W nowym sofcie do sterowników PELLO dodaliśmy obsługę BUFORA. Więcej informacji na forum lub w tym pliku
Forum  eCoal.pl v3.5  Mocny ciąg kominowy dość długu po wyłączeniu wentylatora. Subskrybuj
Pierwsza stronaPoprzednia strona1 / 4Następna stronaOstatnia strona
2023-01-09 21:27
  gwarek Posty: 582 Ostrzeżenie: 0

Problem jak w temacie.
W trybie podtrzymania na palenisku jest cały czas ogień ( nie zmienia się w żar ).

Nie chodzi o siłę ciągu tylko stan ciągu kominowego który dość długo ustaje po wyłączeniu wentylatora.
Problem może wynikać z dodatkowej rury doprowadzącej powietrze do dmuchawy.
Co ciekawe w tamtym roku nie zaobserwowałem takiego zjawiska.
Zniwelowałem trochę problem ustawiając podtrzymanie z minimalnym powtórzeniem.
Niestety docelowo chyba będę musiał zrobić jakiś automat który po wyłączeniu dmuchawy przysłoni wentylator.
Prośba o info z Waszej strony.
2023-01-09 21:33
  konto usunięte Posty: 10188 Ostrzeżenie: 0
gwarek napisał » 2023-01-09 21:27
...Nie chodzi o siłę ciągu tylko stan ciągu kominowego który dość długo ustaje po wyłączeniu wentylatora...
Otwórz ino wyczystkę w kominie, i daj znać. Nie za godzinę, za 24h. Wtedy Ci wytłumaczę za czym gonisz. Dobrej nocki.
2023-01-09 22:22
  gwarek Posty: 582 Ostrzeżenie: 0

Po paleniu drewnem w ciepłym okresie ok. października czyściłem komin i wybierałem wyczystkę.
Z tego powodu nie spodziewam się zaskoczenia.
W środę planuję czyścić kocioł to wtedy wybiorę wyczystkę.
Dam znać co tam było i ile tego było.
2023-01-09 23:07
  BBasiek32a Posty: 93 Ostrzeżenie: 0
Koledze Verb nie chodzi ile sadzy miałeś , tylko o delikatne uchylenie wyczystki.
2023-01-10 19:09
  Jan727usz Posty: 120 Ostrzeżenie: 0
A nie prościej założyć regulator ciągu kominowego.
2023-01-10 21:02
  leON22 Posty: 6507 Ostrzeżenie: 3
gwarek napisał » 2023-01-09 21:27
... 
Niestety docelowo chyba będę musiał zrobić jakiś automat który po wyłączeniu dmuchawy przysłoni wentylator.
Prośba o info z Waszej strony.

Możesz zastosować mój patent, poszukaj na forum "przepustnica dmuchawy"  
2023-01-10 21:40
  Luke Posty: 241 Ostrzeżenie: 0
Zrób tak jak Verb radzi. Zobaczysz efekt.
Regulator ciągu tak ale montowany w przewodzie kominowy poniżej rury doprowadzającej spaliny z pieca do komina. Jednak przy węglu z małą zawartością popiołu to i RC niewiele pomoże. 
Klapkę w dmuchawie odradzam. Nie sprawdza się. 
2023-01-10 21:52
  Tomisss Posty: 83 Ostrzeżenie: 0
Po renowacji komina miałem problem z nadmiernym ciągiem ( fi 160x15m) problem ustapił po zamontwaniu RCK
2023-01-11 21:16
  gwarek Posty: 582 Ostrzeżenie: 0
Faktycznie źle verba zrozumiałem.
Teraz czytam jeszcze raz ten post i odczytuję jak BBasiek32a opisuje.
Dodać trochę powietrza do komina od strony wyczystki.
Niestety wyczystkę mam bardzo nisku i uchylenie tam będzie skutkowało sadzą w całej kotłowni.
Oglądam się za regulatorem ciągu kominowego tylko ta cena .....
Dzięki za wszelkie info.
2023-01-11 22:12
  faco Posty: 830 Ostrzeżenie: 0
Dlatego mi się udało znaleźć nówkę za ponad setkę  
Szukaj a może znajdziesz.
2023-01-12 16:27
  konto usunięte Posty: 10188 Ostrzeżenie: 0
gwarek napisał » 2023-01-11 21:16
Niestety wyczystkę mam bardzo nisku i uchylenie tam będzie skutkowało sadzą w całej kotłowni.
Szkoda, bo to najprostszy i najtańszy sposób, by się przekonać czy warto myśleć o RCK. Ale napisz, czemu niby miałbyś mieć kotłownię zasmoloną ? Przy otwartej wyczystce, jeśli kocioł źle pali, to syf wyląduje na dachu...
2023-01-12 16:43
  faco Posty: 830 Ostrzeżenie: 0
Może nie ma osadnika na sadzę pod wyczystką, albo zapchany komin innej możliwości nie widzę. Ja mam wyczystkę ok 30cm nad posadzka i drzwiczki całe wyjąłem do testów, ani dymu ani sadzy.
Ale i jedno zaobserwowałem ze jak przy kopciuchu był słaby cug to przy tym piecu zapalniczkę do komina wciąga nie mówiąc o ogniu z niej. Wydaje mi się ze spowodowało to ze piec ciągle grzeje, wysuszenie komina, jak i dużo mniej sadzy w nim. Dwa dni temu czyściłem piec, pierwszy raz od września to tylko taki pył jak piasek zero sadzy, w kominie to samo. Nie ma porównania z kopciuchem, co dwa tygodnie z komina duże wiadro sadzy.
2023-01-12 17:30
  konto usunięte Posty: 10188 Ostrzeżenie: 0
Kopciuch to inna bajka, ale i w nich szło palić w miarę czysto. Długo musiałem ojca przekonywać, że taniej i lepiej palić od góry. Ja wyczystkę wywaliłem w trzecim roku, tyle mi zajęło "wymyślenie" że tak lepiej. Przyczynił się też do tego wykwit pod kalenicą Nigdy nie założyłem RCK, ale w lato trza było kombinować, bo gdy upał, to pojawiała się cofka. Ale i na to jest tani i pewny sposób.
2023-01-14 06:43
  leON22 Posty: 6507 Ostrzeżenie: 3
W moim śmieciuchu ( miałowcu z rusztem wodnym ) z Pleszewa o mocy 35kW, bo taką mi doradzili "fachowcy" nie szło palić "czysto" w kotle i kominie smoła Na pocieszenie niektórym mogę dodać, że wtedy nie wiedziałem co to jest ochrona powrotu, jedna pompa robiła wszystko, na kotle temp.zadana 50st i wytrzymał 13lat, bo potem czas na "Eko zmiany" Na szczęście, to już historia, następca "śmierdziucha" obecnie panujący OEP16kW, dzięki Bogu i rządzących parti spala wszystko co mu zapodam i bez kozery mogę dodać, że we wszystkich trybach 
2023-01-14 21:15
  rj1972 Posty: 951 Ostrzeżenie: 0
Słaby ruch na forum. No to może nie w tym wątku ale czas na wspomnienia to dobry czas. Też z nostalgią wspominam moje Ogniwo 20kW dzisiaj tzw śmieciuch. Po 12 latach poszedł na złom w stanie idealnym. I do dzisiaj nie mam czasu na ognisko i kociołek żeby pozbyć się resztki drewna do niego przeznaczoną. Korniki mają darmową pożywkę. No ale kto nie miał Fiata126P/125P ? A od prawie 3 lat mam ++16kW i też świetnie sobie radzi w każdym trybie. Wracając do ciągu kominowego to jest to ważny temat dla kominów o dużym przekroju i dużej wysokości.Ale nie tylko bo ci z małym przekrojem i niską wysokością to mają jeszcze większe problemy (ale to inne rozważania). RBK - też mam,  rozwiązuje problemy ale nie wszystkie. Świetnie się sprawdza gdy są wiatry i samoistnie cug rośnie. Ale przynajmniej w moim regionie to ostatnio rzadkość (na szczęście bo PV na dachu) ale bywa efekt uboczny halnego. Kapryśna pogoda, zmiana klimatu i te sprawy. Mnie akurat to pasuje. RBK można ustawić wg ciężarka np na 20MPa a otwarcie wyczystki to jest homo nie wiadomo. Przeważnie kończy się tym że jak przychodzi zmiana ciśnienia i mocno wieje to fantastycznie czyści komin ale i palnik. Ale z pseudo ekologią jest problem? Przecież sadza powinna zostać w kotle na półkach lub w właśnie w wyczystce kominowej. Otwarcie wyczystki działa jak odkurzacz w górę i przeważnie samoistnie szkodzi na elewację lub parapety naszych gospodyń. Dymu nie ma ale sadza jest. Nasze Panie czyszcząc okna to potwierdzą. Wracając do samego początku postu o ile przyczyna nie jest technicznie związana  z zbyt kalorycznym opałem to warto przemyśleć ograniczenie dopływu powietrza do piwnicy czy do właśnie paleniska. Inaczej wygląda sprawa kiedy kotłownia jest na poziomie gruntu (0) a ma to wpływ na ciśnienie ciągu kominowego a inaczej na poziomie (-0) czyli w piwnicach. Rozwińmy może dyskusję. Ja mam dwie opcje czyszczenia komina. Jedna ekologiczna czyli nie wieje a ja wchodzę z kulką i szczotką (raz na 6m-cy) i wyciągam syf z wyczystki, i z tej korzystam bo wiem co się dzieje na moim dachu . Druga to wieje halny i otwieram wyczystkę i wszytko leci w otoczenie. Niestety druga opcja jest dla leniwych a dla mnie skrajnie nie przydatna bo syf siada na PV i żre oraz osadza się na parapetach i elewacji budynku. Więc otwierając wyczystkę to jakby delikatnie ująć,  robić pod siebie lub ekologię.

dodane 2023-01-14 20:53Sorki nie RBK tylko RCK.

dodane 2023-01-14 21:15A co robi RCK jak wieje  https://youtu.be/jjDBMmw8ViE

2023-01-15 02:17
  leON22 Posty: 6507 Ostrzeżenie: 3
@rj1972  w/g mnie otwarcie wyczystki zmniejsza ciąg kominowy , mam kotłownię na poziomie -0 , przepustnicę na dmuchawie i tzw. zetkę , czyli doprowadzenie powietrza z zew. bezpośrednio pod dmuchawę ( rura spiro fi-100 ) . Drzwiczki wyczystki zamontowane na poziomie posadzki kotłowni , otwarcie ich powoduje , że podczas otwarcia drzwiczek kotła dym wylatuje na kotłownie ( brak ciągu )  Od dłuższego czasu komin czyszczę osobiście po sezonie ( wysokość ok 13m przekrój 14x27cm ) wyciągam z wyczystki ok.10l pyłu
dodane 2023-01-15 01:45
dodane 2023-01-15 02:02

dodane 2023-01-15 02:17A tu na kanale YT , jak się pali Pieklorz w automacie w moim OEP16kW - https://www.youtube.com/shorts/zfM39dqmQpk
2023-01-15 10:15
  faco Posty: 830 Ostrzeżenie: 0
Ja mam taki cug ze po otwarciu całej wyczystki ok 30cm nad posadzka 0 dymu i 0 sadzy. Przy kopciuchu tak nie było.
2023-01-15 18:40
  gwarek Posty: 582 Ostrzeżenie: 0
verb napisał » 2023-01-12 16:27
gwarek napisał » 2023-01-11 21:16
Szkoda, bo to najprostszy i najtańszy sposób, by się przekonać czy warto myśleć o RCK. Ale napisz, czemu niby miałbyś mieć kotłownię zasmoloną ? Przy otwartej wyczystce, jeśli kocioł źle pali, to syf wyląduje na dachu...


Nie mam zasobnika na sadzę pod drzwiczkami wyczystki ( komin zaczyna się równo z drzwiczkami ).
Nawet małe ilości sadzy spadające na dół od razu wylatują na posadzkę.
Komin ma wymiary 25cmx12cm i zdecydowanie nie jest zapchany.
No ale nie piszcie że macie taki ciąg kominowy że wszystko ląduje u sąsiada.
2023-01-15 19:36
  rj1972 Posty: 951 Ostrzeżenie: 0
Nigdy nie otwieram wyczystki jak dzisiaj przy silnym wietrze. Dbam o to by sadza została w wyczystce bo nie tyle to szkodzi sąsiadowi co sobie samemu. Jednak od czasu wymiany kotła to tej sadzy jest śladowa ilość jak przy starym kotle.  
2023-01-15 19:58
  gwarek Posty: 582 Ostrzeżenie: 0

Pewnie dlatego każdy chwali regulator ciągu kominowego.
Dba o właściciela i sąsiada.
Pierwsza stronaPoprzednia strona1 / 4Następna stronaOstatnia strona
Użytkownicy online: Charmed, dgrabarek, dym100, Faja64, kozak, rokare