W nowym sofcie do sterowników PELLO dodaliśmy obsługę BUFORA. Więcej informacji na forum lub w tym pliku
Forum  eCoal.pl v3.5  Dziwne zachowanie algorytmu po osiągnięciu zadanej temperatury wewnętrznej pomieszczenia. Subskrybuj
Pierwsza stronaPoprzednia strona1 / 2Następna stronaOstatnia strona
2021-11-27 16:48
  Hajno1 Posty: 5 Ostrzeżenie: 0
Witam,
Czy ktoś z użytkowników spotkał się z takim zachowaniem kotła bądź miał podobny problem. Po osiągnięciu temperatury zadanej wewnątrz pomieszczenia kocioł dalej grzeje, przechodzi w tryb w którym cały czas podaje paliwo i pracuje dmuchawa. Czujniki działają poprawnie, zawór 4D również. Z mojej obserwacji wynika że kocioł w ogóle nie reaguje na ustawione temperatury wewnątrz pomieszczenia, a sugeruje się jedynie wartością temperatury ustawionej za zaworem 4D.

Pozdrawiam 
2021-11-27 16:58
  konto usunięte Posty: 10188 Ostrzeżenie: 0

Taki stan jest OK, jest odbiór, jest praca.
Co do "prawidłowej" pracy zaworu, to bym się czepiał, za niska zadana na kotle, aby mógł pracować poprawnie, przynajmniej u Ciebie.
2021-11-27 17:02
  MateoKoc Posty: 473 Ostrzeżenie: 0
1. Masz włączoną ochronę powrotu przez Zawór 4D. Sterownik skupia się w pierwszej kolejności na tym zadaniu. Dlatego zawór "żyje własnym życiem".
2. Tak jak verb napisał, masz za niską temperaturę na kotle.
3. Dodatkowo masz bardzo niską minimalną temp. powrotu. Producent kotła wymaga 50 stopni.
2021-11-27 17:12
  leON22 Posty: 6494 Ostrzeżenie: 3
Hajno1 napisał » 2021-11-27 16:48
...Z mojej obserwacji wynika że kocioł w ogóle nie reaguje na ustawione temperatury wewnątrz pomieszczenia, a sugeruje się jedynie wartością temperatury ustawionej za zaworem 4D.

Dokładnie tak jest jak napisałeś ale z jednym wyjątkiem . Reaguje wtedy gdy zawór 4D ma zadaną temp.obniżoną w ustawieniach - obwód co1 - zawór 4D . Wtedy gdy zadana temp.wew. zostanie przekroczona zawór się przymyka o obniżoną wartość, żeby obniżyć temp. wewnątrz pomieszczenia w którym znajduje się czujnik temp. ale w Twoim przypadku to nie zadziała , bo jak słusznie zauważył @MateoKoc  u Ciebie priorytetem zaworu 4D jest ochrona powtoru , a nie temp. idąca w obiec CO
2021-11-27 17:20
  MateoKoc Posty: 473 Ostrzeżenie: 0
leON22 napisał » 2021-11-27 17:12
u Ciebie priorytetem zaworu 4D jest ochrona powrotu, a nie temp. idąca w obiec CO


Ochrona powrotu przez zawór jest niczym niechciany wujek przy wigilii. Nikt go nie lubi, ale to jednak rodzina, więc trzeba go zaprosić.
2021-11-27 17:43
  Hajno1 Posty: 5 Ostrzeżenie: 0
Witam,
Nasuwają się zatem następujące wnioski/pytania:
- skoro temperatura minimalna powrotu jest ustawiona na 39 stopni to dlaczego przebija powyżej tej wartości, 
- skoro temperatura powrotu jest powyżej zadanej i pomieszczenie jest nagrzane to dlaczego dalej grzeje i podnosi jeszcze bardziej temperaturę powrotu i temperaturę wewnątrz pomieszczenia.

Dla mnie oczywistym powinno być następujące działanie algorytmu. Skoro osiągnąłem temperaturę wewnątrz pomieszczenia to przymykam zawór 4D, przymykając zawór zwiększam temperaturę powrotu do pieca, przy czym nie podgrzewam dalej pomieszczenia, bo i po co skoro osiągnęła poziom zadany.

Pozdrawiam
2021-11-27 17:46
  konto usunięte Posty: 10188 Ostrzeżenie: 0
Dorze kombinujesz. Ino jak masz zawór jako ochronę, to on ma d.pie Twoją temp wewn.
2021-11-27 18:10
  Hajno1 Posty: 5 Ostrzeżenie: 0
Tylko że to ja, jako użytkownik decyduję o temperaturze powrotu (skoro jest takie ustawienie, to chyba powinienem mieć na to wpływ) a ja życzę sobie by minimalna temperatura była na poziomie 39 st. Co w zasadzie jest zawsze spełnione. Stąd moje wątpliwości co do poprawności działania algorytmu. Myślę że algorytm retortowy e-coal nie działa do końca poprawnie, bądź są warunki o których nie mam pojęcia (np. minimalna temperatura kotła 55 st, wtedy zaczyna poprawnie pracować), ponieważ w opisie pracy nie ma o tym żadnej wzmianki. Możliwe że retortowy ręczny bądź grupowy będzie pracował bardziej stabilnie. 

Pozdrawiam 
2021-11-28 18:11
  gwarek Posty: 579 Ostrzeżenie: 0

Witam.
Kilka ważnych kwestii.
To jest minimalna temperatura powrotu i jak sam nazwa mówi chroni tylko poniżej tej temperatury.
Ta wartość ma najważniejszy priorytet.
Temperatura kotła to też minimalna temperatura czyli walczy aby było wyżej ... priorytet poniżej temp. powrotu.
Na samym samym samym końcu jest temperatura za zaworem 4D.
Czyli ..... jak temperatury powrotu i kotła są powyżej ustawionej to dopiero wtedy podniesie tem. za 4D.
Czyli ... aby chronić kocioł wyśrubuje ci temp. na kotle i tyle.
Pozdrawiam.

2021-12-01 19:25
  Hajno1 Posty: 5 Ostrzeżenie: 0
Witam, kolego @gwarek
Jako tako nie mam problemu ze zbyt niską temperaturą za zaworem 4D, mój problem polega na tym, że po osiągnięciu temperatury pomieszczenia zawór 4D jest w dalszym ciągu otwarty i kocioł dalej grzeje. Dla przykładu na chwilę obecną mam ustawioną temperaturę wew na 23,5 stopnia, rzeczywista i zmierzona temperatura (również przez sterownik pieca) to 24,5 st, a kocioł się nie odstawia i dalej podnosi temperaturę. Co zrobiłem na chwilę obecną:
- wyłączyłem ochronę powrotu po to by sprawdzić jak zachowuje się algorytm - zachowanie kotła jednak w dalszym ciągu bez różnicy
- ustawiłem temperaturę obniżoną za zaworem 4D, wygląda na to że to działa,

Testuję dalej, zobaczymy co z tego wyjdzie, 

Pozdrawiam 
2021-12-02 19:31
  konto usunięte Posty: 10188 Ostrzeżenie: 0
Testuj. Wydaje "mnie się", że każdy kto obserwuje Twoje ruchy, zastanawia się czy cokolwiek wiesz o swojej instalacji, a o sterowaniu to już nic. Porad nie zastosowałeś, męcz się. Życzę -20 przez miesiąc ;]
2021-12-02 21:55
  leON22 Posty: 6494 Ostrzeżenie: 3
@Hajnol1 , no to masz problem  Mogę Ci podpowiedzieć, co masz zrobić, żeby zawór 4D zamykał się po osiągnięciu temp.zadanej wew.pomieszczenia ,czyli tak jak chcesz, ale czy to jest dobre rozwiązanie wg mnie NIE , a Ty testuj i zdecyduj sam . Reszta jak radzi @verb , oczywiście bez życzeń
PS.  Ustawienia - Obwody C01 - zawór 4D - Zatrzymanie pompy po dogrzaniu pomieszczenia - TAK  
2021-12-08 12:06
  Hajno1 Posty: 5 Ostrzeżenie: 0
Witam,
Kolego @leON22
Zatrzymanie pompy po dogrzaniu pomieszczenie odpada, 
Kolego @verb gdybym wiedział jak poprawnie uzyskać to czego oczekuję to bym tu nie pisał. 
Oczekuję tego by układ działał tak jak ja chcę a nie tak jak się komuś podoba. 
Co niby musze wiedzieć o swojej instalacji, bądź czego nie wiem ? A co o sterowaniu ? Zadaję proste pytania i oczekuję na nie odpowiedzi, i nie interesuje mnie odpowiedź typu 
verb napisał » 2021-12-02 19:31
Testuj. Wydaje "mnie się", że każdy kto obserwuje Twoje ruchy, zastanawia się czy cokolwiek wiesz o swojej instalacji, a o sterowaniu to już nic. Porad nie zastosowałeś, męcz się. Życzę -20 przez miesiąc ;]
 

O jakich poradach piszesz, o tym że mam podnieś temp. zadaną na kotle, skoro już i tak mam zbyt ciepło to po co mam to robić ?  zastanów się kolego czy tak to ma działać, być może Tobie takie działanie odpowiada, mi natomiast nie. Chodzi nie tylko o komfort ale i o ekonomie. To tyle, teraz z niecierpliwością będę oczekiwał -20 jak to kolega @verb życzy. 




