W nowym sofcie do sterowników PELLO dodaliśmy obsługę BUFORA. Więcej informacji na forum lub w tym pliku
Forum  eCoal.pl v3.5  Ustawienie pieca Subskrybuj
Pierwsza stronaPoprzednia strona1 / 4Następna stronaOstatnia strona
2023-10-26 16:47
  krisinho7 Posty: 22 Ostrzeżenie: 0
Witam serdecznie, instalacja jest już ponad rok, ale dopiero w tym tygodniu zdecydowałem się zamontować siłownik na zawór 4D + czujniki temperatury wewnętrznej i zewnętrznej.
Proszę o podpowiedzi jak ustawić piec żeby pracował najefektywniej.
Tryb spalania retortowy-reczny. 
Piec Ogniwo Eko Plus M 26kw, dom ponad 200m2 ocieplony + izolacja strychu wełna mineralna.
Pompa cyrkulacujna - CIRCULA PC 25/40 180
Druga pompa - Biral AX 25-6 180 RED


2023-10-26 17:54
  knukbelk Posty: 4 Ostrzeżenie: 0
Możesz podejrzeć moje ustawienia, reszta to obserwacja na palniku ,w popielniku i na wykresie.W razie pytań pisz.Bardziej doświadczeni koledzy pomogą.
2023-10-26 18:26
  leON22 Posty: 6508 Ostrzeżenie: 3
Witam, wprowadził bym parę zmian. Na początek usuń pompę mieszającą ze schematu, bo wyżej napisałeś że posiadasz dwie pompy jedna obiegowa od CO i druga od CWU. Ochronę powrotu masz realizowaną przez zawór 4D, co wg mnie nie jest dobrym rozwiązaniem  Przekonasz się o tym jak się zrobi zimno na dworze Za zaworem masz zadaną temp. 50st wg mnie za dużo jak na obecne warunki no chyba że na grzejnikach masz termostaty, chyba że masz podłogówkę to wtedy już całkiem za dużo. Zrezygnuj z wodotrysków sterownika typu programatory , czyli ustawianie temp.obniżonych wg mnie nie ma na tym zbytnio oszczędności, nieraz wręcz przeciwnie, działa to w drugą stronę i destabilizuje pracę kotła i instalacji. 
dodane 2023-10-26 18:26Ps. Gotowych ustawień nie znajdziesz, sugerowanie się ustawieniami innego kotła też nie jest wskazane, bo każdy ma inną instalację, opał itp... ale ustawiania małymi krokami i obserwacja jak radzi @knukbelk jak najbardziej wskazane  
2023-10-26 19:19
  faco Posty: 830 Ostrzeżenie: 0
Tutaj się zgodzę z przedmówcą, dobrze jest mieć indywidualne ustawienia pieca. Co do automatyki to też mam mieszane zdanie, co niektórzy przy obecnej temperaturze mają spalanie jak by mieszkali w szkole a nie w domu, a co dopiero jak nadejdą mrozy. Termostaty powinny być szybkiej reakcji a nie 20min, termostat jeszcze nie zrobi swojej poprzedniej operacji a w pokojach jest całkiem inna temperatura. To jest nie więcej tak jak dać zaworowi 4D czy piecu histerezę 20 °C . Jest tego sporo i nie dotyczy to samych ustawień pieca a instalacji, jej wykonania i kultury pracy.    
2023-10-26 23:17
  krisinho7 Posty: 22 Ostrzeżenie: 0
leON22 napisał » 2023-10-26 18:26
Witam, wprowadził bym parę zmian. Na początek usuń pompę mieszającą ze schematu, bo wyżej napisałeś że posiadasz dwie pompy jedna obiegowa od CO i druga od CWU. Ochronę powrotu masz realizowaną przez zawór 4D, co wg mnie nie jest dobrym rozwiązaniem  Przekonasz się o tym jak się zrobi zimno na dworze Za zaworem masz zadaną temp. 50st wg mnie za dużo jak na obecne warunki no chyba że na grzejnikach masz termostaty, chyba że masz podłogówkę to wtedy już całkiem za dużo. Zrezygnuj z wodotrysków sterownika typu programatory , czyli ustawianie temp.obniżonych wg mnie nie ma na tym zbytnio oszczędności, nieraz wręcz przeciwnie, działa to w drugą stronę i destabilizuje pracę kotła i instalacji. 
dodane 2023-10-26 18:26Ps. Gotowych ustawień nie znajdziesz, sugerowanie się ustawieniami innego kotła też nie jest wskazane, bo każdy ma inną instalację, opał itp... ale ustawiania małymi krokami i obserwacja jak radzi @knukbelk jak najbardziej wskazane  
leON22 napisał » 2023-10-26 18:26
Witam, wprowadził bym parę zmian. Na początek usuń pompę mieszającą ze schematu, bo wyżej napisałeś że posiadasz dwie pompy jedna obiegowa od CO i druga od CWU. Ochronę powrotu masz realizowaną przez zawór 4D, co wg mnie nie jest dobrym rozwiązaniem  Przekonasz się o tym jak się zrobi zimno na dworze Za zaworem masz zadaną temp. 50st wg mnie za dużo jak na obecne warunki no chyba że na grzejnikach masz termostaty, chyba że masz podłogówkę to wtedy już całkiem za dużo. Zrezygnuj z wodotrysków sterownika typu programatory , czyli ustawianie temp.obniżonych wg mnie nie ma na tym zbytnio oszczędności, nieraz wręcz przeciwnie, działa to w drugą stronę i destabilizuje pracę kotła i instalacji. 
dodane 2023-10-26 18:26Ps. Gotowych ustawień nie znajdziesz, sugerowanie się ustawieniami innego kotła też nie jest wskazane, bo każdy ma inną instalację, opał itp... ale ustawiania małymi krokami i obserwacja jak radzi @knukbelk jak najbardziej wskazane  



Ok to w takim razie jak mam ustawić 2 pompę (jako co ) to raz, dwa jak co ustawić na ochronę powrotu? Pompę CWU ?
Temperature za zaworem zmieniłem na niższą, ale tak mam termostaty na każdym grzejniku w domu. Temperatury obniżone? Jakbyś mógł sprecyzować, zacząłem się dopiero tym bawić 🙈


No i dziękuję za każdą podpowiedź 🙂
dodane 2023-10-26 20:40
faco napisał » 2023-10-26 19:19
Tutaj się zgodzę z przedmówcą, dobrze jest mieć indywidualne ustawienia pieca. Co do automatyki to też mam mieszane zdanie, co niektórzy przy obecnej temperaturze mają spalanie jak by mieszkali w szkole a nie w domu, a co dopiero jak nadejdą mrozy. Termostaty powinny być szybkiej reakcji a nie 20min, termostat jeszcze nie zrobi swojej poprzedniej operacji a w pokojach jest całkiem inna temperatura. To jest nie więcej tak jak dać zaworowi 4D czy piecu histerezę 20 °C . Jest tego sporo i nie dotyczy to samych ustawień pieca a instalacji, jej wykonania i kultury pracy.    



Jak narazie spalanie chyba nie mam zbyt wysokie w ostatnich dniach większość czasu piec jechał na wewnętrznym obiegu. Termostaty mam manualne.
dodane 2023-10-26 23:17Zmieniłem ustawienia pomp, jeśli może ktoś sprawdzić czy jest ok ?
2023-10-26 23:29
  leON22 Posty: 6508 Ostrzeżenie: 3
Skoro masz termostaty na grzejnikach, to zawór 4D praktycznie nie będzie miał co robić. Są dwie szkoły albo ustawiasz stałą temperaturę za zaworem 4D np. 50st, a komfortem cieplnym w pomieszczeniach sterujesz termostatami, albo otwierasz termostaty na max i regulujesz temp.za zaworem 4D na podstawie ustawionej krzywej grzewczej tzw. pogodówki ( tak jak u mnie) albo szukasz rozwiązania hybrydowego ( opcja dla zaawansowanych użytkowników ). Polecam lekturę instrukcji obsługi sterownika, o opcji szukaj na forum nie wspomnę  
dodane 2023-10-26 23:29Ps. W ustawieniach zaawansowanych Funkcja pompy dodatkowej zmień z Kotłowa na Wyłącz, bo jej nie posiadasz, min.temp. powrotu ustaw na 50st, a za zaworem 40st. 
2023-10-27 12:06
  faco Posty: 830 Ostrzeżenie: 0
leON22 napisał » 2023-10-26 23:29
Skoro masz termostaty na grzejnikach, to zawór 4D praktycznie nie będzie miał co robić.

