: 43 Ostrzeżenie: 0 ELEKTRO-SYSTEM /SERWIS
BudnKon napisał » 2024-07-14 11:20
Czy wiadomo coś odnośnie wprowadzenia wykresów temperatur bufora oraz kafelka w aplikacji do bufora? 
Bardzo by się to przydało.

Wykresy z pracy bufora są na www oraz na aplikacji. Kafelki z temperaturą bufora również już dodaliśmy. Zaktualizuj aplikację.



kecaj1990 napisał » 2024-07-14 16:39

Witam
Posiadam Evopella + Bufor z wężownicą CWU (tryb letni) dogrzewa mi bufor co około 3 dni czasami występuje to w godzinach nocnych gdzie nie włączą czyszczenia palnika i po którymś takim cyklu nie może się rozpalić z wiadomych przyczyn (zabrudzone spiekami miejsce palnika) bo nie zostało wykonane czyszczenie

Czy można by dodać dodatkową opcje czyszczenia palnika o zadanej godzinie w trybie automatycznym ?




Jeżeli dogrzewanie CWU odbywa się tak rzadko i nie będzie Ci przeszkadzać to, że kocioł wyczyści się w nocy to może wyłącz tryb cichy w sterowniku póki grzejesz samo cwu? 
Drugi sposób możesz zaprogramować CWU, aby nie było grzania w nocy, dopiero od 6:00 i wtedy dogrzejemy cwu dopiero rano, dzięki czemu kocioł za każdym razem się wyczyści, bo nie będzie już trybu cichego.
2024-07-17 20:32
  BudnKon Posty: 4 Ostrzeżenie: 0
Niestety wykresy pojawiają się tylko dorywczo, mało kiedy są widoczne. Posiadam najnowszą wersję aplikacji i nie mam możliwości dodania kafelków z temperaturami bufora. Jest jakiś na to sposób?
2024-07-19 08:28
  marcins Posty: 43 Ostrzeżenie: 0 ELEKTRO-SYSTEM /SERWIS
Masz androida? 
Nie możesz mieć najnowszej wersji skoro nie masz możliwości dodania kafelka z temperaturą bufora.
Pierwsza stronaPoprzednia strona1 / 2Następna stronaOstatnia strona
Użytkownicy online: