W nowym sofcie do sterowników PELLO dodaliśmy obsługę BUFORA. Więcej informacji na forum lub w tym pliku
Forum  eCoal.pl v3.5  Pomoc w ustawieniu kotła Subskrybuj
2022-01-12 11:24
  mpajak Posty: 23 Ostrzeżenie: 0
Cześć,
Mam problem z dość dużym spalaniem węgla oraz spiekami, które powstają.
Zauważyłem również, że mam dość duże wahania zaworu 4D, Od czego powinienem zacząć, żeby ustabilizować prace kotła? Stary dom, 200m2 nieocieplony. Całą instalacja w 100% nowa.
https://esterownik.pl/device/24170
2022-01-12 13:44
  jandomm Posty: 15 Ostrzeżenie: 0
Witam
Ja też miałem duże wahania zaworu 4D. Na forum poradzono mi iż abym wyłączył sterowanie zaworem co ustabilizuje pracę kotła. Założenia programu sterownika to przecież sterowanie zaworem ale ustawienie w określonej pozycji tego zaworu to skutkuje stabilizacją co można ocenić z wyktesu.
2022-01-12 14:50
  juzo Posty: 102 Ostrzeżenie: 0
Masz fizycznie tę pompę mieszającą? Jeśli tak to na którym biegu i jaką ma moc? Mi to wygląda na taki schemat - temperatura powrotu spada u Ciebie poniżej 45 stopni, załącza się mieszająca i podkrada sporo wody z obiegu, zawór 4d próbuje to nadrobić i cały czas się otwiera aż do 100%, kiedy w końcu woda w układzie odpowiednio się ogrzeje i powrót dobije do 45stopni to mieszająca się wyłącza i nagle za duża ilość wody idzie na 4D który się zamyka coraz bardziej, powrót spada poniżej 45 i błędne koło. Moim zdaniem mieszająca zbyt dużo zabiera albo pompa z obiegu na dom ma ustawioną zbyt małą moc. Czyli żeby było ok to proponuję zwiększyć moc na pompie CO, wtedy 4D nie będzie tak skakał bo dostanie więcej wody. Generalnie najlepiej jakby mieszająca chodziła non stop, ja nie mam mieszającej i ostatnio ustawiłem sobie ochronę powrotu przez bojler, pompę od CWU wpiąłem bezpośrednio w gniazdko i dzięki temu wszystko się ładnie ustabilizowało.
2022-01-12 17:49
  MateoKoc Posty: 473 Ostrzeżenie: 0
Można jeszcze ograniczyć maksymalne otwarcie zaworu.
2022-01-12 21:52
  rj1972 Posty: 949 Ostrzeżenie: 0

Jak masz wpięty do układu zbiornik CWU? Jaki to zbiornik? Gdzie masz zabudowany czujnik CWU? Bardzo nietypowa cykająca praca CWU.

Kąt otwarcia zaworu ogranicz do 65%.


dodane 2022-01-12 21:52
Moim zdaniem siłownik źle zabudowany na 4D. Spaliny rosną, temp. kotła spada, zawór 4D w górę i temp. CO spada. Miesza zaporowo. A pompa ochrony powrotu jest na by-pasie czy pod zaworem 4D. CWU za szybko rośnie i traci temp. może czujnik na rurce a nie w środku. Od początku widać, że z tym walczysz tylko jak było ciepło to nie było to tak odczuwalne. Takie moje zdanie ale na zasadzie domysłu.