A to ciekawe, pomimo szybkich termostatów jakie posiadam, 4D sobie tam coś dłubie To tak zwana kultura pracy.
2023-10-27 15:46
  leON22 Posty: 6508 Ostrzeżenie: 3
Coś tam dłubie , czyli praktycznie nic W tym przypadku takiej kombinacji chodzi bardziej o komfort cieplny w poszczególnych pomieszczeniach , bo na termostacie grzejnikowym można sobie ustawić temp. w pokoju taką jaką chcemy Co jest raczej niemożliwe w przypadku sterowania samym zaworem 4D z siłownikiem i dedykowanymi czujnikami temp.wew. dlatego również tym sezonie zainwestowałem w termostaty Herz MIni . Póki co zamontowane w pokojach na piętrze w przyszłym roku remont dołu i również inwestycja w termostaty
dodane 2023-10-27 15:46Widzę , że @krisinho7 zaczyna zabawę z ustawieniami na całego  Aktywna "pogodówka" mam nadzieję , że wiesz z czym się to je, 40st za zaworem dla +10st na zew. pewny no i pompa CO wyłączona po dogrzaniu pomieszczenia , wg mnie samo zło 
2023-10-27 16:28
  krisinho7 Posty: 22 Ostrzeżenie: 0
dodane 2023-10-27 15:46Widzę , że @krisinho7 zaczyna zabawę z ustawieniami na całego  Aktywna "pogodówka" mam nadzieję , że wiesz z czym się to je, 40st za zaworem dla +10st na zew. pewny no i pompa CO wyłączona po dogrzaniu pomieszczenia , wg mnie samo zło 


Dlaczego to samo zło? Ustawienia temperatury za zaworem zostawiłem takie jak zostały standardowo w sterowniku 🤷
Na obecną chwilę mam w domu temperaturę około 24 stopnie, więc pięć idzie w obiegu zamkniętym tylko. Gdy miałem pompę włączona to zawór 4d był ciągle otwarty na 35-50%, teraz większość czasu jest zamknięty. Jeśli masz jakieś sugestie to jak najbardziej jestem chętny do nauki 🙂
2023-10-27 17:17
  leON22 Posty: 6508 Ostrzeżenie: 3
Ok , Twój piec , nie będę nic sugerował . Obserwuj i walcz dalej z tematem . Najlepiej jak sam wyciągniesz wnioski z niektórych ustawień
dodane 2023-10-27 17:17PS. Dziwne , że zawór zamknięty a za zaworem prawie 40st 
2023-10-27 17:33
  gwarek Posty: 582 Ostrzeżenie: 0
Wstawiam fotki.
Sterujesz kotłem i zaworem bez sterowania


Temp. kotła jest wyliczana z pogodynki na podstawie krzywej grzania kotła.Temp. kotła może być dodatkowo obniżona w określonych porach dnia.
Ustawiłeś obniżenie ale nie wyznaczyłeś kiedy obniżać.


Temp. 4D jest ustawiony według pogodynki na podstawie krzywej grzania.Temp. 4D może być dodatkowo obniżona jeżeli temp. jest wyższa niż ustawiona u temp. pomieszczenia.
Ustawiłeś kiedy obniżać ale nie ustawiłeś o jaką wartość.

Na początku dla mnie to był jakiś kosmos .....




