W nowym sofcie do sterowników PELLO dodaliśmy obsługę BUFORA. Więcej informacji na forum lub w tym pliku
Forum  eCoal.pl v3.5  Temperatura obiżona za zaworem 3D "nie jest zgrana" z programatorem Subskrybuj
2019-01-29 21:19
  OEPM26-Marcin Posty: 64 Ostrzeżenie: 0
Witam,

Od dnia dzisiejszego mam problem z ustawieniem temperatury za zaworem. Od momentu odpalenia pieca wszystko działało ok a teraz coś się pokićkało... Na noc obniżam temperaturę za zaworem o 5-6 stopni. Nie wiem czemu aktualnie obniża się ona cały czas pomimo tego że w programatorze jest wszystko ok. Dwa razy restartowałem sterownik i ciągle to samo. Póki co muszę mieć temperaturę ustawioną na 0 ale przestawianie jej ręcznie mija się trochę z celem... Co jest grane?
2019-01-29 22:05
  seba Posty: 1423 Ostrzeżenie: 0 ELEKTRO-SYSTEM
W przypadku, gdy masz ustawiony obwód CO z zaworem i pokojówką to właśnie pokojówka wpływa na pracę zaworu a nie programator. Jeśli temperatura w pomieszczeniu nie jest osiągnięta, to na zaworze ustawiona jest temperatura zadana. Jeśli natomiast temperatura w pomieszczeniu jest osiągnięta to na zaworze jest ustawiona temperatura obniżona.
2019-01-29 22:21
  OEPM26-Marcin Posty: 64 Ostrzeżenie: 0
Myślałem, że pokojówka może co najwyżej zatrzymać pompę? Tylko sęk w tym, że zawór 3D nie ustawiał się na temperaturę zadaną tylko na temperaturę obniżona a tak chyba być nie powinno? Chyba że coś źle zaobserwowałem

dodane 2019-01-29 22:20Nawet teraz podałem temp obniżona i z 43 zrobiło się 38. Zadaną mam 39 a przy 39 za zaworem na pewno nie utrzyma się temp 22 w pomieszczeniu.

dodane 2019-01-29 22:21więc nie do końca rozumiem sens działania Wcześniej nic takiego nie zaobserwowałem.
2019-01-29 23:16
  leON22 Posty: 6494 Ostrzeżenie: 3
Taaa Marcin "pokojówka" to Ci może co najwyżej potrzymać "pompę"  Czego nie rozumiesz , przecież Seba dokładnie to wytłumaczył , prościej się nie da Co Wy macie z tą pokojówką , chyba pogodówką albo pogodynką 
PS. A tak na poważnie ustaw poprawnie krzywą grzania wtedy nie będziesz musiał aż tak obniżać temp.za zaworem
2019-01-29 23:33
  OEPM26-Marcin Posty: 64 Ostrzeżenie: 0

W teorii zrozumiałem tylko zmyliło mnie określenie "temperatura zadana" Już kapuję że jak temperatura nie jest osiągnięta to ustawiona jest taka jaka wynika z krzywej grzania a jak jest osiągnięta to wtedy odejmowana jest od tego temperatura jaką wskazałem w obniżonej.


Ale jak inaczej sensownie ustawić krzywą grzania? Kombinowałem 2 miesiące z tą krzywą aż w końcu doszedłem do tego, że teraz jest najbardziej odpowiednio bo utrzymuje się temperatura rzędu 21.9 do 22.5 stopni.  Z tym że non stop a w nocy trochę za ciepło więc na noc zmniejszam temperaturę za zaworem o -5/-6 stopnia. Z tym, że wtedy i tak temperatura w nocy utrzymuje się na poziomie 21.3 stopnia a optymalnie byłoby około 20


Minus obniżania tej temperatury za zaworem o te kilka stopni też miałem poruszyć i poszukać rozwiązania. Bo zdarzyło się już dwukrotnie i dziś zdarzyłoby się to samo gdybym nie interweniował, że temp kotła przekroczyła 80 stopni i wtedy zawór 3D otwiera się maksymalnie i w domu robi się sauna
2019-01-30 00:19
  leON22 Posty: 6494 Ostrzeżenie: 3
W/g mnie poprawne ustawienie krzywej grzania nie istnieje Można to zrobić jedynie w stałych , takich samych warunkach pogodowych przy określonych temp. zew. Np. przy 0st C widzisz, że przy takiej temp potrzebujesz za zaworem np. 38st żeby w domu mieć 23st , wtedy ja dokładam 5 st dla -10st i odejmuje 5 dla +10 st , czyli krzywa 33/43  Wartości te mogą się różnić np. gdy świeci słońce i dodatkowo nam ogrzewa pomieszczenia od południowej strony budynku, gdy wieje wiatr i wywiewa nam ciepło przez nieszczelne okna , kratki wentylacyjne gdy nie mamy rekuperacji , żona piecze ciasto w piekarniku i dodatkowo nagrzewa pomieszczenie w którym znajduje się czujnik temp. wew.  
Co do obniżenia temperatury to tak jak z hamowaniem autem , wiadomo że od razu się nie zatrzymamy . Jak chcesz z tego korzystać musisz odpowiednio wcześnie włączyć temp.obniżoną , kiedy nie wiem , musisz sam do tego dojść
PS.Osobiście nie polecam stosowania programatorów i temp.obniżonych wprowadzają tylko bałagan w instalacji  
2019-01-30 00:29
  OEPM26-Marcin Posty: 64 Ostrzeżenie: 0

No właśnie zauważyłem, że idealnie się nie da Bo w pewnej temperaturze na zewnątrz w domu jest niby ok a jak na dworze się zrobi cieplej to w domu znów za chłodno... Więc walczę z tym cały czas i póki co niby wygląda to ok.


Jeśli chodzi o zmniejszenie temp na noc to ok - pewnie można to zrobić sporo wcześniej niż mam to ustawione bo o 23 została obniżona i do tej pory jest 22.3 stopnia a już mamy noc Spadek nieznaczny więc pewnie jeszcze bardziej można ją obniżyć. Tylko pojawia się pytanie (nawet nie tylko w sytuacji kiedy jest noc bo jak w mieszkaniu jest osiągnięta temperatura również zawór wskakuje na obniżoną o czym się właśnie dowiedziałem) jak bezpiecznie zmniejszyć tą temperaturę aby kocioł nie rozgrzewał mi się do ponad 80 stopni?
2019-01-30 00:36
  leON22 Posty: 6494 Ostrzeżenie: 3
Nic z tym nie zrobisz , nie ma odbioru ciepła temp. w instalacji rośnie
2019-01-30 00:41
  OEPM26-Marcin Posty: 64 Ostrzeżenie: 0
Czyli tak po prostu musi być? Niby niczemu to nie szkodzi poza tym, że zamiast na noc się wychładzać na grzejnikach mam pewnie z 70 stopni Na momencik ale zawsze.
W sumie nawet gdybym miał zawory automatyczne na grzejnikach to efekt byłby identyczny albo i jeszcze gorszy? Bo wtedy przepływ w grzejnikach byłby zupełnie zablokowany dopóki temp nie spadłaby do zadanej.
2019-01-30 00:57
  leON22 Posty: 6494 Ostrzeżenie: 3
Marcin nie obraź się ale kombinujesz jak "koń pod górkę"  Ile na tym chcesz zaoszczędzić  Moje zdanie jest takie, tam gdzie chcesz mieć chłodniej skręć grzejnik i po sprawie
2019-01-30 01:18
  OEPM26-Marcin Posty: 64 Ostrzeżenie: 0

Jak pokazują statystyki trochę na tym można zaoszczędzić. Skoro np. w dzień średnie spalenie jest rzędu 25kg a w nocy przy obniżonej rzędu 19kg. Na cały sezon grzewczy trochę się tego uzbiera  

Codzienne kręcenie grzejnikami byłoby rozwiązaniem dosyć uciążliwym i mało zautomatyzowanym Poza tym ciągle pozostaje ten sam efekt - skręcę wszystkie grzejniki na parterze i piętrze to znów będzie zbyt mały odbiór i temperatura kotła urośnie To samo gdybym nawet zainwestował w radiowe głowice o których ciągle myślałem i myślę - będzie automatycznie ale w kotle znów będzie gorąco

2019-01-30 11:32
  gmaj22 Posty: 2240 Ostrzeżenie: 0
[quote author="OEPM26-Marcin" date="2019-01-29 23:33"

Minus obniżania tej temperatury za zaworem o te kilka stopni też miałem poruszyć i poszukać rozwiązania. Bo zdarzyło się już dwukrotnie i dziś zdarzyłoby się to samo gdybym nie interweniował, że temp kotła przekroczyła 80 stopni i wtedy zawór 3D otwiera się maksymalnie i w domu robi się sauna



Pokaż no ten zawór 3D. Czy on się czasem nie zamyka od strony pompy??
2019-01-30 13:41
  OEPM26-Marcin Posty: 64 Ostrzeżenie: 0
Tzn.?  Co konkretnie pokazać? Bo nie wiem co na zdjęciu ująć dokładnie

dodane 2019-01-30 13:41W którymś poście wrzucałem już jakieś zdjęcie dokładnie to co poniżej:





Ustawione jest tak, że jak zdejmę siłownik i ą plastikową zębatkę to to "wycięcie na bolcu" jest pomiędzy dolną rurą, która wychodził z kotła i tą boczną, która idzie od powrotu.
2019-01-30 15:02
  gmaj22 Posty: 2240 Ostrzeżenie: 0
OK, czyli już było weryfikowane Ważne, aby zakres obrotu wycięcia był pomiędzy dolną a boczną rurą.
2019-01-30 16:10
  OEPM26-Marcin Posty: 64 Ostrzeżenie: 0
Tak właśnie jest Z tym, że jeszcze kilka dni temu to rozbierałem, żeby sprawdzić czy aby na pewno jest dobrze i delikatnie to przesunąłem tak aby w położeniu 0% woda z kotła delikatnie leciała już na zasilanie (bo w 99% i tak nigdy całkowicie się nie zamyka więc chyba nie ma to większego znaczenia). Chciałem tym uzyskać możliwie jak najmniejszy ruch zaworu aczkolwiek nie widzę żadnej różnicy Planuje jeszcze to zmienić aby w pozycji 0% był otwarty jeszcze mocniej aczkolwiek nie wiem czy dobrze sobie kombinuje
2019-01-30 16:36
  gmaj22 Posty: 2240 Ostrzeżenie: 0
Kombinujesz dobrze, tylko musisz pamiętać, że jeśli na "0" będzie lekko otwarty, np. 15%, to musisz ustawić na sterowniku maksymalne otwarcie np. na 80-85%. To już zależy od konstrukcji samego pokrętła, pierścienia, blokad obrotu itp.
 Takie "numery" robi się np. w sterownikach, które przy sterowaniu pokojowym nie mają opcji obniżenia temperatury za zaworem po osiągnięciu temp. pomieszczenia - zamykają mieszacz, ale nie wyłączają pompy za zaworem.  
Ale z tym już dasz sobie radę
2019-01-30 16:41
  OEPM26-Marcin Posty: 64 Ostrzeżenie: 0
W którymś poście ktoś mi pisał (być może nawet Ty) żeby lepiej opanować zawór 3D to dobrze zmniejszyć jego maksymalne otwarcie np. do 60% bo jest wtedy mniejszy zakres ruchu. I właśnie dlatego sobie myślałem, że jak już będzie lekko otwarty to wtedy będzie można jeszcze to zmniejszyć np. do 50%. Czy te 10% przyniesie jakieś korzyści to nie wiem ale chyba też nie zaszkodzi
Użytkownicy online: Cieplarka, jareckicbr, Kava610401, kotel1111, lechhrom, OgniwoEkoPelletMichal, piwnica, SlawomirD, szyszu