W nowym sofcie do sterowników PELLO dodaliśmy obsługę BUFORA. Więcej informacji na forum lub w tym pliku
Forum  eCoal.pl v3.5  Głowice termostatyczne, a ilość spalonego groszku Subskrybuj
2023-01-02 20:48
  puter Posty: 101 Ostrzeżenie: 0
Witam, pytanie może banalne ale cóż zapytam??

Czy posiadając na grzejnikach "inteligentne" głowice termostatyczne będzie to miało jakieś przełożenie na zużycie ekogroszku?? Aktualnie piec chodzi cały czas na zadanej temperaturze 63 stopnie i za zaworem jest zadana około 40, którą reguluje w zależności jak ciepło jest w domu. No i tu pojawia się moje pytanie czy jak powiedzmy ustawię stałą temperaturę za zaworem na 43 stopnie co aktualnie przegrzało by mi dom i miał bym takie głowice które w tym momencie zakręciły by się no to czy zużycie groszku spadnie czy tylko temperatura się utrzyma i nic więcej nie zyskam??
2023-01-02 21:01
  konto usunięte Posty: 10188 Ostrzeżenie: 0
Jak myślisz o głowicach, to 4D trza ręcznie ustawić na max, i o nim zapomnieć. Nie potrzebujesz inteligentnych głowic (będą wkurzać) a porządnych gazowych. Będziesz miał lepszy komfort (ustawisz w każdym pomieszczeniu żądaną temperaturę), będziesz mógł niżej pędzić kocioł (co da korzyści). Reasumując: komfort + niższe spalanie. Ale naprawdę nie szukaj cud miód głowic elektronicznych, tylko inwestuj w zwykłe gazowe. Pozdrawiam.
2023-01-02 21:21
  puter Posty: 101 Ostrzeżenie: 0
Myślałem o ty elektronicznych bo i tak rozwijam swój smart home Zwykłe głowice mam w tej chwili może nie jakieś super ale są. Aktualnie w zależności od temperatury na zewnątrz latam i je wszystkie przykręcam i odkręcam na zmianę, do tego reguluję za zaworem 4D i czasem trochę zmniejszę na piecu. I właśnie dlatego żeby tak nie latać pomyślałem o tych inteligentnych z którymi można zrobić cuda, ale jeśli nie przełożyło by się to również na oszczędności to nie wiem czy jest sens.
2023-01-02 21:33
  faco Posty: 823 Ostrzeżenie: 0
A to ciekawe co piszesz verb bo u mnie wszystko dobrze pracuje odwrotnie. Przy otwartym zaworze 4D i same głowice największe spalanie. Ręczne ograniczenie 4D do 60% było coś lepiej. Włączenie zaworu 4D+ pogodówka największy spadek zużycia węgla. Teraz jak mamy zawór 4D to mamy w nim reakcję przeważnie do 120s/2min. Teraz weźmiemy głowice mechaniczne czas reakcji od ok.28-8min. Elektroniczne czas reakcje ok. 1min. z dokładnością 0,5°C + korekta na temperatury na dalszą odległość od grzejnika. Możesz mieć na kocu pokój nie dogrzany dajmy 18°C a ma być 20°C, korygujesz na elektronicznej np. -2°C i jest git.
Zanim się taka mechaniczna głowica ruszy, to może się wydarzyć jakaś ilość wydarzeń co aktualne ustawiania już będą nieaktualne a głowica nawet nie zareagowała. Chciałbyś aby 4D reagował 28min, to to samo jak mechaniczne na grzejnikach, no niech będzie gazowe ok,10min. 
Ja mechaniczne już wyautowałem i mam wszędzie elektroniki ale nie smart bo te też mają nie złe odchyły 😂
Moim zdaniem 4D, pogodówka, termostaty elektroniki, najlepszy zysk.
2023-01-02 21:46
  konto usunięte Posty: 10188 Ostrzeżenie: 0
puter napisał » 2023-01-02 21:21
Myślałem o ty elektronicznych bo i tak rozwijam swój smart home Zwykłe głowice mam w tej chwili może nie jakieś super ale są. Aktualnie w zależności od temperatury na zewnątrz latam i je wszystkie przykręcam i odkręcam na zmianę, do tego reguluję za zaworem 4D i czasem trochę zmniejszę na piecu. I właśnie dlatego żeby tak nie latać pomyślałem o tych inteligentnych z którymi można zrobić cuda, ale jeśli nie przełożyło by się to również na oszczędności to nie wiem czy jest sens.
Spoko, jak chcesz smart dom, to inwestuj. Mogę Ci nawet bardzo tanio sprzedać radio do ecoala/bruli. To nie tak ma działać jak to robisz. Masz ustawić termostaty raz "na zawsze". Nie masz regulować temp zaworem, bo żeby głowice dobrze pracowały, to ma go nie być, a temp za kotłem powyżej 45st.

dodane 2023-01-02 21:46
faco napisał » 2023-01-02 21:33
A to ciekawe co piszesz verb.
Ja w ogóle nie rozumiem co Ty piszesz. Puszczasz full na głowice i masz najwyższe spalanie ? Naprawdę ? Może Ci się coś potentegowało ? Nie pisz mi tu nic o elektronice, jak wyżej, nie polecam. Powodzenia.
2023-01-02 21:58
  faco Posty: 823 Ostrzeżenie: 0
Tu się zgodzę ze termostat nie jest po to aby nim ciągle kręcić.
Też tak myślałem ze same termostaty będą oszczędniejsze ze lepiej ogarną sprawę, testowałem na mechanicznych i elektronicznych bez większej różnicy.
I myślę ze znam powód tego, po prostu jak termostaty przymykają "nie zamykają" grzejniki, nie więcej w tym samym czasie w iluś pokojach, woda w nich ciągle płynie i stygnie, wtedy powroty w grzejnikach są dużo chłodniejsze i wracają do kotła go wychładzając,
I tutaj jest rola 4D ze puszcza więcej ciepłej na powrót pieca i go tak nie wychładza, piec nie fedruje, taka moja teoria 
2023-01-02 22:09
  konto usunięte Posty: 10188 Ostrzeżenie: 0
Spoko, tej wersji się trzymaj. Dobrej nocy.
2023-01-06 16:56
  gwarek Posty: 579 Ostrzeżenie: 0

Sądzę że największa oszczędność jest z kilku parametrów:
- niska temp. kotła,
- nisk temp. za 4D,
- niska temp. w domu.

Parametry j/w niestety są indywidualne dla ludzi oraz każdej instalacji i trzeba je dobrać doświadczalnie.


Niska temp. kotła ale nie za niska aby nie wpływać negatywnie na za niską temp. powrotu kotła.
Niska temp. 4D sterowana czujnikiem pogodowym ale zapewniająca lekki nadmiar dla czujnika temp. wewnętrznej z ustawioną obniżoną temp. która balansuje na krawędzi zadanej temp. wew.
2023-01-06 20:41
  oxalis3 Posty: 304 Ostrzeżenie: 0
Po kilku latach pracy z regulatorem pokojowym i wyłączaniem pompy c.o. po dogrzaniu najzimniejszego pomieszczenia, zamontowałem 2 sezony temu, na wszystkich grzejnikach zawory i głowice termostatyczne Danfoss (takie na klik). Jeżeli chodzi o oszczędności, to w moim przypadku, nie zauważyłem specjalnej różnicy w ilości spalonego węgla. Oba sposoby regulacji temperatury w domu mają plusy i minusy, z obu w dalszym ciągu korzystam.
 Ps. nie dajmy się ogłupić szukaniem tych oszczędności, które może wyniosą miesięcznie kilkadziesiąt złoty msc, bo dom ile ciepła ma wziąć to weźmie. 
2023-01-06 21:12
  faco Posty: 823 Ostrzeżenie: 0
oxalis3 napisał » 2023-01-06 20:41
Ps. nie dajmy się ogłupić szukaniem tych oszczędności, które może wyniosą miesięcznie kilkadziesiąt złoty msc, bo dom ile ciepła ma wziąć to weźmie. 

Tutaj mówię to samo ale jest jedno ale, ze weźmie tyle co ma wziąć przy odpowiednim paleniu, przy nie umiejętnym pobierze sobie premie  
2023-01-06 21:24
  oxalis3 Posty: 304 Ostrzeżenie: 0
faco pewnie tak, ale gapienie się w palnik i przesiadywanie iluś tam godzin w kotłowni też sensu nie ma. Ja mam proste sposoby weryfikacji mojego sposobu palenia tzn. w popiele ma nie być niedopału i z komina ma się nie kopcić. 
2023-01-06 21:30
  faco Posty: 823 Ostrzeżenie: 0
Tak zgadza się, ja spojrzę na komputer czy tel to już wiem czy tam trzeba iść czy nie. Nie przesiaduję tam po całych dniach ale jak już będzie hulać na tip top, to pewnie się zapomni o nim.
2023-01-07 23:18
  gwarek Posty: 579 Ostrzeżenie: 0

Nigdy nie edzie OK.
Jak ustawisz kocioł na tip-top to zakupisz inny opał i wszystko od nowa ....
2023-01-07 23:31
  faco Posty: 823 Ostrzeżenie: 0
Myślę ze skupię się na jednym, ale jak by wypadło coś innego to zapiszę sobie ustawienia
2023-01-24 15:28
  gwarek Posty: 579 Ostrzeżenie: 0

Pytanko ... te inteligentne głowice pracują w trybie on-off ????
Czyli jak osiągną zadaną temperaturę to przymykają jakoś czy od razu całkiem zamykają ???
2023-01-24 15:52
  mamut Posty: 352 Ostrzeżenie: 0
@gwarek te od esterownik modulują gdy osiągną zadaną. 
Choć z tego co na swoich widzę, to najlepszy efekt osiąga się gdy spięte są z czujnikiem temperatury, który jest dalej od grzejnika, bo temperatura na czujniku głowicy szybko idzie w górę, przez co jej praca jest bardziej nerwowa.
2023-01-24 18:26
  gwarek Posty: 579 Ostrzeżenie: 0

To trochę dziwne bo na filmikach obserwuję tylko dwa stany.
No ale jak piszesz że "modulują" cokolweik to by znaczyło to super.

Czyli działają jak gazowe tylko pewnie dużo szybciej reagują na zmiany temp.
No i można je ustawiać na faktyczną temp. a nie chybił trafił.
2023-01-25 17:33
  mamut Posty: 352 Ostrzeżenie: 0
Tu masz zrzut z pracy głowicy (procent otwarcia to żółte na dole)
Szara prosta zadana temperatura, czerwona linia temperatura mierzona przez czujnik.
2023-01-25 19:11
  konto usunięte Posty: 10188 Ostrzeżenie: 0
gwarek napisał » 2023-01-24 18:26

No ale jak piszesz że "modulują" cokolweik to by znaczyło to super.
Prowda, te od ES modulują. Ino nikt nie wspomina, że słychać ich pracę. Ale idzie się przyzwyczaić. Czy są lepsze od gazówek ? Na pewno - jak pisze mamut - z wyniesionym czujnikiem każde będą dokładniejsze.
2023-01-25 20:04
  gwarek Posty: 579 Ostrzeżenie: 0

@mamut Fajnie to działa ... faktycznie idzie za tą temp.
Podoba mi się że trochę otworzy i obserwuje co się zadziało.
Bardzo fajne tylko .... okropnie drogie ...
Użytkownicy online: Crash, Tomek0816, wojtekr1960