2023-10-27 17:41
  Jan727usz Posty: 120 Ostrzeżenie: 0
krisinho7 może na początek spróbuj tekich ustawień a potem możesz korygować . Pompa CO musi być załączona bo woda z pieca idzie przez zawór zwrotny obok pompy. Dlatego za zaworem masz wysoką temperaturę mimo że zawór jest zamknięty.
2023-10-27 17:57
  gwarek Posty: 582 Ostrzeżenie: 0

Jeszcze opis z wykresem.

2023-10-27 18:08
  krisinho7 Posty: 22 Ostrzeżenie: 0
gwarek napisał » 2023-10-27 17:33
Wstawiam fotki.
Sterujesz kotłem i zaworem bez sterowania


Temp. kotła jest wyliczana z pogodynki na podstawie krzywej grzania kotła.Temp. kotła może być dodatkowo obniżona w określonych porach dnia.
Ustawiłeś obniżenie ale nie wyznaczyłeś kiedy obniżać.


Temp. 4D jest ustawiony według pogodynki na podstawie krzywej grzania.Temp. 4D może być dodatkowo obniżona jeżeli temp. jest wyższa niż ustawiona u temp. pomieszczenia.
Ustawiłeś kiedy obniżać ale nie ustawiłeś o jaką wartość.

Na początku dla mnie to był jakiś kosmos .....







Zmieniłem tak jak sugerujesz, coś jeszcze poprawić?
Jan727usz napisał » 2023-10-27 17:41
krisinho7 może na początek spróbuj tekich ustawień a potem możesz korygować . Pompa CO musi być załączona bo woda z pieca idzie przez zawór zwrotny obok pompy. Dlatego za zaworem masz wysoką temperaturę mimo że zawór jest zamknięty.




Tutaj tak jak poprzednik pisał także zmieniłem według Twoich ustawień, poproszę o każdą radę, uczę się tego wszystkiego jak narazie.
leON22 napisał » 2023-10-27 17:17
Ok , Twój piec , nie będę nic sugerował . Obserwuj i walcz dalej z tematem . Najlepiej jak sam wyciągniesz wnioski z niektórych ustawień
dodane 2023-10-27 17:17PS. Dziwne , że zawór zamknięty a za zaworem prawie 40st 




Też mnie to dziwi, ale skoro wiesz jak to się stało to poproszę o sugestie. 

Zmieniłem teraz ustawienia , tak jak zalecacie. Jeśli jest jeszcze coś do poprawy napisz 🙂 
Narazie jest ciepło na dworze, i w sumie w pokoju gdzie jest czujnik temperatury, temperatura jest wyższa od zadanej temperatury normalnej. 
dodane 2023-10-27 18:03
gwarek napisał » 2023-10-27 17:33
Wstawiam fotki.
Sterujesz kotłem i zaworem bez sterowania


Temp. kotła jest wyliczana z pogodynki na podstawie krzywej grzania kotła.Temp. kotła może być dodatkowo obniżona w określonych porach dnia.
Ustawiłeś obniżenie ale nie wyznaczyłeś kiedy obniżać.


Temp. 4D jest ustawiony według pogodynki na podstawie krzywej grzania.Temp. 4D może być dodatkowo obniżona jeżeli temp. jest wyższa niż ustawiona u temp. pomieszczenia.
Ustawiłeś kiedy obniżać ale nie ustawiłeś o jaką wartość.

Na początku dla mnie to był jakiś kosmos .....







Zmieniłem tak jak sugerujesz, coś jeszcze poprawić?
Jan727usz napisał » 2023-10-27 17:41
krisinho7 może na początek spróbuj tekich ustawień a potem możesz korygować . Pompa CO musi być załączona bo woda z pieca idzie przez zawór zwrotny obok pompy. Dlatego za zaworem masz wysoką temperaturę mimo że zawór jest zamknięty.




Tutaj tak jak poprzednik pisał także zmieniłem według Twoich ustawień, poproszę o każdą radę, uczę się tego wszystkiego jak narazie.
leON22 napisał » 2023-10-27 17:17
Ok , Twój piec , nie będę nic sugerował . Obserwuj i walcz dalej z tematem . Najlepiej jak sam wyciągniesz wnioski z niektórych ustawień
dodane 2023-10-27 17:17PS. Dziwne , że zawór zamknięty a za zaworem prawie 40st 




Też mnie to dziwi, ale skoro wiesz jak to się stało to poproszę o sugestie. 

