W nowym sofcie do sterowników PELLO dodaliśmy obsługę BUFORA. Więcej informacji na forum lub w tym pliku
Forum  eCoal.pl v3.5  Pompa kotłowa vs mieszająca - praca sterownika. Subskrybuj
Pierwsza stronaPoprzednia strona1 / 2Następna stronaOstatnia strona
2021-12-04 20:07
  gwarek Posty: 582 Ostrzeżenie: 0
Witam.
Prośba o pomoc pracy sterownika.
Moje obserwacje:
- pompa kotłowa pracuje do osiągnięcia wartości temperatury kotła,
- pompa mieszająca cały czas jest wyłączona.

Korzystam ze słącza "pompa mieszająca".
Chciałbym uruchomić dodatkową pompę tylko na kocioł aby podnieść temperaturę powrotu.
Może ktoś zna schemat programowania tego złącza.
Dzięki za info.
2021-12-04 20:27
  konto usunięte Posty: 10188 Ostrzeżenie: 0
gwarek napisał » 2021-12-04 20:07

pompa kotłowa pracuje do osiągnięcia wartości temperatury kotła,
Pompa kotłowa pracuje stale, nie zatrzymuje się po osiągnięciu temp kotła, bo w ogóle nie zwraca uwagi na jakikolwiek czujnik. Nie wiem skąd wziąłeś takie info.
2021-12-04 20:28
  rj1972 Posty: 951 Ostrzeżenie: 0
A dlaczego u Ciebie nie widać temp. CWU? A jak ta 3 pompa jest u Ciebie podłączona? Jako by pas czy pod powrotem z zaworu 4D? Schemat może nie obrazować stanu faktycznego.
2021-12-05 02:11
  anaana Posty: 649 Ostrzeżenie: 0
Pompa kotłowa pilnuje zadanej temperatury jeśli jest podpięta pod gniazdo mieszającej i ustawiona jako pompa dodatkowa mieszająca.
Jeśli ustawisz ochronę powrotu pompą mieszającą i dasz że ma się włączać gdy powrót spadnie poniżej 50st to tak będzie działać.
Najlepiej pompę kotłowa podpiąć pod 230 i niech chodzi 24h.


dodane 2021-12-05 02:11P.S. niestety temperatura załączania pomp dotyczy także mieszającej inaczej zwanej kotłową.
2021-12-05 10:38
  gwarek Posty: 582 Ostrzeżenie: 0

Heyka.
Nie mam obwodu CWU. Ogrzewam wodę przepływowym gazowy.

Teraz działa tylko jedna pompa za zaworem 4D podpięta do P1.

Jednak to ustawienie strasznie podbija T. na kotle.
Mam plan zamontować pompę na "krótko" tylko na kotle ale żeby sterować nią z sterownika kotła.
Włączyłem obwód pompy dodatkowej tylko do testów kiedy się załącza i jak to działa.
Plan jest taki aby w sterowniku wyłączyć ochronę powrotu i włączyć pompę kotłową.
Ustawić załączenie pompy dodatkowej na 45 st.C i zrównać T. kotła z T. powrotu.

Może wtedy ustabilizuje ten kocioł i pracę zaworu 4D.
Dzięki za info.
2021-12-05 10:47
  konto usunięte Posty: 10188 Ostrzeżenie: 0
Teraz chyba zatrybiłem o co Ci chodzi. Masz zamiar doinstalować pompę ? To nie montuj czasem między zasilaniem a powrotem kotła.
2021-12-05 13:07
  gwarek Posty: 582 Ostrzeżenie: 0

Witam.
No właśnie ma być zainstalowana między zasilaniem i powrotem kotła jeszcze przed zaworem 4D.
W obwodzie będą dwie pompy o różnych mocach.
Pompa kotłowa będzie tylko aby aby na 4W z zaworem kierunkowym dla ochrony T.powrotu.
Pompa obiegowa ( zasilanie CO ) też ma zawór kierunkowy ale z mocą ok. 30W.
Mam nadzieję że te zabiegi odciążą zawór 4D od ochrony powrotu i obniżą T.kotła.
W obwodzie CO mam stare grube rury i grzejniki żeliwne ( ok. 300l wody ) to pewnie zabija powrót.
Pożyjemy to zobaczymy.
2021-12-05 13:59
  konto usunięte Posty: 10188 Ostrzeżenie: 0
Zainstaluj na powrocie z 4D.
2021-12-05 14:56
  gmaj22 Posty: 2240 Ostrzeżenie: 0
Dobrze @verb pisze - ma być na powrocie z 4D. Gdybyś miał 3D, wtedy dałbyś tam, gdzie chcesz dać. 
A jak masz tyle wody w układzie, to da się ten fakt wykorzystać, a nie narzekać, że za dużo wody. 
2021-12-08 19:47
  gwarek Posty: 582 Ostrzeżenie: 0

Heyka.
Czym się to będzie różnić w co dziennej pracy ???
- pompa dodatkowa za 4D na powrocie kotła ( 4D chroni kocioł ),
- pompa dodatkowa na kotle zasilanie z powrotem ( wyłączenie w 4D ochrony powrotu ).
Jakoś nie rozumiem różnicy ???
2021-12-08 20:52
  gmaj22 Posty: 2240 Ostrzeżenie: 0
Tu widać wszystkie różnice:


2021-12-08 21:25
  krzynycz Posty: 29 Ostrzeżenie: 0
gwarek napisał » 2021-12-08 19:47

Czym się to będzie różnić w co dziennej pracy ???
- pompa dodatkowa za 4D na powrocie kotła ( 4D chroni kocioł ),
- pompa dodatkowa na kotle zasilanie z powrotem ( wyłączenie w 4D ochrony powrotu ).
Jakoś nie rozumiem różnicy ???
 

Oba rozwiązania poprawią cyrkulację na krótkim obiegu (kotłowym) i wymieszają ciepłą wodę z zasilania z zimną z powrotu, spowoduje to, że piec nie będzie się przegrzewał na zasilaniu i powrót będzie dogrzany. Różnica jest taka, że pierwsze rozwiązanie czyli D1 jest prawidłowe  a drugie po prostu tylko zadziała 

Jeżeli wybierzesz rozwiąznie drugie, czyli złe, to zadaj sobie też pytanie, po co ci w takim razie zawór 4D (będziesz miał dodatkowy równonegły powrót) skoro mógłbyś przecież zastosować 3D i nie trzeba by było tylu rurek prowadzić.

Pompa dodatkowa (kotłowa) powinna być słabsza od pompy CO (obiegowej). Będzie ssała z powrotu 4D ciepłą wodę dogrzewając powrót i jednocześnie odciążała (energetycznie) pompę obiegową.


 



2021-12-09 19:37
  gwarek Posty: 582 Ostrzeżenie: 0
Witam.
Z tego tekstu widzę gdzie leży problem.
2021-12-09 19:42
  konto usunięte Posty: 10188 Ostrzeżenie: 0

gmaj22 napisał » 2021-12-05 14:56
A jak masz tyle wody w układzie, to da się ten fakt wykorzystać, a nie narzekać, że za dużo wody. 
Dokładnie.

gwarek napisał » 2021-12-09 19:37
W rozwiązaniu D1 widzę ogromny problem a mianowicie priorytet powrotu nad instalacją ( znowu )
Czemu chcesz zawracać kijem Wisłę. D1 jest dobre i tego się trzymaj, nikt Ci tu qrde nie chce źle doradzać, ale... może nie ma chęci dokładnie tłumaczyć. Było już tyle razy wałkowane, że wszyscy "starzy" mają dość.

2021-12-09 19:55
  gwarek Posty: 582 Ostrzeżenie: 0

Witam.
Tego jestem pewien że nikt mi tu żle nie doradza.
Jednak zanim coś zrobię sam dużo pytam bo nie lubię poprawek.
THX.
2021-12-09 20:19
  konto usunięte Posty: 10188 Ostrzeżenie: 0
Nikt nie lubi poprawiać. Stosuj sprawdzone rozwiązania, a będziesz zadowolony. Wyżej kolega pisał, że pompa kotłowa na powrocie z 4D czy mieszająca, nie powinna być mocniejsza od pompy CO, i to też jest "świynto prowda". Jak masz 25/60 na CO to nie ma problemu (chyba że jakąś magnę masz pod ręką i uznałeś że się nada ). Jak masz 25/40 i będziesz montował taką samą, to trza biegami poruchać. Powodzenia.
2021-12-15 18:13
  gwarek Posty: 582 Ostrzeżenie: 0
Witam.
Nia dało mi to spokoju w czym tkwi różnica.
Dostałem jasną informację za i przeciw.
- A1 Najlepsze rozwiązanie bo pompy współdziałają ze sobą.
  Moc jednej i drugiej pomy nie ma znaczenia na pracę układu.

- A2 Moc pompy kotłowej musi być znacznie mniejsza od pompy CO.
  Pompy zawsze walczą ze sobą poza sytuacją że 4D jest całkiem zamknięty.

Czy coś jeszcze można dodać ???
Pozdrawiam.

P.S.
Minusy A1 przy sterowaniu z T.pokojowej.
Po osiągnięciu T.pokojowej i wyłączeniu pompy CO zawór 4D musi się zamknąć.
Bo pompa kotłowa i tak zasilałaby obwód CO.
No ale i tak sterownik tak robi ...


2021-12-16 00:30
  krzynycz Posty: 29 Ostrzeżenie: 0
Dodam tylko, że w pierwszym przypadku moc pomp też ma znaczenie i pompa na powrocie (kotłowa) powinna być co do zasady słabsza. 

W każdym układzie moc pompy (przepływ i ciśnienie) powinna odpowiadać zapotrzebowaniu, tak więc na krótkim obiegu kotłowym pompa jak najmniejszej mocy (np. stale na pierwszym biegu), natomiast pompa zasilająca w zależności od instalacji CO (np. automat proporcjonalnego ciśnienia dla grzejników z termostatami lub stałego ciśnienia dla podłogówki).
 
Pompy w obiegu kotłowym powinny pracować ciągle. Jeżeli ustawimy je jako "mieszające" to układ będzie mniej stabilny i mogą pojawić się problemy eksploatacyjne spowodowane częstym rozruchem.   
2021-12-16 20:04
  rj1972 Posty: 951 Ostrzeżenie: 0


Na własnym (być może nie najlepszym) przykładzie praca pompy ochrony powrotu w układzie jak wyżej A2 wygląda tak (kolor niebieski):
1. Pompa mieszająca


2. Pompa kotłowa


3. Ochrona powrotu przez CWU ( inny zapożyczony przykład).


Ad.1 Praca pompy mieszającej jest cykliczna (załącz-wyłącz) i oscyluje w granicach temp. +2st - 1st (to wynika z oprogramowania sterownika wg moich obserwacji). Po prostu cyka.

Ad.2 Praca pompy kotłowej jest stała i płynie zgodnie z temp.kotła bez przerwy.
Ad3. Ochrona przez CWU o ile dobrze ustawiona również jest stała i stabilna do temp. kotła.
Na wykresach to może wyglądać różnie ale w pracy kotła to ja osobiście nie widzę różnicy pomiędzy Ad1 i Ad2 (Ad3 nie próbowałem) i nie wiem dlaczego by układ z pompą mieszającą coś destabilizował ale nie kwestionuję takiego zdania.
Faktycznie najlepiej graficznie wygląda ochrona powrotu przez CWU ale na ten temat już było chyba sporo napisane.
Jeszcze jest powrót w układzie A1 na 4D. Może i dobry ale w tym wszystkim jeszcze brakuje wpływu oddziaływania powrotu CWU którego brakuje na wszystkich schematach. Nieproporcjonalnie dobrany baniak CWU  w przypadku ochrony powrotu przez dodatkową pompę ( z wyłączeniem ochrony przez CWU) pokręci każdym wykresem.
Takie tylko przemyślenia.
Układ A2 jest o tyle dobry, że może pracować zarówno w układzie pompy mieszającej (cyklicznej) lub kotłowej (stałej) jak kto sobie dobierze. Układa A1 raczej tylko na stałe bo przy cyklicznym działania to zawór 4D o ile jest na siłowniku to raczej by mocno tańczył a do tego jeszcze jakiś regulator pokojowy działający na wyłącz pompy CO to już by było mega ciekawe.

Na podstawie własnych obserwacji to pompa mieszająca jak najbardziej na niskiej mocy ale już dla pompy kotłowej to niekoniecznie i raczej na mniejszej od CO ale nie na najniższej mocy. W każdym układzie to będzie pracowało inaczej. Mała instalacja np. 100-160m inaczej a duża np. 200-300m. inaczej.



dodane 2021-12-16 20:04
Przepraszam, ale powyżej nie dodały mi się obrazy. Może teraz się uda

1. Pompa mieszająca


2. Pompa kotłowa



3. Ochrona powrotu przez CWU ( inny zapożyczony przykład).

2021-12-16 21:30
  gmaj22 Posty: 2240 Ostrzeżenie: 0
Opcja A2 tak, ale z mieszaczem 3-drogowym a nie 4-drogowym.
Pierwsza stronaPoprzednia strona1 / 2Następna stronaOstatnia strona
Użytkownicy online: ciember, idemnato, luk24pl, Siunia70, wiesiekk1