Pozdrawiam 
2021-12-08 19:33
  marco755 Posty: 135 Ostrzeżenie: 0
Dobrze by było gdyby na twoje pytania odpowiedział ktoś kto te ustrojstwo projektował i programował . 
Czy cała idea prawidłowej pracy tego czujnika nie opiera się na sterowaniu zaworem i pompą ? , bo tak chyba pisze w instrukcji , ale wszyscy przecież doradzają żeby pompy nie wyłączać po dogrzaniu , czy to przypadkiem nie upośledza pracy tego typu sterowania ? . I jaka jest zależność pracy tego czujnika który steruje zaworem a aktywną pogodówką która też tym samym zaworem steruje bo kiedyś zadałem takie pytanie i odpowiedzi się  nie doczekałem . Czy może dojść do sytuacji że te dwa układy będą wysyłąć sprzeczne komunikaty ? , czy jest tu jakieś pierwszeństwo tak jak przy ochronie powrotu zaworem 4d ? . Ja też mam delikatne wątpliwości co do działania tego czujnika .
2021-12-08 21:07
  gmaj22 Posty: 2240 Ostrzeżenie: 0
 
""(...)O jakich poradach piszesz, o tym że mam podnieś temp. zadaną na kotle, skoro już i tak mam zbyt ciepło to po co mam to robić ?  zastanów się kolego czy tak to ma działać (...)""


Tak właśnie to ma działać. Skoro wybrałeś sobie w instalacji mieszacz 4D to musisz przestrzegać reguł jego stosowania oraz zaakceptować jego wady. Podstawową regułą jest utrzymanie temperatury na kotle minimum 20 stopni wyższej niż ta za mieszaczem. I nie dlatego aby mieć jeszcze cieplej w domu, a dlatego aby mieć czym chronić powrót. Sprawne działanie opiera się na odpowiednich przepływach i temperaturach- zacznij od zrozumienia podstawowych rzeczy, zanim będziesz krytykować osoby, które poświęcaja swój czas aby Ci doradzić.
 Zawsze masz dwa wyjścia: albo posłuchać rady , albo zrobić po swojemu.




2021-12-10 23:48
  gwarek Posty: 579 Ostrzeżenie: 0
Hajno1 napisał » 2021-12-08 12:06
Witam,
Kolego @leON22
Zatrzymanie pompy po dogrzaniu pomieszczenie odpada, 

Pozdrawiam 



Witam.
Możesz wyjaśnić dlaczego odpada ???
Pozdrawiam.
2021-12-11 06:52
  leON22 Posty: 6494 Ostrzeżenie: 3
Hajno1 napisał » 2021-12-01 19:25
Witam, kolego @gwarek
Jako tako nie mam problemu ze zbyt niską temperaturą za zaworem 4D, mój problem polega na tym, że po osiągnięciu temperatury pomieszczenia zawór 4D jest w dalszym ciągu otwarty i kocioł dalej grzeje. Dla przykładu na chwilę obecną mam ustawioną temperaturę wew na 23,5 stopnia, rzeczywista i zmierzona temperatura (również przez sterownik pieca) to 24,5 st, a kocioł się nie odstawia i dalej podnosi temperaturę. 

Cały pic polega na tym żeby za zaworem 4D dobrać taką temp.żeby uzyskać odpowiednią temp.wew. najlepiej sprawdza się odpowiednio ustawiona krzywa grzania "pogodówka " . Kupiłeś kocioł na paliwo stałe , a chcesz żeby działał jak gazowy z termostatem pokojowym 
2021-12-11 21:19
  gwarek Posty: 579 Ostrzeżenie: 0

Witam.
Czyli najlepiej jakby kocioł się wygasił a potem sam zapalił.
No faktycznie to będzie trudne , choć ........
Kotły metalfachu mają zapalarkę elekrtyczną ( grzałkę ) na palenisku.
Jak palisz peletem to kocioł się całkowicie wygasi i potem ponownie sam rozpali.
Nie wiem czy to zadziała na ekogroszku.
Pozdrawiam.
2021-12-12 11:42
  konto usunięte Posty: 10188 Ostrzeżenie: 0
gwarek napisał » 2021-12-11 21:19
... najlepiej jakby kocioł się wygasił a potem sam zapalił.
Skąd taki wniosek ?

2021-12-12 15:44
  gmaj22 Posty: 2240 Ostrzeżenie: 0
"Czyli najlepiej jakby kocioł się wygasił a potem sam zapalił."


... zaś woda w kotle i instalacji pozostała gorąca?  
Pierwsza stronaPoprzednia strona1 / 2Następna stronaOstatnia strona
Użytkownicy online: 1000, michalcz, NeoRav, tester123