W nowym sofcie do sterowników PELLO dodaliśmy obsługę BUFORA. Więcej informacji na forum lub w tym pliku
Forum  eCoal.pl v3.5  piec wolno grzeje cwu Subskrybuj
Pierwsza stronaPoprzednia strona2 / 2Następna stronaOstatnia strona
2019-03-11 10:28
  yahu83 Posty: 31 Ostrzeżenie: 0
karoka65 napisał » 2019-03-11 08:46
leON22 napisał » 2019-03-10 21:25
Następna dobra rada , gość zainwestował w zawór 4D i siłownik , a teraz ma o nim zapomnieć 


Leon dobrze że nie wiesz ile tych zaworów i siłowników wisi sobie zamontowanych tylko dla "dekoracji".



Panowie, no bez jaj. Czyli waszym zdaniem połowa rzeczy jaką mi tam zamontowali jest dla dekoracji i spełnia żadnej konkretnej funkcji ? Nie znam się na instalacjach, jedynie to co dowiem się na forum albo wydedukuje z różnych artykułów. Zlecam robotę specjalistą którzy biorą konkretną kasę za swoją robotę.


Czy chodzi tylko o te powroty ? Jak przepne ten CWU bezpośrednio do kotła to będzie wszystko ok ?
2019-03-11 10:29
  Pink01 Posty: 198 Ostrzeżenie: 0
leON22 napisał » 2019-03-10 21:55
Grzesiu nie podam wyjścia , bo jak byś się wrócił kilka postów wyżej to byś zauważył, że się poddałem w tym temacie  Nie jestem asem takim jak co niektórzy na tym forum , co wiedzą , a nie powiedzą   Cały czas się od Was uczę , sory ale się wzruszyłem
Nie zaczepiam Cię Leon, ale skoro sam chcesz to proszę bardzo. Dobrze by było gdybyś się poddał we wszystkich tematach dotyczących budowy i działania instalacji CO. Bo nie masz o tym bladego pojęcia a powtarzanie wyczytanych na tym czy innym forum porad z nadzieją że akurat się przypasują do konkretnej sytuacji oraz okraszanie tych wpisów krytyką fachowości instalatorów i masą emotikonów bardziej odpowiednią raczej nastolatce opisującej wrażenia po pierwszym pocałunku nikomu pożytku nie przynosi. Ogranicz się może do porad w zakresie ustawień sterownika, bo pisząc po raz kolejny " doradzam podniesienie temp. zadanej, ustawienie wyłączenia pompy CO po dogrzaniu na NIE i podniesienie temperatury powrotu " za wiele szkód nie narobisz. To raz. A dwa - co do tych co to wiedzą i tak dalej. W tamtym temacie w moim pierwszym poście udzieliłem porad, jasno i wyraźnie. Napisałem: mieszacz świruje przez pompę mieszającą, pompa mieszająca zbyt mocna albo na zbyt wysokim biegu względem pompy CO lub też pompa CO za słaba. Co z tego wynika dla kogoś mającego jakiekolwiek pojęcie o działaniu instalacji CO? Otóż wynika jasno:  pompa mieszająca zabiera zbyt dużo gorącej wody sprzed mieszacza 4D.  Z tego z kolei wynika jasno że włączenia pompy mieszającej powodują zwiększanie otwarcia mieszacza ( bo ma wtedy za mało gorącej wody żeby osiągnąć zadaną za nim temperaturę ). Zwiększenie otwarcia mieszacza z kolei powoduje zwiększenie strumienia zimnej wody na powrocie z mieszacza do kotła. To z kolei powoduje częstsze włączenia pompy mieszającej, bo powrót z mieszacza do kotła robi się coraz chłodniejszy i coraz częściej wymaga dogrzania przez pompę mieszającą. Kolejne załączenia pompy mieszającej powodują kolejne kroki siłownika otwierającego coraz szerzej mieszacz. i powstaje koło zamknięte skutkujące zapaściami temperatury za mieszaczem i wachlowaniem siłownika uzależnionym od aktualnego załączenia ( otwieranie mieszacza ) bądź wyłączenia ( przymykanie mieszacza ) pompy mieszającej. Czy to nie wynika jasno z tego co napisałem w tamtym temacie? I czy nie wynika z tego jasno co należy zrobić żeby spróbować wyeliminować wadę działania instalacji? Otóż - gdyby jeszcze nie było dla Ciebie jasne -  należy załączyć pompę mieszającą na stałe na najniższym biegu ( to wyeliminuje skokowe zmiany ilości gorącej wody napływającej do mieszacza ), ewentualnie skryzować ją nieco zaworem który zapewne jest umieszczony przed tą pompą. Można dodatkowo zwiększyć bieg pompy CO - ale to dopiero po obserwacji wpływu wprowadzonych zmian na działanie instalacji.  A Ty poradziłeś koledze żeby .....zmniejszył bieg pompy CO. Czyli spowodował jeszcze większe ograniczenie napływu gorącej wody od kotła do mieszacza. Czyli - żeby sobie pogłębił problem. 
2019-03-11 10:54
  leON22 Posty: 6494 Ostrzeżenie: 3
Dzięki Pink01 za fachowe rozjaśnienie tematu w końcu komuś ten referat przydać się może Sam zainteresowany teraz będzie wiedział co poprawić w ustawieniach choć opcji jest dużo. Z tym moim bladym pojęciem, to trochę przesadziłeś ale skoro wiesz lepiej ile wiem na ten temat, to może faktycznie nie będę się więcej wypowiadał, bo i po co zawsze znajdzie się jakiś krytyk co wie lepiej. Nie wszystko co dla Ciebie jest jasne i wyraźne jest tym samym dla zwykłego użytkownika kotła, pozdrawiam  





2019-03-11 11:48
  yahu83 Posty: 31 Ostrzeżenie: 0
Pink01 ten Pańśki wywód tyczy się mojej instalacji i problemu czy dotyczy zupełnie innego wątku ?
2019-03-11 11:57
  Pink01 Posty: 198 Ostrzeżenie: 0
Wybacz yahu, to jest odpowiedź na zaczepkę sformułowaną w Twoim wątku ( właściwie to 2 kolejne, pierwszą olałem ) i dotyczy wątku kolegi voltron. A co do Twojej instalacji: Z mieszacza 4D wypływa określona ilość wody. Na instalację CO i na powrót do kotła. Tyle samo wody ma do mieszacza napłynąć. Od kotła i z powrotu z instalacji. U Ciebie do mieszacza nadmiarowo napływa woda z powrotu z CWU, która wypłynęła na instalację nie przez 4D ale do 4D wraca. To zaburza przepływy i ogranicza możliwość regulacji temperatury za mieszaczem Ten powrót z CWU powinieneś przepiąć na powrót z 4D do kotła. Najlepiej nisko, blisko króćca powrotu do kotła. Jeżeli używasz priorytetu to i ZZ też nie zawadzi żeby wyeliminować możliwość zaciągania przez pompę CWU części wody od 4D po zatrzymaniu pompy CO w priorytecie. Patrząc po Twoich rurach to jest drobna robótka, 
2019-03-11 12:58
  yahu83 Posty: 31 Ostrzeżenie: 0

Jestem już umówiony z majstrem, ptowierdził że nie do końca to przemyślane było i ma się pojawić żeby przepiąć ten powrót z CWU między kocioł a zawór 4d. Zrobimy tak jak zaznaczyłem na zdjęciu (zawór zz na zasilaniu opcjonalnie)
Będzie wtedy ok wg "książki" ?

Czy po tych przeróbkach warto zainstalować czujnik temp za zaworem (mam jeden wolny) i zmienić ochronę powrotu z pomy cwu na zawór 4d, pomimo termostatów na grzejnikach ?

2019-03-11 13:07
  konto usunięte Posty: 10188 Ostrzeżenie: 0
To tam powrót z CWU jest wpiety do powrotu z instalacji przed 4d ?
dodane 2019-03-11 13:07To tam powrót z CWU jest wpiety do powrotu z instalacji przed 4d ?
dodane 2019-03-11 13:07Sory nie widziałem zdjęć 
2019-03-11 19:53
  gmaj22 Posty: 2240 Ostrzeżenie: 0
Pink01 napisał » 2019-03-11 11:57

(ciach)
Jeżeli używasz priorytetu to i ZZ też nie zawadzi żeby wyeliminować możliwość zaciągania przez pompę CWU części wody od 4D po zatrzymaniu pompy CO w priorytecie. Patrząc po Twoich rurach to jest drobna robótka, 