Najlepiej było jakby kolega dał  jakieś fotki.
2022-01-13 09:24
  mpajak Posty: 23 Ostrzeżenie: 0
juzo napisał » 2022-01-12 14:50
Masz fizycznie tę pompę mieszającą? Jeśli tak to na którym biegu i jaką ma moc? Mi to wygląda na taki schemat - temperatura powrotu spada u Ciebie poniżej 45 stopni, załącza się mieszająca i podkrada sporo wody z obiegu, zawór 4d próbuje to nadrobić i cały czas się otwiera aż do 100%, kiedy w końcu woda w układzie odpowiednio się ogrzeje i powrót dobije do 45stopni to mieszająca się wyłącza i nagle za duża ilość wody idzie na 4D który się zamyka coraz bardziej, powrót spada poniżej 45 i błędne koło. Moim zdaniem mieszająca zbyt dużo zabiera albo pompa z obiegu na dom ma ustawioną zbyt małą moc. Czyli żeby było ok to proponuję zwiększyć moc na pompie CO, wtedy 4D nie będzie tak skakał bo dostanie więcej wody. Generalnie najlepiej jakby mieszająca chodziła non stop, ja nie mam mieszającej i ostatnio ustawiłem sobie ochronę powrotu przez bojler, pompę od CWU wpiąłem bezpośrednio w gniazdko i dzięki temu wszystko się ładnie ustabilizowało.



W układzie zainstalowane są jedynie pompy obiegowe dla CO i CWU. Pompa CO chodzi na 2 biegu jeśli dobrze kojarzę, wrzucę jej dzisiaj 3 i zobaczę co się będzie działo.
dodane 2022-01-13 09:24
rj1972 napisał » 2022-01-12 21:52

Jak masz wpięty do układu zbiornik CWU? Jaki to zbiornik? Gdzie masz zabudowany czujnik CWU? Bardzo nietypowa cykająca praca CWU.

Kąt otwarcia zaworu ogranicz do 65%.


dodane 2022-01-12 21:52
Moim zdaniem siłownik źle zabudowany na 4D. Spaliny rosną, temp. kotła spada, zawór 4D w górę i temp. CO spada. Miesza zaporowo. A pompa ochrony powrotu jest na by-pasie czy pod zaworem 4D. CWU za szybko rośnie i traci temp. może czujnik na rurce a nie w środku. Od początku widać, że z tym walczysz tylko jak było ciepło to nie było to tak odczuwalne. Takie moje zdanie ale na zasadzie domysłu.

Najlepiej było jakby kolega dał  jakieś fotki.



Zgadza się czujnik jest na rurce, instalator powiedział, że nie ma możliwości wpięcia go zbiornika (brak wejścia).
Wydaje mi się, ze problemem może być fakt, ze zbiornik CWU znajduje się w chłodnym miejscu poza kotłownią (nie było na niego tam miejsca). Generalnie od zawsze się tam znajdował i stwierdziłem, że podczas remontu wymyślę dla niego lepsze miejsce.
2022-01-13 11:16
  rj1972 Posty: 949 Ostrzeżenie: 0
Ok. Zbiornik cwu i jego czujnik może tak być tylko daje trochę inny odczyt. Pytanie czy jest wpięty  przed zaworem mieszajacym. Wyłącz w sterowniku pompę dodatkową bo jej nie ma fizycznie. Zgłoś się do instalatora żeby sprawdził poprawność założenia silownika na zaworze. Później dopiero można coś zmieniać w ustawieniach. Zdjęcia byłyby dobre. Może byłoby dobrze ustawić ochronę powrotu przez CWU. Ale jak siłownik źle kręci to może to nie rozwiązać problemu. Co to masz za zawor i jaki siłownik? Żeby się jeszcze nie okazało że to 3D a nie 4D.
2022-01-16 15:29
  juru Posty: 13 Ostrzeżenie: 0