Zmieniłem teraz ustawienia , tak jak zalecacie. Jeśli jest jeszcze coś do poprawy napisz 🙂 
Narazie jest ciepło na dworze, i w sumie w pokoju gdzie jest czujnik temperatury, temperatura jest wyższa od zadanej temperatury normalnej. 
dodane 2023-10-27 18:08Odnośnie pogodynki temperatury kotła, myślę że narazie z tego zrezygnuję. Pozostanę przy sztywnej temperaturze kotła. Gdy uda się ustabilizować pracę z waszą pomocą to może wtedy pomyśle nad pogodynką, ale wcześniej przeczytam dokładnie całą instrukcję 🙈
2023-10-27 18:23
  Jan727usz Posty: 120 Ostrzeżenie: 0
Patrz , obserwuj i wprowadzaj małe korekty ale jednego parametru.  Potem odczekaj przynajmniej te dwie godziny na efekt.
2023-10-27 19:21
  faco Posty: 830 Ostrzeżenie: 0
Wiem ze się nie znam, ale co się tutaj wydarzyło?



Jaki gruby masz styropian na ścianach i z czego są ściany?


Kolego leON22 Ty masz cały dom w tej 5 styropianu, dach też ocieplony?
2023-10-27 20:09
  leON22 Posty: 6508 Ostrzeżenie: 3
Tak cały dom styro 5cm ( dalmatyńczyk), dach nie ocieplony tylko membrana i blacha ( poddasze póki co nieużytkowe ) na stropie wylewka a pod nią również styro 5cm, czemu pytasz? 
2023-10-27 20:20
  faco Posty: 830 Ostrzeżenie: 0
A tak wpadłem na pomysł bo tutaj w wątku jest ilość spalania węgla ze porównam nasze domy. Metraż mamy taki sam, ja mam gołą cegłę i dach tak samo jak Ty membrana i blacha. Do tego hula tam wiatr, nad murłatą otwór dokoła może z 5cm. Oczywiście na pewno czeka mnie zrobienie tego. Teraz masz styropian 5cm a to spore ocieplenie, wiem ze każdy myśli ze 10cm min. albo więcej to konkret, ja jako budowlaniec nie zgodzę się z tym, 2cm już robią cuda  
Wychodzi mi na to, że palę tylko do 0,5 tony więcej opału na zimę od Ciebie. Czyli na ociepleniu za bardzo nie uzyskam korzyści. To tak teoretycznie. Ze raczej jak coś ocieplę to tylko dach i koniec.
2023-10-27 20:44
  leON22 Posty: 6508 Ostrzeżenie: 3
U mnie dochodzą nie zaizolowane rury na poziomie -1 ( garaż , kotłownia , klatka schodowa ) , ale mur budynku , jak na Jasnej Górze  
Wracając do tematu @krisinho7 czy czas pełnego otwarcia zaworu 4D 120s jest zgodny z tym który jest podany w specyfikacji Twojego siłownika 
2023-10-27 22:21
  krisinho7 Posty: 22 Ostrzeżenie: 0
faco napisał » 2023-10-27 19:21
Wiem ze się nie znam, ale co się tutaj wydarzyło?



Zmieniłem któryś z parametrów i poleciało w dół 🙈
leON22 napisał » 2023-10-27 20:44
U mnie dochodzą nie zaizolowane rury na poziomie -1 ( garaż , kotłownia , klatka schodowa ) , ale mur budynku , jak na Jasnej Górze  
Wracając do tematu @krisinho7 czy czas pełnego otwarcia zaworu 4D 120s jest zgodny z tym który jest podany w specyfikacji Twojego siłownika 



Tak, w specyfikacji jest 120 sekund 
Pierwsza stronaPoprzednia strona1 / 4Następna stronaOstatnia strona
Użytkownicy online: