W nowym sofcie do sterowników PELLO dodaliśmy obsługę BUFORA. Więcej informacji na forum lub w tym pliku
Forum  eCoal.pl v3.5  Wymiennik CWU - poziomy czy pionowy. Subskrybuj
2020-11-02 20:23
  s_baro Posty: 53 Ostrzeżenie: 0
Witam.
Przymierzam się do zakupu wymiennika CWU do mojego nowego domu. W pomieszczeniu gdzie będzie zainstalowany zasobnik (pralnia) mam wystarczająco miejsca, aby zamontować wymiennik poziomy na ścianie jak i postawić pionowy na posadzce. Kwestia montażu i ceny mnie nie interesuje, bardziej zależy mi na walorach technicznych. Często czytam posty na tym forum i wiem, że zaglądają tu ludzie z wiedzą i doświadczeniem, dlatego jestem ciekawy jakie Wy macie zdanie na ten temat.

Obecnie w domu w którym mieszkam od ok 10 lat używam zasobnika poziomego 140 l, dwupłaszczowego powieszonego na ścianie. Mój zaprzyjaźniony instalator też mi taki proponuje ze względu na to że nie zajmuje miejsca na podłodze.
Ja jednak mam wrażenie, że wymiennikach  poziomych jest inny rozkład temperatur w warstwach wody niż w wymiennikach pionowych. Wydaje mi się, że straty wewnątrz zbiornika są większe (duża powierzchnia pomiędzy warstwami ciepłej i zimniej wody wewnątrz, przez co jest duże prawdopodobieństwo, że warstwy te mogą się mieszać - tak mi się wydaje). Mam wrażenie też że straty ciepła na zewnątrz zbiornika w zasobnikach poziomych są większe (choć nigdzie tego wprost napisanego nie znalazłem).

Reasumując: załóżmy że mam do wyboru dwa wymienniki o takich samych parametrach ( pojemność 200 l, dwupłaszczowe, klasa energetyczna B, na cenę nie zwracam uwagi), który będzie lepszy?
2020-11-03 03:04
  leON22 Posty: 6493 Ostrzeżenie: 3
Polecam zbiornik ACV COMFORT  130l pionowy z nierdzewki. Jest jeszcze ACVSmart ale to już górna półka  
2020-11-03 19:48
  s_baro Posty: 53 Ostrzeżenie: 0
Ok. dzięki za podpowiedź.
dodane 2020-11-03 19:48Obejrzałem sobie ten zbiornik o którym Leon napisałeś. Bardzo ciekawa jest jego konstrukcja (zbiornik w zbiorniku). Wcześniej przeglądałem już trochę różnych typów zasobników od różnych producentów, ale na tego nie trafiłem - a szkoda, bo uważam że jest godzien uwagi. No i z nierdzewki to można powiedzieć "na lata".
2020-11-03 20:47
  slaw007 Posty: 238 Ostrzeżenie: 0
Jak kasa nie gra roli to zerknij jeszcze na ACVSmart, a szczególnie na jego gwarancję
2020-11-03 20:51
  karoka65 Posty: 3424 Ostrzeżenie: 1 Karoka-EKO
My praktycznie tylko zasobniki ACV montujemy.
2020-11-03 22:32
  s_baro Posty: 53 Ostrzeżenie: 0
No rzeczywiście nieźle - dożywotnia gwarancja.
Trochę kosztuje, ale uważam, że kto chce coś tanio zrobić to robi dwa razy i dwa razy płaci, więc może lepiej jest zrobić coś raz a porządnie. Patrzyłem, że większość zbiorników można kupić taniej, które ze zwykłej stali tylko tyle że emaliowane i z czasem rdzewieją. Trzeba jakieś anody wymieniać itp itd. a tu - zamontować i zapomniec.
Dzięki za podpowiedzi.
2020-11-05 23:21
  piterekzioberek Posty: 77 Ostrzeżenie: 0
s_baro,

Ja też myślę o wymianie starego boilera. Zastanawiam się na takim: ERMET 140l pionowy dwupłaszczowy. Nie wymaga elektrody anodowej. Myślę, że może to być ciekawa alternatywa dla ACV jeśli chodzi o cenę.
2020-11-06 00:05
  roman7 Posty: 9 Ostrzeżenie: 0
Mam ten bojler od 2015 r. 140 l.poziomy jak na razie jest O.K 
2020-11-06 08:09
  konto usunięte Posty: 10188 Ostrzeżenie: 0
Też mam Ermeta poziomego. Daje radę.
2020-11-06 09:26
  piterekzioberek Posty: 77 Ostrzeżenie: 0
Czy rzeczywiście jest różnica w sprawności między boilerem poziomym a pionowym ?
2020-11-06 13:15
  konto usunięte Posty: 10188 Ostrzeżenie: 0
Różnica jest w wydajności baniaka z wężownicą a płaszczowego, na plus tego drugiego.
2020-11-06 22:08
  s_baro Posty: 53 Ostrzeżenie: 0
Dwupłaszczowy myślę, że szybciej nagrzeje wodę w baniaku, chociaż teraz tych z wężownicami też nie da się porównać z tymi z przed kilkunastu lat gdzie, wężownica była mała, najczęściej rurka w kształcie litery "U".

Ale wg mnie wydajność, a sprawność to dwie różne rzeczy.
Nigdzie nie widziałem takiego zestawienia ile energii np. GJ uzyskano z zasobnika poziomego i pionowego (z obiegu "niskiego parametru" - że tak to nazwę, czyli wody użytkowej, przy tej samej ilości dostarczonej energii z "wysokiego parametru" czyli z kotła) - jak rozumiem to właśnie będzie sprawność. Na czuja wydaje mi się że zasobniki pionowe wypadłyby w tym zestawienie lepiej.
Użytkownicy online: HrdinaJakub, kaczorekgasiorekM26, sp5ade, Zarlacz