Dodam tylko, że jak priorytet CWU wyłączy pompę CO, to  "zamknie" też mieszacz na imstalację. W wiązku z tym woda będzie krążyć tylko w krótkim obiegu i nie ma obawy zaciągania jej z powrotu instalacji CO przez 4D. 
Oczywiście ZZ nie zaszkodzi, bo jak wiadomo mieszacze nie są idealnie szczelne.
2019-03-11 21:34
  strefa_EKR_12 Posty: 6 Ostrzeżenie: 0
yahu83 popraw ten powrót z CWU  i żadnych dodatkowych ZZ nie montuj. 
2019-03-12 11:28
  yahu83 Posty: 31 Ostrzeżenie: 0
Dzięki Panowie. Przerabiam powrót, zakładam czujnik za zaworem i zobaczę jak będzie śmigać.
2020-05-01 13:50
  janjan Posty: 132 Ostrzeżenie: 0
Koledzy zauważyłem, że  mniejszy kąt otwarcia zaworu 4d powoduje wychładzanie zasobnika.Pompa cwu pracuje ze sterownika solarnego,czujnik podłączony również do kotła, w zimie nie było problemu gdyż zawór otwarty był w granicy 45-58 st ,kocioł bez problemu zagrzewał zasobnik ,obecnie zrobiło się cieplej solary grzeją w dzień wodę nawet do 70 st, po to żeby w momencie przejścia kotła z  lato na zimę ,4d otwarty kilka stopni powoduje ze rano woda ma 40 st., dlaczego tak się dzieje co jest spierdzielone w instalacji?
2020-05-04 23:11
  Jowtek Posty: 28 Ostrzeżenie: 0
janjan napisał » 2020-05-01 13:50
Koledzy zauważyłem, że  mniejszy kąt otwarcia zaworu 4d powoduje wychładzanie zasobnika.Pompa cwu pracuje ze sterownika solarnego,czujnik podłączony również do kotła, w zimie nie było problemu gdyż zawór otwarty był w granicy 45-58 st ,kocioł bez problemu zagrzewał zasobnik ,obecnie zrobiło się cieplej solary grzeją w dzień wodę nawet do 70 st, po to żeby w momencie przejścia kotła z  lato na zimę ,4d otwarty kilka stopni powoduje ze rano woda ma 40 st., dlaczego tak się dzieje co jest spierdzielone w instalacji?



Też mi jutro montuja solary i jestem ciekaw jak to wepną jak teraz mam ustawioną ochronę powrotu na CWU a z tego co wiem przepinają pompę CWU do sterownika solarów, tak zrobili u sąsiada (instalacja z dofinansowania).


Pompa pracuje tylko jak temperatura zasobnika wody spada do określonego poziomu (brak słońca).


Może ktoś ma połączony esterownik z solarami
2020-05-05 16:21
  janjan Posty: 132 Ostrzeżenie: 0
Pompę podpinają pod swój sterownik jeżeli instalacja z dofinansowania,
2020-05-06 09:34
  Pink01 Posty: 198 Ostrzeżenie: 0
Kup sobie gniazdo do pompy CWU takie jak masz w miśku, najlepiej na kawałku kabla. To jest dostępne w każdym sklepie z akcesoriami do komputerów i kosztuje parę groszy. No i niech Ci to gniazdo wepną do sterownika solarów i przez nie dopiero pompę. Będziesz mógł sobie przepinać pompę jak Ci będzie pasowało bez konieczności rozkręcania kostek w sterze od solarów, po prostu stąd wypniesz tam wepniesz i ma banglać.
2020-05-10 13:14
  Jowtek Posty: 28 Ostrzeżenie: 0

Ogólnie przy montażu nie podłączyli pompy pod sterownik "solarów". Powiedzieli że robią tak jak ktoś ma stary piec bez sterownika.

Wetknęli czujnik temp do bojlera i przestawiłem na razie ochronę powrotu na 4D. Piec mam obecnie w ustawieniu "Lato" z wyłączonymi wszystkimi pompami więc woda tylko ze słońca


Pierwsza stronaPoprzednia strona2 / 2Następna stronaOstatnia strona
Użytkownicy online: BBasiek32a, domimik, Jan727usz, jnevrela, kacper13, Kwimir, Martivw, Tomek0816, wojrad