Witam . Mam pytanko dotyczące siłownika zaworu 4D. Ze względu na dużą średnicę rur CO źle działa w mojej instalacji ochrona powrotu przez pompę CWU ponieważ włącza się na kilka minut ,przerwa kilkadziesiąt sekund i znów się włącza. Mam zawór 4D ręczny ale reguluję go tylko przy większych skokach temperatury zewnętrznej.
Chcę zastosować siłownik zaworu 4D i przez niego sterować temperaturą powrotu. Znalazłem Afriso ARM343 lub znacznie tańszy Tech Astibi 3-punktowy. Czy będą się nadawać do mojego sterownika eCoal V3,5 ?
2022-01-16 17:44
  rj1972 Posty: 949 Ostrzeżenie: 0
Afriso na pewno będzie współpracował bo taki mam. Tech też powinien współpracować. Jednak ochrona powrotu przez zawór 4D nie do końca może się sprawdzić bo sterownik będzie wtedy pilnowała temp powrotu kosztem temperatury na CO. Jednak ja bym powiedział, że warto mieć taki siłownik.
2022-01-17 11:06
  juru Posty: 13 Ostrzeżenie: 0
To w jaki sposób najlepiej utrzymywać temperaturę powrotu ?
2022-01-17 18:52
  rj1972 Posty: 949 Ostrzeżenie: 0
Jeśli nie masz 3 pompy i siłownika to dobrze ręcznie wyregulować zawór i włączyć opcję ochrony przez CWU. Wystarczy odpowiednio ustawić wyżej powrót a niżej temp. CWU. Bojler chyba nie jest zasilany grubymi rurami tylko CO. Jednak ciekawe dlaczego u Ciebie tak mocno jest dogrzany bojler CWU przy 40st. nastawionej temperaturze? Masz jakieś dodatkowe źródło zasilania dla CWU? Jeśli nie masz żadnego wspomagania dla ochrony powrotu to i tak wcale nie jest nisko niepokojąca. O ile czujniki są dobrze pozakładane.
2022-01-18 08:49
  juru Posty: 13 Ostrzeżenie: 0
Włączałem ochronę powrotu przez CWU ale ze względu na duże srednice rur , grawitacyjnie jest dogrzewanych kilka grzejników, więc temperatura powrotu momentalnie spadała i pompa pracowała niemal ciągle. Pomyślałem że jeśli bym założył siłownik na zaworze 4D to przez niego wspomagał bym powrót. A może, jeśli będzie siłownik to ochrona przez CWU by lepiej działała ?
Mam dodatkowe źródło zasilania CWU panelami słonecznymi, ale obecnie nie działa że względu na słabe nasłonecznienie
2022-01-18 11:37
  rj1972 Posty: 949 Ostrzeżenie: 0
Siłownik z pewnością nie zaszkodzi i będzie pomocny. Możesz to samo sprawdzić sobie ręcznie o ile masz 4D. Ustaw zawór na początek na 30% i zobaczysz ile pojdzie na powrot a ile na CO. Pozniej systematycznie zwiekszaj i obserwuj proporcje temp. Jesli taki sposob ochrony będzie zarówno komfortowy dla mieszkania i powrotu kotła to zakładaj siłownik. Ja bym go i tak założył bo on też służy do sterowania i utrzymania odpowiednio zadanej temp. CO w przypadku pobierania temp przez CWU. Jeśli grawitacyjnie ucieka ciepło przez zawór na CO to tym bardziej będzie to przydatne bo siłownik będzie zawor automatycznie przymykał na plus dla powrotu. Siłownik to jest dobra sprawa tym bardziej że widzę masz reg. pokory działający na wyłącz pompę i dlatego u Ciebie działa grawitacja bo nie ma kto zamknąć zaworu kiedy pompa sie wyłączy. Prawda jest taka że jeśli nie zaryzykujesz i nie zainwestujesz to nikt tego nie potwierdzi fizycznie tylko teoretycznie. 
dodane 2022-01-18 11:37PS. Czysto teoretycznie to mógłbyś  sobie już wybrać w sterowniku opcję pompa CO + zawor 4D + reg. pokojowy przewodowy bo taki chyba masz. Do tego już możesz zabudować czujnik temp. CO za pompą.  Pozwoli to lepiej zaobserwować rozkład temp. i pewnie się Tobie spodoba że jeszcze coś ten sterownik pokazuje i może zrobić. 
2022-01-24 06:56
  juru Posty: 13 Ostrzeżenie: 0
Zamontowałem siłownik Afriso 3 punktowy ale chyba coś źle ustawiłem bo zapomina zamknąć zaworu i mam jeszcze gorzej niż bez siłownika . Jest dwie możliwości podłączenia pod sterownik, próbowałem obu i nic się nie zmieniło. Pewnie któreś parametry nieprawidłowo ustawiłem, ale które ?
dodane 2022-01-24 06:56Zapomniałem o czujniku temperatury za pompą.
Użytkownicy online: Grabools, marekmarek, Mateuszrychert, Wojciuirl