W nowym sofcie do sterowników PELLO dodaliśmy obsługę BUFORA. Więcej informacji na forum lub w tym pliku
Forum  eCoal.pl v3.5  Wybór obwodu CO1 i CO2 oraz ustawienia... Subskrybuj
Pierwsza stronaPoprzednia strona4 / 13Następna stronaOstatnia strona
2019-11-27 21:13
  leON22 Posty: 6494 Ostrzeżenie: 3
I to się nazywa fachowa odpowiedź  Co do zdjęć to ich jeszcze nie oglądałem ale odnośnie tego reg. pokojowego, zaworu 4d i siłownika to jedno drugiego nie wyklucza. Trzeba tylko odpowiednio ustawić krzywą grzania za zaworem 4D, przykład zastosowania tego rozwiązania ma @Ameno25  
dodane 2019-11-27 21:13Ps.Faktycznie siłownika zaworu 4D Brak  
2019-11-27 22:13
  yaro2004 Posty: 105 Ostrzeżenie: 0
toriman napisał » 2019-11-27 20:20
Patrzę i widzę, że zawór 4D kontroluje obieg wyłącznie na rozdzielacze ogrzewania podłogowego.

Drugi obieg to grzanie CWU+grzejniki z głowicami termostatycznymi.

Czujnik powrotu źle umiejscowiony, bo na powrocie z obiegu CWU+grzejniki. Ten czujnik powinien być umieszczony jak najbliżej wejścia powrotu do kotła dlatego żeby wskazywał faktyczną temperaturę powrotu a nie "coś"

Patrząc w dane gdy kocioł pracował - wskazywana przez czujnik temperatura powrotu jest wyższa niż temperatura kotła. Popatrz z tyłu kotła - powinien tam znajdować się czujnik schowany wewnątrz korpusu (czarny przewód ze skrzynki sterownika wchodzi w obudowę kotła koło króćca zasilającego (u góry kotła). Poluzuj nakrętkę dławnicy o ile tam jest i spróbuj docisnąć czujnik poprzez wepchnięcie jego kabla w korpus - może nie dotyka prawidłowo powierzchni. Mnie osobiście martwi tak wysoka temperatura spalin - ponad 160st, gdy temperatura kotła to tylko niewiele ponad 50 stopni. Tak wysoka temperatura spalin może świadczyć o wielu rzeczach i to wypadałoby rozkminić na początek wraz z wskazaniami czujnika powrotu.

Ze względów praktycznych powinieneś wyłączyć w zaawansowane - pompy - funkcja pompy dodatkowej - nie masz pompy mieszającej (w gnieździe 4 sterownika nie ma włączonego kabla do pompy)

Sprawdź proszę, śledząc jak biegną kable - czy masz włączoną pompę za zaworem 4D na gniazdo P1 w sterowniku, a pompę WITA na gniazdo P2. Nie masz pompy CWU jako takiej, więc ustawienia CWU raczej się tu nie przydadzą do sterowania (w gnieździe 3 sterownika nie ma włączonego kabla do pompy)

Dopiero potem można wziąć się za ustawianie pracy instalacji.

Acha i niech mnie ktoś poprawi jeśli się mylę - brak siłownika na zaworze 4D do podłogówki raczej wyklucza zastosowanie regulatora pokojowego chyba że do włączania i wyłączania pompy obiegowej po osiągnięciu temperatury (ale to moim zdaniem lipa)

Pozdrawiam



Bardzo dziękuje jutro postaram się zrobić wszystko o czym Pan piszę.
Nie spodziewałem się aż tak fachowej porady.


Dzięki



dodane 2019-11-27 22:13Sprawdziłem ten czujnik w piecu obok zasilania i faktycznie był źle włożony, wszedł jeszcze jakieś 2-3cm zanim poczułem opór że czegoś dotyka.


2019-11-27 22:24
  leON22 Posty: 6494 Ostrzeżenie: 3
Kolejny źle zamontowany czujnik temp.kotła , to ostatnio jakaś plaga  Jak odpalisz kocioł to pewnie zauważysz różnice w jego pracy , no i oczywiście w zużyciu opału
dodane 2019-11-27 22:24PS. Chyba założę na Forum nowy temat - Poradnik instalatora , w którym jako punkt 1 będzie sprawdzić poprawność montażu czujnika temp.kotła 
2019-11-27 22:24
  toriman Posty: 121 Ostrzeżenie: 0
"Sprawdziłem ten czujnik w piecu obok zasilania i faktycznie był źle włożony, wszedł jeszcze jakieś 2-3cm zanim poczułem opór że czegoś dotyka."

To już jest coś. Ostatnio bardzo znana sprawa na forum . Od teraz powinieneś mieć temperaturę zasilania z kotła wyższą niż temperaturę powrotu o ile nie ma kolejnej zagadki. Co ważne - trzeba przenieść czujnik temp. powrotu jak najbliżej wejścia rury do kotła w takie miejsce aby się stykał powierzchnią na długości tulejki. Należy go złapać np. przy pomocy dwóch opasek "trytytek" albo taśmy izolacyjnej a potem zaizolować cieplnie - folia aluminiowa + jakiś bandaż, cokolwiek

No i będziemy dalej rozkminiać co się dzieje.

Pozdrawiam i dziękuję za pochwały
2019-11-28 17:17
  yaro2004 Posty: 105 Ostrzeżenie: 0

A więc tak:

1. Czujnik powrotu mam w tym miejscu na zdjęciu. Czy mam go przenieś w miejsce które zakreśliłem? To jest około 8-10cm od miejsca w którym się znajduje.




2. Czujnik pieca dopchnięty (był źle zamontowany).
3. Nie wiem gdzie mam wyłączyć funkcję pompy dodatkowej, przejrzałem ustawienia i nic takiego nie widzę w gnieździe 4 nie ma kabla od pompy.
4. Pompy mam podłączone odwrotnie niż Pan pisze. Pompę za zaworem 4D mam podłączoną pod P2 a pompę WILO na P1.
5. W gnieździe P3 nie mam włożonego kabla (więc nie ma pompy mieszającej).

Proszę o dalsze wskazówki.
2019-11-28 17:24
  pawel3 Posty: 496 Ostrzeżenie: 0
a co ten czujnik powrotu tak kolor zmienił ? Palnikiem został potraktowany. musisz go zamontować tam gdzie zaznaczyłeś
2019-11-28 17:26
  yaro2004 Posty: 105 Ostrzeżenie: 0
Idę zmienić miejsce czujnika. 

Funkcję pompy mieszającej wyłączyłem. Ale widzę że w ochronie powrotu też mam ustawioną pompę mieszającą - czy powienienem zmienić też te ustawienia?
2019-11-28 17:28
  leON22 Posty: 6494 Ostrzeżenie: 3
Ad.1) Zamontuj go tam gdzie zaznaczyłeś , 10cm ale w miejscu powroty się mieszają
Ad.3 ) Ustawienia - zaawansowane - Funkcja pompy dodatkowej - Wyłącz
Ad 4) J/w do poprawy
dodane 2019-11-28 17:28PS. pawel3 pewnie dostał palnikiem , czy aby przez to wskazuje poprawnie ? 
W parametrach spalania czas pracy podajnika ustaw na 5s i zrób korektę dmuchawy na -2 , bo za ostro dmuchasz ponad 200st  , wydmuchujesz ciepło kominem
2019-11-28 17:31
  pawel3 Posty: 496 Ostrzeżenie: 0
z tego co piszecie i rozumiem nie ma siłownika zaworu. może ten czujnik podmienić i sprawdzić działanie.
albo na moment przyłożyć inny czujnik i porównać np Cwu czy podajnika
2019-11-28 17:36
  leON22 Posty: 6494 Ostrzeżenie: 3
Nie ma siłownika foto tu - https://www.fotosik.pl/u/yaro2003/album/2531175 
yaro2004 ustaw jako ochronę powrotu pompę CWU Temp.zadana kotła 55st , powrotu 50 , CWU 53 , algorytm wygaszania zmień na - Tylko w grzaniu
2019-11-28 17:39
  toriman Posty: 121 Ostrzeżenie: 0
1. paweł3 dobrze napisał. trzeba go zamontować w miejscu zaznaczenia, a jeśli się nie da to i tak najbliżej kotła jak to możliwe, bo nie wiem czy się da na kolanku poprawnie "przytulić" czujnik do rury.

2. czujnik kotła - rozwiązane

3. widzę że wyłączyłeś nieistniejącą pompę

4. Rozumiem - więc tak powinno być OK z tymi ustawieniami. Pompa za zaworem 4D pracuje jako pompa CO czyli bez przerwy a pompa WITA jest pompą obiegową CO dlatego propozycja ode mnie: w menu obwody CO1, CO2 - obwód CO1-pompa ustaw czasy 59min praca 1min przerwy. Niech pracuje prawie non-stop. Przynajmniej na razie.

5. Dokładnie - więcej pomp nie ma.

Rozpalasz kocioł więc niech się na razie rozbuja i za jakiś czas można będzie ewentualnie sprawdzić jak będzie np. z przejściem na palenie grupowe chyba, że tryb eCoal okaże się w porządku i tak już pozostanie. Temperaturę zadaną kotła ustaw proszę na 51 stopni. Przebije w automacie do 56 i to powinno wystarczyć na obecne czasy. Nie włączaj regulatora pogodowego zanim nie ustabilizujesz pracy kotła - to zrobisz gdy już wszystko będzie OK.

Pozdrawiam
2019-11-28 17:50
  yaro2004 Posty: 105 Ostrzeżenie: 0
leON22  - wszystko co pisałeś zrobione. 
toriman  - wszystko co pisałeś zrobione.  Poza tym:
4. Rozumiem - więc tak powinno być OK z tymi ustawieniami. Pompa za zaworem 4D pracuje jako pompa CO czyli bez przerwy a pompa WITA jest pompą obiegową CO dlatego propozycja ode mnie: w menu obwody CO1, CO2 - obwód CO1-pompa ustaw czasy 59min praca 1min przerwy. Niech pracuje prawie non-stop. Przynajmniej na razie.

Czyli mam zostawić jak było wcześniej? Czy zamienić ? Bo teraz przełożyłem je odwrotnie tak jak Pan pisał.
Czyli aktualnie mam Wilo na P1 a WITA na P2


Zobaczymy co teraz będzie się działo. A zerkniecie jeszcze w moje ustawienia CO czy jest tak jak powinno być? 

Mój czujnik powrotu teraz wygląda tak:




2019-11-28 17:54
  leON22 Posty: 6494 Ostrzeżenie: 3
Jaką masz obecnie temp.za zaworem 4D i jaka jest jego pozycja , bo my tego nie widzimy ? Szkoda że nie masz siłownika 
dodane 2019-11-28 17:54Kiedy ostatnio czyściłeś kocioł ? 
2019-11-28 17:55
  yaro2004 Posty: 105 Ostrzeżenie: 0
leON22 napisał » 2019-11-28 17:52
Jaką masz obecnie temp.za zaworem 4D i jaka jest jego pozycja , bo my tego nie widzimy ? Szkoda że nie masz siłownika 


Aktualnie 21st. Z siłownikiem jak będzie potrzeba to się założy  

dodane 2019-11-28 17:55
leON22 napisał » 2019-11-28 17:54
Jaką masz obecnie temp.za zaworem 4D i jaka jest jego pozycja , bo my tego nie widzimy ? Szkoda że nie masz siłownika 
dodane 2019-11-28 17:54Kiedy ostatnio czyściłeś kocioł ? 


Czyściłem w ubiegłym tg ale bardzo dokładnie (odkurzaczem) wszystkie kanały, ściany itp.
2019-11-28 17:57
  toriman Posty: 121 Ostrzeżenie: 0
Czujnik powrotu - bardzo dobrze

4. Mogło zostać jak było Mimo to teraz też jest dobrze. Ustaw pompę w obwodzie CO1 z czasami jak napisałem czyli praca 59min postój 1min. Obwód CO2 zostaje jako Pompa CO.

Dopóki się bojler nie nagrzeje powrót będzie trochę chłodny. Teraz trzeba poczekać aż się wszystko ustabilizuje. Mimo to te 47 wygląda całkiem dobrze. No, no...

Acha - nie masz standardowej ochrony powrotu więc być może będziesz zmuszony dołożyć w przyszłości pompe kotłową.
2019-11-28 18:01
  yaro2004 Posty: 105 Ostrzeżenie: 0
toriman napisał » 2019-11-28 17:57
Czujnik powrotu - bardzo dobrze

4. Mogło zostać jak było Mimo to teraz też jest dobrze. Ustaw pompę w obwodzie CO1 z czasami jak napisałem czyli praca 59min postój 1min. Obwód CO2 zostaje jako Pompa CO.

Dopóki się bojler nie nagrzeje powrót będzie trochę chłodny. Teraz trzeba poczekać aż się wszystko ustabilizuje.

Acha - nie masz standardowej ochrony powrotu więc być może będziesz zmuszony dołożyć w przyszłości pompe kotłową.



Dzięki! A te ustawienia pracy pompy to mają zostać już tak cały czas? 59 i 1min? 
2019-11-28 18:03
  toriman Posty: 121 Ostrzeżenie: 0
Na razie tak - niech się wszystko ustabilizuje. Potem będzie można grzebać dalej. Pompy powinny w zasadzie pracować non-stop. Wtedy wszystko pracuje spokojniej - bez szarpnięć i przyduszeń.
2019-11-28 18:04
  leON22 Posty: 6494 Ostrzeżenie: 3
Skoro yaro ma podłogówkę to może niech zmieni w ustawieniach obwodów co1 i co2 na pompa podłogowa + reg.pokojowy . Może niech zmniejszy zadaną kotła na 52st , cwu na 55st skoro to jest automat to i tak podbije o 5st , a w podłogę nie trzeba tyle cisnąć co w grzejniki
2019-11-28 18:11
  toriman Posty: 121 Ostrzeżenie: 0
Ustaw proszę temperaturę zadaną kotła na 52 stopnie. To powinno wystarczyć na obecny czas i temperatury na zewnątrz.

leON22 - no jasne że tak

dodane 2019-11-28 18:11
yaro2004Jeszcze ostatnie na razie uwagi - nie ma sensu ustawianie parametrów CWU ponieważ nie masz pompy CWU , powinieneś też ustawić swoje statystyki abyś wiedział ile mniej więcej spalasz
2019-11-28 18:22
  karoka65 Posty: 3424 Ostrzeżenie: 1 Karoka-EKO
yaro2004 napisał » 2019-11-28 18:01
toriman napisał » 2019-11-28 17:57
Czujnik powrotu - bardzo dobrze

4. Mogło zostać jak było Mimo to teraz też jest dobrze. Ustaw pompę w obwodzie CO1 z czasami jak napisałem czyli praca 59min postój 1min. Obwód CO2 zostaje jako Pompa CO.

Dopóki się bojler nie nagrzeje powrót będzie trochę chłodny. Teraz trzeba poczekać aż się wszystko ustabilizuje.

Acha - nie masz standardowej ochrony powrotu więc być może będziesz zmuszony dołożyć w przyszłości pompe kotłową.



Dzięki! A te ustawienia pracy pompy to mają zostać już tak cały czas? 59 i 1min? 

Wystarczy że obwód CO1 ustawisz POMPA CO wtedy pompa CO pracuje cały czas.
Te czasy co on pisze to dopiero się ustawia do pracy cyklicznej gdy korzystasz z czujnika wewnętrznego a pompa działa wg. tych nastaw dopiero po osiągnięciu temp. zadanej na czujniku.
Wadą tego ustawienia jest to że zniknie Ci podgląd czujnika ze schematu.
Ja jak nie chcę z niego korzystać ale chcę żeby ktoś miał podgląd temperatury to ustawiam Pompa CO +pokojówka ale temp. zadane w obwodzie ustawiam na np. 35 stopni, czyli max. Pompa pracuje non-stop i widoczna jest temperatura czujnika na schemacie.
dodane 2019-11-28 18:22
toriman napisał » 2019-11-28 18:11
Ustaw proszę temperaturę zadaną kotła na 52 stopnie. To powinno wystarczyć na obecny czas i temperatury na zewnątrz.

Tu nie chodzi o to co wystarczy a patrzyłbym na to co napisał producent kotła w DTR.
Napisał że temp. wody powracającej do kotła ma mieć 50 stopni a Ty piszesz że ma ustawić zadaną na 52 bo to wystarczy. Na mój gust to przy 52 zadanej nie osiągnie 50 na powrocie?
Pierwsza stronaPoprzednia strona4 / 13Następna stronaOstatnia strona
Użytkownicy online: